Dulceturi si papanasi de sept-oct 2007 (8)

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Annisia spune:

Rox, vezi daca nu te dai pe FB-eu...Ma vedeai. Iti poti face un cont sa nu te stie nimeni. Ileana Cosanzeana, Alba ca zapada, Hello Kitty sau cum vrei tu. Important e sa ne gasim. Nici eu nu mai am cu numele meu, ca se benoclau toti si comentau aiurea si l-am inchis pe cel vechi. Acum nu m-am imprietenit decat cu persoanele pe care le cunosc. Deci e safe. Ar trebui sa incerci si tu. Curaj.
PS: Sunt un cupru asa. Blondut-roscat sters. Ultima fitza, desigur. Hihihihi...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Annisia spune:

Ei, nu navaliti asa. Pe rand, pe rand. Imi insor baiatul pana raspundeti si voi la o intrebare...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crishtina spune:

Annisia, dupa parerea mea cam toate fac acelasi lucru, ca tin mai mult sau mai putin. Al meu e asta
http://www.crazystorebay.com/piccoli-elettrodomestici-cura-della-persona-aerosol/artsana-airfamily-ii-pic-indolor-35300-p-156709/utm_source/shopmania/utm_medium/cpc/utm_campaign/direct_link
Il am de vreo 4 ani. Desi auzisem ca se strica repede si alte cele(dupa ce l-am cumparat) uite ca si-a facut treaba. Cu maimuta nu stiu daca l-ar atrage...poate pe moment doar. Ai mei erau speriati de zgomot insa prima data cu forta faceam apoi tineau singuri. Cu multe desene bineinteles:) Multa sanatate va doresc!

PS. Scuze nu stiu sa pun linkul "frumos" :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Annisia spune:

Pana la urma l-am luat pe asta

http://www.aparat-aerosoli.ro/aparate-aerosoli/aparat-aerosoli-omron-c801-kid.html

Am zis sa ii distraga putin atentia. Este foarte silentios si am mare noroc sa miroasa frumos medicamentele. Deci e simplu. Chiar se vede efectul.
Multumesc de raspuns!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxana_G spune:

E bun bre, e bun, mai ales daca e silentios. Un omron din asta aveam si noi si l-am amortizat de atata utilizare la 2 copii. Dar huruia nene de dadeam TV la maxim ca sa l acopar.

Cat despre FB, am auzit ca pot sa ma dau si alien daca vreau, dar nu ma incanta prea tare ideea in sine. Iote vorbim aci, iti dau mail daca vrei, si ma gasesti la acelasi nr de tel. Nu mai bine barfim noi la o cafea?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxana_G spune:

Multa sanatate lui Fabi! Sa ne dai vesti bune.


Auziti, de unde se editeaza raspunsurile acuma?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Annisia spune:

Roxule, eu am trei numere de telefon de-ale tale... Nu mai stiu care e ala bun. As vrea saiesim intr-o seara in Centrul Vechi. Sa ne mai dezmortim oasele, ma gandesc. Hihihihi...
Aerosolul e silentios si Fabi se joaca la jucarii, iar aparatul isi face treaba. E ok si deja se simte mult mai bine. Sper sa se refaca total, pentru ca saptamana avioatoare plecam la Rasnov si nu vreau complicatii.
Acum sunt putin sucarita cu Yanis. Este extrem de distrat soro. Nu stiu ce sa ma mai fac. Nu are in cap decat desene si jucarii. Altele,mereu altele. Cele vechi de o zi sunt vechi... Deja l-am limitat, pentru ca nu mai are placerea jocului, nu-l mai intereseaza. Nu stie nicio poezie. Stie titlul si despre ce e vorba, dar sa spuna nu stie niciuna. Are moemnte cand uita si cum se numara pana la 10. Are zile cand numara si pana la 100. Nu il inteleg. Credeam ca e mai ok cu gradinita asta, dar vad ca a fost interesant doar la inceput... Offf... Acum e pedepsit. I-am strans toate jucariile din camera si nu mai are voie la desene. Am cumparat tot felul de caiete de varsta lui si lucram. Dar nu se concentreaza neam, iar eu ma umplu de glorie...
Copiii vostri cum sunt? Cum ii stimulati? Cum le captati atentia? Yanis este foarte inteligent, dar cu mintea in nori mereu. Il vad caincearca, se chinuie, vrea sa imi faca mie pe plac. Dar tot ce face e doar pentru mine, de dragul meu. Eu vreau saplece de la el, sa simta, sa-i placa. Nu sa se simta obligat sau constrans. Sunt absurda?

PS - Raspunsul se editeaza ca si pana acum: de la iconul cu un carnetel barat de un creion.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxana_G spune:

Hai ca fusei plecata prin strainataturi. Abia m-am intors. Annisia, iti dau PM cu nr tel corect.

Bre, eu nu mai am carnetelul ala de edit, ca stiam cum arata. Nu mai am decat delete.

Despre poezii, sa stii ca ai mei niciunul nu au spus poezii si nici acum nu se dau in vant dupa ele. Nu au invatat decat strict rolurile de serbari (si uneori nici pe alea).

Ma indoiesc ca Yanis uita sa numere pana la 10, cred ca nu vrea pentru ca simte presiune pe el. Eu am patit o cu Andrei anul trecut cu anotimpurile, stii ca facusem mare valva si pe forum cu chestia asta. Nu le stia neam, nici care sunt, d-apoi sa mai zica la fiecare cate ceva. Cum deschideam subiectul se timora si raspundea numai prostii sau spunea ca nu stie. Acum le viseaza, dar dupa o pauza in care nu l-am mai presat cu subiectul.

Asta cu stimularea e relativa, depinde de copil. La Andrei nu e nevoie sa insist, ii place sa faca lectii, e foarte responsabil. Ii iau carti de activitati de gradi si ii scot de pe net fise amuzante cu jocuri. Ii plac labirinturi, exercitii de unit litere si numere (asa a invatat alfabetul, si literele mari si mici), si mai ales adora sa faca socoteli. Mai nou aduna singur in gand, chestii simplute.

La cea mare insa e nevoie mereu de stimulare, de promisiuni, de amenintari. Chiar si asa orice lectii sunt cu scandal. Aseara m-a pus sa ii povestesc de concediul meu, apoi m-a intrebat daca vreau sa stiu cum a fost vacanta ei. I-am zis ca da si am primit urmatorul raspuns: a fost foarte urata ca am stat sa iti fac tie lectii in loc sa ma joc. Asta insemanand o ora (maxim 2) de lectii pe zi, in rest calculator, tv, afara, drumetii, etc. La ea jur ca nu stiu cum sa ii mai explic de ce e nevoie sa lucreze, si zau ca e nevoie.

Ca si Yanis, fiica mea nu prea se concentreaza. La ea nu prea mai merge cu joaca, dar la Yanis cred ca i-ar placea sa fie mai distractiv. Poate daca ii imprimi fise de pe net...Aaa, vezi ca am gasit aplicatii pentru copii de 4-5 ani pentru tableta. Ii plac mult lui Andrei, zice ca sunt jocuri. Poti incerca si asa. Gasesti astfel de jocuri si online. Ii distreaza ca un raspuns corect primeste un smiley sau aplauze.

La Andrei nu merg pedepsele, il doare la basca. Pur si simplu mi-a rupt tastatura de la laptop si i l-am interzis. E foarte senin, nici nu il cere. Iti spune nonsalant ca l-a rupt si de aia nu il primeste. Dar merg recompensele, gen facem 20 min niste fise distractive si apoi ne jucam jocul lui preferat (gen Piticot sau Nu te supara frate, la care trebuie sa ai grija sa il lasi sa castige).

Hai ca m-am intins. Nici timp nu am ca e balamuc la treaba, dar cred ca voiam o evadare. Pup u.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crishtina spune:

Roxana daca tot esti prin zona... voiam demult sa te intreb. Cum e cu dermatita lui Andrei? Acum dupa ani ce diferente vezi?
Ai mei toti au avut probleme insa la Carlotta e mai vizibil si trece f greu. Am incercat mai multe creme am una acum care i-au trecut bubitele dupa 3 sapt de dat zilnic de 2 ori. Daca opresc crema reapar. Sper cu varsta sa se amelioreze.
Multumesc de raspuns.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxana_G spune:

Buna Crishtina. Dermatita lui Andrei a disparut misterios pana pe la 2 ani si de atunci nu a mai aparut deloc.

Mergi la inceput