Dulceturi si papanasi de sept-oct 2007 (8)

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Roxana_G spune:

Pupici pentru Mihnutu si cumatra care chefuiesc azi!

Pupici si o imbratisare tare pentru Sabina. Incearca sa tii departe gandurile negre. Stiu ca ti-ai dori sa fie altfel...si ca e greu. Am citit de ieri blogul, dar nu imi gaseam cuvintele, pentru ca era prea trist. Si stiu ca pare mai usor pentru noi din afara sa privim optimist ( si este). Dar cumva nu pot accepta decat ca va fi bine pentru toti. Copiii vor fi bine, sunt sigura ca primesc toata afectiunea ta. Ca vor mai mult...asa sunt toti. Si daca erai in super forma, ei ar fi vrut mult mai mult sau altceva. Cred ca Sofia intelege destul de mult, cel mai probabil reprosurile sau respingerile vin dintr-un amalgam rezultat din dificultatea situatiei si o criza tipica varstei. Daca ai stii ce de usi trantite si boturi lungi primesc aproape zilnic de la domnisoara mea, si zau in ultima vreme i-am dedicat mai mult timp si atentie ca niciodata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

ca sa pastram nota de optimism, fara de care nu putem functiona,
Azi am fost Sofia la avanpremiera la Transylvania Hotel, pt ca am primit o invitatie, e haios pt copii mai maricei! Poate nu exact 5 ani, dar de pe la 6 jumate in sus.
Nu mai fusesem amandoua impreuna niciodata la film, ca sa vedeti.
si m-am dezobisnuit de mall-uri :D

In orice caz, a fost f placut si o sa repetam curand experienta, si cu Ghe :)

Rox, tre sa ma gandesc cum facem sa ne mai vedem si noi :*


Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!
Cum mi-am alaptat copiii


Sabina's blog, Sofia Galagia si bb Gheo
Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxana_G spune:

Sabina, eu sunt mult mai disponibila ca altadata. De pe 29 am si copiii in vacanta, deci pot veni eu in vizita ca sa fie mai comod.
La Hotel Transilvania vreau sa mergem si noi vineri dupa scoala. Ia sa vad ce ore ar fi disponibile. Saptamana trecuta am fost la Sammy 2 si la Paranorman. Ultimul e de speriat si e in engleza, nu prea au fost incantati. Bravo pentru programul cu Sofia, sigur s-a bucurat. Alexandrei ii face placere sa mergem impreuna in H&M si sa imi arate tot felul. Nu cumparam multe, dar macar le vede si comenteaza. Ii place sa imi aleaga si mie ceva, de obicei ceva kitch-os cu sclipici, dar ii zic ca nu am bani sa le iau.

In alta ordine de idei, la noi la gradi este obiceiul ca fiecare copil sa fie Star of the week. In weekend primeste acasa mascota grupei pe care o ia peste tot si face poze cu ea - pozele, impreuna cu cele de familie, se afiseaza in grupa. In acea saptamana este mereu primul, se aleg lucrurile care ii plac, duce la gradi lucrurile lui favorite, si are o activitate comuna cu mami la gradi. Ca atare azi am fost si m-am jucat memory games cu toata grupa. Dupa-amiaza ma duc si la consultatii - deh, Andrei incepuse anul tare nazdravan, insa intre timp cred ca lucrurile s-au asezat foarte frumos acolo.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

ce fain!
eu pe 29 pe 12 sunt la Viena, deci dupa, ca acum sunt super haituita cu printarea expozitiei. Sau poate gasesc niste timp saptamana ce vine.


Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!
Cum mi-am alaptat copiii


Sabina's blog, Sofia Galagia si bb Gheo
Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valentina_22 spune:

Sabina, te pup dulce draga mea si multa putere in continuare. Stiu prea bine ce spui, am trecut si eu prin momente foarte dificile. Mi s-a rupt inima in doua cand Alex mi-a spus plangand sa nu plec la spital ca daca nu ma mai intorc de acolo. Pe mine m-a ajutat foarte mult gandirea pozitiva. Am trait un an de zile cu suspicinea de leucemie,( dg meu este de sindrom mielodisplazic), dar am incercat sa fiu cat mai vesela si optimista chiar daca imi era foarte greu in anumite momente. In ianuarie, anul trecut am recurs la un gest extrem, imi cadea parul foarte mult, cand se juca Alex in parul meu cadeau suvite, de la tratamentele pe care le faceam si ca sa nu ramana copii macati(ma gandeam eu) m-am tuns aproape zero.Nu mi-a fost rusine si chiar ieseam afara fara sa ma acopar. Cei mici stiau de ce merge mami la doctor,insa vazandu-ma tot timpul pusa pe sotii, chiar daca abia puteam sta in picioare, au trecut mai usor peste tot. Acum de peste sase luni, miraculos si fara sa mai iau nici un fel de tratament, toate analizele sunt perfecte, nici nu zici ca acum doi ani, eram internata cu 5 Hg. Bine doctorii, mi-au spus ca pot avea oricand o recadere urata care sa ma trimita direct pe patul de spital, iar in punctii si biopsii de maduva, dar nici nu ma gandesc la asta. M-am impacat cu situatia de mult,ma bucur de fiecare gest marunt, mi-am impus sa fiu puternica pentru familia mea si chiar si cel mai negru lucru, pentru mine este roz.
Ca incheiere, este foarte greu sa traiesti mereu cu frica in san, dar stiu forte bine ca esti o persoana puternica, incearca, daca nu ai reusit deja sa fii optimista, gandirea pozitiva ajuta foarte mult si ai sa vezi ca lucrurile se vor aseza pe fagasul lor. Ti-am citit articolul si crede-ma ca mi-au dat lacrimile. Esti o luptatoare,iar viata este un camp de batalie, chiar daca ai mai pierdut din cand in cand o batalie, sunt convinsa ca vei castiga razboiul. Te imbratisez strans, iti trimit un mare pupic si te felicit pentru toate realizarile tale din ultima perioada.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

Ce ma bucur ca esti bine! Asa sa ramai!!!
eu nu mai citesc nimic medical de ceva vreme buna, exact din motivul asta, al gandirii pozitive:)



Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!
Cum mi-am alaptat copiii


Sabina's blog, Sofia Galagia si bb Gheo
Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns myral spune:

LA MULTI ANI DRAGI DULCETURI SI PAPANASI!Sabina Valentina multa multa sanatate! Sunteti niste mamici puternice si curajoase si sunt sigura ca o sa reusiti tot ce va propuneti. Myral cu Darius, Elisa si Isabela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Annisia spune:

Ce liniste pe aici, bre! Sunteti toate pe Facebook sau ce? Am incercat si eu sa va caut, dar nu mai stiu cui i-am trimis cerere de pretineala si cica ca daca nu o cunosc si nu e neam cu moa sa stau in banca mea... Deci, daca vedeti o matza sexy si moava sa stiti ca eu mi-s. Nu va spariati. Pusy!!!!

In alta ordine de idei, mi-au iesit iar analizele varza si iau antibitice. A trebuit sa pun putin alaptatul in cui. Sper, imi doresc, ca dupa tratament sa mai vrea bibicutul sa mai pape. tare rau mi-ar parea sa nu mai vrea. Am o gramada la butelii si parca ar mai merge cateva luni, cate luni bune... Desi eu in ianuarie vreau sa incep munca. Daca ar veni mama sa stea cu mine o perioada, as putea sa ii mai dau macar de trei ori pe zi... sa vedem...
Yanis este la o gradinita noua si e foarte incantat. La cea veche nu prea se ocupau de ei. Doar cantecele, desenat si televizor. Aici e treaba nenica... E foarte ocupat gagiul. M-a zapacit de creieri cu titirezii si a trebuit sa-i facem pe plac si sa-iluam toata colectia, desigur. Asta dupa ce abia primise 15 transformersi de ziulica lui. Deja nu mai sunt buni. Next!
Tati 2 e tot mai ocupat cu ficiorii, ca abia astept sa vina de la munca si sa i-i pasez. Nu mai e atat de sigur ca mai vrea inca unul. Hihihihi... Adevarul e ca e destul de greuceanu. Yanis a devenit gelos, Fabi creste si te solicita tot mai mult... In fine. Incercam sa gasim putintel timp si pentru noi. Un teatru, un club, o giugiuleala. Cat putem si noi sa furam...
Tati 1 e bine, la casa lui cu noua cucerire. Vad ca e mai statornic, dar tot tampitel a ramas. Se implica destul de mult in educatia lui Yanis, ceea ce il rascoleste pe pici. La modul ca toata ziua vrea s-al sune, sa vina la el, sa se duca la el... Nu intelege ca tatai are acum viata lui. Ba inca ne mai si spune ca abia astepata sa se desparta de tanti aia si sa se mute tati inapoi acasa...
In rest, toate bune si frumoase. Abia astept sa incep munca, sa nu mi se stafideasca neuronul vopsit. Apropo, iar mi-am schimbat culoarea... De plictiseala... Hihihih...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxana_G spune:

Deci esti moava sau ce culoare, bre? Eu nu sunt pe FB, dar cum e liniste aici nici sa vorbesc singura parca nu mi vine.

Cred si eu Annisio ca e greu cu 2 pitici, iar geloziile intre frati vor fi mult si bine. Sa vezi cand vede si Fabi care e treaba. Bine ca i-ai schimbat gradi copilului. Asa am facut si noi anul asta, din acelasi motiv, si se vede diferenta. Hai u!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Annisia spune:

fetelor, noi tocmai ne-am intors din spital. Bebe Fabi a racit nasol la plamani si, dupa 5 zile de spitalizare, ne-au lasat acasa sub tratament. Trebuie sa ii fac aerosoli. Imi spuneti si mie ce firma imi recomandati? Ca am gasit doua sute de mii de feluri de aparate. E vreo diferenta sau toate fac acelasi lucru, platind doar firma? Ce face unul bun si ce nu ar face unul mai ieftin. Am gasit unul in forma de maimutica, ceea ce cred ca i-ar place pustiului si i-ar mai distrage atentia. Numai ca e doar un mil juma si ma gandesc sa nu il iau degeaba, ca nu-si face treaba maimuta... Ce ziceti? Va mobilizati sa imi dati si mie un raspuns? ca trebuie sa actionez rapid. Sarut mana!!!

Mergi la inceput