Diaspora nu mai conteaza ...???

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns desprecopii spune:

Citat:
citat din mesajul lui lucialu

Deceneus, sa stii ca si eu ma intreb...
Si Basescu si Ponta i-au luat apararea lui Rus(ultimul dupa ce Rus si-a dat demisia, nu a fost demis). Rus a fost pus de Ponta...Sunt prea multe stangacii juridice, mi-e greu sa cred ca nu stiu ce fac.
Eu inca ma tem ca acest referendum va fi anulat. Deja o judecatoare s-a antepronuntat. Listele care nu erau corectate anterior referendumului...CCR-ul cu erata lor PUBLICATA in Monitor. Parchetul face cercetari, incepe UP-le dinainte ca procesul referendumului sa fie incheiat,adica CCR nu a decis. In conditiile in care la alegerile prezidentiale din 2009 au fost 12000! de sesizari ramase in aer. Mie imi miroase rau a vicierea procedurii referendumului... Si totul se intampla sub ochii unora din UE. Toti ambasadorii stiu fiecare lucru petrecut aici, din timp. Ce mama naibii(scuzati!) de conspiratie o fi si pt ce? o fi vorba de bani...dar e criminal sa organizezi atat de prost(aproape incredibil)un referendum pt demiterea unui presedinte si sa te joci cu un nr atat de masiv de votanti(chiar dc ei nu se asteptau, nicicare ca vor veni atatia) care si-au exprimat optiunea!


Inca o treaba...ma gandam cum ne frecam noi aici pt romanii plecati la munci la capsuni etc. Ca sa nu fie scosi de pe listele permanente. Ceea ce ar fi corect dc ar fi o certitudine ca multi dintre respectivii mai vor acasa. Insa nu poti sa depinzi de un nr vag, nestiut concret! de cetateni, carora poate li se rupe de vot and so, in conditiile in care multora dintre ei li se rupe de proprii copii, care sunt efectiv ABANDONATI in Romania, in cel mai fericit caz cu bunicii, care si ei sunt uitati la randul lor, lasati sa se descurce si dc crapa...e problema lor. Este un fenomen real, nu vorbesc din carti, au plecat tot felul de oameni la munci pe dincolo, printre care si din astia. Sunt copii care se sinucid de dorul parintilor...:(([/size=1]

inde
"and the song became love and love became the egg" (Happy Feet)
my little sunshine



foarte urat si jignitor este ultima parte a mesajul tau.
La asta se reduce diaspora in ochii tai?

Sanatate si o zi cu soare va doresc!

**************
[size=1]Linkurile mele: Supereva.ro | Blogul meu | www.facebook.com/#!/desprecopiicom" target="_blank">DC pe Facebook

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nadaflorilor spune:

Citat:
citat din mesajul lui Mickyyy

Citat:
citat din mesajul lui nadaflorilor


mortii trebuie scosi de pe lista

mutatii daca apar si pe lista de la adresa veche si pe lista de la adresa noua, trebuie scosi din lista aferenta vechii adrese

cei care si-au pierdut dreptul de vot, daca exista si categoria asta e clar ca nu au ce cauta pe liste

cei care au pierdut sau renuntat la cetatenie nu au ce cauta pe liste, daca exista e clar ca e musia sa fie stersi


Logic, moral sau oricum vrei tu sa o iei, ai perfecta dreptate . Legal insa e o singura problema, trebuie sa folosesti timpul TRECUT daca te referi la listele pentru un referendum DEJA incheiat.

Citat:
mortii trebuiau scosi de pe lista
mutatii daca apar si pe lista de la adresa veche si pe lista de la adresa noua, trebuiau scosi din lista aferenta vechii adrese
cei care si-au pierdut dreptul de vot, daca exista si categoria asta e clar ca nu aveau ce cauta pe liste
cei care au pierdut sau renuntat la cetatenie nu aveau ce cauta pe liste, daca exista e clar ca e musia sa fi fost stersi




bine doamna prefesoara de timpuri si politichie fie cu zici tu, atunci, cand oamenii lui basescu au dat legea trebuiau sa pun osu' la munca si sa curete listele ca nu stiau ca daca ajung sa organizeze altii alegeri se pot creea confuzii


ps. chiar asa ce lege impune unui sinplu dadator cu "gura" pe forum sa foloseasca un anumit timp?!!! sau m-ai bagat in cusca acuzatilor si ma iei la judecat?!.. sa stiu si eu cum ma comport, sa nu supar vreun judecator

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nadaflorilor spune:

Citat:
citat din mesajul lui Mickyyy

PS: toate aceste excluderi de pe liste trebuiau facute de MAI INAINTE de referendum. Adica mai pe slau, USL-ul trebuia sa se ocupe de scoaterea lor ATUNCI, nu acum!!

E la fel ca si la votul multiplu, il gasesti pe unul ca a votat de 10 ori pe listele speciale, ii faci dosar penal, il bagi la puscarie, dar oricat de logic ar fi, nu poti anula 10 voturi din totalul celor exprimate, pentru ca nu e legal (si nici n-ai de unde sa stii ce tip de voturi sa anulezi, pro sau contra). Fiecare plateste inclusiv penal pentru greselile lui, usl-ul o poate face pentru ca nu a dat listele corecte, dar nu mai poti sa scoti niste cetateni din liste retroactiv!! Ce te faci daca tu scoti 1 milion de oameni, si din milionul ala scos din liste, 200.000 de fapt chiar au votat la referendum la sectiile de care apartineau?! Cand ii scoti pe criterii aleatoare (exceptand pe cei decedati), ar trebui sa scoti si un numar de voturi din urne, nu?!
Retroactiv poti acorda sanctiuni, dar nu poti elimina voturi din lista sau nr. de votanti de pe liste. Daca se dovedeste totusi ca au fost erori atat de grave in acele liste, poti repeta referendumul, dar in niciun caz nu il poti valida!!


nu-mi atribui mie modalitatea ta de a gandi si nici concluziile tale, eu nu am zis ca se scoata acum din urne si ... toate bla blaurile pe care le insiri tu acolo

in rest teoria cu scosul voturilor din urne in cazul in care abuziv s-ar modica listele retroactiv nu o inteleg e atat de aberanta incat nu o pot asimila...cum sa scot voturi care nu au fost votate!?..tu auzi de scrii?!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lucialu spune:

Desprecopii, eu nu astept sa scriu mesaje frumoase sau urate. Nu am injurat pe nimeni. Nu am catalogat pe nimeni dintre cei cu care vorbesc aici. Imi exprim o opinie. Ca o fi gresita au ba, este altceva si nu tine de estetica. Nu sunt scriitoare. Ca membru DC am voie sau nu , sa fac lucrul acesta?

Lali, da, stiu. Cvorumul asta a scos multe balarii din cutia Pandorei. Si faptul ca, autoritatile romane nu stiu nimic concret despre multi cetateni ai ei, este unul dintre ele. Iar dintre cei plecati cu "domiciliul" inca in Romania sunt si unii din astia, care au disparut precum unii in ceata(cam multi deduc din faptul ca deja abandonul din cauza teleportarii unor parinti este un fenomen). Asa cum sunt si cei plecati cu treburi neclare peste granita. A se vedea ultimul transport cu avionul, de expediati din Franta. In Registrul Electoral ajungeau romani care aveau tot in regula, plecati sa traiasca! intr-o alta tara. Si puteau sa fie inscrisi acolo inclusiv la cererea lor. Nu aveau nimic de ascuns, era totul limpede din orice punct de vedere. Ne place sau nu, sunt fapte reale. Nu le inventez, doar le constat caz doar suntem mediatizati cu de-astea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nadaflorilor spune:

Citat:
citat din mesajul lui lucialu

Desprecopii, eu nu astept sa scriu mesaje frumoase sau urate. Nu am injurat pe nimeni. Nu am catalogat pe nimeni dintre cei cu care vorbesc aici. Imi exprim o opinie. Ca o fi gresita au ba, este altceva si nu tine de estetica. Nu sunt scriitoare. Ca membru DC am voie sau nu , sa fac lucrul acesta?

Lali, da, stiu. Cvorumul asta a scos multe balarii din cutia Pandorei. Si faptul ca, autoritatile romane nu stiu nimic concret despre multi cetateni ai ei, este unul dintre ele. Iar dintre cei plecati cu "domiciliul" inca in Romania sunt si unii (cam multi deduc din faptul ca deja abandonul din cauza teleportarii unor parinti este un fenomen). Asa cum sunt si cei plecati cu treburi neclare peste granita. A se vedea ultimul transport cu avionul, de expediati din Franta. In Registrul Electoral ajungeau romani care aveau tot in regula, plecati sa traiasca! intr-o alta tara. Si puteau sa fie inscrisi acolo inclusiv la cererea lor. Nu aveau nimic de ascuns, era totul limpede din orice punct de vedere. Ne place sau nu, sunt fapte reale. Nu le inventez, doar le constat caz doar suntem mediatizati cu de-astea

inde
"and the song became love and love became the egg" (Happy Feet)
my little sunshine



lucialu ce ne facem cu cei din puscariile patriei ei ar trebui sa voteze sau nu, ar trebui sa conteze la cvorum sau nu?!.. ei ne fac mai multa cinste decat cei asemeni lor plecati peste hotare, sau nu?!..

dupa ce o rezolvam cu astia o luam frumos printre clasele sociale..ii delimitam frumos pe cetatenii cu freza pe dreapta de cei cu freza pe stanga, pe cei cu urechi clapauge de cei cu urechi de dac sau de roman (pe aleselea) si tot asa.... ce ne-om face cand vom fi incadrati intr-un criteriu din asta ?!...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lucialu spune:

Nadaflorilor, pt aceia din inchisori ar trebui sa fie ft usor de rezolvat. Sunt luati in mod evident in evidentele statului unii au drept de vot, altii..ba(u)! dar nu m-ar mira ca si aici sa fie bulibaseala. Doar avem morti pe liste din '86
Este limpede ca de diaspora s-au folosit ac au fraudat alegerile. Doar ca era nevoie sa fie nedeclarati oficial, caz asa nu se stia cam cati sunt. Pe suplimentare puteai sa fi si in trecere prin tara respectiva si sa votezi. Pt ei diaspora a fost o umbrela ft confortabila, in plus au impuscat doi iepuri, suntem dezbinati, precum se vede si pe aici. Numa buni de imparatit In diaspora au introdus si pe cei plecati la munci de tat felul, de care nu stie nimeni nik, nici parintii ori copiii lor nu stiu, dara statul!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mickyyy spune:

Citat:
citat din mesajul lui nadaflorilor

bine doamna prefesoara de timpuri si politichie fie cu zici tu, atunci, cand oamenii lui basescu au dat legea trebuiau sa pun osu' la munca si sa curete listele ca nu stiau ca daca ajung sa organizeze altii alegeri se pot creea confuzii



Asta-i perla zilei, oamenii lu basescu vinovati pentru ca listele nu sunt corecte . Trebuie sa recunosc, e mai buna decat aia in care basescu era vinovat de cresterea cursului

Domnii de la usl au avut 2 luni de guvernare sa faca listele alea sa arate impecabil, cine i-a impiedicat, basescu???

Cat despre al doilea mesaj, ala cu "scosul voturilor din urne", nina, cred ca ar trebui sa il recitesti! Pentru ca faci grave confuzii . Ce raspunzi tu nu are nicio legatura cu ce am scris eu.


PS: Oricum, observ cu stupoare ca desi aici combat idei si nu persoane, anumiti useri se simt in permanenta atacati personal de mesajele mele! Chiar atat de mare sa fie ura insuflata de oamenii politici actuali incat sa nu mai se poata discuta pro sau contra pe o anumita tema, fara sa se treaca la atacuri la persoana?!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nadaflorilor spune:

Citat:
citat din mesajul lui Mickyyy

Citat:
citat din mesajul lui nadaflorilor

bine doamna prefesoara de timpuri si politichie fie cu zici tu, atunci, cand oamenii lui basescu au dat legea trebuiau sa pun osu' la munca si sa curete listele ca nu stiau ca daca ajung sa organizeze altii alegeri se pot creea confuzii



Asta-i perla zilei, oamenii lu basescu vinovati pentru ca listele nu sunt corecte . Trebuie sa recunosc, e mai buna decat aia in care basescu era vinovat de cresterea cursului

Domnii de la usl au avut 2 luni de guvernare sa faca listele alea sa arate impecabil, cine i-a impiedicat, basescu???

Cat despre al doilea mesaj, ala cu "scosul voturilor din urne", nina, cred ca ar trebui sa il recitesti! Pentru ca faci grave confuzii . Ce raspunzi tu nu are nicio legatura cu ce am scris eu.


PS: Oricum, observ cu stupoare ca desi aici combat idei si nu persoane, anumiti useri se simt in permanenta atacati personal de mesajele mele! Chiar atat de mare sa fie ura insuflata de oamenii politici actuali incat sa nu mai se poata discuta pro sau contra pe o anumita tema, fara sa se treaca la atacuri la persoana?!


oamenii lui basescu au avut insa 4 ani sa corecteze listele conform cu legea pe care au aprobat-o...bancu' asta nu e prea bun,nu e asa?!...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nadaflorilor spune:

Citat:
citat din mesajul lui Mickyyy

Citat:
citat din mesajul lui nadaflorilor

bine doamna prefesoara de timpuri si politichie fie cu zici tu, atunci, cand oamenii lui basescu au dat legea trebuiau sa pun osu' la munca si sa curete listele ca nu stiau ca daca ajung sa organizeze altii alegeri se pot creea confuzii



Asta-i perla zilei, oamenii lu basescu vinovati pentru ca listele nu sunt corecte . Trebuie sa recunosc, e mai buna decat aia in care basescu era vinovat de cresterea cursului

Domnii de la usl au avut 2 luni de guvernare sa faca listele alea sa arate impecabil, cine i-a impiedicat, basescu???

Cat despre al doilea mesaj, ala cu "scosul voturilor din urne", nina, cred ca ar trebui sa il recitesti! Pentru ca faci grave confuzii . Ce raspunzi tu nu are nicio legatura cu ce am scris eu.


PS: Oricum, observ cu stupoare ca desi aici combat idei si nu persoane, anumiti useri se simt in permanenta atacati personal de mesajele mele! Chiar atat de mare sa fie ura insuflata de oamenii politici actuali incat sa nu mai se poata discuta pro sau contra pe o anumita tema, fara sa se treaca la atacuri la persoana?!

tu mi-ai rastalmacit mie un mesaj atribuindu-mi niste judecati care iti apartin ...chiar iti acord exclusivitate pentru ele...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marina spune:

punctul 3 nu este egal cu 9.
Punctul 3 se refera la cei aprox 500000 cetateni care s-au dus si au predat buletinul si au un pasaport in care inteleg ca scrie cetatean RO cu domiciiliul in strainatate. Astia se stiu la nr pt ca sunt inregistrati si inteleg ca nici nu existau in liste poate vreo cativa din greseala.
Punctul 9 se refera la cei cu un buletin valabil, cu un domiciliu in ro dar care au plecat sa munceasca prin afara si nu s-au declarat pe nicaieri. Se Estimeaza ca sunt milioane dar nu vad un mod in care ar putea fi controlat numarul. Pentru astia se organizeaza recesamantul Nea Vasile

Si evident trebuia vorbit la trecut pt ca listele trebuiau contestate in 24 ore nu dupa ce vezi rezultatele.

Mergi la inceput