Diaspora nu mai conteaza ...???

Diaspora nu mai conteaza ...??? | Autor: desprecopii

Link direct la acest mesaj

Dupa ce se va semna si acest act, ca atatea in ultimele saptamani ... USL va scapa oficial de cel mai mare dusman al sau: diaspora romana. Oameni care inca simt romaneste, isi ajuta familia si tara, au proprietati in Romania, isi invata copiii romaneste...

Cu alte cuvinte ... votul diasporei, desi acceptat (eh... ) nu mai conteaza.
Deci daca lista fixa e de 100 de persoane, si vin si doi ametiti din diaspora la vot, prezenta va fi de 102% :))) deci numai bine le-a iesit si acest referendum :))

FSNul a acaparat iar Romania. Trist.

aici datele: http://www.gandul.info/politica/e-oficial-cele-9-categorii-de-persoane-pe-care-guvernul-ponta-vrea-sa-le-scoata-de-pe-listele-electorale-permanente-exclusiv-9935276

Sanatate si o zi cu soare va doresc!

**************
Linkurile mele: Supereva.ro | Blogul meu | www.facebook.com/#!/desprecopiicom" target="_blank">DC pe Facebook

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns copiloi spune:

Dezinformezi!

Diaspora conteaza. Daca voteaza.
Numai ca cei cu domiciliul stabil in strainatate nu apar pe legile electorale permanente, in baza carora se calculeaza cvorumul.

Asa e legea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns desprecopii spune:

Citat:
citat din mesajul lui copiloi

Dezinformezi!

Diaspora conteaza. Daca voteaza.
Numai ca cei cu domiciliul stabil in strainatate nu apar pe legile electorale permanente, in baza carora se calculeaza cvorumul.

Asa e legea.




Pai asta spuneam si eu. Diaspora e cea cu domiciliul stabil in strainatate - dupa stinta mea. Si eu nu mai conteaza de acum la cvorum. Despre asta spuneam si eu.

Sanatate si o zi cu soare va doresc!

**************
Linkurile mele: Supereva.ro | Blogul meu | www.facebook.com/#!/desprecopiicom" target="_blank">DC pe Facebook

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns copiloi spune:

Citat:
citat din mesajul lui desprecopii
Si eu nu mai conteaza de acum la cvorum.


Nu, 'de acum', ci de cand e legea (din 2008).
Tu ai aflat acum, ca avu loc referendumu....



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns desprecopii spune:

...hai mai copiloi, parca nu e clar pentru toata lumea (si chiar si pentru tine) ca aceste chestii sunt facute acum, in panica si pe genunchi , sa-l apere pe voiculescu de dosare ...


Sanatate si o zi cu soare va doresc!

**************
Linkurile mele: Supereva.ro | Blogul meu | www.facebook.com/#!/desprecopiicom" target="_blank">DC pe Facebook

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns coracora spune:

Desprecopii, dar de ce-ar trebui sa fie pe listele permanente romanii din Zwolle / Leeuwarden / Zierikzee / Enschede de exemplu? Aceste orase sunt la sute de km de Haga iar sansa ca acei romani sa voteze e aproape nula.
Iar daca e asa, daca acelor oameni nu le sunt create conditii adecvate pentru a vota (sa iei avionul ca sa te duci sa votezi mi se pare aberant si extrem de costisitor), atunci ce rost are ca ei sa fie pe listele permanente? De ce sa fie numarati si ei pt cvorum?
Ai argumente pentru ideile pe care le sustii?
Sau vezi peste tot comploturi menite a scapa "puscariabilii" de puscarie?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns copiloi spune:

Citat:
citat din mesajul lui desprecopii

...hai mai copiloi, parca nu e clar pentru toata lumea (si chiar si pentru tine) ca aceste chestii sunt facute acum, in panica si pe genunchi , sa-l apere pe voiculescu de dosare ...





Daca era Voiculescu necurat la dosare, cazul ar fi fost deja rezolvat!

Basescu a avut tot timpul....si toata puterea s-o faca!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Mirela, legea care defineste ce inseamna liste permanente NU este inventie de acum. E lege veche.



Am marfa la bazar umanitar DC

Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marina spune:

si daca eu stau la mama draculului dar inca am proprietati in Romania si platesc taxe si impozite, am pasaport romanesc si buletin la fel de romanesc valabil de ce nu as conta la numar?
ia sa vad pe ce cale legala ma scoate pe mine din lista pe motiv ca a zis vecinul vasile ca nu mai stau acolo.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns desprecopii spune:

Citat:
citat din mesajul lui coracora

Desprecopii, dar de ce-ar trebui sa fie pe listele permanente romanii din Zwolle / Leeuwarden / Zierikzee / Enschede de exemplu? Aceste orase sunt la sute de km de Haga iar sansa ca acei romani sa voteze e aproape nula.
Iar daca e asa, daca acelor oameni nu le sunt create conditii adecvate pentru a vota (sa iei avionul ca sa te duci sa votezi mi se pare aberant si extrem de costisitor), atunci ce rost are ca ei sa fie pe listele permanente? De ce sa fie numarati si ei pt cvorum?
Ai argumente pentru ideile pe care le sustii?
Sau vezi peste tot comploturi menite a scapa "puscariabilii" de puscarie?


coracora, un drept constitutional nu se radiaza pe considerentul presupunerilor. (care stim a carui mama este ...)

Ca e de la cuca macaii sau din groningen, din Hollywood sau Trusesti, daca esti roman esti ca oricare roman. E treaba fiecarui individ daca se deplaseaza sa isi exercite votul sau nu. Poate o data e interesat sa o faca, sau poate ca nu. E ca si cum statul ar ocupa o casa care e nelocuita de 5 ani ani pe motiv ca si asa nu vine nimeni sa ii stearga praful. Si ar nationaliza casa.

Iar ca cvorum - ei bine - eu exist, am pasaport romanesc - si vreau sa fiu pe lista aia pentru ca sunt cetatean roman si vreau sa imi exercit dreptul constitutional de a vota sau de ma abtine. Ca orice parlamentar din Parlamentul Romaniei. DUpa cum vrea muschiul meu. E un drept care nu poate fi contestat sau comentat dupa cum vrea USLul si dupa cum ii cade bine la digestie.

Chiar e lipsit de sens sa discutam despre argumente pro si contra atata vreme cat USLul imparte pe romani in 2 tabere. DIn pacate, multi romani din tara sunt de acord cu aceasta ingradire a dreptului constitutional ... si nu e corect. Nu se stie cum bate vantul vietii si romanii din diaspora se muta in RO si cei din RO devin diasporezi...

Sanatate si o zi cu soare va doresc!

**************
Linkurile mele: Supereva.ro | Blogul meu | www.facebook.com/#!/desprecopiicom" target="_blank">DC pe Facebook

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Citat:
citat din mesajul lui desprecopii
Chiar e lipsit de sens sa discutam despre argumente pro si contra atata vreme cat USLul imparte pe romani in 2 tabere. DIn pacate, multi romani din tara sunt de acord cu aceasta ingradire a dreptului constitutional ... si nu e corect. Nu se stie cum bate vantul vietii si romanii din diaspora se muta in RO si cei din RO devin diasporezi...

Sanatate si o zi cu soare va doresc!

**************
Linkurile mele: Supereva.ro | Blogul meu | www.facebook.com/#!/desprecopiicom" target="_blank">DC pe Facebook


Stiu ca nu e frumos sa discutam cu argumente de genul "ba pe-a ma'tii", dar pentru Basescu si 'capii' PDL a fost sport national sa imparta romanii in tabere pe care apoi sa le invrajbeasca intre ele.

Nu am inteles la ce drept constitutinal te referi cand spui "ingradire a dreptului constitutional ... si nu e corect." ? daca te referi la dreptul constitutional de a vota, pe ala nu il ingradeste nimeni. Cat timp ai act ce iti dovedeste cetatenia romana, poti vota. Ce iti este ingradit?!


Dreptul de a fi pe o lista permanenta nu este ingradit, ci este legiferat printr-o lege care nu e de azi-ieri data de USL, ci e de ceva ani. Pana acum nu am citit pe nimeni revoltat ca nu e pe listele permanente. Acum brusc, diasporei ii sunt "ingradite drepturile". Care drepturi sunt ingradinte acum si nu erau pe vremea lui Base?



Am marfa la bazar umanitar DC

Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me

Mergi la inceput