Nasterea la Arcadia - Iasi (42)

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns LenaC spune:


Claudia, multum de info.
Mancare nu e ok la CZ?

Cat se poate pastra branzica?
In piure nu am incercat. Dar o sa incerc :) Mersic de pont.

Atelier au si site? stii de bine? eu ma interesez... desi cred ca iau bona pana la 3 ani.

bona vine la interviu sau sta toata ziua?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claumarcoci spune:

Lena mancarea de la CZ e tot catering,de ex in ziua in care am fost sa vizitez au avut asa:

MD: ceai cu paine ,unt si dulceata
P: ciorba de vita si piure cu snitel de porumb(da porumb,habar nu am cum o fi....am intrebat de 2 ori ca sa inteleg bine)si parca o nectarina sau 200gr pepene rosu(una era la cealalta cresa)
Gustare: o prajitura- ecler

Bona a fost de la 11-14 ca nu mai avea rost...acum sunt in ceata total,nu stiu ce o sa fac

V-am zis ca tipa are o fetita cu o luna mai mare ca David,copii s-au inteles minunat,s-au jucat,a fost asa o chimie intre ei,asta pana in momentul in care am aparut eu,ca deh nu am villa ci apartament,David a inceput sa urle la propriu si a tinut-o asa inca vreo ora cand a adormit.

Tipa are o situatie nu prea roz, adica neagra de totsi si-ar dori din toata inima ca treaba sa mearga si sa stea cu David,cica acuma eu hotarasc
Pe o parte deja mi-e mila de ea si mi-as dori sa o ajut,pe cealalta parte am inceput sa vad minusurile,nu prea multa deocamdata,adica e destul de greu momentan sa-i scoata afara ca inca nu merge niciunul singur si un alt minus ar fi ca mirosea a transpiratie,asta parca s-ar rezolva daca i-as cumpara un antiperspirant....asa ca daca vreti sa va dati cu parerea chiar va rog...

Cam atat pe azi ,ma bag la niste francais

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DadaIna spune:

Pupicei fetelor!Noi am fost la munte in format trio, planificasem pentru 2-3 saptamani... insa nu mai repetam operatiunea asa de curand.Nu ne-a tihnit nimic, am avut eruptie dentara si gaza a stat non stop cu gura la urechi in urlete si tipete, 2 zile cat am reusit sa stam nu mi-a mancat decat lapte, asa ca dupa 2 zile am facut cale intoarsa spre casa.Acasa deja parca era alt copilsi toate ifosele si durerile parca au disparut.Pana nu incepe sa vorbeasca sa ne intelegem cu ea nu cred ca mai plecam nicaieri.In loc sa venim acasa odihniti si relaxati am venit mai obositi amandoi.
Clau daca deja a inceput sa ti se planga bona ca e necajita si vai de capul ei eu i-as spune pas de pe acum.Nu fa greseala sa angajezi pe cineva din mila.Si... am inteles gresit sau vine si cu fetita la slujba?Eu una nu o las nici pe soacra-mea in casa mea sa aiba grija de bebe.Sa mai am si un "mic sconcs" sa aiba grija de gaza mea....no way.Decat bona, daca mama nu poate sta acasa mai bine la cresa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LenaC spune:

Claudia, mi se pare super complicat as ai grija de doi copii mici.
Cum ii hraneste pe amandoi? daca plang amandoi o data?
cand iese afara... chiar daca merg cat imbraca unul celelalt imbracat deja transpira.
nu stiu ce sa zic... depinde de tine. tu trebuie sa pui in balanta toata plusurile si minusurile si sa iei decizia.
orice problema are o solutie
Mirosul poate fi one time... cine stie, poate de emotie, poate a uitat sa fol antiperspirantul.... nu poti judeca dupa miros omul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claumarcoci spune:

Neatza!!

Dada,Lena multu de sfaturi,m-am linistit gata o sa angajez o firma si o sa iau o bona serioasa,va tin la curent.

Astazi i-am dat lui David la mic dejun lapte de capra,intai simplu si apoi a baut vreo 100 ml in care am pus biscuiti de biberon, recunosc ca cel simplu i-a placut mai mult.
Faza e ca mi se pare mie sau e cam laxativ lapricul asta,si cand papam iaurtel facem 3-4 scaune pe zi, acum suntem la al 2-lea,,stiu ca e sanatos ca dupa fiecare masa copilul sa aiba un scaun....abia scapasem de scaunele moi(de la dintoci) si iar o luam de la capat...pe mine nu ma deranjeaza..

Azi nu mi-a iesit iaurtul si nu inteleg de ce ca in bucatarie au fost vreo 23 gradebine l-am pus aseara pe la 23 l-a facut da nu stiu ce sa zic,cu asta de capra nu mi-a iesit niciodata fara iaurtiera.

Ati congelet vreodata supa? daca da in ce ca m-am uitat prin recipientele mele si nu prea am gasit ceva sa-mi placa(dimensiune,plastic,pungi?)(Cand zic supa nu ma refer la supa supa ci am fiert o gaina bine bine muulte ore, ar fi asa o supa de oase si zic sa mai pastrez ptr mai tarziu)

Iulia ce face Andrei, sunteti bine??

Corina voi pe unde sunteti,nu v-am vazut nici in parc..

Melise gata apartamentul? ati inceput mutarea? Daca da spor la carat

Katy,Nico, Simo, mamicilor unde ati disparut??

Pupicei ca iesim la plimbare



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LenaC spune:

Salut

Claudia, eu nu am observat nici o modificare dupa iaurtul de capra
pt congelat www.amazon.co.uk/Annabel-Karmel-Food-Cube-Tray/dp/B004EWG9D2/ref=sr_1_1?ie=UTF8&qid=1346241692&sr=8-1

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Simonik21 spune:

Citat:
citat din mesajul lui claumarcoci

Neatza!!


Iulia ce face Andrei, sunteti bine??

Corina voi pe unde sunteti,nu v-am vazut nici in parc..

Melise gata apartamentul? ati inceput mutarea? Daca da spor la carat

Katy,Nico, Simo, mamicilor unde ati disparut??

Pupicei ca iesim la plimbare



Mami fericita de David 12.09.11


Hellooo!
Noi suntem prezenti aici, dar doar cu cititul:D (vad ce macarik buna papa bebeii vostri, cum se dezvolta, ce nazbatii mai fac).
Despre noi ce sa zic...avem 3 dinti la activ si toti 3 jos ( in partea de sus ink nici unul nu a aparut), mergem in 4 labe, ne ridicam in picioruse cand ne prindem de ceva (in patut si in tzarc numai in picioare sta)am facut vaccinul de 6 luni dar cel de 4luni ink il asteptam k nu a venit nici acum si radem toata ziua.
O mik problema avem...in luna iulie cand am fost la dr si l am cantarit in 5 sapt pusese doar 400g (am pus pe seama caldurii si nu m am ingrijorat atat de tare) dar luna asta dupa 3 sapt a pus doar 200gr . Dr a spus k ori am socotit noi gresit pe la inceput ori a inceput sa ia putin in greutate. Acum a ramas sa mrg peste 2 sapt sa vdm cum am evoluat ( Darius papa de la san si nu da semne k nu s ar satura, el e vioi tot timpul dupa ce papa). Tin sa mentionez ca are o greutate de 8kg100g la 6 luni si o sapt (cand l am cantarit).
Si ink o pb...cand am inceput diversificarea a fost f incantat, in sensul k papa cateva lingurite din tot ce i dadeam. Acum nici nu vrea sa vada...si asta de vreo sapt


Va pup si o zi cat mai frumoasa!

Mami fericita cu Stefan Darius 15.02.2012

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claumarcoci spune:

Neatza!!

Hei Simoda ce frumusete de flacau avem la avatardaca aveam fetita depuneam CV-ul si musai ne incuscream, chiar daca numai pe Dc.

Cat despre greutate nu prea sunt in masura sa-ti dau sfaturi ptr ca noi nu ne-am confruntat cu acesta situatie, oricum un lucru e clar daca e asa de vioi nu are cum sa pune 800gr intr-o luna sau 1 kg,oricum dupa 6 luni procentul de luat in greutate scade,asa ca daca el e vioi nu vad de ce sa-ti faci griji
Despre papica,alt stre...renunta ptr o perioada la alimentele care le refuza si incearca altele noi, sau alte combinatii, de es daca refuza fructele incearca legumele sau invers, adauga condimentele permise,la fructe un piuc de scortisoara, la legume marar,patrunjel, usturoi, un pic de ceapa la fiert,incearca avogado, are un feedback bun la majoritatea bebelusilor(la noi abia la 11,5 luni a vut,dar ca la noi la nimeni) si multa relaxare ....asta da roade mereu chiar daca suna a text dintr-o carte de psihologie.

Lena am din astea dar mi se par cam mici ptr supa,mi-a dat soacra niste pungi speciale de congelat din It,acolo aia congeleaza mancarea "la greu ".

Noi progresam pe zi ce trece la capitolul vorbit, ne intelegem din ce in ce mai bine,asta pana in momentul incep crizele de isterie care se lasa cu plansete si batut din picior si daca nu execut plange si o ora daca-l las, azi am reusit sa-l potolesc doar povestindu-i diferentele dinte copii si oameni mariculmea e ca a tacut, ce-o fi inteles saracul nu stiu

O zi frumoasa si un wke minunat!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danra spune:

Buna dragelor!
Sunt o tanara mamica care am dat peste voi cautand informatii despre nasterea la Arcadia, unde am si nascut de altfel. Va urmaresc de ceva vreme dar nu am apucat sa scriu. De la Arcadia Dr Ruginosu mi-a recomandat Lactana Pre in completare la san. Eu ii dau din cand in cand, adica cand imi manaca urechile(riscul e ca e gata gata sa renunte la san si abia are 6 saptamani; duc adevarate razboie cu ea ca sa manance la san). Prin urmare nu am nevoie de prea multe cutii. E cam piperat la pret prin farmacii(nu gasesc nicaieri sub 52 lei). Am gasit pe un site (bebebebe.ro) la 40 lei cutia, dar transportul mi se pare scump (25 lei)- ajung la fel ca in farmacii. Stiti cumva un alt loc unde e mai ieftin sau pe cineva care vrea de asemena sa comande de acolo?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns KATY_28 spune:

Salutari la toata lumea!
Am lipsit vreo luna de pe aici, dar zicem noi ca motivat.
In primul rand felicitari la bebeii cu realizari si multa sanatate la cei care au mare nevoie de ea.
Noi avem un program forte haotic.Adormim pe la 1-2-3 noaptea si ne trezim pe la 1-2-3 la amiaza.Ne trezim mancam si afara, iar cat e treaz Andrei e spirt. Nu pot face mai nimic.Si mai suntem si in curatenie, care nu se mai termina.
Noi avem 6 dintisori (4 sus si 2 jos), spunem ma-ma, mergem tinuti de o manuta si din cand in cand 2-3-4 pasi singurei prin casa dupa care se pune jos in fundulet.Cat e treaz o clipa nu sta intr-un loc si e foarte curios sa vada tot si sa stie tot.
Am ramas datoare sa va zic cum a fost la mare.
Drumul dus a (Noaptea)nu a prea vrut sa doarma si era vioi nevoie mare, numai la mine in brate a stat.Noi am prins valuri foarte mari in vant puternic.In prima zi nu prea i-a placut apa, dar de a doua zi nu mai voia sa plece de langa apa.Il tineam de manute si se ducea singurel la apa.A fost foarte frumos, fara incidente, dar am venit mai obosita de cat am plecat.A mancat aproape numai tzitzi.La intoarcere a dormit aproape tot drumul cu tzitzi in gurita.
Noi ne pregatim sa mergem maine la munte , sper sa fie bine si sa nu am surprize cu el.
Am avut acum cateva saptamani un soc cand am gasit in scaunul lui Andrei ca un fel de mucus roziu (ca un dop gelatinos roz )avea si cateva firisoare parca de sange.I-am luat proba si i-am dus la laborator si surpriza:nu are absolut nimic.Dupa nastere i-am facut analiza la scaun si avea klebbsiela, dar nu i-am dat antibiotic ca avea doar 3 sapt.Acum surpriza ca s-a sterilizat si nu mai are nici klebbsiela.Pacient sanatos , mama cu probleme
Oooo cat am scris, pentru cat am lipsit.
O zi frumoasa la toata lumea!

Mergi la inceput