Nasterea la Arcadia - Iasi (42)

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns gravidacori spune:

danra, bine ai venit ,felicitari pt bebe si dorinta de alaptare!
pt orice informatie despre alaptat iti va fi de folos grupul de pe facebook,unde ne regasesti pe multe dintre noi si nu numai
http://www.facebook.com/groups/sprijinpentrualaptareiasi/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MElise spune:

Buna dimineata dragilor! Am cam rarit-o saptamana asta cu forumul, dar incerc sa recuperez azi un pic. Sa o luam in ordine... Inca nu ne-am mutat, mesterii mai au de lucrat... Toata lumea imi zice ca trebuia sa ma astept la asta, dar eu eram mai optimista. probabil ca abia la sfarsitul saptamanii viitoare vor termina, ceea ce in seamna ca in primele zile de scoala va trebui sa o ducem pe Elisa dimineata cu masina din Mircea pana in Copou, la Negruzzi... o fericire!!! Una peste alta, Tudor a inceput sa aiba program de noapte. Se trezeste din 2 in 2 ore, daca nu mai des si adoarme numai dupa ce suge la san 5 minute. Am vreo 3 zile de cand sunt chioara de somn, nu mai stiu ce sa mai fac. ieri in disperare de cauza, ma batea gandul sa ii completez masa de seara cu LP, dar am renuntat la idee. Sper sa rezist in continuare pe pozitii. Altfel...papa foarte bine. Ieri dimineata i-am dat jumate de banana si nu s-a saturat decat dupa ce i-am dat si cealalta jumatate si a papat si de la san. Spre seara intotdeauna face mofturi si suge haotic... ii distrage atentia absolut orice... E ultra-activ. Nu ca nu m-ar bucura asta, dar ma termina uneori... Vrea numai cu mine. Intr-o seara m-am dus sa fac 10 minute dus si a tipat in brate la taica-su de i-a venit sa vomite, iar cand mi l-a adus in baie a iceput sa rada cu gura pana la urechi. Poate gresesc, dar mi se pare muuuult mai greu sa fii mamica de baiat, comparand cu experienta mea anterioara de mama de fata. In fine... deja delirez cam mult, dar ma descarc si eu, asa ca sper sa ma suportati.

danra, bun venit pe aici! Eu i-am dat doar in maternitate Lactana pre, acasa desi cumparasem, am insistat cu sanul... si a mers.

Claudia, daca eram un picut mai libera ma ofeream voluntar cu franceza... eu sunt profa de romana, dar am secundar franceza si am mai meditat adulti. Sunt niste site-uri dragute care te pot ajuta sa inveti mai repede si au si teste online gratuite etc. francaisfacile.com, francaispourtous.com etc. pe primul, din cate stiu, ai si traducere in engleza, daca iti este mai usor... Dar le ce-ti trebuie franceza mai exact? (daca nu-s indiscreta). Legat de bona...nu stiu ce sa zic, e complicat. Dar oricum, cred ca te complici inutil cu doamna care vine si cu copilul. E parerea mea...

Fascinatie

Dimineata cu parfum de bebelus

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MElise spune:

Era sa uit... weekend frumos tuturor!

(intre timp am rezolvat si ultimele lingurite de nectarina pe care le-a papat Tudor, ca tati nu prea se mai descurca, desi a inceput plin de elan )

Fascinatie

Dimineata cu parfum de bebelus

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gravidacori spune:

melise,asta cu somnul noi o avem de cateva luni bune,rar dorm 3 ore legate .ma simt f obosita si mi-ar trebui un an de somn si odihna ca sa imi revin.nu stiu de ce are somnul asta mega haotic, pana la 6 luni imi dormea legat 6-7 ore eram ultra fresh!
legat de suplimentare cu alt lapte..iti dau un exemplu o amica al carei bb la fel facea noaptea ,a incercat-o cu TREI tipuri de lapte-lp,l vaca si l capra,pe langa san! EFECT ZERO(doar zapaceala de stomac al micutei)
So, alta o fi cauza..
apropo de asta ca mi-am amintit .s-a intamplat de 2 ori si am ramas usor mirata- estera doarme de obicei pe la pranz dupa 2 , cam 2-2.30h.
de 2 ori s-a intmplat sa mai adoarma si dupa 6 pana seara, ultima data a adormit pe la 5 si s-a trezit la 9.20 (cu intrerupere pt titi). ma gandeam ca dak s-a trezit la 9.20, la 10 era ora obisnuita de somn, cum sa o mai adormi la noapte? ei, a adormit pe la12 si ceva si a tinut-o asa 4 ore legate.a fost waw pt mine! asta era a doua data si am zis..ciudat dar asta este la noi- cand doarme mai multe ziua doarme mai bine noaptea! desi ...toata lumea se apuca sa iti zica vai trezeste copilul daca doarme seara ,ca nu mai doarme la noapte! iaca la noi e taman invers,cu cat doarme mai putin ziua,in reprize, cu atat e mai nasol noaptea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Simonik21 spune:

Multumesc, Clau. Vedem la al doilea bb ce iese
Asa este nu ma ast sa mai ia in greutate k la inceput cate 1-1,2 kg pe luna, dar macar 400-500g cate ar trebui sa ia normal la varsta lui. Dar poate a fost doar o perioada si o sa vedem in 2 sapt.
Un weekend placut tuturor!

Mami fericita cu Stefan Darius 15.02.2012

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claumarcoci spune:

Salutare!

Melise bine ai venit in clubul bufnitelor Prima data cand a dormit D 3 ore,am stat treaza langa el sa vad daca respira,si acum doarme primul somn de 3 ore apoi din ora in ora .
Faza cu Lp ,eventual si niste cereale e de amagire, nu-si are rostul,mie pediatra mi-a zis ca una din explicatii ar fi ca bebe creste noaptea.
De exemplu acum 2 seri i-am pus in laptele de capra 2 masuri de cereale ,l-a baut cu placere, dar dupa 1 ora cine crezi ca sugea la san cu pofta si s-a trezit din 2 in 2 ore???

Si multu de site-uri,unul nu-l aveam,am gasit o profa de la centru cultural francez,sapt viitoare sa incercam sa facem programare...motivul.... sa-i asiguram un viitor mai bun lui bebe

Danra bine ai venit si felicitari ptr puisi multa vointa ,eu consider vointa si relaxarea elementele cheie ptr un succes in alaptare Daca totusi continui cu LP, pe farmacia tei sau adfarm incearca sa compari preturile.,dar in general sunt aliniate preturile peste tot, pe okazii,tocmai.ro sau mercador.ro e posibil sa fie mai ieftin, insa atentie la termenul de garantie.

Am gasit bona,are si cursuri si de toate si sper sa fie bine....

Wk placut




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gravidacori spune:

CLAU, asta cu verificatul daca respira am facut-o si eu, credeam ca is paranoia ,ma bucur sa stiu si alte cazuri
succes cu noua bona si sa ne tii la curent cu informatiile despre!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Simonik21 spune:

Buna,mamici!
o intrebare: cum faceti branzik calcik? Ce fel de lapte sa cump si cum sa o fac?
Multumesc anticipat:D

Mami fericita cu Stefan Darius 15.02.2012

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iulia_iulia spune:

buna noaptea ! ca eu doar asa apuc sa mai intru
am avut calculatorul la reparat ,nu s-a reparat nik ,deci daca mai dispar sa stiti ca e din cauza PC -ului
ANDREI si-a revenit ,mananca bine ,nu mai varsa ,e vioi nevoie mare ,mai face cate un scaun moale ,am inceput sa-i dau si eu iaurt din lapte de capra ,poate din cauza asta
ATI dat peste la copii ? aveti vreo reteta? sa-l fierb ? sa-l fac la aburi ? pe gratar? sotul meu a fost la pescuit la PRUT si a prins niste salau pe care mi l-a portionat frumos pt ANDREI ,eu aleg aceasta varianta cu pestele ,decat cel congelat ,macar asta era viu ,n-o fi PRUTUL apa cea mai curata si nepoluata dar decat cu hormoni de la crescatorie .... ,in fine ,pt moment am ales asa ,voi ce parere aveti ?
CLAUDIA felicitari pt bona ! si succes !
VAI ,cati copii ,atatea probleme diferite:):):):)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diamaria2 spune:

Buna !!

Claumarcoci, unde ai gasit bona prin ce agentie? ai curaj sao lasi singurica cu copilu din prima? care sint conditiile cu ea? noi cautam urgent si sint f curioasa cum ati organizat voi...

Mergi la inceput