Nasterea la Arcadia - Iasi (42)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns claumarcoci spune:

Citat:
citat din mesajul lui MElise

Voi ati auzit / vazut asa ceva? http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=174030&results=1

Fascinatie

Dimineata cu parfum de bebelus


Nuuuuuuuuuu,chiar nu,dar pare destul de interesant Se distribuie gratuit sau la vreun ziar local? Sa dau un serach pe Google

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LenaC spune:

Salutare

MElise eu nu am auzit de acel ghid...

Katy, pe unde esti?

Claudia, super tare cresa... sa ne dai si numele sa stim sa o ocolim.
Asteptam vesti de la a doua si iti urez spor la cautari.
Eu m-as baga la daycare, dar sa fim 2, k singura cu 2 copii nu ai cum... eventual una face papa alta se joaca :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gravidacori spune:

buna fetelor
suntem si noi pe acasa de vreo 2 zile. am fost la parintii mei si vreo 2 zile la bunici.
la tara fata a gasit super interesanta closca cu pui ,care speriata , facea ca toate cele si fii-mea era extaziata de disperarea clostii.cand termina a mea cu ea, incepea nepotelul,noi radeam zicand ca in mod clar biata closca ar avea nevoie de consiliere psihologica dupa ce scapa de noi.mai era atrasa de niste trunchiuri de copac din curte,se catara ,se baga ,de parca era in parc ea .pe langa toate cele placute ,au fost si neplacute,mai ales pt mine pt ca mi-am rupt spatele standaplecata 23 din 24 dupa ea ca sa evite obstacolele de pe akolo si sa nu-si beleasca mai tare nasul. nu de alta dar alta prb era manifestarea nepotelului pe langa ea-aruncat in capul ei cu ce nimerea, o trantea jos,o ciupea sau plesnea.na,e la critica varsta de 2 ani,da' ma durea si pe mine inima cand a mea plangea din cauza lui asa ca i-am zis sora-mii sa il supravegheze mai bine .
a papat ceva pe acolo, carnita si ou cel mai bine.ii dau si siropelul wellkid si a inceput sa isi faca treaba acesta . in concluzie, am respirat alt aer,ne-am vazut rudele dar am venit mai obosita decat am plecat .
vroiam sa zic despre scutecele toujours ca nu sunt tocmai bune, desi primul care l-am pus mi-a parut ok ,dar m-am grabit cu lauda.. in primul rand au putere de absorbtie mult mai mica ceea ce inseamna scutece mai multe pe zi deci socoteala iese ,posibil, mult peste pampers si in al doilea rand ,aseara am descoperit ca nu retine umezeala bine ,daca apas pe scutecul folosit pe degete imi ramane ud ,so ..regret ca le-am luat si trec inapoi pe pampers .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DadaIna spune:

Pupicei fetelor.Si noi am stat prin zona. V-am citit insa mai mereu ajungeam tarziu acasa de la casa de vacanta si nu mai apucam sa mai scriu ca eram obosita.Noi crestem,facem pozne, bem singurica din pahar si din sticla fara sa mai varsam pe jos (s-a invatat singurica cam in 3 zile tot atentand la paharele noastre).Cred ca a fost de ajutor trecerea la canita cu cioc. Riposteaza cand ii dau eu sa pape si uneori face si greva foamei daca nu o las pe ea sa se descurce.Incapatanare specifica taurilor....Dintisorii ne cam dau de furca si creaza stari de agitatie si nervisori insa usor, usor o sa treaca.Acum suntem la eruptia caninilor...avem si 4 maselute Am zis ca pana la sfarsitul lui august cred ca avem toti dintisorii in gurita.Mai raman ultimile maselute.Acolo la casuta noastra avem piscinuta, nisip, topogan, scranciob si evident ca abia asteapta si ea sa o ducem acolo.Cand ajung la oras nu mai vrea sa intre in casa.Acolo alearga in voie se joaca cu animalele, toata ziua sta si ea printre pui si gaini(ca tot scriai de closca Cori)A mea adora puii de gaina:))Strange pisoii de gat, calareste cainele.Radeam ca ieri am fost la Palas si mergea numai pe gazon talalau Tanase.Nu mai avea nici mama nici tata Asa s-a invatat din curte (avem spatiu mare acolo) si se credea pe tapsan la noi in curte.Pe mine nici nu ma baga in seama daca o strigam.Noroc ca a luat-o tati in brate ca altfel nu dovedeam.Fugea sa pupe toti baieteii din cale insa baieteii intalniti erau cam emotivi si incepeau sa planga sau sa se ascunda dupa mamicile lor.
Am citit ca mai sunt mamici care dormcateva ore pe noapte...eu ma pot declara fericita.Gaza mea de la 11 noaptea pana la 9-10 dimineata doarme intr-o veselie.O mai invelesc eu noaptea si se enerveaza (da din picioare prin somn ca nu suporta cearsaf sau paturica pe ea) in rest somn lin in intreaga familie :))Nu mi-a facut mare tambalau nici cu dintisorii.Cel putin noaptea nu s-a trezit sa planga insa ziua daca nu ii dadeam ocupatie si isi aducea aminte o apuca plansul.
E am aruncat scutecele de la Pampers cat colo.Ultimile 2 dati am nimerit niste pachete foarte proaste.Parca erau cu vatelina inauntru ca se dezintegrau si ramaneau spatii goale prin scutec.Nu mai zic ca a descoperit gaza mea ca poate sa-si bage si degetelele pe margini dupa ce face kk....ca a gasit ceva interesant acolo....nu va mai povestesc.Daca nu ati ajuns inca la faza aceasta va las sa descoperiti singure momentul.Poate nu fac toti copiii la fel :))Daca intarzaiam 2 minute (daca nu eram pe faza) la schimbatul scutecului se intampla tragedia care se termina cu dus general in cada.Am trecut deja la chiloteii Up&Go de la Libero si sunt WOW!!!Nu ne mai despartim de ei.Sub hainute arata super, absorb perfect si sunt exact ca niste chilotei.E super ca la dezbracat daca trag mai tare de parti se desprind si evit murdarirea(daca i-as trage pe picioruse normal ca ar fi jale).E deja a 3-a runda de cand cumparam si nu mai schimb marca.Nici nu se compara cu pampers:))Astia stau la spate perfect lipiti de spatic.Gaza mea numai cand ii vede da din picioruse de bucurie.Eu ca mamica am devenit deja fan Libero.Am incercat si scutecele normale de la ei si sunt minunate.Nu mai stau ca si cum ar avea un kk in permanenta in el.Mamicile care dau raite mai despe prin magazine poate imi spuneti si mie ce Market mare sau farmacie comercializeaza Libero.Eu pana acum am luat de pe soffiplanet si de pe bebelusul tau.De pe al 2-lea site nu mai aveau in stoc de care luam eu.
Astea sunt vedetele:
http://www.soffiplanet.ro/scutece-pentru-copii-libero-confort-fit-extralarge-6-12-22-kg-52-buc-9.html
Cori cu verisorii mai mari si noi avem de furca.De la izbituri pe jos si impinsaturi la smuncit orice jucarica din mana si istericale cu plansete daca matusa ia copil mai mic in brate (gelozie extrema).La noi e diferenta de 4 ani intre fetita mea si nepotelul meu, insa e jale.Gaza mea da jucarii sau daca ia le inapoiaza.Stiu cum e ...(e sora mea) insa eu i-am spus ca marea vina parintii o au odata ce ea nu actioneaza cand au loc evenimente neplacute...La noi e mare problema cu joaca in familie si imi doresc sa evit astfel de intalniri pentru ca si gaza mea am observat ca imita si imprumuta din comportamentul defectuos.Am noroc ca peste 1 saptamana pleaca din tara si o sa fie totul ok. Prefer sa se joace cu alti copii mai cuminti chiar daca imi este nepotel si il iubesc, mai ales ca ea e fetita.
Pupicei si o saptamana frumoasa!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LenaC spune:

Cori, sa va fie de bine minivacanta

Dada, am vazut Libero in selgros dar nu stiu exact ce model.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DadaIna spune:

Multumesc Lena.Acum am vazut ca am scapat un "p" la cuvantul "despe" si in loc de "raite dese" a iesit altceva.Nu am mai dat edit insa e important ca s-a inteles intrebarea.Daca ati mai vazut pe undeva va rog sa scrieti.
Noapte buna!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claumarcoci spune:

Neatza!!!

Cori,Dada chiar imi era dor de voi

Dada o intrebare: cand ai inceput sa-i dai lapte de capra,parca am retinut ca la inceput il amestecai cu LM,dar eu nu mai am posibilitatea sa scot ..cum ma sfatuiesti sau cum sa-i dau,din prima laptele fara nici un adaos sau sa-l combin cu ceva?

Mi-a venit minunata idee ca daca tot papa iaurt si branzica de capra de ce sa ma chinui sa-i dau LP daca pot sa-i ofer lapte de capra.

Acum review cresa nr. 2 care este C zanelor din pacurari, deci ff departe,dar f spatioasa,in rest la fel ca la cealalta care e tot o casuta,numai ca e cu strumfi.
Am fost la tg de bone de la hotelUnirea joi, ma asteptam sa vcb macar cu una din cele 20-30 de bone prezente, dar NU,am completat un formular si ma suna...e 6lei/ora, mi se pare putin cam mult...momentan nu am gasit nimic,doar daca ma primesc cu mancarea mea la cresa merg pe varianta cresa.

Duminica am fost la Roman in vizite la socri si matusi,o gramada de lume,vreo 10 pers la un mom dat,toate cu David,David,asta mic s-a lipit de gatul meu si cum vedea ca vine cineva spre el intindea mana de Stop,apoi PA ,era un dulce, la final a facut poze cu toata lumea, a ras,a vb pe limba lui,s-a acomodat...drumul de intoarcere a fost aiurea de tot, a plans ,era nervos, vroia in picioare sa se uite la masini,sa faca pa, in concluzie am venit cu tzumpi in brate,evident la tzitzi
Maine sau miercuri plecam o sapt in vacanta la munte,iar drum ,offf...o sa plec cand tre sa-si faca somnul,asa stam si noi un pic relax

O intrebare... aveti idee unde gasesc body-uri albe simple, la un pret asa mai mic,ca adun recuzita ptr sed foto si vreau sa scriu niste texte haioase,nu am albe simple decat unul:(( restul au cate un ursulet mic,chestiii).

O saptamana frumoasa va doresc!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DadaIna spune:

Pupicei.Clau e cam dificil sa ii dai simplu laptele la inceput pentru ca o sa-l respinga cu siguranta mai ales ca e ceva nou.Tot combinat cu ceva trebuie.Eu intr-adevar am pacalit-o dandu-i la inceput biberonul cu laptele meu si un sfert lapte capra, apoi treptat LM 1/2 + 1/2 LC, 1/4 LM-3/4 LC pana i-am inlocuit de tot laptele matern.Dimineta ii puneam in lapte si cereale de biberon Melin care ii dadeau un gust dulceag si evident mult mai bun.Acum bea fara probleme laptele fara adaosuri.Oricum bea numai dimineata o cana mare, cam 300 ml in care ii pun o lingurita de miere de albine.La biberonul de seara a renuntat de multisor pentru ca papa des lapte de capra sub alte forme introdus in masa de seara (lapte cu taitei, lapte cu orez, lapte cu gris, budinca sau altceva).
Daca nu poti scoate lapte matern sa il combini cu laptele de capra incearca sa il combini cu alt lapte care ii place.Parca citeam ca ii dadeai lapte de migdale.(sper sa nu fi gresit si sa fi incurcat mamicile).Daca ii place combina-i laptele de capra cu cel de migdale si creste proportia de LC zilnic pana la inlocuirea totala.Sper sa reusesti!
O zi frumoasa!Deja e cam cald de dimineata afara....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gravidacori spune:

dada, eu am vazut libero in kaufland nicolina mai demult, si cred ca si in carefour si auchan.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DadaIna spune:

Multumesc Cori.In Kaufland nu sunt cu siguranta.Mama mea merge in fiecare zi si am rugat-o sa se uite.Daca erau in Nicolina cred ca erau si in Pacurari si Alexandru.In afara de Pampers si Wickies nu a vazut altceva.Poate au adus acum?!Nu stiu dar am sa o rog sa se mai uite.In primul rand ma intereseaza pretul sa vad daca e mai convenabil decat iau eu de pe net.Transportul oricum il platesc chiar daca iau online sau din magazin.

Mergi la inceput