Nasterea la Arcadia - Iasi (42)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns LenaC spune:

Genial :), si Maia spune mama si tata, dar inca nu cred k se prinde care si cine e :D

Claudia, la CAsuta Zanelor din cate stiu ar fi safe cu mancarea in sensul ca patronul restaurantului care le face mancarea are copilul acolo... acum depinde cat este el de responsabil.

Azi i-am dat dimineata mamaliguta cu branzica dar nu prea i-a placut, asa ca dupa plimbare i-am dat branzica cu para si a mancat
la amiaza carnita de vita (pe care am tinuto de aseara in ananas, suc de lamaie, boia si putin piper -> pentru noi... ei i-am luat din mijloc carnita) cu legume... a papat de-a spart
la 5 o sa ii dau pepene verde.
Am ales sa ii dau fructele intre mese, sa nu fie fructele o masa. Eu neavand masa din fructe, nu ii dau nici ei. Si vreau sa trec la micul dejun o masa cat mai consistenta :)

PS: Trebuie sa imi iau si eu neaparat seminte chia.

Am fost la pediatru ca aveam niste bubite pe fundulet, sunt o eczema, sper sa treaca
i-am spus ca nu am dat vit d3 din mai pt ca am tinuto la soare si a zis k e ok
mi-a zis de analize k ea nu da fier pana la un an si ca daca mananca pitica 50gr de carnita de pasare de tara (ca aia are nutrienti adevarati), 2 galbenusuri pe sapt si ficatel ocazional o sa isi revina repede.
Mi-a mai spus ca nu ii dam albus pana la 2 ani
si in nici un caz sa nu ii dau lapte de tara ca ala nu e verificat etc... off cred k imi cumpar vacuta
Din toamna o sa imi iau vitamina D3 naturala.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iulia_iulia spune:

Moama LENA ce delicatesuri papa MAIA ,pate de iepure de casa ,salivez si eu
Cred ca o sa fac o mica pauza la lactatele de capra ,vreo saptamana ,asa ,e suficient ca sa uite?
Am facut bagajele ,si ANDREI se foia printre picioarele noastre ,s-a suit pe valiza ,era tare vesel ,parca ar sti ca plecam la drum.
Fetelor am o mica dilema ,in ce sa-l pun pe ANDREI IN MASINA ,IN SCOICA SAU IN SCAUNUL DE MASINA (DE COPII) ,maine plecam la BRAILA ,facem vreo 5 ore pana acolo si poimaine plecam spre mare ,un drum de vreo 4 ore ,vreau sa plecam dimineata pe la 4 ,deci teoretic ANDREI ar trebui sa doarma la ora aceea.
Am sa ma gandesc la voi la mare si am sa-i transmit MARII salutari din partea voastra!
ANDREI demult zice MAMA cu adresa ,toata ziua se tine de picioarele mele sau de fusta depinde cu ce sunt imbracata si zice mama
CLAUDIA esti in pregatiri serioase ,succes ,sa-ti iasa asa cum iti doresti ! si sa se simta si DAVID bine ca doar e sarbatorit,noi o sa amanam taierea motului pt luna octombrie ,ca atunci pot veni nanii de la BUCURESTI .
la fete

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claumarcoci spune:

Salutare si dupa masa!

Iulia eu as merge cu scaunul de masina, al nostru se trage intr-o poz mai de somn, oricum nu e super confortabila....

Si noi azi am vomat, a vomat ieri ptr prima data de cand ii dau mancare dar am pus-o pe seama agitatiei lui,azi la prima gurita de carnita de pui si-a facut greata instantaneu si a vomat,m-am oprit ,am dat tzitzi.Deci nu i-au placut :((.

Lena am dat dimi semintenb de chia, nu le-am rasnit,le-am pus intregi in piure de fructe...la kk erau toate prezente,deci a asimilat un kk
Vitamina D3 naturala, asta ce mai e??? scuze dar chiar nu-s documentta si nici serch nu am dat..o sa caut cand am timp..

Ma gandeam si eu sa fac ceva de genul asta,cu fructe desert si gustari serioase,dar am citit o gramada de studii/prostii/forum... si zice ca in primul an de viata e foarte important se formeaza adipocite,bine al meu e baiat, frumos e ,daca o avea oleak de burta nu-i bai(glumesc)

Chiar daca plec la munca nu vreau sa-l intarc,dar daca pe timpul zilei cere completare ce ma fac? Ma gandeam sa fac lapte de migdale,mei,canepa,astea le bea si acum cu placere(canepa e in stadiu de...)sau sa iau si o cutie cu LP??Am vreo 2 luni de cand pierd cate juma de ora la raftul cu LP si niciodata nu iau,zic poate data viitoare,asta in fiecare sapt

Si inca ceva...inafara de apa mai dati si altceva de baut la copii?eu nu dar ma bate gandul sa incerc...am dat un plic de Alinan, nici nu s-a atins...



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LenaC spune:

Iulia eu as merge pe scoica, e mai sigur ca e cu spatele la drum, si are si pozitie de somn, depinde cum e a voastra.

Claudia cred k mai bine rasnitate, am uitat am citit... e posibil sa asimileze mai mult.
Fructele nu sunt ok deloc desert. cu o ora inainte de masa sau dupa 2h masa (daca dai carnita) daca dai doar legume poti sa le dai si la o ora dupa masa.
Este vitamina D3 naturala care e mult mai ok decat cea sintetica din farmacii
Eu o sa iau de aici http://www.iherb.com/Now-Foods-Liquid-Vitamin-D-3-2-fl-oz-60-ml/14060
o gasesti si aici, dar nu e in stoc momentan http://www.suplimente.ro/vitamina-d3-lichida.html

Ce ai in vedere sa formeze adipocite? cum se formeaza astea?
Daca mananca bine si bea lapte de migdale eu zik sa nu iti cumperi lapte praf. La amiaza nu poti veni de la serviciu sa ii dai lapte. Stii ca daca alaptezi poti lucra 6h cu plata a 8h :)
Maia bea doar apa. David e baiat destept, stie el ce e bun :) cu siguranta nu Alinan :P


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MElise spune:

Neata, fetelor!

Salivez numai cand citesc pe aici ce bunatati le pregatiti bebelusilor. Noi deocamdata ne alintam numai cu legume si cu fructe, mai avem de crescut un pic pana la alte minunatii...

Una peste alta am inceput saptamana cu stangul. ieri am avut o zi... Elisa a facut o indigestie (diaree, voma, febra...), iar Tudor s-a constipat. Ca sa intelegeti...de ieri noapte de pe la 3 am facut traseu dus intors dintr-o camera in alta, parca era spital la mine in casa, ieri am fost la doctor. Cu Tudor am rezolvat oarecum, pana la urma i-am pus supozitor cu glicerina ca imi era mila cum se chinuia mititelul...incerc sa descopar cauza constipatiei...desi banuiesc ca piureul de morcov e de vina. Elisa e ok azi, dar n-a scapat de pastile.

Oricum, apropo de pastile... ieri mi-am facut nervi la medicul de familie (desi am preferat sa tac si sa nu mai zic nik). Mi-a zis sa ii dau timp de o luna 5 pic de vit D lui Tudor ca a crescut cam mult... (are 71 cm si 7,300 kg). Apoi sa ii dau o luna calciu pentru ca i-au iesit deja 2 dinti. Apoi sa incep sa ii dau fier Hausmann si vitamina C ca parca e cam alb la fata. Oi fi eu tampita sau sunt cam multe medicamente???

A...si ca sa fie tacam complet, mi s-a infundat o ureche de nu mai aud cu ea. Am facut cand eram insarcinata o otita si am ramas cu sechele, iar acuma mi s-a infundat urechea dreapta de parca as avea un dop in ea. Stiti vreun medic ORL bun? Doctorita de familie mi-a recomnadat sa ma duc la dr Ghindaru in policlina mare, dar numai de stat pe acolo la cozi n-am eu timp...

MElise

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claumarcoci spune:

Melise

Ce vreau sa zc despre constipatie,pe viitor n meniul lui Tudor poti adauga dovlecel care are proprietat laxative, la fructe tot asa cu proprietati laxatve, in general cele care incep cu P..para,pruna...o supica,suc de fructe, probiotic,gen pcatur Protectis, ca in ultima instanta sa ajungi la supoztor,a...si gimnastica,toate astea ajuta.
Legat de dr de familei si noi patim la fel...la dr de fam fontanela e prea mare,ia D3,nu ma stiu ce ia Fe si Ca,in cele din urma merg pe mana pediatrului,adica D3 2 pic,la fel ca si la tine D e mai maricel ptr vrs lui si decat sa-l scapam spre rahitism mai bine dam 2 pic pana la 2 ani,Fe doar cu analize,la no nu a fost cazull,Fe dat profilactie e o mare tampenie...plus ca daca Tudorel e predispus la constipatie o sa fie si mai greu,dar cel ma important lucru in toata povestea e simtul tau de mama,acela conteaza

Lena o sa vreau si eu vit D3,ai facut/faci cda,daca da ma poti trece pe lista si pe mine

Azi mergem sa vedem o cresa,am nste emotii,plus ca am mai googalit un pic si nu-s cum fac da dau numai de evenimente nefericite,partea negativa ,revin cu detalii mai pe seara sau maine.



PS. Scuze lipsa lterei I,nu gasesc explicatia, dar nici nu corectez( gasit explic, unghii prea lungi si graba ca tipa steamer-ul de gata)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LenaC spune:

Claudia, am facut deja, dar nu am avut loc sa mai adaug...
este un maxim de comanda de 1,8 kg, la mine doar detergentul era 1,3 si vitamina D a facut 1,79 la limita... ca ma mai rugase o prietena si nu am avut cum sa ii comand.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claumarcoci spune:

Lena nu-i bai,vad se gaseste si pe la noi

Acum review prima cresa particulara:
-am ajuns la ora stabilita,copii dormeau(era ora 16),am vb doar cu asist. sefa
Arata cam asa: un ap de 3 camere de la parterul unei case, living=sala de activitati, 2 dormitoare, baie,bucatarie,hol=hol+vestiar, un nr de 13 copii, 3 ingrijitoare,am vazut doar 2 azi,mi-au placut asistentele,copilasii incepusera sa se trezeasca s ii le dadeau gustarea,evident fara loc de joaca in curte, cica cresele in general nu au asa ceva,am pus o gramada de intrebari in ordinea desfasurarii activitatilor, mi s-a raspuns ok cu diferite exemple de la copil la copil..nu aveau nici o probl cu faptul ca inca alaptez si ca nu vreau sa opresc aces proces, nici ca nu face la olita.
Problema mea cea mare e masa,deci cer meniul pe sapt asta,dupa cum scrie pe site:este asigurata de firma de catering specializata in meniuri pentru copii, sub indrumarea unui nutritionis de unde vezi sa nu,e catering de la Alma cu delikat si toate kkt-urile de la impinge tava.
Dna asist tinea in brate un copil de 1,2 ani si o intreb cum a mancat acest copil spaghete bolognese si raspuns: pai am luat carnea din spaghete cu paine si am inmuiat-o in bors,important e sa pape carnita,iar dimi au ceai de fructe cu tartina,zic cum draq sa bea kinder la 1 an ceai,a cica nu ca ptr astia adapteaza, aduce dna directoare cate o nectarina/mar si le mai ia s cate un biscuite

Sotul in masina ma intreaba(eu deja eram ....nu am cv sa va zic cum)dar ce credeam ca voi gasi vreun masterchef cu toate taratele mele

Maine ma mai duc sa vad una si o sa bag alergia lui D la inaintare sa ma lasa sa aduc papa de acasa,ca aici cica nu prea au auzit de asa ceva....ca mamicile nu sunt asa de atente la ce papa pui lor,revin maine cu alte detalii.

A si nu mai zic de pret cica are incluse activitati, ce activitati poate face un bb de 1 an,engleza/fr,pictura,balet/sah si ce mai era pe lista....in concluzie afara vopsit gardu si inauntru leopardu

PS: Fetele hai sa ne facem noi o "daycare" cu masa inclusa,cred ca am avea un succes

si o noapte linistita.

Melise cum sunteti,asteptam vesti

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MElise spune:

Azi suntem ok. Tudor si-a revenit... am bagat in meniu o nectarina intreaga in loc de jumate cum ii dadeam, iar azi a papat para de la bunica de la tara. Elisa si-a revenit si ea cat de cat, ia medicamente in continuare si se stramba la mancarea de regim. Aseara am facut tarta cu mere si am lasat-o sa guste un pic si a durut-o burtica... dar e ok. Macar s-a convins singura ca nu-s eu bau bau care n-o lasa sa manance ce vrea ca asa imi tuna.

Claudia, multumim pentru sfaturile culinare, sunt foarte utile. Imi amintesc ca atunci cand eu eram insarcinata inca si voi incepeati diversificarea imi propusesem sa retin tot ce discutati pe aici, ca sa aplic... evident ca nu am retinut mare lucru, asa ca o sa va mai stresez din cand in cand cu intrebari. Si apropo... buna ideea cu daycare. Daca facem cu randul, rezolvam si de educatoare/ ingrijitoare. Eu mi-am propus sa stau 2 ani la Tudor. La Elisa nu am rezistat decat un an jumate si prevad ca nici acum n-o sa rezist psihic...dar ma inarmez cu rabdare si, in plus, incerc sa vizualizez partiel negative de la serviciu, ca sa ma conving sa stau 2 ani.

MElise

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MElise spune:

Voi ati auzit / vazut asa ceva? http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=174030&results=1

Fascinatie

Dimineata cu parfum de bebelus

Mergi la inceput