Nasterea la Arcadia - Iasi (42)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns LenaC spune:

Salutare

Multumim de urari !!!

Iulia
, imi imaginez k ati murit de cald.

Oyioi, ma bucur ca sunteti ok.

Claudia, pai e normal sa nu poti sa il lasi sa planga. Acesta este instinctul matern, pe care multe mamici il au infundat de clisee undeva departe. la tine e la suprafata.
Aceste crize trec mai repede daca mamica este calma, ii arata dragostea neconditionata si cauta care sunt nevoile nesatisfacute care au dus la acest comportament ;)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iulia_iulia spune:

Claudia eu nu stiu cum mai rezisti ,se vede ca nu esti odihnita dupa cum scrii
OYIOY imi e greu cateodata dar REZIST imi face mare placere sa stau cu ANDREI ,n-am nici cel mai mic chef sa ma duc la servici ,mai bine acasa cu bebe care face in fiecare zi cate ceva nou !
Maine vine tati
Abia asteptam !!!!
Claudia si eu vreau sa-i i-au masinuta din aia lui ANDREI dar sa mai creasca putin ca inca nu-si tine bine echilibrul,cica le dezvolta musculatura la picioruse.Nici eu nu il las pe ANDREI sa planga ,mi-e mila de el .Cand am fost la dr tipa pe acolo (de bucurie ) si-mi tragea niste palme peste fata ,asa ma iubeste el ,ca nu stie sa faca mai-mai inca ,si asistenta m-a intrebat :asa face de obicei ? si eu :da ,toata ziua ,si dr : doamna aveti un copil sanatos ! si cu asta s-a incheiat vizita la dr
la fete

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claumarcoci spune:

Lena faza e ca la mine se linisteste in secunda in care doar intind mainile sa-l iau in brate, dar numai la mine,plus daca trebuie sa faca ceva ce el considera ca nu-i convine,are din nou aceste crize de plans,asa ca ce variante am...sa-l las sa planga, ca de explicat ma mir si eu cateodata ce explicatii gasesc,explicatii care momentan sunt frectie cu spirt la picior de lemn...sau fac cum vrea el.

De ex azi nu a avut chef sa stea in scaunul de masa,asa ca i-am dat bucati ca nici mancarea nu apucasem sa o pasez,asa ca ia o gura de cartof,mai na si o gura de branzica,uite si niste out,si iaca asa am stins totul cu limonada lui mami trasa cu placere cu paiul,tind sa cred ca a papat binisor,deja mi-am capatat putin curaj cu bucatelele astea..

Si pe mine ma dragaleste, imi da pupici balosi cu multi dintoci pe fata, e asa yamy si parca musca mai incet

Ce fain ca ploua in sfarsit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gravidacori spune:

salut fetele
noi suntem plecate de ctavea zile la bunici,a venit si sora mea cu nepotelul,ne-am adunat familia un picut.
tot va citesc,dimi la cafea ,asa ca sa spunem si noi ce facem-cel mai important pt mine e ca aici doarme mai bine ,am reusit sa dorm 4 ore legate ,si se putea si 5 da din obisnuinta mai deskideam un oki.dormim pe jos, la nudul gol si tare ne place. canapeaua nu e f confortabila pt noi. clau,oua de prepelita ii dau si oki la dry cooker si galbenusul crud ,mai fortat,din lingurita.nu am cum sa ma las 'k nu vrea',la ce anemie are si lipsa poftei de mancare trebuie insistat cu tratamentul,oricare ar fi.mi-a adus sora si un sirop wellkid,ii dau de 3 zile,astept sa vad rezultatul.in rest,linciureli.
azi am cumparat si scutece toujours,l-am pus pe primul,imi plac.
se vorbea de hamuri-eu una nu le suport.am preferat sa ma kinui eu nitel aplecata mereu spre ea,cu mainile pregatite sa o prin in caz de cazatura, pana si-a format singura echilibrul cat de cat. si nici nu ridicatul de jos imediat nu m-am omorat,am lasat-o singura sa se ridice(bineinteles si spatiul sa fie safe.)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iulia_iulia spune:

Da ce liniste e pe aici .....
In sfarsit s-a racorit !
CORI sa va fie de bine mini vacanta de la bunici !
ANDREI tot se mai trezeste noaptea ,initial am crezut ca e de la caldura dar acum e placut in casa ,cred ca s-a obisnuit asa ,dar nu-i bai ca m-am obisniut si eu ,bine ca se trezeste numai o data pe noapte .
Ce bine e cu tati acasa acum sunt la plimbare baietii
la fete ! sa aveti o zi minunata !!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claumarcoci spune:



Neatza si de la noi!

Iulia baietii mei inca dormm si-a schimbat iarasi programul tzumpi al meu,adoarme in jur de 22-22.30 si doarme pana pe la 8.30-9,cu trezirile din 2 in 2 ore evident.

Corina sa va fie de bine!!! Te rog sa-mi zici de unde iei ou de prepelita ca vreau si eu,sursa care o aveam nu mai vine la piatza

Oficial ma intorc la munca de pe 1oct sau 15 sept,asta decid eu in functie de ce si cum gasesc ptr D,asa ca aveti vreo recomandare de bona/cresa? As aprecia mult sfaturile si ideile voastre,iar daca aveti cunostinte cu recomandare de bona,poate va faceti mila si de mine

Nu m-am decis daca sa fie bona sau cresa,dupa un search o sa ma hotarasc,totusi inclin spre cresa,colectivitate...imi place mult ideea,dar faza cu racelile ma face sa las garda jos...ma mai gandesc,analizez

O super zi de duminica alaturi de cei dragi!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MElise spune:

Buna dimineata mamici si de la noi!
Eu am avut o saptamana ametitoare. pe langa caldura īngrozitoare care abia azi s-a mai temperat la mine īn apartament, Am avut parte de agitatie continua. Tudor a fost extrem de activ, a dormit putin ziua, iar noaptea s-a trezit sa pape mai des decāt de obicei. Una peste alta eu am avut o stare de agitatie pe care cred ca i-am transmis-o. Īn vreo doua zile am fost plina de nervi si ma apuca plansul din sensin. Cred ca am fost īn pragul depresiei.N-s putea preciza exact cauza ca doar am parte de ajutor de la sotul meu atat cat poate... dar cred ca statul in casa (din cauza caniculei) cu doi copii m-a cam dereglat. Azi sunt mult mai bine...desi Dragos lucreaza si īn weekend...cred ca racoarea de afara are efecte calmante...

MElise

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iulia_iulia spune:

am incercat lactatele din lapte de capra si nu am avut noroc
Acum vreo 2 zile i-am dat iaurt din lapte de capra ,vreo 20 de grame dupa care i-am dat sa rontaie si vreo 2 biscuiti si a vomat ,nu stiu daca s-a inecat cu biscuiti sau poate l-am fortat eu ,poate trebuia sa-l las doar cu iaurtul simplu asa ,dar asa se mai stramba cand mai lua cate o gura.
AZI am incercat cu niste branza de capra pe care am amestecat-o cu mei ,nu i-a placut de la prima gura dar eu am mai insistat cu inca vreo 4 linguri si a vomat din nou ,iar nu stiu de la ce ,chestia e ca cam cu vreo jumatate de ora inainte ii dadusem un biscuite sa rontaie ,poate si-a stricat foamea ,si ar mai fi ceva ,m-am jucat cu el inainte de masa ,l-am agitat,oare de asta a vomat ? si textura mancarii era alta decat este el obisnuit ,nu am blenduit la maxim ,anumita am lasat asa ,ca na ,.sa se invete copilul sa mestece uf ii greu cateodata
CLAUDIA asa repede te intorci la munca ? eu as inclina spre ideea de bona ,dar e cam greu de gasit ,sa corespunda la toate cerintele noastre de mamici moderne
Mi-e imi e asa o frica de crese dar cred ca acolo va ajunge si ANDREI cand ma voi duce eu la munca ,adica la anuu in septembrie .
Maine mai suntem in IASI ,poimaine plecam la BRAILA ,STAM ACOLO O NOAPTE SI APOI PLECAM LA MARE !!!!!
SEARA BUNA !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LenaC spune:

Claudia, casuta zanelor, dar e destul de scumput (e in bucsinescu)

MElise, bine ca a trecut caldura si stresul

Iulia, eu cred k e de la faptul ca l-ai fortat.Mare grija, daca il fortezi s=ar putea sa ajunga de la mare mancator la refuz total.
Sa va distrati la mare si sa ne trimiteti si noua aer de mare :)

Azi pitica mea a mancat atatea k a uitat de tzitzi si seara eram cu silicoane
dimineata pate de ficatel de iepure de casa
amiaza piure din cartof, conopida si ceapa cu unt si carnita de iepure de casa
pe la 5 iaurt :D
maine dimineata vreau sa ii fac mamaliguta cu branzica (branzica am facut eu in casa)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claumarcoci spune:

Neatza!!!

Noi uarasi suntem matinali, dupa 2 zile de trezit la 9,am luat-o de la capat cu trezirea la ora 6

Lena la Casuta zanelor imi sta capul si mie, astept sa se faca o ora rezonabila sa sun si sa stabilesc o intalnire,asta daca mai au locuri....singurul incovenient e masa la catering dar poate negociez ptr papica mea
Ce papacioasa avem noi ,si ce papa serioasa de dimi,ai renuntat la fructe in favoarea pateului..cat despre silicoana am s e8u zile din astea de-l pun la san sa mi-i detensioneze.

Iulia
drum bun si vacanta placuta, sa trimiti incoace un pic de aer sarat

Eu i-am facut budinca lui D si a papat,pap si eu la cafea, azi ii fac caise la abur cu mei si cateva seminte de chia,la pranz piure de mazare cu piftelute de pui,seara evident iaurt cu mamaliga cred,mai vedem pana diseara...

De ieri zice mama si tata si papa ,apa in sensul real al cuvantului,adica se uita la mine si zice Mama,daca vb cu el se uita la mine si zice Mama DA,deci sunt terminata

O maxi saptamana va doresc!!!

Mergi la inceput