Nasterea la Arcadia - Iasi (42)

Raspunsuri - Pagina 19

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns DadaIna spune:

Va pup!In primul rad spun cu intarzaiere La multi ani tuturor copiilor sarbatoriti!Deja au trecut multi pragul de 1 anisor si de acum ne felicitam anual nu lunar
Eu am apucat sa scriu de nu stiu cate ori insa pana sa dau enter la mesaj ba se ivea ceva si nu mai apucam si cand ma intorceam la laptop gaseam pagina inchisa.Bineinteles ca era gaza in actiune.
Nu stiu cum e la voi insa eu sunt epuizata de tot la cata energie are fiica-mea.Cu cat creste cu atat e dornica de mai multa aventura.Radeam intr-o zi cu sotul meu ca am impresia ca e ca un vampir care in loc sa suga sange suge energia mea.Eu una abia astept ora de somn sa imi pot trage suflareaNu am voie sa stau nici macar la calculator o secunda ca imediat e calare in spatele meu si imi distrage atentia numai sa nu butonez ceva.Facem o sumedenie de activitati impreuna si deja am un ajutor de baza in gospodarie.Gaza mea sterge praful,da cu mopul si cu matura, imi aduce foarasul, isi duce scutecul singura la gunoi si imi aduce diferite obiecte cand i le cer.Stinge si aprinde singurica lumina la dormitor.Se urca pe o noptiera mica si coboara singurica inapoi sa ajunga la lumina.A inceput de acum sa semnaleze cand vrea olita.Se tine cu manuta de pantaloni din fata si spune "ca"Eu sunt tare incantata pentru ca pe zi ce trece coopereaza mai mult cu mine si ne intelegem din ce in ce mai bine.Bodoganeala e la ordinea zilei de cand se trezeste arata cu degetul la tv si spune "zica" adica muzica ca eu stau cu tv-ul toata ziua deschis la muzica:)).Ii place sa danseze la nebunie.Parca e o broscuta cum sare in sus si face scheme cu mainile si mai sta si in fata oglinzii cand danseaza sau pe pat ca sa poata sari mai bine pe relaxa.Adora pantofii cu toc de mica.Se incalta si merge cu ambii pantofi in picioare(ma mir cum de nu se impiedica si nu cade de pe ei)
Eu am fost racita bocna zilele astea.A adus sotul raceala in casa si am avut tare mari emotii sa nu se ia pe gaza insa s-a dovedit cine are anticorpii cei mai buni:)).Laptele de capra si-a facut treaba bine ca nici macar nasucul nu i-a curs.
Acum avem alta belea si o dau zilnic cu crema de galbenele ca are nasul si fruntea julite *de cumintica ce e..." sper sa nu ramana semn.Se uita la poarta la bunici dupa un catel si cand a dat sa se intoarca a dat cu fata de stalpul portii care e din beton zugravit cu calciu din ala zgrumturos(stropi).M-a luat si pe mine plansul cand i-am vazut fata si unde mai pui ca mai era si de mana mea.Noroc ca am tras-o la timp ca isi zdrelea si mai tare fata.Cazaturile la noi oricum sunt la ordinea zilei mai ales dupa ce dau cu mopul pentru ca nu suporta papuceii de casa si sosetele in picioare.Si-i scoate singurica si uite asa face beleaua.Insa e atenta si isi ridica capul cand cade.Mai mult in fund cade.Cu mancarea stam super ok.Daca e posibil ar vrea cam totul sa pape singurica de acum.90% din hrana o mananca singura si cred ca a ajuns acum sa pape cam tot ce papam noi in afara de carne de porc si derivate din porc.Mie imi doarme 11 ore gaza cu o trezire dimineata la 7-8 sa bea laptele de capra.Bine ca se culca si foarte tarziu in jurul orei 24.Si-a format programul dupa noi.Ea acum isi face somnul de pranz de la 16 la 18 seara si de asta si sta asa tarziuDeci daca e de lauda ma pot lauda si eu cu somn din plin.Dimineata se scoala urland dupa lapte.Daca nu as sta la casa cred ca ar trezi tot blocul in halul in care urla.Parca o taie cineva cu cutitul si faza e ca mananca si seara tarziu bine inainte de somn cu vreo 2 ore, adica pe la 10.Dupa ce primeste portia de lapte e cel mai linistit copilas.Copii vostri tot asa urla cand le este foame?Si alta faza...peste zi as vrea sa urle asa cand e ora mesei insa cand e zi nu urla niciodata de foame.
La dr.nu am mai fost ca nu a fost cazul insa i-am dus eu o proba de kk la analize ca a avut o saptamana cand sarea peste mesele de pranz si nu vroia decat dulciuri sau mancare dulce:macaroane cu branza ,orez cu lapte indulcite cu miere...din astea si ma gandeam sa nu fie ceva paraziti insa a iesit totul negativ.I-am facut si pentru giardia si coprocultura si ex. parazitologic.Macar mi-am luat o piatra de pe inima si nu am mai stat cu grija mancarii.
Am citit ca intrebati de la ce varsta s-a inceput administrarea laptelui de capra.Noi am inceput de pe la 10 lui combinat cu LM.De la 11 luni cand am intarcat a primit numai lapte de capra.
Clau nu stiu cum e cu taranii astia cu laptele de capra insa eu imi aduc aminte ca anul trecut am avut lapte si in lunile de iarna.Nu cred ca raman toate caprele gestante in acelasi timp si daca sunt hranite bine dau lapte si iarna.
Sirop de la Steaua Divina am luat si noi cu 15 lei si cv ca a fost promotie o perioada.Acum l-au scumpit din nou si ultima oara am luat cu 18 lei.
Daca sunteti in pana de retete la bebe sanatoase mai aruncati si aici un ochisor:
http://www.viatalagradi.ro/index.php?page=retete
Eu i-am facut gazei multe deserturi de aici si m-am inspirat de multe ori din retete sau cand eram in pana de idei cu papa.
Sanatate la puiuti si voua mamici multa putere,rabdare si energie!Cand mai apuc va mai scriu.Oricum de citit am citit tot!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionelamaria spune:

Suc de mere? de ce? ca are o concentratie mai mare de zaharuri decat laptele matern si in combinatie cu grasimea din lapte .... hm, ceva da cu virgula...
la 3 luni siiiigur era necesar....( ton ironic) ca DOAR CU LINGURITA NU VA PUTEA MANCA( reflexul cu care se nasc si care e pierdut doar pe la 6 luni, acela de a scoate cu limbuta din gurita orice nu se suge). I-l da cu biberonul? Deformam suptul si apoi afirmam ca s-a autointarcat dar ii trebuie lapte, doar ca sa fie lp de la marca x care sigur e cea potrivita pentru copilul tau( si pentru toti ceilalti copii de la medicul respectiv, evident, ca doar tre' sa plece omu' in concediu si el....)

Salut, scuzati!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gravidacori spune:

ce scuzati IONELA?adevar graiesti
ooo DADA, chiar azi ma uitam pe prima pagina si ma intrebam ce faceti.activitate,nu gluma !
si a mea ma trage de mana cand stau la pc ..mai scriu o litera ,apoi la ea iar o litera,apoi pleaca ea singura cateodata si termin textul.reclamele tv imi dau dau o gura de aer

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Simonik21 spune:

Claudia, iaurtul din lapte de capra cum l-ai facut? L-ai fiert si apoi l-ai pus la prins sau asa crud l-ai lasat la prins?
Va pup si noapte buna

Mami fericita cu Stefan Darius 15.02.2012

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claumarcoci spune:

Neatza!!!


Simo,laptele fiert bine,lasat la racit pana ajunge la 40 grade,apoi faci cuib cu iaurt,pui laptele si lasi la cald sa se prinda.

Nu am mai intrebat cu ce-i da sucul de mere,ca era la faza cu i lingurita/zi(era la lingurita nr 3),dar daca-i da si LP cred ca cu bibe...habar nu am ,ma simt atat de "invalida" in fata situatiei incat imi vine sa plang

Dada chiar imi era dor de tine.
Multumim de site,chiar nu-l aveam
Ma bucur ca sunteti bine si ca exista sansa de a avea laptic de capra si in lunile de iarna

Nu mai am nimic nou....doar ca stau si ma joc cu tzumpi non stop,nu stiu cand trece ziua,plus ca-s nebuna,imi vibne sa iau numai jucarii,voi patiti asa? sunt toysalcooholica.

Am luat de la Auchan un cadou ptr o pitica, un xilofon din lemn,demential de fain,acum vreau sa-i iau astea:
http://www.ikea.com/ro/ro/catalog/products/80014041/
http://www.ikea.com/ro/ro/catalog/products/80163229/

mi se par ok din toate pct de vedere.

O zi minunata!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MElise spune:

Neata, mamici!

In sfarsit am avut si noi o noapte un pic mai normala... s-a trezit doar o data, am dormit amandoi bustean... si dimineata a dormit pana pe la 8 jumatate. Am studiat zilele astea tot felul de materiale despre anxietatea de separare care poate aparea din senin la bebelusi... am o vaga impresie ca Tudor a trecut prin asa ceva in ultimele 2 saptamani. In fine...

Revenind la lucrurile frumoase... Bebe al meu zice foarte clar ma-ma cu un "m" foarte apasat. Evident, nu constientizeaza cine si ce e mama, dar e asa dragut... De obicei striga asa cand e suparat, dar zilele trecute le-a zis si la porumbeii din parc tot ma-ma. Era asa dulce!!!

A... si a primit o pereche de papucei de casa cu niste vacute. Can ii pun in picioare il pun si pe jos si il tin sa faca pasi... e in culmea fericirii, chiuie de bucurie. parca imi sare si mie oboseala cand il vad. In rest...pitica cea mare a inceput clasa a cincea...la Negruzzi, deja am cotizat cateva milioane la tot felul de chestii, culegeri, o excursie etc etc... Am fost avertizata ca tre sa am buget adecvat la scoala asta, dar, fac si eu ca mama, parca pe vremea mea, cand am invatat tot acolo, nu era asa.... dar se vede treaba ca am imbatranit si s-au schimbat vremurile....:) Trevcand peste partea asta care ma cam strange in spate, Elisa a luat deja un 10 si a venit acasa super incantata. Dar a avut sai grija sa imi precizeze ca are, citez, cel mai jaf telefon mobil din clasa.

Cu de astea ma ocup eu zilele astea...a... plus inca ceva resturi de despachetari....

Vreau sa va intreb....stiti pe cineva care face mobila faina la comanda?? Momentan nu prea mai avem buget, dar in viitorul apropiat trebuie musai sa mobilam bucataria si a treia camera, pentru care nu am putut lua mobila din apartamentul vechi, unde erau numai 2.

Fascinatie

Buna dimineata, Ilinca!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gravidacori spune:

melise, ROBERTO CRISTIANO face mobila la comanda,lucreaza bine, depinde ce materiale doresti tu si e buget.precizez ca nu lucreaza cu lemn masiv,daca sta doresti.ala e mai scump.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gravidacori spune:

neataaa!
noi suntem bucuroase ca azi vine tati,tre' sa apara acusi .pregatim de papa, am facut macaroane cu branza si a zis ca vrea mamaliga cu branza si smantana,ce noroc pe mine ca doar atat
iulia, tu ce faci? 

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claumarcoci spune:

Neatza!!!!!!!!

Oficial e toamna.....

Ce liniste pe aici..se cunoaste ca au venit taticii acasa .

Am luat si eu Libero up&go,sunt foarte faini,am stat in Auchan la raftul cu scutece vreo 20 min,ma gandeam sa schimb marca si am aflat ca scutecele Pampers sunt chiar ieftine(nu mai ieftine ca Pufi si hapy),dar erau inca 2 marci cu preturi maricele...

Inttrasem sa va zic ceva da iaca am uitat,imbatranesc domle.asa ca daca imi aduc aminte intru si scriu,pana atunci o super saptamana va doresc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iulia_iulia spune:

Citat:
citat din mesajul lui gravidacori

neataaa!
noi suntem bucuroase ca azi vine tati,tre' sa apara acusi .pregatim de papa, am facut macaroane cu branza si a zis ca vrea mamaliga cu branza si smantana,ce noroc pe mine ca doar atat
iulia, tu ce faci? 

MAMA PRINTESEI ESTERA ELENA-26MAI 2011

Si noi suntem f bucurosi ca a venit tati ,am fost si l-am luat de la servici ca nu mai aveam rabdare nici unii nici altii
Eu a trebuit sa fac peste ,preferatul lui tati ,cu mamaliga si mujdei

Mergi la inceput