Nasterea la Arcadia - Iasi (42)

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns claumarcoci spune:

Buna dimi la fete!!!!

Dar ce liniste pe aici,ma gandeam ca am ceva de citit .....

Ce fac fetele???

Intrebare la mamici...cum ati testat albusul de ou si sub ce forma....
Si cine mai da ou de prepelita la bebici,aveti vreo sursa buna,poate ma ajutati si pe mine

Ce mai gatiti bun la copiluti? vreo idee ceva...Cate mese are un copil de 1 an,sau cate ar trebui sa aiba,al meu pare sa-i fie foame tot timpul,foame de tzitzi...
Ce mai citit bun si frumos? Ce jocuri jucati cu pui??

Cam multe intrebari nu...ma gandeam sa gasim cateva teme de discutie sa mai avem activitate



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LenaC spune:

Citat:
citat din mesajul lui claumarcoci

Buna dimi la fete!!!!

Dar ce liniste pe aici,ma gandeam ca am ceva de citit .....

Ce fac fetele???

Intrebare la mamici...cum ati testat albusul de ou si sub ce forma....
Si cine mai da ou de prepelita la bebici,aveti vreo sursa buna,poate ma ajutati si pe mine

Ce mai gatiti bun la copiluti? vreo idee ceva...Cate mese are un copil de 1 an,sau cate ar trebui sa aiba,al meu pare sa-i fie foame tot timpul,foame de tzitzi...
Ce mai citit bun si frumos? Ce jocuri jucati cu pui??

Cam multe intrebari nu...ma gandeam sa gasim cateva teme de discutie sa mai avem activitate



Mami fericita de David 12.09.11


Salutare,

Claudia eu inca nu am testat albus
Nu gatesc chestii super speciake ca in final tot le pasez :D
Fiecare copil cu ritmul lui.
Noi cateodata avem 3 mese pe zi cateodata 1 (nu complet solid, evident)
La 1 an daca ai 1-2 mese e super ok, dar fiecare copil e diferit
EU vreau sa imi cumpar cartea retete de jocuri. abia astept sa o citesc
La jocuri am laut de la fisher price stack and roll si abia astept sa ne jucam. :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claumarcoci spune:

Lena

Numai noi pe aici

E frumoasa jucaria...spor la jucat..noi ne abtinem de la cumparaturi perioada asta ca daca e sa plecam nu-s cum as cara toate jucariile si apoi sa le donez parca nu ma lasa sufletul....

Despre papa,pai noi avem 3 mese,aku eu nebuna ma gandeam sa mai bag vreo 2,nu ma luati in serios....dar cred ca copilul meu vrea putin si des....el nu papa la o masa mai mult de 100 gr, e ceva daca papa 150 gr...tzi inainte si dupa si vreo 50 ml pa in timpul mesei...da stiu ca nu e OK apa in timpul mesei dar ce sa fac ca se uita la sticla cu apa si tipa de-ll aude toata scara APA,APA..
DE exemplu azi:
Tzitzi,tzitzi,somn
mei cu banana,chia si scortisoara
Pranz: vita cu legume si am adaugat si o lingura de iaurt ca mi se parea cam dens..
azi a descoperit strugurii asa ca a mancat vreo 15 bobite,imi venea acru de curatat cojite si seminte
la cina: branza vaci cu iaurt si mamaliga,sigur papa ca e mamaligos
-la culcare 150 ml lapte capra

si printre ce am scris aici de cate ori ma vede ma tocaie

Nu stiu ce sa adaug ,sa fie sanatos,nutritiv si nu mai stiu cum...am o dilema la ce sa-i dau seara,ca noi papam pe la 19-20...sa fie usor...am cautat o gramada de informatii,am gasit si se contrazic,deci am omdilema mare....cred ca o sa fac cum cred eu mai bine,nu m-am decis inca...
Noi nu roadem intre mese nimic,rar cand iesim lrestaurant iau niste pufuleti sau covrigi si ma enervez ca se mozoleste tot

De exemplu aseara am lipsit 3 ore si l-am lasat cu nana lui,i-am lasat iaurt si baietelul den4 ani al ei papa borsulet de cartofi si la al meu cica ii curgeau balele,i-a pus in farfurie si i-a dat si a halimosit tot,asta pe la 20.30 si culmnea,coincidenta sau ce-o fi David a dormit ptr prima data de la 22-3 fara trezire,credeti-ma e de marcat cu rosu in calendar.

Am testat si eu cerealele in lapte seara, efect zero,cu toate ca recunosc ca mi-am facut si eu cu lapta odata si nu am mai papat nika toata ziua,sunt satioase,nu si la bebelosul meu.

Am gasit un nene cu prepelite,o sa merg sa iau saptamanal de la el,cu nutret special ,fara hormoni de crestere.a spus ca bio a noi nu prea exista,un simplu medicament si gata nu e bio,sau o simmpla vopsea si gata s-a dus bio....

Am scris o gramada....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gravidacori spune:

hi girls
noi suntem singure pana pe 28-29, avem mereu ceva de facut,ba cumparaturi,ba plimbare, somn,mancare,iesit cu catelul, etc .. si mai greu cu scrisul, da' oricum nu pierd nici un rand de aici.
estera nu prea ma mai lasa la tastat ,ma trage de maini sau de bluza, cred ca asociaza statul pe scaunul de la pc cu papa la titi,pt ca 50% din timpul care il stau la pc ea sta agatata de tata mea.cum ma ridic ,cum nu prea o mai tenteaza.
clau, eu oua de prepelita iau din piata chirila, la cine gasesc ,pt ca eu nu am incredere in nimeni. toti au oricum aceeasi 'placa' asa ca nu ma mai stresez degeaba. ar trebui sa locuiesc cu acea persoana ca sa vad mereu cu ce hraneste pasarile si unde le tine ca sa il cred,so..
lapte de capra iau de la un nene tot din piata,e singurul cu lapte de capra de acolo, e ok.
ieri i-am facut prima data lapte de migdale, 20ml a baut atat. azi mi s-a parut ca miroase ciudt si l-am aruncat desi a fost la frigider. cred ca... trebuia fiert, ?
cu pseudocerealele gen mei, amarant nu am avut succes,tot zilele astea le-am incercat,doar hrisca cu legume a tentat-o cat de cat. clau, de unde iei seminte de chia, ce gramaj si pret si cum le faci?maine ii fac niste orez cu lapte si vanilie si sa o incerc cu sirop de coacaze negre.
mi-am luat intr-o seara o punguta de caju prajit si o inghetata.imi tragea de punga sa-i dau si a papat vreo 10 boabe de caju. ii dadeam ei in mana jumate de boaba si nu s-a inecat cu niciuna.o sa iau crude pt ca alea sunt ok pt ca prin prajire isi cam pierd din 'bogatie' ,numa' sper sa le pape cu aceeasi placere. in aceeasi seara, cand papam inghetata, la fel intindea mana. eu i-am mai dat pe buze inghetata cand eram la plimbare,i-am dat si atunci,si ca de obicei ce se mai limbuia .m-am ganditi sa o pacalesc sa pape paharelul de iaurt pe care mi-l refuzase cu juma' d ora in urma si am pus iaurtul in acelasi recipient cu inghetata si doar ungeam varful linguritei de inghetata si restul iaurt,si uite-asa a terminat iaurtul .
cu diversificarea nu suntem cum trebuie, tot titi e la mare putere,insa doarme mai bine noaptea de vreo saptamana,ma simt si eu mai odihnita.
IULIA, tu ce faci, cum sunteti?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claumarcoci spune:

Neatza!!! Cofee time

Eu nici nu vreau sa ma gandesc ca in 2 saptamani ramanem singurei ptr o perioada nedeterminata

Corina
eu seminte de chia am luat de la plafar,am uitat cat am dat,Lena a luat bio de la Vianaturalia si a dat 23-25 lei pe 150-200 gr,eu parca am dat vreo 15,dar ale mele nu-s bio.
Eu le macin ,toate semintele trebuie macinate proaspete,inul rancezeste f repede,iar chia cica se pastreaza la frigiser(rasnite).
Adaug de 2 ori /sapt cate o lingurita in mancare,de ex ieri am pus in cereale,azi ii pun in tot in cereale,dar poti pune in borsulet,iaurt....sa stii ca se ingroasa ca la psylium.

La noi hrisca nu a avut succes deloc,meiul si quinoa merg..incearca sa le hidratezi apoi in bleder si faci budincute,ies bune.
Laptele de migdale se bea atunci,nu se pastreaza,cel putin eu asa fac ca asa mi-a zis o alta mamica...cel de soia se fierbe stiu sigur.

Am luat si eu ieri suc de coacaze,a fost o zi in care a baut muulte lichide :),in concluzie ii place,reformulez sirop de coacaze .

Meniu de azi...
dimi: mei cu prune,pere si seminte de in
pranz: fierb o pulpa de pui bio(de la mama)si o sa fac supa si carnita cu legume
cina: iaurt capra cu inca ma gandesc cu ce
compot de mere,pere,prune,stuguri si un strop de lamaie(pe post de lichide)
la culcare: o ceasca de lapte de capra



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns KATY_28 spune:

Buna cafeluta Claudia!
Salutare la toata lumea.
Claudia, dar ce masa diversificata are David.
la noi tot tzitzi e la putere.Mancare 1-2 mese pe zi.
In schimb de 3 zile Andrei a scapat la piciorute si cand zic scapat nu inseamna ca se tine de pat si merge ci merge prin camera si nu se tine de nimic.Si e asa de sotios, parca stie ca nu are voie si exact acolo se duce.La mers nu face cativa pasi incet , daca se poate sa alerge, de parca il prinde cineva trebuie sa fiu tot timpul atenta la el.
Claudia semintele de chia, qinoa si meiul de la cate luni se pot da?
Vreau sa-i iau si eu lui Andrei.
Noi am scapat de raceala fara antibiotic si de mucurori si suntem sanatosi, numai ca s-a imbolnavit tata acum si sper sa nu luam de la el nimic.
Ce sedinta foto frumoasa Claudia.E un dulce David, un adevarat barbatel.
O zi buna la toata lumea!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gravidacori spune:

buna dimi
incerc sa imi revin,ca fii-mea a dormit bine si de asta eu nu prea .amuzant,nu?
a adormit aseara pe la 20,ca ieri nu si-a facut somnul si la 8 seara a rapus-o.ma intrebam cand s-o trezi si ce facem la noapte.a dormit pana la 23,titi 5 min si somn pana la 2.si tot asa cu pauze de 5 min cam la 3-4 ore pana la 9 dim.. eu ,am pazit-o,nu-mi venea sa cred si nu aveam somn.
ma duc acusi in piata sa iau oua de prepelita,lapte de capra si maiales dovleaaaaaaaac,i love it.sper sa gasesc placintar ca edulce si aromat.
clau,fii-mea nu prea e cu budincile,pireu,ea e mai mult spre BLW, deci ea vrea doar din mana ei.hriscacu legume a papat-o cu mana. nu necesita inia o pauzare sau rasnire,alea de la solaris cu legume, se fierb 20min,asa boabe.
sper sa fi adus azi la plafar siropul de coacaze de la steaua divina,sper sa aibe succes.
clau tu de la ce firma ai luat?ca sunt mai multe,da una ba are conservant, una zahar si acid c..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claumarcoci spune:

Citat:
citat din mesajul lui gravidacori

clau tu de la ce firma ai luat?ca sunt mai multe,da una ba are conservant, una zahar si acid c..

MAMA PRINTESEI ESTERA ELENA-26MAI 2011


Tot de la steau divina am luat, am citit undeva ca zaharul invertit ar fi mai ok decat alti indulcitori,acuma ce sa zic...eu cred ca e precul la sare,cate putin nu stica...o lingura la 300ml apa...

Si eu vreau dovleac,nu am mancat niciodata,dar niciodata nu e prea tarziu.,daca as ajunge si la piata ar fi minunat,sunt asa de puturoasa

Da ce bine a dormit mandra ta,am patit si eu de vreo 2 ori asa

Katy felicitari pentru mergaret

Am facu un compot asa de bun,sper sa am succes. Painea e la crescut,sper sa-mi iasa..

Pooop si spor la treburi...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns KATY_28 spune:

Claudia semintele de chia, qinoa si meiul de la cate luni se pot da?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claumarcoci spune:

Citat:
citat din mesajul lui KATY_28

Claudia semintele de chia, qinoa si meiul de la cate luni se pot da?

Mami fericita de bebe Andrei Edward 23.11.2011


Meiul si quinoa eu am dat de pa la 9 luni,iar chia se poate da de la 6 luni,deci la 10 luni cat are Andrei merg toate, regula e de 3-4 zile la aliment nou.



Mergi la inceput