Efectele inconstientei crase a USL

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Deceneus spune:

Citat:
citat din mesajul lui ch_dana

Deceneus, Isarescu trebuie sa mentina declaratii prudente, dar cand si el aproape ca ne ia de guler sa ne potolim naibii cu prostiile astea...ce sa mai zic.


Citat:
daca esti plecat din tara (de peste 1 an -nu garantez durata ) esti trecut pe listele ambasadelor , unde sunt trimise buletine de vot ,



Sa dea Dumnezeu sa fie asa. In 2003 (parca) a mai fost nu-s ce referendum si am votat in Ungaria unde locuiam atunci, aia de la ambasada erau mai preocupati sa vaneze chilipiruri de apartamente in zonele bune ale Budapestei, habar n-aveau ei cati cetateni romani exista acolo...

Dana & Amelia (21.06.2011)

El ne ia de guler pentru ca si asa BNR cheltuie o groaza de bani pentru a mentine un curs stabil, si daca se mai adauga si presiune generata de criza politica, costurile cresc si mai mult.
Eu nu am spus ca nu exista efecte ale crizei asupra cursului.
Am spus ca nu putem pune toata cresterea cursului pe seama crizei politice.
Si criza nu are un singur autor. O criza politica are cel putin doi combatanti. De ce numai unul este vinovat?
Cei care se agata de putere nu au nici o vina?
Vinovati sunt doar cei care vor puterea?

Presedintele a vrut sa fie "jucator" depasindu-si atributiile conferite de Constitutie. A vrut sa decida el premierul si sa guverneze, si a constituit o majoritate parlamentara prin santaj si mita, care sa-i sustina decizile.
Sigur nu poti furniza "dovada", ca sa citez o trista amintire, dar oricine a vazut migratia parlamentara stie ca nu s-a realizat doar pe un apel la constiinta.
Toata lumea a vzut ca R Anastare a furat la vot si ca a fost sustinuta de PDL, de presedinte, si de DNA care i-a dat NUP.

A evitat o motiune prin interdictia parlamentarilor de a vota, care incalca flagrant Constitutia. Nu poti sa obligi un parlamentar sa nu voteze. Si atunci votul secret a fost desecretizat, prin decizia de a nu vota. Si atunci s-a evitat demiterea cabinetului prin faptul ca legea spune ca motiunea trebuie votate de majoritatea prezenta la vot.
Daca legea spunea ca guvernul trebuie sa obtina o majoritate care sa-i recomfirme sustinerea, atunci abtinerea de la vot nu mai era in favoarea guvernului.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mrenescu spune:

Din punctul meu de vedere criza are doar un singur vinovat avand in vedere ca desi nu s-a putut face dovada unor incalcari grave ale Constitutiei procedura de suspendare a fost totusi declansata.
Zici ca presedintele se agata de putere? Pai ce facem cu votantii lui din 2009 care i-au dat un mandat de 5 ani? Sau aia nu conteaza fiindca nu-s adeptii ideilor neocomuniste promovate de usl?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dyannna spune:

Citat:
citat din mesajul lui mrenescu

Din punctul meu de vedere criza are doar un singur vinovat avand in vedere ca desi nu s-a putut face dovada unor incalcari grave ale Constitutiei procedura de suspendare a fost totusi declansata.
Zici ca presedintele se agata de putere? Pai ce facem cu votantii lui din 2009 care i-au dat un mandat de 5 ani? Sau aia nu conteaza fiindca nu-s adeptii ideilor neocomuniste promovate de usl?
Trebuie stresi de pe liste ca si diaspora

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deceneus spune:

Citat:
citat din mesajul lui dyannna

Citat:
citat din mesajul lui mrenescu

Din punctul meu de vedere criza are doar un singur vinovat avand in vedere ca desi nu s-a putut face dovada unor incalcari grave ale Constitutiei procedura de suspendare a fost totusi declansata.
Zici ca presedintele se agata de putere? Pai ce facem cu votantii lui din 2009 care i-au dat un mandat de 5 ani? Sau aia nu conteaza fiindca nu-s adeptii ideilor neocomuniste promovate de usl?


Trebuie stresi de pe liste ca si diaspora

Numai Basescu se bucura ca i-a "ciuruit".
Majoritatea din cei care l-au votat in 2009 sunt printre cei care au votat si in 2012, unii cu DA altii cu NU.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b.nica spune:

Citat:
citat din mesajul lui georgia_c

nu stiu de ce naste politica (ca si fotbalul ) in ro , atata pasiune ,care inevitabil duce la un ton mai .. hm ..inadecvat sa zicem..adica musai trebuie sa zicem ineptii?

nica, cred ca nu m-am facut inteleasa, nu sunt psd-ista ,sa stii ca sunt destul de batrana sa recunosc daca sunt sau nu ceva ;nu mi-ar fi rusine sa recunosc ;acum despre exercitarea votului de catre persoanele plecate peste granita..treaba e simpla si logica :
daca esti plecat din tara (de peste 1 an -nu garantez durata ) esti trecut pe listele ambasadelor , unde sunt trimise buletine de vot ,in eventualitatea in care iti doresti sa-ti exerciti acest drept ;daca insa ramai si pe listele din tara si pe cele din afara ,adunam ca steagurile la primarie , si desi e evident ca noi suntem nu numai ca numar mai putini ,dar si ca votanti ca nah e mortalitatea in crestere , paradoxal "crestem" ca nr de votanti .. romania ,ne multiplicam la nevoie

acum daca tot ai intrebat ceva si am raspuns ,hai sa schimbam rolurile ,si sa-mi raspunzi ,cum ti se pare indemnul de a nu vota?dar te rog nu-mi da argumentul e dreptul meu ,si ca atare mi l-am exercitat ...priveste la nivel macro ,cand un presedinte isi indeamna poporul sa nu mearga la vot




Iti raspund: de ce sa mearga la vot cetatenii care considera ca acest Referendum este construit de niste disperati care se vad judecati pt. infractiuni?De ce sa le autentific demersul unor penali?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lucialu spune:

Mrenescu,foarte rautacios ultimul tau mesaj!

Desprecopii, pt mine Plesu, Cartarescu, Liiceanu, Patapievici and co., si-au pierdut credibilitatea cand le-a pasat de burta lor mai mult, si-au dat naibii filosofia pt cele pamantesti, propaganda si aburirea 'telectualilor.
Vor ramane in istorie eventual cu ce s-au consacrat, acum sunt la moda si atat. Ne trece...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns magdalena67 spune:

hai sa nu o mai dam la intors si sa spunem lucrurilor pe nume pana la urma: daca era un presedinte caruia ii pasa cat negru sub unghie de aceasta tara isi dadea demisia dupa tot circul asta si se termina toata mascarada asta, oamenii in iarna mergeau la vot si alegeau pe cine credeau ei ca ii reprezinta, dar asa el tine cu dintii de post, cu toate ca peste 7 milioane de oameni il vor dat jos. Hai sa gandim logic ca numarul de votanti care au votat impotriva lui ramanea clar net superior celor care ar fi fost de acord cu el .
Asa ce face, trage tara cat poate de jos si da dovada ca de fapt in afara de dorinta lui meschina de a tine cu dintii de scaun nu exista absolut nimic. Daca pana acum mai aveam cateva dubii ca i-ar pasa totusi de acest popor , acum totul s-a naruit.Exista o vorba , cel destept cedeaza primul, se pare ca la noi nu prea se potriveste.
Sau ca daca 3 oameni iti spun ca esti beat, te cam duci acasa si te culci.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mrenescu spune:

Lucialu sunt convinsa ca adevarul supara doar ca indiferent cat de tare am incerca sa nu privim lucrurile asa cum sunt ele raman acolo exact in forma initiala doar ca sa ne dovedeasca in ce hal ne-am inselat. Asta e viata si uneori trebuie sa admiti ca te-ai inselat! Deci nu e rautate in mesajul meu, e doar o constatare si stiu ca doare foarte tare s-o vezi scrisa negru pe alb si sa mai si stii ca de fapt asta e realitatea.
Magdalena sa avem pardon. Votantii lui nu cred ca ar fi de acord cu demisia chiar daca ei ar fi doar 3. E datoria lui sa nu uite ca niste oameni i-au acordat increderea si votul lor pentru 5 ani. Si apoi vrem sa stim cate din voturile valabil exprimate sunt reale si cate bagate pe sest prin Teleorman Vrancea Olt sau Mehedinti. Ce facem daca se dovedeste ca de fapt mult mai putini oameni au votat Da?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b.nica spune:

Citat:
citat din mesajul lui magdalena67

hai sa nu o mai dam la intors si sa spunem lucrurilor pe nume pana la urma: daca era un presedinte caruia ii pasa cat negru sub unghie de aceasta tara isi dadea demisia dupa tot circul asta si se termina toata mascarada asta, oamenii in iarna mergeau la vot si alegeau pe cine credeau ei ca ii reprezinta, dar asa el tine cu dintii de post, cu toate ca peste 7 milioane de oameni il vor dat jos. Hai sa gandim logic ca numarul de votanti care au votat impotriva lui ramanea clar net superior celor care ar fi fost de acord cu el .
Asa ce face, trage tara cat poate de jos si da dovada ca de fapt in afara de dorinta lui meschina de a tine cu dintii de scaun nu exista absolut nimic. Daca pana acum mai aveam cateva dubii ca i-ar pasa totusi de acest popor , acum totul s-a naruit.Exista o vorba , cel destept cedeaza primul, se pare ca la noi nu prea se potriveste.
Sau ca daca 3 oameni iti spun ca esti beat, te cam duci acasa si te culci.

stoian

Si presedintele responsabil si patriot cui i-ar fi lasat locul lui? Poate daca avea o alternativa serioasa asa ar fi facut!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns magdalena67 spune:

stai linistita ca sunt foarte multi oameni care i-au acordat increderea si carora acum le pare rau. Eu l-am votat de fiecare data , dar acum imi pare rau de greseala facuta, un astfel de om nu ma poate reprezenta.Si ca mine sunt milioane. S-a asteptat altceva de la el, dar a dezamagit total, a fost presedinte doar pentru partidul si clientii lui.

Mergi la inceput