Bobocei de sept-oct 2012 (23)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lalu85 spune:

Patutul meu are toate laturile detasabile ca sa se poata spala si noi le-am dat jos si le-am spalat pt ca avea un miros asa ciudat cum au unele lucruri noi...faza este ca le-am spalat la 30gr pt ca imi era frica sa nu intre la apa si sa nu mai pot imbraca, cadrul patutului...acum, problema este ca mirosul tot nu a iesit si daca tin usa inchisa la dormitor, cand intru se simte mirosul ala si nu stiu ce sa fac....in rest am spalat si calcat toate hainutele si paturicile.

lalu85 37+ cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirabelac spune:

Lalu cred ca cu cat sta mai mult deschis se va pierde mirosul, imi amintesc ca si el meu asa a fost la inceput si a disparut cu timpul.

*****************************************Mirabela, mamik de pitic DAVID STEFAN (21.09.2006)
Povestea nasterii lui David
sapt. 33

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramona7575 spune:

Mirabelac - tortul tau miroase racoros, numai bun pentru o zi calduroasa de vara. E cam complicat dar merita incercat la o zi aniversara

Eu nu am terminat cu daramatul debaralei, praf cat cuprinde , mi-am trimis copilul pentru prima data de cand l-am nascut la fratele (eh, tot in oras) , din fericire (dar si dureros pt.mine) nu intraba deloc de noi, parca nici nu existam. S-a dus sotul de dimi. sa-l ia pe fratele la noi la ajutat, cand l-a vazut a zis "nu viau acasa, mai tau la Utin(Iusin) sa ma oc (joc)"... e bine ca e independent desi ma minunez de comportamentul lui, de regula e pupacios si sensibil, imi spune mereu "te iubec, mama" . Diseara il iau acasa chiar daca nu am terminat cu praful, maine si luni e sarbatoare si nu muncim



Ramona - mami de Stefan - 27 aprilie 2009
+ 29

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Irimell spune:

Salutare bobocei si mamici de bobocei!

Patricbebe, Miro79, Mami.ilinca, Kytana, Anidaz, Olivette, numaistiu, Moro_K, Danielabejan, multumesc pentru vorbele bune si pentru incurajari. Vi le intorc inzecit!

Aveti dreptate ca sint multe diferente intre tari, insa pentru mine unele au fost destul de socante si inca mai am de experimentat.
De ex, la maternity class am aflat cu stupoare ca pot minca peste crud si ficat, desi in toate cartile spune clar ca in sarcina sa eviti. E drept ca mi-e o pofta de sushi, dar ma abtin, contrar sfaturilor japoneze
Analizele de singe sint un pic mai putine decit in Ro, e adevarat, iar ecografii se fac doar maxim 5 pe sarcina. Eu am avut o sarcina cu risc crescut si mi-au facut mai multe…
La inceputul sarcinii am crezut ca o pierd, dar aici doctorii nu dau nimic pentru sustinere (nici progesteron, nici nospa, nici vreun alt medicament). Ideea e la modul ca daca tine sarcina bine, daca nu, nu… De epidurala nu mai zic, aici nu se face deloc, se naste doar natural si doar in cazuri de urgenta se face cezariana.
Cu kg in plus e o intreaga nebunie, maxim 10 pentru japoneze, insa eu fiind grasuta deja, doctoral mi-a zis 0. Am luat 4kg deja si ma cearta de cite ori ma vede si-mi zice sa ma opresc.
Si muulte altele…
Cu stilul asta mai spartan mi-a fost greu sa ma obisnuiesc, insa acum sint ok. Mai e un pic!

Mirabelac, La multe decenii minunate si tot ce iti doresti! Tortul tau e un deliciu numai citindu-l, imi dau seama ce bun trebuie sa fie!!!

Anidaz, sanatate socrului tau si sper sa se rezolve fara operatie!

Lalu85, imi pare rau pentru decizia primita, insa sint sigura ca vorba din batrini “Tot raul spre bine!” are un adevar in ea. O sa fie mai bine!

Am facut comenzi de patut si toate cele, acum sint la curatat camera, facut ordine si sper intr-o saptamina sa termin cu toata nebunia. Nu m-am apucat inca de bagajul de spital, desi ar cam trebui…

Spor in toate tuturor, sanatate si sa ne auzim cu bine! O duminica placuta sa aveti!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns patricbebe spune:

Buna dimineata!!!

Azi incepem operatiunea zugravit camera pentru bebe!!! Abia astept sa o vad semi terminata pentru ca de pictat ce vreau eu pe pereti se va ocupa mama ca la asa ceva nu le am deloc Deja visez ca nasc si nu am treburile terminate si mai rau apare visul meu curent ca sunt in tren si bagajele pe peron sau invers bagajele in tren si eu pe peron.

Mirabela reteta de tort e fantastica si dupa ce are in el cred ca a iesit superb. Eu la chestii dulci de facut la cuptor sunt dezastru, asa ca admir cand cineva e in stare de asa ceva. Singura prajitura care imi iese super e tiramisu ca nu necesita delco cuptor.

Anidaz inca o data sanatate multa socrului!

Irimell si mie mi-a spus medicul sa iau 0 kg, el a spus, el auzit din pacate!!

Eu nu am asamblat patutul, sper sa nu aiba cine stie ce miros dar si asa aerisesc bine de tot si pser sa iasa daca cumva e ceva. E inca in cutie saracul, salteau in tipla, bagajul de spital ioc, ca nu am eu pijamalae si nu gasesc deloc unele care sa imi placa si sa mai fie si cu nasturi si din material bun.

Pe langa toate astea de pregatire pentru spital aici mai e obiceiul sa se faca si suveniruri si ciocolata decorata, o sa vad las un link alta data sa vedeti despre ce e vorba. Alta distractie si alte cheltuieli si nici pe alea nu le-am comandat si dureaza in jur de o luna pana sunt gata. Sunt atatea pregatiri pentru intampinat bebe acasa de catre rude, prieteni incat o sa ajung sa dau mai multi bani pe consumabile inutile decat pe cele necesare pentru bebe.

Ne retragem la pregatit camera, va pup, o duminica placuta si sa auzim doar vesti bune!!

34w cu Ilaria Rita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns m_m51981 spune:

Buna dimineata! As vrea sa va intreb despre ceva ce parca nu s-a mai vorbit pana acum...despre depresia prenatala. Ce parere aveti? Exista?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miro79 spune:

Irimell chiar daca spartan, frumos programul japonezilor - cel putin partea cu ingrasatul si cu nascutul natural - cred ca mancatul pestelui crud tine de traditie si atata timp cat este proaspat si mie mi se pare f. sanatos. Cu kg in plus, bafta! si mie mi-e tare greu sa ma abtin de la dulciuri si am luat deja vreo 7 kg din cauza asta si mor de ciuda asa ca mi-as dor uneori un dr. care sa ma certe
Lalu, incearca sa mai lasi partile detasabile de la patut afara pentru cateva zile, asa poate mai dispare din miros, si eu am patit-o de multe ori asa, inclusiv cu o geanta sport pe care daca nu am spalat-o de o mie de ori si am aerisit-o bine pana sa se duca mirosul...
Patrickbebe nu te mai necaji cu banii si cu pregatirile, asta e, unele lucruri trebuiesc facute chiar fara tragere de inima... incearca sa nu le acorzi prea mare timp de gandire si treci peste ele
MirabelaC multumesc mult pentru reteta si cum ajung la Brasov eu imi fac curaj sa fac si eu tortuletul
Adina multa forta sa treceti cu bine peste necazul asta!
Annka si pe mine m-au invatat dr la Sara sa o tin intr-o parte si ii puneam cate o pernita si o invarteam cand pe-o parte cand pe alta. Pe spate statea oricum cat timp era treaza si se juca. Noaptea si eu cu sotu' aveam senzatia ca nu mai respira si la fel o zgaltanam un pic uneori sa-i auzim respiratia saracul copil. Dar voi stiti ca si acum ma trezesc uneori noaptea si ea doarme atat de linistit ca stau cu suflarea tinuta sa o aud respirand ? am ramas cu sechele
m_m51981 mai lasa-l si pe tati sa faca treaba si cand apare bb si mai mult ca doar sunt baieti si o sa aiba ce imparti

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miro79 spune:

La Sara am avut depresie si pre si post natala. Dupa ce am nascut, divortam de sotul meu de cate ori ne vedeam . Asta cateva luni 2-3, apoi lucrurile au intrat in normal. Iar Sara a avut colici de pe la 2 la 4 lunite si plangea non-stop si eu plangeam ca nu sunt o mama buna si nu stiu ce sa-i fac si eram singura in Bucuresti - cu ai mei ma vedeam cam 2 ore seara ca in rest erau la munca iar sotu' lucra in alt oras si ne vedeam doar in weekend - ce mai, pana m-am obisnuit a fost groaznic... dar uite ca totul trece.
Acum am observat ca am unele momente de depresie si le accept, stiu ca sunt doar hormoni, anxietate... dar incerc sa-mi schimb dispozitia cand ma apuca si sa fac ceva frumos pentru mine - ascult muzica care imi place, ma aranjez...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lalu85 spune:

Fetelor....eu sunt terminata de dureri de mijloc si os pubian si bazin...ca nici nu-mi mai dau seama ce ma doare....noaptea trecuta m-am chinuit de-mi venea sa plang...am avut niste dureri groaznice, cand vroiam sa ma intorc de pe o parte pe alta ramaneam blocata si simteam ca ma rup in doua....fetelor se apropie momentul si am asa niste emotii

lalu85 37+ cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anidaz spune:

Neata1
Lalu tare mi-e ca in curand schimbam titlul capitolului,sunt plina de emotii si intr-un fel abia astept momentul cand vom face galerie primului bobocel,pe de alta parte imi dau seama ce repede a trecut timpul si ce dor ne va fi de burtica...hmmm ,oare vom avea timp sa ne fie dor?


Lalu sunt dureri continue sau contractii,poti suna medicul sau sa mergi la spital sa te vada cineva,poate fi travaliu ?

33+

Mergi la inceput