Numiri politice

Numiri politice | Autor: diuta_20

Link direct la acest mesaj

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Si ce astepti sa spunem?
Iti spun eu ceva...sunt si oameni foarte buni,tari in meseria lor,dar care fara sprijinul partidului nu pot accesa mai sus....sunt exceptii dar exista.
Iar in lumea asta guvernata de altceva decat de ceea ce trebuie....uneori e singura cale.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ch_dana spune:

Mada, eu stiu oameni foarte buni care erau sa fie dati afara zilele astea, de furie ca nu s-a facut cvorumul la referendum. Oameni care "joaca asa cum li se canta" (politic) si care-si vad de meseria lor.

...merita ? De asta e mai sanatos in sistemul privat, parerea mea...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Si cunosc oameni in aceeasi situatie...apropiati mie.
Dar poate,a juca cum se canta poate fi uneori singura cale pentru a obtine ce e mai bun profesional vorbind.
Adica ok ti se da "painea si cutitul",depinde ce faci cu ele.Unu` destept stie ce sa faca...unul care nu gandeste ci executa nu va sti.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nafi spune:

Numirile astea politice mi-au lasat si mie un gust foarte amar. Imi dau seama ca ar fi imposibil sa nu se intample tot felul de rocade si mutari de cate ori se schimba culoarea majoritatii dar cand incompetentii iau locul profesionistilor si distrug putinele lucruri bune care mai sunt in tara asta ( si distrug si putinii oameni cu intentii bune care au mai ramas in pozitii de conducere pe ici pe colo) tare lehamite mi se face de politica.

Am vazut cu ochii mei cum politica distruge pe acolo pe unde trece si mi se inclesteaza dintii de manie cand asist la nedreptati si nu pot face nimic sa le indrept!

Cand a venit Videanu ( pe care ati notat probabil ca il "iubesc" f mult) a schimbat directorul general de la compania in care am lucrat pana in 2009 cand am venit in Italia. de ce? ca doar omul era cel mai bun in domeniul sau! ptr a numi un ciudat dus cu pluta al carui unic atu era culoarea portocalie.

Cand m-am intors in RO sa-mi vizitez familia am trecut sa-mi vad si fostii colegi si nu va spun cat erau de timorati, schimbati din pozitiile ocupate inainte cu persoane fidele noii conduceri...Iar soferul noului DG ma urmarea prin birouri incercand sa inteleaga motivul prezentei mele ( nu cumva sa fi venit din partea fostului DG ca sa bag strambe etc). Nu mai continui ca iar ma enervez! si cica sa mai tin cu pdl-ul ca sunt de partea democratiei cand am vazut cu ochii mei cum au instaurat un regim de teroare in compania in care am lucrat ( cu 3000 de angajati..nu firma de bloc!).

Cu siguranta si USL va face schimbari dar sper nu de genul celei la care am fost eu martora . sper ca acel episod sa fie datorat schizofreniei unui om si nu o trasatura de partid portocaliu.

Nu sunt omul care sa generalizeze dar dupa aceasta experienta nu arunc usor cu pietre in USL ptr ca imi dau seama ca uscaturi sunt peste tot.

Ceea ce ma ingrijoreaza e ca uscaturile astea , din orice partid ar fi ele, ajung din ce in ce mai sus si ne usuca si pe noi ca tara.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns desprecopii spune:

si iata si o numire importanta - facuta azi, de presedintele neales:

http://www.evz.ro/detalii/stiri/schimbari-la-autoritatea-electorala-permanenta-dan-vlaicu-noul-vicepresedinte-al-aep-994953.html



Sanatate si o zi cu soare va doresc!

**************
Linkurile mele: Supereva.ro | Blogul meu | www.facebook.com/#!/desprecopiicom" target="_blank">DC pe Facebook

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nafi spune:

Citat:
citat din mesajul lui desprecopii

si iata si o numire importanta - facuta azi, de presedintele neales:

http://www.evz.ro/detalii/stiri/schimbari-la-autoritatea-electorala-permanenta-dan-vlaicu-noul-vicepresedinte-al-aep-994953.html



Sanatate si o zi cu soare va doresc!

**************


Linkurile mele: Supereva.ro | Blogul meu | www.facebook.com/#!/desprecopiicom" target="_blank">DC pe Facebook


Iata pe cine a inlocuit la conducerea AEP.

http://www.jurnalul.ro/politica/ana-maria-patru-de-la-chermeza-cu-basescu-la-butoanele-electorale-608091.htm



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diuta_20 spune:

In opinia mea,numirea politica= nedreptate.Si de multe ori se face si valva mare,cu examene,se inscriu bietii oameni,invata,spera,insa cam de fiecare data totul este de fatada,posturile se scot la examen cu dedicatie.Nu fac parte din niciun partid,nu ma dau bine pe langa cei cu functii si cu perspective politice,insa nici nu am speranta ca voi avea si eu un loc in sectorul public si sa beneficiez de avantajele acestui loc: program bun cu timp liber,stabilitatea unui post de munca,stabilitate mult mai mare decat in sectorul privat,fara stres si,de multe ori,mai bine platit.Nu sper sa se termine odata cu toate astea,dar parca nedreptatile astea se inmultesc tot mai mult.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Ce spui tu?Salarii mari bugetari?
Au fost,draga mea ,acum un director general din primarie cu vechime de 30 de ani...are 2000 ron brutul...stii cata pensie i-a iesit sefului de parc tehnic si responsabil cu toate masinariile care fac curat in oras...?1023ron... DUPA MUNCA de 30 de ani....nu mai stiu exact salariile dar directorul economic de la directia care s4 ocupa de curatenie are 1200 ron in mana.
Un inspector principal,asta presupunand 10 ani vechime in specialitate fara intreruperi are 1250 ron in mana.Unde sunt salariile alea mari?Poate doar sefii de servicii dar doar daca au vechime imensa....si pentru a ajunge trebuie indeplinite niste conditii drastice.

A,poate un director da...ajunge la 32 milioane..dar daca tu consideri ca 2000 ron sunt un salariu imens.....director nu se ajunge decat politic si intr-o anume conjunctura.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Vezi ca este legea salarizarii functionarilor publici pe anexe dupa fiecare specific a muncii....ia citeste acolo si vezi.Poate confuzi cu cele partial cu autofinantare...aia e altceva..APIA,APELE,COMPANIILE REGIONALE....primarul are 2200 ron salariu....mai vrei?
La un salariu brut de 1700 raman in mana vreo 1200 ron..salarii mari?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deceneus spune:

O gramada de politicieni avansati mai multe grade.

Citat:
De asemenea, procurorul sef al DIICOT, Codrut Olaru, a fost avansat de la gradul de caporal, la cel de locotenet colonel. Ulterior, i-au mai fost acordate grade īn rezerva ajungānd colonel.

Citeste mai mult pe REALITATEA.NET: www.realitatea.net/dezvaluiri-incendiare-mapn-isarescu-ungureanu-kelemen-kovesi-blejnar-cu-grade-obtinute-cu-nereguli_981596.html" target="_blank">DEZVALUIRI INCENDIARE. MApN: Isarescu, Ungureanu, Kovesi, Blejnar, cu grade obtinute cu "nereguli"

Cand armata era obligatorie orice absolvent de studii superioare era incadrat sublocotenent dupa stagiu de 6 luni.
Olaru nu a facut armata, sau nu are studii superioare?


Mergi la inceput