Numiri politice

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Citat:
citat din mesajul lui Deceneus

O gramada de politicieni avansati mai multe grade.
Citat:
De asemenea, procurorul sef al DIICOT, Codrut Olaru, a fost avansat de la gradul de caporal, la cel de locotenet colonel. Ulterior, i-au mai fost acordate grade īn rezerva ajungānd colonel.

Citeste mai mult pe REALITATEA.NET: www.realitatea.net/dezvaluiri-incendiare-mapn-isarescu-ungureanu-kelemen-kovesi-blejnar-cu-grade-obtinute-cu-nereguli_981596.html" target="_blank">DEZVALUIRI INCENDIARE. MApN: Isarescu, Ungureanu, Kovesi, Blejnar, cu grade obtinute cu "nereguli"

Cand armata era obligatorie orice absolvent de studii superioare era incadrat sublocotenent dupa stagiu de 6 luni.
Olaru nu a facut armata, sau nu are studii superioare?


Mintile ilustre discuta idei; Inteligentele medii discuta evenimente; Mintile reduse discuta persoane. (Eleanor Roosevelt )


Pai nu trebuie rasplatita fidelitatea fata de partid?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diuta_20 spune:

Pai normal ca la functii importante ne referim,doar partidul ajuta,nu te inscrii in partid sa te angajezi profesor,nu?Si nu ma refer la salarii imense,insa e o diferenta intre un salariu de 2000 ron si unul de 600 lei,nu?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Citat:
citat din mesajul lui diuta_20

Pai normal ca la functii importante ne referim,doar partidul ajuta,nu te inscrii in partid sa te angajezi profesor,nu?Si nu ma refer la salarii imense,insa e o diferenta intre un salariu de 2000 ron si unul de 600 lei,nu?




600 ron?Pai asta e salariu pentru studii medii...in mediul privat pe post de studii superioare te angajeaza cu minim 1200 ron brut,ramanand ca rest de plata 878 ron net.
Daca iei 600 la privat ca net,in mana...atunci probabil esti pe post de necalificat.

Minimul la studii superioare e 1200 ron.

Si crezi ca la post de director, sau sef serviciu ajungi abia angajat in sistem?
Ma faci sa rad....una din marile probleme e ca nu se poate avansa usor....acu` recent s-a bagat avansarea pe post dar trebuie indeplinite niste conditii....


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diuta_20 spune:


Exact asta spun,la post de director, sau sef serviciu ajungi abia angajat in sistem,si sunt f multe exemple,poate nu ai intalnit,desi nu cred.Ma rog,nu vreau sa intru in polemici,insa e clar ca angajarile in sistemul public,pentru posturile de conducere nu se fac pe merit.Eu vorbesc despre Romania...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Nu intelegi....ci intelegi deja pe dos.....daca nu indeplinesti conditiile de vechime in specialitate care nu sunt totuna cu cele de vechime,nu ajungi nicaieri.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diuta_20 spune:

Teoretic.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nastasacarmen spune:

Nu am nimic cu numirile politice si sincer prostia cea mai mare este cu asa-zisele "concursuri".
Cel mai corect mi s-ar parea sa fie data clar o lege: schimbare de putere echipa de management noua, dar pe criterii clare: cv adecvat, experienta, rezultate. Asa ar fi cel mai corect. Un prim pas a fost facut cu o ordonanta, prin care Presedintele Casei de asigurari de sanatate trebyuie sa aiba, pe langa studiile de management sanitar (stim ca diplomele astazi sunt usor de procurat) de ACTIVITATE in management sanitar.
Sper ca acest exemplu sa fie urmat si in restul domeniilor bugetare.
Acum ne ascundem dupa deget si ajungem cu cofetari in fruntea Casei de Asigurari de sanatate, croitori la Directia Sarii, dansatori ...pe nu mai stiu unde.




Mergi la inceput