Piatra Neamt , Perla Moldovei (96)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns LoraG76 spune:

Bau!
O limonada cu menta si gheata da cineva?

Sun, da, Laura si-a luat conac - ala-i conac, nu casa:)) glumesc. Nu e chiar asa mare, doar asa da senzatia, e la Stejaru si are loc bun de gratar si pivnita pt. vinuri si pastrama si masa de biliard. yamiii! na, c-am parat-o! Acolo fac eu rev-ul.:)) in pivnita.





Lora, mami de Iustina (31.10.2004) si Adelina (02.09.2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

paracioasa mica!


Da, sunflower, e asa cum zice Lora. In iarna am cumparat o casa cu curte la Stejaru. E o casa veche ce a stat in paragina ceva timp si practic a fost ca si cand am fi lua-o de "la rosu" - consolidat pereti, schimbat capriori, grinzi prin mansarda, pus instalatii de apa, centrala, electric, canalizare in fosa, turnat shapa, pus gresie, faianta, parchet, usi, geamuri ... plus curtea care era plina de maracini si gunoaie si a trebuit sa muncim serios sa o curatam. Acum cautam niste pamant bun sa pune peste ce este, un strat de 15-20 cm. Casa are un nivel si mansarda mare, locuibila (acolo vrea al meu masa de biliard) cu balcon (acolo o sa imi beau eu cafeaua dimineata ) si o pivnita mare si faina, din piatra de rau, numa' bun de pus butoaiele cu vin, bere si muraturi.

Acum problema este ca mai avem foarte mult de lucru si trebuie sa facem cumva sa avem unde ne muta in 2 luni maxim ....
Speram sa ne ajunga banii ce ii luam pe ap. sa o renovam si sa o facem sa arate cum trebuie. Va fi dificil cu naveta cu cei mici la scoala, dar asta e, avantajele speram sa fie mult mai mari fata de dezavantajul plimbatului zilnic cu masina.



Am marfa la bazar umanitar DC

Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns allexa06 spune:

Laura - wow, ce frumos povestesti tu acolo.
Sunt pe fuga rau. Pupici la toata lumea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns My_Lady0091 spune:

Laura...felicitari.O mare realizare.Te invidiez!

Nu m-am putut abtine sa nu postez asta!

Citat:
" Daca vrei sa indrumi pe cineva incepi cu invataturile si sfarsesti cu pildele.."-L.A.Seneca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

'Neata!

Multumesc pentru felicitari. Daca ma apuc de povestit de casa, nu termin azi. Eu sunt foarte entuziasta, dar barbatul e cel ce munceste de ii sar capacele. Casa ne-am permis-o pentru ca a costat foarte putin si o renovam cu banii de pe apartament. Altfel, nu aveam sanse decat sa ne mutam la 3 camere cel mult. Casa arata jalnic cand am luat-o (soacra'mea a fost socata si le zicea la copii ca au parinti inconstienti care vor sa ii mute itnr-o darapanatura) dar are structura extraordinar de bine facuta, pereti grosi din caramida, podele facute cu simt de raspundere, are potential foarte mare si pe noi asta ne-a atras. e mult de munca, dar merita din plin, cred eu. anul asta am mancat prima data zmeura si mere din gradina mea , o visina din visinul plantat de copii in primavara, peste 2 luni vom manca struguri (avem 2 butuci de vie lasati de izbeliste pe care i-am curatat in primavara si au facut cativa struguri).

Visul meu cel mai mare acum este sa fac o masa mare cu toata familia in prima zi de Craciun in sufrageria mea mare unde sa incapa toata lumea fara sa ne inghesuim si sa stam ca sardelele. Apoi din a doua zi de Craciun sa facem cu prietenii gratare si petreceri care sa tina pana dupa revelion . Visez sa imi amenajez in spatele casei gratar si foisor, in fata vrea Sebi gazon pe o parte din curte, eu vreau straturi cu ceapa, rosii cherry, salata, busuioc, romarin , patrunjel si menta. Sa imi beau dimineata cafeaua pe balcon cu ochii in verdele padurii si cantec de greieri.
Ne dorim si un caine mare si o gasca de pisici. ...

Dar cum trebuie sa muncim pentru toate astea, va doresc o zi mai racoroasa si fug la treaba.



Am marfa la bazar umanitar DC

Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Las o cafea ... si poate va era dor de baiatul asta cu ochi albastri:





Am marfa la bazar umanitar DC

Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Aurorra spune:

'neatza,
Buna tare cafelutza, de baiat ce sa mai zic!!
Laura, felicitari pentru casa sa o stapaniti sanatosi si tot ce-ti doresti sa faci acolo sa ti se indeplineasca!
Si mai povesteste ca ne place, mie cel putin, ma face sa visez si eu la asa ceva!
Zi frumoasa si racoroasa!

Aurora de baietel neastamparat si nazdravan Robert Matei

Robert Matei

Pozici
Mateut

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oramona spune:

Bravo Laura, o fi mult de munca dar sigur merita !! Iti multumesc si tie si soacrei tale, dar a venit bunica fetei si cica o face ea si de doua zile lucreaza la ea, habar nu avem ca se pricepe.
O zi buna tuturor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LoraG76 spune:

'Neata!
Dati si voi o cafea?

Ramona, dar stii sigur ca ramane la scoala aia? se face after, pana la urma? Ca spuneai ca daca nu, o muti. Ai mai auzit ceva?

In sfarsit, a venit week-end-ul...!!!

Lora, mami de Iustina (31.10.2004) si Adelina (02.09.2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oramona spune:

Laura, nu stiu inca nimic si probabil pana va incepe scoala nici nu voi stii. daca nu o sa fie o sa ne dam peste cap sa o transferam in prima saptamana de scoala. de aceasta nu i-am comandat inca uniforma, am luat un material la fel/asemanator si acum bunica ii coase o fustita ca sa nu fie chiar diferita de ceilalti copiluti. apoi in functie de scoala, o sa-i cumpar una de care ii trebuie , offf.
Eu sunt rupta de somn, de dormit am dormit bine, dar cred ca am obosit ieri, ca fost pana la Suceava si m-am concentrat la drum ca nu-l stiam si nici navigatia nu o vrut sa mearga. Asa ca cine da o cafelta buna ????

Mergi la inceput