Trombofilia, o cauza a infertilitatii - 73 -

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns walkiria spune:

Buna fetelor, sunt o mamica a unui bebelus de 8 luni. Pentru a putea mentine sarcina am facut tratament cu innohep de 0,35 ml. Mi-au ramas 11 injectii pe care le daruiesc, sunt valabile pana in mai 2013.

Daca sunt doritoare, va rog sa-mi trimiteti PM.

Sanatate multa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns caresse spune:

Nu-mi vine sa cred ce liniste este!
Sper ca sunteti toate in concediu , linistite si fericite !
Eu am fost luni la dra genetician care mi-a spus ca sunt sanatoasa tun din punct de vedere genetic : nu a fost de acord sa-mi fac homocisteina , pentru ca nu-si arata "coltii" decat daca am o mutatie (MTHFR, in general)! Nici cariotipul , a zis, ca nu trebuie sa mi-l fac, avand in vedere istoricul genetic al familiei mele. Ceea ce mi s-a intamplat este un nefericit accident genetic extrem de rar
Am facut , in schimb AMH-ul si sper sa primesc cat de curand rezultatele ...
Si totusi, vazusem un topic in care se spunea ca dra a recomandat alte analize deoarece nu era sigura de cum fusesera manevrate primele analize ...
Oare chiar nu am nimic sau si la mine sunt gresite analizele ?! Sa fie doar un simplu accident ?!
Oare ar trebui sa le fac din nou ?
Sunt un pic debusolata ...

Va
pentru voi toate

Mami de Andrei (5.8 ani) si de ingeras Elena (22s- 19.05.2012)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MeAlex spune:

Caresse, n-as avea incredere intr-un genetician care spune sa nu faci cariotipul avand in vedere istoricul genetic al familiei tale...pot exista probleme care sunt in remisie la o persoana dar s-au transmis la descendenti. Cauta despre cariotip pe net si vezi un pic ce si cum.
LE: In plus, conteaza si cariotipul sotului tau...

Gena MTHFR - mutatie C677T heterozigot, Gena PAI - mutatie 675 4G/4G homozigot
3 sarcini oprite in evolutie la 7 s, 9s, 11 s (a 3-a sub tratament cu Clexane)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns caresse spune:

MeAlex , merci
Mi-ai citit , parca, gandurile ...tot nu ma simt impacata ... mai stau un pic si voi face si cariotipul .

Pentru voi toate

Mami de Andrei (5.8 ani) si de ingeras Elena (22s- 19.05.2012)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emilia.m spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ramonika

eu dupa 2 sarcini oprite din evol. in primul trimestru, sunt suspecta de trombofilie.
puteti sa-mi spuneti care din analizele de mai jos ar trebui sa le fac? sau cate, in ce ordine?

Anticoagulant lupic
150 Lei

Antitrombina III
52 Lei

Profil trombofilie ereditara (I): Antitrombina III, Proteina C, Proteina S, Mutatia factorului V Leiden, Mutatia factorului II
520 Lei

Profil trombofilie ereditara (II): Profil trombofilie ereditara (I) + Gena MTHFR (mutatii C677T; A1298C)
770 Lei

Profil trombofilie-screening: Anticoagulant lupic, Antitrombina III, Proteina C, Proteina S, Homocisteina
490 Lei

Proteina C
59 Lei

Proteina S (activitate)
69 Lei

Proteina S libera (antigen)
80 Lei

Rezistenta la proteina C activata (APCR)
92 Lei

multumesc



Ramonika, ia-ti frumusel o trimitere de la medicul de familie la Hematologie Fundeni, Dr Uscatescu. Iti face gratuit o buna parte din analizele de mai sus. In afara de ce iti face ea ar mai trebui sa iti faci tu separat MTHFR (270 ron la Synevo), Pai si Leiden (290+200 lei tot la Synevo) si eventual Anticorpi lupici si antifosfolipidici.

5+
Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.

PCOS, Tiroidita Autoimuna Hashimoto

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gatea1980 spune:

buna fetelor.
sora mea geamana a suferit acum 3 ani o tromboza cerebrala f. urata.a avut mare noroc ca a scapat cu viata si fara sechele neurologice.
eu am un baietel de 5 ani care la nastere a facut un avc, f, grav ramanad cu o hemipareza f. urata!suntem f. speriate!
sora mea isi doreste f. mult un bebe si a inceput investigatiile pe partea hematologica si i-au iesit urmatoarele analaize prost
MUTATIA PAI1-4G/5G-HOMOZIGOT
MUTATIA MTHFR A1298C-HETEROZIGOT
suntem ingrozite nu stim ce inseamna.este posibil ca si eu sa mostenesc si eu si baietelul aceste mutatii?are vreo sansa sa duca o sarcina pana la capat?
multumesc! si astept raspuns de la voi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns QiaoBing spune:

gatea e clar ca la voi in familie exista o problema de trombofilie. probabilitatea sa fi mostenit si tu si sa o fi transmis copilului e destul de mare avand in vedere ce a patit copilul, ar trebui sa iti faci investigatiile. baietelul a avut avc hemoragic sau ischemic ?
banuiesc ca sora ta, dupa incident e in urmarirea unei medic de specialitate - hematolog si ia tratament. daca nu, sa mearga la unul neaparat, de preferat la Fundeni la d-na dr Uscatescu care are experienta pe trombofilie in sarcina.
nu trebuie sa va ingroziti tocmai acum. mutatia MTHFR e usoara, o are 40% din populatia caucaziana si nu permite asimilarea de acid folic. PAI-ul homozigot e mai uratica dar nu cred ca doar ea singura e vinovata de tromboza sorei tale. ce alte investigatii a mai facut ?
nu pot sa inteleg de ca abia acum dupa 3 ani de la accident face investigatii hematologice. nu i s-au facut atunci ?
din fetele pe care le stiu eu cu mutatiile ei nici una nu a avut asa un incident ca sora ta. in cazul lor s-a putut cu tratament si sub supraveghere sa duca sarcinile cu bine. in cazul ei trebuie evaluat bine riscul la care se expune si ea, nu numai fatul. si trebuie sa luati in calcul ca e posibil ca si copilul ei sa mosteasca problema.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gatea1980 spune:

multumesc mult ptr. sfaturi.
baieteleul meu a avut si o greutate mai mare la nastere 4.50 kg. si a fost nascut natural cu anestezie epidurala si a fost tras de cap cu vid extractor.nascut la GIULESTI in bucuresti daca iti imaginezi!!!!!!!.dupa 2 zile de la nastere l-am gasit la reanimale in stare f grava. daca ne externa (ceea ce si vroiau.... )era fatal. noi locuind in campina.a suferit avc ichemic ramanad cu o leziune pe creieras.offf!!!!!

remarc ca inaintea lui mihaita eu am pierdut o sarcina de 8 sapatamani deoarece avea langa ea un hematom decidual( cred eu acum tot legat de hematologie, atunci nu stiam din pacate!)sarcina cu mihaita a fost o sarcina fara probleme sifara tratament .o sarcina fff ok.

sora mea a fost salvata la floreasca ca altfel daca ramanea in campina sigur nu mai era in viata(ei gresindu-i tratamentul si habar neavand de problema ei f grava). ea a luat cativa ani la rand anibebe (care a fost o cauza f. mare de cuagulare si mai mare a sangelui), avand probleme si cu tensiunea arteriala si cu obezitatea. acum a slabit si urmeaza la medsana cu d-na dct, uscatescu care a sfatuit-o mai intai sa faca toate analizele genetice sa vedem daca este vreo cauza pe partea aceasta a problemei grave pe care a suferit-o.
in continuare asteptam sfaturi de la voi!
multumim!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirey1987 spune:

buna
am primit azi rezultatele la analize pentru mutatii
mutatia v leiden -negativ
mutatia factor II protrombina -negativ
mutatia factor XIII-negativ
mutatia pai-negativ
mutatia MTHFR C677T- negativ. A1298C pozitiv genotip homozigot,
anticoagulant lupic negativ valoare 0.64;
anti-beta2 gligoproteina igc- negativ 2.7, igm -negativ 1.7

am ajuns sa fac anazlizele de mai sus dupa doua sarcini oprite in evolutie. intrebarea mea este daca sunt suspecta de trombofilie si daca anticoagulantul lupic e bine sa iasa negativ sau pozitiv?
va multumesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MeAlex spune:

Mirey, ai trombofilie cauzata de mutatia homozigota de MTHFR. Pentru toate analizele e OK sa fie negative.
Pentru mutatie, trebuie sa iti dea un hematolog tratament (se da si in preconceptie), de obicei Femibion si Aspenter, iar in sarcina se poate adauga si anticoagulant.


Gena MTHFR - mutatie C677T heterozigot, Gena PAI - mutatie 675 4G/4G homozigot
3 sarcini oprite in evolutie la 7 s, 9s, 11 s (a 3-a sub tratament cu Clexane)

Mergi la inceput