Trombofilia, o cauza a infertilitatii - 73 -

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ramonika spune:

emilia mersi, dar sunt din Iasi si mi-ar fi cam peste mana sa merg la Buc. doar pt. analizele astea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns agla spune:

Nu stiu de unde sa incep...
Ultima sarcina am dus-o pana la aproape 30 de saptamani cu tratamentul din semnatura. S-au rupt membranele, am ajuns la spital si dupa 3 zile am nascut un baietel de 1600 de grame care timp de o luna a crescut, manca deja cu tetina, il tineam in brate, urma sa mergem peste inca doua saptamani acasa. Dupa patru saptamani (abia atunci, pentru ca cardiologul era in concediu!) de stat la incubator i-au depistat un mixom, o formatiune nodulara in atriul drept.Trebuia sa mergem la Targu-Mures, dar nu au aparatura pentru copii sub 3000 de grame.Povestea este lunga, cu final extrem de trist. Baietelul nostru s-a stins, si ca o ironie, in acea seara, am primit acceptul din Szeged si Viena pentru a merge la operatie.
Intrebarea mea este: credeti ca este vreo legatura intre tratamentul pentru trombofilie si aparitia acestei formatiuni la inima, ati citit pe undeva de asa ceva?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lary74 spune:

Buna fetelor!
Am reusit sa strangem banuti pt. analizele de trombofilie.Am optat pt. genetic center.Mi sa parut ca sunt mai ieftine ca la sinevoiu.PT 6 mutatii am platit 650 lei.ConsultAtia la genetician a fost 100 de lei,deci total 750 de lei povestea.Acum consultatia cu dmn .dr. Militaru mi sa parut pierdere de vreme si de bani.Sincer nu mea spus nimic in plus de ce stiam de aici de pe forum.Ce mi sa spus mai aparte a fost ca problema ar putea fi si la sot .Mi sa recomandat sa fac si cariotipul genetic al amandorura impreuna cu cele de trombofilie ca acestea doua merg mana in mana.Nu am avut bani si de cariotip.Poate daca ies toate analizele bune sa ne gandim sa facem si cariotipul sa cautam si acolo problema.Nu stiu ne mai gandim!SA vedem intai cum sunt acestea.Ce mi sa parut mai aparte ,ce nu am auzit nici o fata spunand,au fost intrebarile legate de istoricul medical pe partea obstreticii al soacrei,daca a avut pierderii si la ce varsta.Acum nu stiu cata relevanta are daca soacra are trombofilie sau nu.Ea a avut o sarcina pierduta la 6 luni,o fetita ,dupa 6-7 ani de la nasterea fratelui lui dorin mai mic.Dupa cat am inteles de la ea s-au rupt membranele ,a avut loc nasterea,fetita sa nascut vie dar a trait doar cateva ore.Concluzia geneticianului a fost ca sar putea ca si Dorin sa aiba trombofilie mostenita de la mama lui.Ce nu am inteles este cum ma afecteaza pe mine treaba asta .Eu spun ca problema mare este la mine,eu nu pot duce sarcine dintru anumit motiv.Acum o sa vedem rezultatele si in functie de acestea mi se va recomanda sau nu un tratament preconceptional si apoi in sarcina.Am rugat-o sa-mi recomande un ginecolog din cluj care sa aiba habar de trombofile.A fos t cam evaziva .A spus sa vedem intai rezultatele si apoi imi recomanda.Cred ca nu a stiu sigur pe cine sa-mi recomande.
Va urez o saptamana frumoasa si sa ne citim numai cu vesti bune si frumoase.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lary74 spune:

A ,si ce am uitat sa spun a fost ca am fost certata ca de ce nu am facut analizele dupa prima sarcina pierduta.Nu am zis nimic doar in sinea mea mam gandit ca ar fi fost bine sa fie si cineva care sa le recomanda.Acum 10 ani ,cand am avut prima sarcina pierduta, nici nu stiu daca se stiau de ele daramite sa ti le recomande cineva.Daca nu exista acest forum nici la aceasta ora nu le faceam.Va multumesc tuturor pt sfaturile pe care le dati si pt. povestile voastre de viata pe care le impartasitii tuturor.Chiar daca nu scriu sint sigura ca multe fete sau inspirat din sfaturile voastre si au facut aceste analize si multe au reusit apoi sa aibe copilasii mult doriti.Va multumesc inca o data si nu incetatii sa scrieti pe forum pt ca aceste informatii sunt sigura ca ajuta multe cupluri care se lupta cu infertilitatea intr-un fel sau altul.
Multe flori pt. multe fete frumoase.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns myhadavid spune:

agla, draga mea, ce poveste trista cred ca sunteti terminati. Nu stiu ce sa-ti spun despre tratament si malformatie...mie si frica sa citesc ceva, dar si pe mine ma macina aceste ganduri ([posibile efecte negative) Aceasta e prima sarcina cu clexane???
lary, iti tin pumnii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catalina2307 spune:

Buna, donez 3 cutii clexane 0,6, expira in septembrie si 1 cutie 0,4 expira in decembrie.
Cine doreste, sa imi scrie pe PM.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MeAlex spune:

Agla, imi pare rau pentru ce ai trait...nu stiu ce sa spun mai mult...nu am citit despre legatura intre trombofilie si probleme cardiace la copii, dar am citit ca multe dintre mutatii dau, mai ales spre batranete, probleme de inima si circulatie...cine stie, poate se transmit problemele si catre fat si din cauza unor coincidente in dezvoltarea lui sau poate si pentru ca a primit vreo problema genetica si de la tata, sa dezvolte o problema la inima.

Lary, si mie mi-a zis un genetician ca poate si tatal sa transmita probleme si e logic: mutatia homozigota se mosteneste de la ambii parinti, deci si embrionul primeste si de la mama, si de la tata...Noi am facut si cariotipurile noastre si suntem in regula (bine, scrie ca nu se depisteaza nu stiu ce chestii...ca metoda de cercetare e limitata, dar asta e...). Urmeaza cat de curand sa faca si sotul analizele pentru mutatii, sa vedem cum sta. Mama lui nu a avut probleme cu sarcinile, dar a murit din cauza unor probleme cardiace...deci, se cam leaga lucrurile...


Gena MTHFR - mutatie C677T heterozigot, Gena PAI - mutatie 675 4G/4G homozigot
3 sarcini oprite in evolutie la 7 s, 9s, 11 s (a 3-a sub tratament cu Clexane)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lary74 spune:

MULTUMESC MULT!
Ai mai repetat analizele?Eu asa am retinut,daca nu am retinut bn scuzama
Si as mai avea o intrebare.Oare obezitatea influenteaza trombofilia in asa fel incat sa determine opririle din evolutie?Eu am 98 de kg.Stiu sunt mare rau.Cand ma gandesc ca acum 2,5 ani cand am inceput proiectul bb 2 aveam cu 20 de kg mai putin imi vine sa .De o saptamana ma duc la fitnes ,sa transpir din greu acolo pe banda.Sper sa dau jos macar cateva kg innainte de a incepe din nou sa prestam pt bb.Ma gandesc sa ma duc vreo 2-3 luni si apoi sa incepem din nou.



[quote]citat din mesajul lui myhadavid

agla, draga mea, ce poveste trista cred ca sunteti terminati. Nu stiu ce sa-ti spun despre tratament si malformatie...mie si frica sa citesc ceva, dar si pe mine ma macina aceste ganduri ([posibile efecte negative) Aceasta e prima sarcina cu clexane???
lary, iti tin pumnii

Mutatia PAI -1, Factor XIII Val34 Leu, MTHFR C677T - TOATE HETEROZIG

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flory_blanca spune:

Agla eu pt prima data am auzit ca Clexane poate da hemoragie intracraniana lat fat de la pediatru. De aceea el mi-a zis ca se analizeaza foarte bine raportul efecte adverse/ beneficii inainte sa se prescrie. In rest nu stiu mai mult. Si eu am nascut prematur si de atunci ma intreb care e cauza, doar ca noi am avut sansa ca fetita noastra sa fie sanatoasa.

Obezitatea poate fi un factor declansator al trombifiliei. Intr-o carte americana what to expectwhen you're expecting se indica obezitatea chiar si o cauza posibila a infertilitatii si se recomanda slabirea inainte de bb. Pe de alta parte stiu fete plinute cu sarcini duse le termen si bb perfect sanatosi. Banuiesc ca e in functie de organism.

Si acum sa va bombardez cu intrebari:
1.Femibion nu pot lua din cauza tiroidei, ce se poate lua in preconceptie altceva sa fie bun?
2.Cu MTHFR m-am lamurit ce e dar nu mi-e clar cu PAI 4g/5g homozigot. dupa ce am tot citit eu am inteles ca da pierderi de sarcina in primul trimestru si se recomanda clexane doar pana in sapt 13 apoi se fac ir-urile si daca nu mai e cazul se opreste clexane. Pe de alta parte hematoloaga mea din CJ mi-a dat Aspenter pana in sapt 28 si doar apoi clexane motivand ca nu e o mutatie grava. As vrea sa stiu cat de grav e si cum inflenteaza ca am gasit multe variante de PAI si nu inteleg ce e cu ele. Si gasesc putina doc despre 4g/5g homozigot.


Mami de fetita frumusica foc!
29.04.2010
MTHFR C667T heterozigot, PAI 4G/5G homozigot

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lary74 spune:





Multumesc pt raspuns!
Si daca rezulta ca si sotul are trombofilie ce se poate face?Tratamentul nu ar fi acelasi?
Se mareste oare doza de clexana?Ce crezi ca se poate face in acest caz?Nu de alceva dar daca tratamentul ar fi acelasi nu as mai face si analizele lui.Si banuti acestia au fost stransi cu greu.Si mai sunt multe alte cheltuieli din pacate de acum incolo:mers la hematolog,la ginecolog,tratamente etc.In ce priveste cariotipul ,din ceea ce am citit pe forumuri spune doar un procent in anumite cazuri sa nasti copil cu probleme,sau sa poti concepe un copil sanatos.Nu stiu cat mar ajuta sa stiu ca putem face un copil sanatos in procent de 50% sa zicem.Mai ales acum cand sunt atea teste ce se pot face ,ecografii etc.Daca am inteles gresit te rog sa ma iertii.Poate e bn sa facem si cariotipul ,nu stiu,ne mai gandim



Citat:
citat din mesajul lui MeAlex

Agla, imi pare rau pentru ce ai trait...nu stiu ce sa spun mai mult...nu am citit despre legatura intre trombofilie si probleme cardiace la copii, dar am citit ca multe dintre mutatii dau, mai ales spre batranete, probleme de inima si circulatie...cine stie, poate se transmit problemele si catre fat si din cauza unor coincidente in dezvoltarea lui sau poate si pentru ca a primit vreo problema genetica si de la tata, sa dezvolte o problema la inima.

Lary, si mie mi-a zis un genetician ca poate si tatal sa transmita probleme si e logic: mutatia homozigota se mosteneste de la ambii parinti, deci si embrionul primeste si de la mama, si de la tata...Noi am facut si cariotipurile noastre si suntem in regula (bine, scrie ca nu se depisteaza nu stiu ce chestii...ca metoda de cercetare e limitata, dar asta e...). Urmeaza cat de curand sa faca si sotul analizele pentru mutatii, sa vedem cum sta. Mama lui nu a avut probleme cu sarcinile, dar a murit din cauza unor probleme cardiace...deci, se cam leaga lucrurile...


Gena MTHFR - mutatie C677T heterozigot, Gena PAI - mutatie 675 4G/4G homozigot
3 sarcini oprite in evolutie la 7 s, 9s, 11 s (a 3-a sub tratament cu Clexane)

Mergi la inceput