Trombofilia, o cauza a infertilitatii - 73 -

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns MeAlex spune:

Myha, n-am idee, unii tin cont de kilograme, altii doar de mutatii si de combinatia lor...

Ramonika, nu mai stiu cine e din Iasi, dar stiu ca sunt fete.


Gena MTHFR - mutatie C677T heterozigot, Gena PAI - mutatie 675 4G/4G homozigot
3 sarcini oprite in evolutie la 7 s, 9s, 11 s (a 3-a sub tratament cu Clexane)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns myhadavid spune:

Am vb cu dr Avram si mi-a recomandat sa mai repet analiza dupa 6 sapt (atat era dupa vechiul protocol)...acum sunt 12 sapt.
Mai zicea ca are dubii la cat de bine sunt lucrate...si mi-a sugerat ca ar fi bine sa mai astept pana la o noua sarcina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MeAlex spune:

Hai ca e culmea..."are dubii la cat de bine sunt lucrate"...de ce sa astepti pana la o noua sarcina?
Unde ti-ai facut analizele?


Gena MTHFR - mutatie C677T heterozigot, Gena PAI - mutatie 675 4G/4G homozigot
3 sarcini oprite in evolutie la 7 s, 9s, 11 s (a 3-a sub tratament cu Clexane)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns velvet spune:

si mie mi se pare ciudat.de ce sa astepti?te pune sa faci iar mutatiile?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns myhadavid spune:

doar SALF...si screeningul si SALF le-am facut la Synevo
Cica ar fi bine sa stiu si acest acest aspect inainte de o noua sarcina.
Mie dr Mihaescu mi-a zis ca indiferent cum iasa rezultatul la SALF (caci era in lucru) nu va influenta tratamentul...oricum voi face clexane


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catasicata spune:

Numele meu este Catalina,sunt din Constanta si sunt insarcinata in 5 saptamani.Am ovare polichistice,insuficienta tireo-ovariana si mutatie pe gena MTHRF genotip homozigot.Am doua sarcini pierdute:una oprita in evolutie si un avort spontan.In prezent am tratament de la medicul ginecolog:duphaston 2/zi,aspenter 1/zi,clexane 0.4 1/zi,acid folic 1/zi.Ma intereseaza adresa de mail a doamnei doctor uscatescu daca se poate,mi-as dori sa imi spuna si dansa daca este ok tratamentul pentru ca imi doresc din tot sufletul sa duc sarcina asta la bun sfarsit.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MeAlex spune:

Catalina, trebuie sa iti activezi optiunea de mesaj privat ca sa iti pot trimite, nu se posteaza pe forum adresa dr. Uscatescu.
In bara de sus, intra in Contul meu, apoi Mesaje private, apoi gasesti in dreapta Options si bifeaza Activeaza mesajele private si Primesc notificare e-mail cand am un mesaj privat.

Schema generala a dr. Uscatescu seamana cu a ta, dar cu Aspenter 1 la 2 zile, pentru ca luat zilnic impreuna cu Clexane poate provoca sangerari. In plus, foarte important in caz de MTHFR homozigot este Femibionul care are o forma de acid folic pe care o poti asimila, pentru ca din cauza mutatiei nu asimilezi acodul folic ca atare.
Daca citesti un pic in urma, aici si la Gravidute cu trombofilie, http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=173616&whichpage=7 , ai sa vezi ca mai toate fetele cu trombofilie iau Femibion.
Dupa ce activezi optiunea de mesaj privat, iti trimit adresa doamnei doctor si cateva numere de telefon ca sa lamuresti mai repede (este foarte ocupata si raspunde destul de greu la mail).


Gena MTHFR - mutatie C677T heterozigot, Gena PAI - mutatie 675 4G/4G homozigot
3 sarcini oprite in evolutie la 7 s, 9s, 11 s (a 3-a sub tratament cu Clexane)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns myhadavid spune:

Alex, femibionul cum se administreaza??? Am inteles ca aspenterul se ia in timpul mesei de pranz. O sa incep si eu de zi cu aspenter, femibion+ac folic de 5 mg...nu de alta dar a ajuns tati mai repede cu o luna...il asteptam doar la incep lui sept. Oare cat de important e tratamentul din preconceptie (ma gandesc ca nu voi ajunge sa fac prea mult)



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MeAlex spune:

Myha, femibionul cred ca se ia tot in timpul mesei, sincer eu il iau cand imi amintesc...vezi ce scrie pe prospect. Nu e o regula cate luni sa faci tratament de preconceptie, ca altfel ni s-ar spune sa ne protejam cateva luni pana ramanem, mie nu mi s-a spus. Cel mai important e tratamentul din sarcina.


Gena MTHFR - mutatie C677T heterozigot, Gena PAI - mutatie 675 4G/4G homozigot
3 sarcini oprite in evolutie la 7 s, 9s, 11 s (a 3-a sub tratament cu Clexane)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns myhadavid spune:

multumesc alex, esti mereu pe pozitie

Mergi la inceput