Ah, politica!

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

De ce oare faptul ca 8 milioane si-au respectat dreptul prevazut in constitutie nu e considerat corect?De ce e considerat corect doar faptul ca Basescu a inteles sa pastreze puterea prin absentare deoarece i-a fost frica sa nu piarda puterea?
Care e diferenta?

Nu stiu ce e ilegal,poate ar trebui dosare penale la cei care au votat ca asa vrea domnul si stapanul?

Daca era "bazat"avea curaj sa infrunte vointa poporului..asa,stiind ca lumea il vrea jos,s-a folosit de prerogativele lui ca sa indemne lumea sa stea casa.
Asta e murdar in politica lui.
Desi scopul scuza mijloacele.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Si iar se discuta persoane ,nu se face politica,asa ca ma retrag.
Nu are sens,se ajunge tot la Basescu,exact ca in schitele lui Caragiale.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns magdalena67 spune:

a indemnat la boicot pentru ca si el si staff lui erau siguri ca pierd,pentru ca si-au dat seama ca marea majoritate s-a saturat de el si al lui, asta a fost singura portita a lui.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ali spune:

Mrenescu... nu ma supar...crezi ce vrei...

Eu iti spun ca din punctul meu de vedere un candidat ,oricare ar fi el, care in fiecare zi spune altceva nu mi se pare valid.
Eu cand sa-l cred ca spune adevarul, ca adevarul lui se schimba in fiecare zi dupa cum ii convine lui.

Readuc in discutie iarasi secventa din 2007 cu "demisionez in 5 minute" si cand un tanar l-a intrebat ca de ce a mintit l-a facut puiut de comunist....



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mrenescu spune:

Eumada, manipulezi si nu e corect.N-a zis nimeni vreo secunda ca e o problema ca cei 8 milioane de oameni au ales sa-si exprime votul. Este dreptul lor! Ce faci tu este sa reproduci fidel minciuna sfruntata a lui Ponta.

Declaratia lui Basescu se referea la tragerea la raspundere a celor care au organizat lovitura de stat- USL &Co. Cum a "tradus" Ponta asta? "Basescu a zis ca le face dosare celor care au votat!". Ti se pare ca cei doi au spus acelasi lucru?

In plus eu pe-aia cu "se discuta persoane" n-am inteles-o. Adica nu facem politica in opinia ta decat daca vorbim exclusiv de partide fara a discuta despre actiunile celor care anima partidele adica despre politicieni? Ciudata opinie...

Ali, apreciez faptul ca nu te-ai suparat. Sa zicem ca e toata lumea de acord cu faptul ca Basescu a mintit. Era suspendat, era un cetatean oarecare etc dar a mintit. Dar despre primul ministru, aflat in exercitarea functiei care a spus o minciuna in fiecare zi de la inceputul intregului haos, ce parere ai? Dar despre presedintele interimar care zicea ca nu exista cerintele Comisiei iar Ponta zicea ca a raspuns la ele, ce mai putem spune?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mrenescu spune:

Citat:
citat din mesajul lui magdalena67

a indemnat la boicot pentru ca si el si staff lui erau siguri ca pierd,pentru ca si-au dat seama ca marea majoritate s-a saturat de el si al lui, asta a fost singura portita a lui.

stoian


Asa este. Stiau ca pierd. Si? Intr-o competitie tu nu ai uza de toate mijloacele legale pentru a castiga? N-ai facut-o niciodata?

Dar despre faptul ca s-au fraudat zeci de mii de voturi in judetele din Oltenia si Muntenia nu vrei sa discutam? Ca se pare ca USL n-a utilizat doar mijloace legale pentru a castiga... Dar despre suspendarea fara obiect nu vrei sa vorbim? Dar despre incalcarea regulamentelor camerelor Parlamentului prin care Crin s-a cocotat in doua zile pe fotoliul prezidential, nu vrei sa discutam? Ca putem, sa stii, rational si fara patima. Si apoi punem in balanta sa vedem unde avem ilegalitati, caci acelea trebuie sanctionate conform legii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ali spune:

Citat:
citat din mesajul lui mrenescu
[brDeclaratia lui Basescu se referea la tragerea la raspundere a celor care au organizat lovitura de stat- USL &Co. Cum a "tradus" Ponta asta? "Basescu a zis ca le face dosare celor care au votat!". Ti se pare ca cei doi au spus acelasi lucru?

In plus eu pe-aia cu "se discuta persoane" n-am inteles-o. Adica nu facem politica in opinia ta decat daca vorbim exclusiv de partide fara a discuta despre actiunile celor care anima partidele adica despre politicieni? Ciudata opinie...

Ali, apreciez faptul ca nu te-ai suparat. Sa zicem ca e toata lumea de acord cu faptul ca Basescu a mintit. Era suspendat, era un cetatean oarecare etc dar a mintit. Dar despre primul ministru, aflat in exercitarea functiei care a spus o minciuna in fiecare zi de la inceputul intregului haos, ce parere ai? Dar despre presedintele interimar care zicea ca nu exista cerintele Comisiei iar Ponta zicea ca a raspuns la ele, ce mai putem spune?

Pe Ponta si Antonescu am ocazia sa-i sanctionez in toamna, nu o sa scap acest lucru.

Dupa ce 7.4 mil de oameni au votat sa-l dea jos pe Basescu nu cred ca se mai poate pune in discutie sa-i pedepseasca pe cei care au initiat "lovitura de stat"...pentru ca actiunea lor a fost validata de aproape 50% din din total populatie.Stii cum se spune "daca tacea filozof ramanea".Era in mana lui sa faca pace, mai ales ca atatia au votat impotriva lui.Dar a ales sa ameninte....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ingridnen spune:

he he..istoria se repeta
"de ma voi scula pre multi am sa popesc" zicea Lapusneanu

Prin liceu am citit-o....

Ingrid si Cristi 9 ani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nafi spune:

Doar ce am citit mesajul cu care a castigat "Salcia" topicul lunii decembrie 2011 ( am si uitat sa o felicit) referitor la femeile discriminate.

Mi-e insa ( dupa toate mesajele legate de poltica din ultima vreme) mi-a venit in minte intrebarea : oare pe ce criterii ajung femeile in politica romanesca sa ocupe pozitii de frunte? pe de o parte , vazand cate femei cu influenta avem pe scena politica de ceva timp as spune ca politica romaneasca nu e misogina si e un lucru imbucurator.

Dar pe de alta parte...analizand traseul politic si calitatea prestatiilor acestor doamne din politica mioritica ma intreb daca nu cumva majoritatea au ajuns pe treapta de sus a polticii impinse fiind de taticii cu state de plata mai vechi prin guverne sau de iubitii care voiau sa aiba alaturi ,pe covorul rosu al puterii, o prezenta "placuta".

oare care sunt adevaratele doamne ale politicii noastre?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Buna intrebare....

Mergi la inceput