Aspirante optimiste(801). Felicitari emilia.m!!!

Raspunsuri - Pagina 20

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Mihaelafalt spune:

Buna fetelor.
Cosminuta felicitari din suflet sarcina usoara si la termen cu un bebel frumos si sanatos.
Multumesc fetelor care au intrat intre timp si m-ati felicitat, dupa cum vedeti inca tarai picioarele dupa mine si o sa mai luam gravidute luna asta.
Emilia ma bucur ca esti aproape si ca ai putut merge la Fundeni, o sa vezi ca totul o sa fie bine si noi o sa nastem copii sanatosi.




Doamne ajuta-ma sa trec peste pierderea suferita si da-mi bucuria ca intr-o zi sa-mi tin copilul in brate.

MTHR C677T homozigot, Mutatia factorului XIII heterozigot, proteina c si s marite (tratament cu aspenter, femibion 1, magne b6, acifol, cetebe)
O sarcina pierduta la 6 saptamani si o sarcina extrauterina tratata medicamentos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MeAlex spune:

Mutatia mai inofensiva e MTHFR heterozigot, si cea rea e mutatia de gena
PAI homozigot. Analiza pe care nu am facut-o, dar care se asociaza des cu mutatia de gena PAI este mutatia Factorului XIII.
Mutatia heterozigota e mai blanda (se mosteneaste de la un parinte), cea homozigota e mai dura (se mosteneste de la ambii parinti).
MTHFR homozigot mareste homocisteina care e toxica pentru embrion. In general, MTHFR heterozigot nu mareste homocisteina.
Mutatia MTHFR nu permite corpului sa asimileze acidul folic, de asta se da Femibion sau Medyn pentru ca ele contin o sare a acidului folic ce se poate asimila, nu acid folic.


Gena MTHFR - mutatie C677T heterozigot, Gena PAI - mutatie 675 4G/4G homozigot
3 sarcini oprite in evolutie la 7 s, 9s, 11 s (a 3-a sub tratament cu Clexane)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mihaelafalt spune:

Dia ma simt bine, am fost la doctorita de familie si am venit un pachet de nervi ca s-a razgandit si pot sa iau reteta asa cum mi-a dat-o numai sa specific pe ea ca am luat doar 17 injectii si restul le-am cumparat eu, parca nu putea zice asa de ieri la telefon asta numai sa ma poarte pe drumuri, diseara ma duc la judet si sper sa imi tina fetele de acolo injectiile pana ajung eu.
Ma duc sa fac mancare si mai revin mai tarziu daca nu adorm in picioare.




Doamne ajuta-ma sa trec peste pierderea suferita si da-mi bucuria ca intr-o zi sa-mi tin copilul in brate.

MTHR C677T homozigot, Mutatia factorului XIII heterozigot, proteina c si s marite (tratament cu aspenter, femibion 1, magne b6, acifol, cetebe)
O sarcina pierduta la 6 saptamani si o sarcina extrauterina tratata medicamentos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emilia.m spune:

MeAlex, multumesc pentru informatii.
Miha, nu sunt prea aproape de Fundeni ca stau in cealalta parte a orasului dar tot e bine ca nu sunt in alta localitate ca atuni ar fi mult mai greu de ajuns la ore atat de matinale. M-am trezit la 5 dimneata sa ajung acolo la 6:30 in conditiile in care la asa ora matinala nu era trafic. Cat te costa 10 fiole de Clexane cu reteta de la medicul de familie?

Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.

PCOS, Tiroidita Autoimuna Hashimoto

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mihaelafalt spune:

Emilia nu stiu sa iti spun acum, o sa intru maine seara ca eu in seara asta ma duc sa le iau si dupa aia nu am acces la net, plec undeva si ramane mama la mine.
Ca sa cumperi cu bani de 0,4 costa 10 fiole 150 de ron, iar compensat din cate am inteles dai cam 10-15 ron acum sa vad daca e asa.




Doamne ajuta-ma sa trec peste pierderea suferita si da-mi bucuria ca intr-o zi sa-mi tin copilul in brate.

MTHR C677T homozigot, Mutatia factorului XIII heterozigot, proteina c si s marite (tratament cu aspenter, femibion 1, magne b6, acifol, cetebe)
O sarcina pierduta la 6 saptamani si o sarcina extrauterina tratata medicamentos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emilia.m spune:

E bine, nu e scump cu compensare. Eu intreb ca-s dupa vacanta si inainte de salariu adica cum nu se poate mai rau si am dat si o caruta de bani pe vreo 7 teste de sarcina ca asa-i cand nu-ti vine a crede un lucru

Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.

PCOS, Tiroidita Autoimuna Hashimoto

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mihaelafalt spune:

Emilia numai sa gasesti, eu din vreo 20 de farmacii doar la una am gasit si asta cam face nazuri.
Am inteles de la cineva din zona ca daca te duci fara reteta gasesti la mai multe farmacii daca te duci cu reteta iti spun ca nu au.
Emilia dar poate tu nu ai probleme si nu iti trebuie clexane.




Doamne ajuta-ma sa trec peste pierderea suferita si da-mi bucuria ca intr-o zi sa-mi tin copilul in brate.

MTHR C677T homozigot, Mutatia factorului XIII heterozigot, proteina c si s marite (tratament cu aspenter, femibion 1, magne b6, acifol, cetebe)
O sarcina pierduta la 6 saptamani si o sarcina extrauterina tratata medicamentos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabyv spune:

Mai fetelor, de ce speriati pe Dia degeaba!
Dia un folicul de peste 14 nu mai da inapoi, nici nu mai are nevoie de stimulare ca sa creasca. Apoi chiar daca ai ovulat, injectia de declansare este indicata pentru cel de 16, ca sa nu devina chist. Nu are cum sa afecteze, pentru ca este hormon de sarcina, chiar daca ai ovulat, ajuta chiar si la cresterea endometrului.
Baga niste vin, cum a zis Alex, testat si de mine, a crescut cu 3 in 2 zile.
De acum incolo, sa nu mai faci stim fara analize de sange, daca faceai stiai daca ai ovulat si daca aveai folicul matur sau nu.
Mai intreaba daca vrei sa stii detalii, ca doar ma stimulez de 2 ani deja.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diarnyina_s spune:

Uitati o noutate: "La inceputul anului 2012 a fost publicat in prestigioasa “Fertility Sterility” un studiu referitor la o noua tehnica ce favorizeaza implantarea embrionilor transferati intrauterin. Procedura presupune injectarea unei solutii de HCG in uter inaintea transferului de embrioni, iar rezultatele sunt incurajatoare"
Luna trecuta dr mea mi-a dat sa mai fac un pregnyl in z18, deoarece pregnylul stimuleaza corpurile galbene sa secrete cat mai mult prgesteron si ajuta endometrul. Mi l-a dat atunci deoarece eram aproape de perioada in care cand ar fi trebuit sa se implanteze o eventuala sarcina. Deci nu cred ca are ce sa-mi faca rau.
Am sa iau si vit E, dar nu stiu cate pe zi, si cam cate zile, am sa beau si cate un pahar de vin rosu.
Eco nu stiu unde as putea face deoarece nu sunt locuri libere, e prea din scurt.
Ema, Alex, Moni merci pentru informatii, sfauri si pareri

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tanamera spune:

Buna!

Emilia felicitari pentru beta 2!

Cosmi felicitari draga mea, sarcina usoara pana la termen!

Velvet concediu placut!

La mine azi e Z1, luna asta mai repede cu o zi, luna trecuta cu 4, nu mai inteleg nimic.

Week-end frumos!



Mergi la inceput