Aspirante optimiste(801). Felicitari emilia.m!!!

Raspunsuri - Pagina 19

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ankcta spune:

Draguta sigur va veni si la noi, cea mai mare si mai grasa barza cu cel mai bucalat
Stiu ca ar trebui sa o lasam mai moale dar cum sa reusim dupa atatia ani de asteptari ?! Am incercat sa stau departe cat de cat de forum k mereu patesc asa, cu cat ma entuziasmez mai tare cu atat butoiul este mai adanc, dar de cand am vazut-o pe KAty in titlu nu mai ma pot abtine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emilia.m spune:

Ok, stau linistita, oricum pana la 3 cand merg iar la spital mai e putin. Incerc sa fiu zen, sa ascult muzica placuta cum bine m-a sfaturi MeAlex mai devreme la tel si sa ma gandesc la lucruri frumoase cum ar fi cum o sa ne reunim noi toate in cel mult cateva luni la Odisee. Multumesc ca m-ati trecut la titlu si sper sa nu se intample ceva rau sa dispar de acolo.
Cosmy, hai si tu repejor sus langa mine.
Dia, din ce zici tu cu foliculul de 22 eu cred ca ai ovulat si ca n-a vazut dr tau corpul galben. Nu poti repeta eco la alt medic poate vede corpul galben? Daca crezi ca e bine atunci fa si injectia de declansare ca poate creste si foliculul de 16 dar eu cred ca ai ovulat deja si daca o faci risti ca injectia nu trebuie facuta cand exista suspiciune de sarcina (daca ai ovulat zi e in drum spre uter ovulul fecundat as we speak) si in alta ordine de idei un folicul de 16 in ziua 11 daca ai ovulat deja cu celalalt ovar cel mai probabil o sa regreseze cu tot Ovitrell-ul sau Brevactidul sau Pregnylul. Dar mai fa o eco in alta parte sa fii sigura ca ai ovulat si daca si acolo ti se zice ca nu atunci poti linistita sa faci injectia.
Daca cumva nu ramai acum atunci luna viitoare poate iti va da sa faci stimulare cu o doza mai mare de hormon.

Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.

PCOS, Tiroidita Autoimuna Hashimoto

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MeAlex spune:

Dia, baga rapid ceva vin rosu zilele astea ca sa iti creasca endometrul si baga si ceva vitamina E cateva zile, ca pana se implanteaza mai e timp sa creasca endometrul. Dupa ce faci injectia de declansare si vezi la eco ca ai ovulat, bagi duphaston si/sau utrogestan. Ziceam ca prefer Duphastonul pentru ca ajuta si in acceptarea sarcinii de catre uter, e imunomodulator, dar poti pune intravaginal si Utrogestan. Daca cumva ai ovulat pana acum, aia e, ai ace degeaba lucrurile astea...dar cine stie...in principiu, nu am incredere in ecografistii generalisti pentru ca am avut suprize neplacute de fiecare data...vedeau chestii care nu erau, nu masurau corect, confundau formatiuni normale de genul foliculilor cu chisturi si tot asa...
Cixi, le poti combina si tu: Utrogestan vaginal ca sa se absoarba bine, Duphaston pentru celelalte calitati.
Emi, ! Mergem inainte si vedem ce iese la analize.
Cosminuta, felicitari! Nu sar pe tine cu urarile, asteptam sa vedem ce si cum, asa ai zis, nu?


Gena MTHFR - mutatie C677T heterozigot, Gena PAI - mutatie 675 4G/4G homozigot
3 sarcini oprite in evolutie la 7 s, 9s, 11 s (a 3-a sub tratament cu Clexane)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns draguta spune:

Ancuta nici eu nu pot sta departe si fiecare reusita imi da sperante sa merg mai departe, macar virtual sa ne intalnim si sa putem discuta ce nu putem face cu alte persoane care nu au avut probleme pentru ca oricum nu ar intelege si privesc ca pe o ciudatenie faptul ca nu poti reusi sa ai un copilas

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns draguta spune:

Alex ce mult ne ajuti... de ce trebuie sa sufere atat oamenii buni...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monique77 spune:

Citat:
citat din mesajul lui diarnyina_s

Sa va spun si noutatile mele, nu sunt prea bune, am fost aseara la dr, mi-a zis ca nu am nici un folicul sau corp galben pe stangul, ciudat ca eu am avut dureri ca la ovulatie in partea stanga, si ca am doar pe dreptul un singur folicul de 16mm (z11), cam mic, endometrul e e 5.4 mm, si nu e ok. Morala luna asta am raspuns foarte prost la tratament, nu prea mi-a dat sanse mari luna asta, sunt dezamagita total .Mi-a zis sa fac pregnyl maine z13, si spera din tot sufletul ca pana la ovulatie sa mai creasca si foliculul pana la minim 20 mm si endometrul sa se faca macar 8-9 mm, daca nu creste foliculul, chiar daca ovulez, ovulul va fi imatur si nu va fi viabil pentru o fecundatie, daca ovulul va fi matur dar nu va creste endometrul, chiar daca se fecundeaza nu se va lipi sarcina... Nu m-a mai chemat la al-2-lea eco. Eu totusi stau si ma ganedsc ce au fost cu durerile de ovare (pe stanga) alaltaieri seara si ieri dimineata daca nu a fost ovulatie?. Se poate sa nu se vada totusi corpul galben la eco? Marti cand am fost la un medic de medicina interna care mi-a facut eco abdominal, mi-a gasit pe ovarul stang un chist zicea el dar putea fi si folicul de 22/18 mm. Mi-a dat si poza la el, dar din pacate ieri am uitat sa iau poza la mine sa i-o arat dr ginecolog. Poate disparea asa in neant? Eu nu imi mai inteleg deloc semnele corpului? Voi ce credeti?

in asteptarea unei minuni
AMH 2.35, trompe permeabile, laparoscopie ok, normospermie, infertilitate inexplicabila de 8 ani.
3 luni/2011 stimulare cu CSD fara obtinere sarcina.
Iulie stimulare Femara, CSD, 1 aspenter, 1 magneB6, 1 acid folic/zi => fara obtinere sarcina
Prezent repet tratam femara




eu cred ca ai ovulat deja!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emilia.m spune:

In afara de sotul meu numai voi stiti prin ce trec acum. Cea mai buna prietena a mea (pe care o stiu din clasa a 5-a) e o persoana minunata dar ce patesc acum cumva nu pot impartasi cu ea desi este mamica, pentru ca sarcina ei a fost neasteptata, nu a facut nici un efort sa ramana, nici o beta sa confirme sarcina si cand i-am zis ca am test pozitiv s-a bucurat pentru ca eram eu bucuroasa, pentru ca o sa aiba si copilul ei cu cine sa se joace, pentru ca o sa poata vorbi cu mine mai mult despre scutece si alte probleme bebelusesti dar mai ales pentru ca nu o sa ma mai auda ca fac o mie de teste si ma plang ca eu de ce nu raman.
Acestea fiind zise in clipa asta cu voi bonduiesc mult mai bine decat cu ea.


Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.

PCOS, Tiroidita Autoimuna Hashimoto

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MeAlex spune:

Dia, chiar daca ai ovulat nu e rau sa iei ce ti-am zis. Nu stiu cum ar influenta injectia de declansare, dar cred ca nu face rau.
Draguta,! Nu cred ca are legatura cu faptul ca suntem rai sau buni...habar n-am de ce se intampla...sunt oameni buni care reusesc din prima, dar si oameni rai...Nu mai incerc sa imi explic astfel si nici nu imi zic ca trebuie sa reusesc. Eu zic ca nu trebuienimic...Nu exista garantii, tot ce trebuie sa fac e sa ma informez si sa actionez ca sa nu regret ca nu am incercat tot. Nu ma supar pe Dumnezeu ca nu ma ajuta, asta e...nu cred ca ne poate asculta pe toti.

Gena MTHFR - mutatie C677T heterozigot, Gena PAI - mutatie 675 4G/4G homozigot
3 sarcini oprite in evolutie la 7 s, 9s, 11 s (a 3-a sub tratament cu Clexane)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emilia.m spune:

Nu stiu nici eu cum influenteaza injectia de declansare dar stiu ca pe prospect scrie ca nu se administreaza femeilor insarcinate. Dar... tehnic vorbind.. insarcinata nu esti pana nu se implanteaza deci cred ca poti sa o faci.

MeAlex, care din mutatiile tale e aia mai inofensiva si care e mai rea si cu ce zici tu ca s-ar putea combina aceea din ce analize nu ai facut?

Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.

PCOS, Tiroidita Autoimuna Hashimoto

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MeAlex spune:

Emi, si la mine e la fel. Mai am cateva amice care aveau probleme, intre timp au ramas gravide, una a si nascut...acum vorbim ceva mai rar, ele ca sa ma protejeze pe mine de povestile despre bebe, eu ca sa nu le indispun cu povestile mele...si tot asa. Cu gravidele vorbesc mai mult pentru ca am idee de ce trebuie facut in sarcina in anumite situatii...de bebei, nu stiu mai nimic.
Colegele de la job au ramas gravide clipind, una cu ciclu de 40 de zile, una cu ciclu de 50...nici nu au apucat sa isi doreasca cine stie ce...au zis asa: hai sa incercam. Ele nu inteleg ce si cum, imi tot spun sa fiu relaxata, dar problema mea nu e cu ramasul, ci cu mentinutul...acolo scartai eu, si zau ca nu ma pot lasa pe tanjeala zicand "hai ca va merge de data asta".


Gena MTHFR - mutatie C677T heterozigot, Gena PAI - mutatie 675 4G/4G homozigot
3 sarcini oprite in evolutie la 7 s, 9s, 11 s (a 3-a sub tratament cu Clexane)

Mergi la inceput