Aspirante optimiste(801). Felicitari emilia.m!!!

Raspunsuri - Pagina 21

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns maria-r spune:

Fetelor exact asta este si motivul pentru care am inceput sa va scriu ( si nu doar sa citesc): nu aveam cu cine sa imi impartasesc suferinta. Doar sotul meu stie ce simt si el ma incurajeaza.
Toate cunostintele mele au ramas gravide fara nici cea mai mica bataie de cap, asa ca nu au cum sa ma inteleaga.
Mereu se gaseste careva sa ma intrebe ce mai astept de nu fac un bb. Simt ca ma doboara intrebarea si incerc sa dau un raspuns evaziv.
Va pup pe toate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diarnyina_s spune:

Gaby merci din suflet pentru informatii, dar mie dr nu mi-a zis sa fac analize de sange ca sa vada daca am ovulat, mi-a zis doar de monitorizare eco. Si ce analize trebuie sa fac cand fac stimulare? Oricum daca am ovulat a fost ziua 10 spre 11 noaptea, destul de devreme, dar nu imposibil, eu am mai avut ovulatii in ziua 11, foarte rar am in ziua 14 (le numar pe degete). Si daca am ovulat unde e corpul galben? Si apoi pot avea dubla ovulatie in zile diferite? Injectia mi-a zis sa o fac in ziua 13 (maine) deci posibil sa ovulez in ziua 14 (a doua ovulatie??)
Plus de asta am poza eco la foliculul din z 9 care era de 22/18. Am dovada. Acum unde a disparut? Se poate absorbi in 2 zile?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ankylya spune:

ce ma enerveaza si pe mine cand intreaba cineva cand ai de gand sa faci unul mic, mor cand aud eu nu am incercat inca daca pot sa fac sau nu copii mai astept pana in octombrie dar nu va zic ca soacramea ma intreaba de cateva luni "nici o veste nimic nimi nu vine barza" imi vine sa sparg calculatoru cand aud. si ma enervez asa ca nu se gandesc ca poate tu vrei dar nu poti te chinu. Eu sunt alaturi de voi fetelor si poate pana incerc si eu in octombrie o sa plecati toate la odisee ca asa cum am venit aici pe capul vostru vin si acolo v-am pupat pe toate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MeAlex spune:

Gaby, asa e, m-a batut soarele in cap, sigur ca nu face rau HCG...vorba aia, Pregnyl intra in unele scheme de sustinere a sarcinii. .
Dia, citisem si eu despre injectarea sau spalarea uterului cu HCG, dar acum nu am pus lucrurile cap la cap.
Miha, cand intri in farmacie nu spui ca vrei compensat, intrebi doar daca au Clexane, apoi scoti si reteta. In general, la Sensiblue au, de acolo am luat mereu.



Gena MTHFR - mutatie C677T heterozigot, Gena PAI - mutatie 675 4G/4G homozigot
3 sarcini oprite in evolutie la 7 s, 9s, 11 s (a 3-a sub tratament cu Clexane)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabyv spune:

Dia, esti sigura ca nu era ovarul? Mi s-a intamplat sa imi arate si mie porcarii unele incepatoare.
Eu fac din Z8 analize de sange: estradiol (care iti da maturitatea si nr foliculilor) si Lh ul (ca sa stii daca urmeaza sa ovulezi).
Daca ai ov nu mai poti sa ov inca odata pt ca pic-ul de LH e o data pe luna. Ov dubla exista la max 12h interval. Asa zice la carte, dar cine stie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diarnyina_s spune:

Gaby, chiar m-ai facut sa rad, nu sunt sigura ca acel dr nu vazse ovarul . Estradiolul si lh trebuie sa le fac zilnic din z8 pana cand?Cum imi dau seama dupa analize cand ovulez (banuiesc ca va creste lh dara pana la ce valoare va creste) si cum imi dau seama din estradiol cati foliculi sunt si daca sunt maturi?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monique77 spune:

Citat:
citat din mesajul lui gabyv

Dia, esti sigura ca nu era ovarul? Mi s-a intamplat sa imi arate si mie porcarii unele incepatoare.
Eu fac din Z8 analize de sange: estradiol (care iti da maturitatea si nr foliculilor) si Lh ul (ca sa stii daca urmeaza sa ovulezi).
Daca ai ov nu mai poti sa ov inca odata pt ca pic-ul de LH e o data pe luna. Ov dubla exista la max 12h interval. Asa zice la carte, dar cine stie.


s-au mai pomenit si 2 ovulatii intr-o luna
adevarat mai rar... insa exista....deci nu excludem
si corpul galben stiu ca nu se vede nush' cat timp, ci atunci, o zi, 2 zile dupa ovulatie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabyv spune:

Estr si Lh le fac din 2 in 2 zile, z8, 10, 12. Un estr peste 150 indica un folicul matur. Lh-ul trebuie luat in intervalul de referinta al laborat, la mine peste 6 ma blocheaza cu injectii.
Dr meu imi zicea ca nu exista pic de lh decat o data pe luna, tind sa il cred, asa ca o dubla ovulatie la interval de zile mi se pare non-viabila. Plus ca dupa ov, progest creste, iar daca el este peste 2, foliculii existenti nu mai sunt viabili. De asta m-a oprit de 2 ori in procesul de stim pt IA. Chiar nu exclud ca mi-am dereglat singura organismul cu arefam pus de la mine putere,"ca nu are ce sa strice".
Chiar multe dintre voi isi controleaza progesteronul dupa ovulatie, dar cine l-a facut inainte?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emilia.m spune:

Hello fetelor. Scuze pentru neintelegere si ma bucur ca s-a lamurit problema cu HCG-ul. Eu am vazut pe prospect la contraindicatii ca nu se administreaza femeilor gravide de aceea am zis ca exista riscul sa faca rau.
Mie in schema nu mi-a dar Uscatescu Clexane ci numai Aspenter 1/zi, Acifol 1/zi, Vitamina C 1/zi, Utrogestan 2/zi, Elevit 1/zi, Euthyrox 1/zi si NoSpa la nevoie.
Analizele arata asa:
Fibrinogen 372 (200 - 400)
APTT 25.5% (26 - 36)
PT INR 0.93 (0.7 - 1.2)
LA R 1.07 (0.8 - 1.2)
LA2 37.6 (30 - 38)
La comentarii scrie cu pixul asa:
AP 115% (70 - 130)
LA (APS) negativ 1.07 N=<1.2
PC 105% (70 - 130)
PS free 60% (60 - 140)
AT III 107% (80 - 120)
Pro C Global 0.62 cut off 0.8

Endocrinologul mi-a zis sa astept sa se confirme prin beta si/sau ecografic ca sarcina e ok si in evolutie si apoi sa repet TSH T4 si Free T4.

O seara buna va doresc.
MeAlex mutumesc inca o data

Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.

PCOS, Tiroidita Autoimuna Hashimoto

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ana178081 spune:

Cosminuta felicitari si sa fie totul bine!

Mergi la inceput