Minuni de Noiembrie-Decembrie 2012 (22)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mena1906 spune:

IPopico, nu mai plnge. Ti-e greu, stiu, dar gandeste-te ca e solutia cea mai buna!

Mya, daca nu ma insel profil torch se numeste analiza si acolo vezi daca ai anticorpi pt diverse virusuri, printre care si rubeola.

UM 06-04-2012; DPN 11-01-2013 16+ cu Eduard Florin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns onutz83 spune:

Popi, si tu esti cu nervii la pamant?
Bine ca v-ati mutat, acu' ia-o incet si incearca sa ramai calma. Stiiiu, e usor de zis, dar cand esti tu agitata la fel e si .
Angelique, eu nu-mi vars naduful pe copil, nu-i povestesc nimic de genul. Doar muzica, fluturasi, floricele si incurajari sa dea din manute si picioruse. Cand am vazut cat de linistit e el acolo in casuta lui, fara griji, casca din toate tzatzanile, isi suge degetelul (asta m-a dat pe spate, de unde stiu ei sa-si suga degetelul, e instinctul suptului?), se freaca la ochisori si adoarme instant, imi este imposibil sa ii transmit ceva negativ. Cand ma gandesc la el ma calmez instant

Onutz 23+ cu Lucian

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angelique_19 spune:

Onutz eu nu ma "sifonez" asa de usor cand cineva zice ceva deplasat despre burtica,in legatura cu sarcina,sau ca sunt slaba si cum duc eu sarcina.Gasesc eu o replica pe moment sa ma apar.Si mai ales pe rudele care se trezesc vorbind.
Eu m-am suparat ca am fost atacata fara nici un motiv si cu chef de cearta din cu totul alte motive.Asa ca unii cand au nervi isi descarca furia pe cei care nu au nici o vina.

M-am cantarit azi si am 56 de kg.O fi bine,o fi rau?Rau este ca nu stiu de la cate kg am plecat.Medicul de familie nu m-a cantarit,a scris in carnetul gravidei cat stiam eu ca am cantarita pe cantarul meu care este praf si acum imi arata 58

Fetelor eu sunt prin preajma,nu scapati asa usor de mine

20+ cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angelique_19 spune:

Irilac ti-am trimis PM cu email-ul si parola

Popi nu mai plange incearca sa te linistesti si sa te gandesti ce fericiti veti fi acolo cu gagalicea.

20+ cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vreausaninga spune:

Fetelor, zic sa nu va mai suparati din cauza rautatilor din jur. Sunt atatea probleme si atata durere in lumea asta, incat frustratele/frustratii n-au decat sa se invenineze singuri cu tampenii din astea.
si eu am avut experiente de genul pe la serviciu, ca nu mai puteau acriturile de grija ca voi avea un copil "gras", ca am burta mare, ca sa vezi cat te faci...dar buburuzul meu e in grafic are 570gr...e frumos ca toti bebelusii de altfel...si topaie in voie.
cat despre starile emotionale oscilante, sunt normale dar nu neaparat ok, asa ca aveti grija sa nu stresati fiinta fragila care se pregateste sa vina pe lume. mai avem un pic si dupa ce vine bebe sanatos putem sa ne ocupam de angajamentele sociale si ce alte indatoriri mai avem.
imi pare tare rau ca nu am timp sa vb cu voi, dar de cand au aflat la serviciu ca sunt insarcinata, toti asteapta sa termin proiectele incepute si nu mai am timp nici sa respir dar va citesc cu drag
sa fiti sanatoase si frumoase cu bebei la fel


24
buburuza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns onutz83 spune:

Vreausaninga, hai la o imbratisare, ca nu ne-am mai auzit de mult timp


Onutz 23+ cu Lucian

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mami_de2 spune:

salutare girls!

azi am fost la ginecolog cu raportul de la morfologie.
* am intrebat cand sa mai fac analize de secretie, urocultura, sange,etc. si mi-a zis ca de ce? am ceva!?:))) si i-am zis ca nu..si mi-a zis ca atunci nu e nevoie decat in trim 3: secretiile din col, cu streptococul B, sange tot atunci pt ca acum oricum nu imi da nik daca am vren mic deficit ca nu am voie sa iau nici calciu si nu e indicat nici Fier..sa incerc prevebtiv sa ma imbuib cu de toate sa le iau din alimentatie si gata! Mi-a zis ca daca fac canddia sa imi bag fara probleme cat un canesten ca-s f bune dar altceva sa nu iau oral sau ceva.
*azi am oprit si utrogestanul..gata!.. mi-a zis ca placenta fundica inseamna ca e ff sus pe peretele uterului exact opus de la col..deci e perfect. am scapat de o grija cu placenta jos inserata.
- am luat pana acum 6,6 kg si mi-a zis ca e perfect, sa o tin tot asa..(in gandul meu:"pai nu tine de mine, ca eu mananc normal tot ce mi se nazareste:)))) acum depinde de organsimul asta al meu cum le arde toate si ce pastreaza!:)) )
* mi-a dat sa iau reteta de clexane, prima din viata mea.. am ajuns la 5 farmacii pana cum si niciuna nu are toata cantitatea..cica se gasesc greu.. mai ales ca eu am de luat pe 3 luni..deci 9 cutii!!!..in fine..m-a trimis cineva sa caut pe la o farmacie in centru...ma duc acum la 14 sa iau Bucurestiul la pas.
deci pana acum toate bune!
*insa am uitat sa cer sa mi se ia si tensiunea:))offfff... acum ma duc sa caut undeva sa mi-o iau si eu de curiozitate ca nu am luat-o niciodata!

Onutz asa sunt si eu..ignor parerile celorlalti si le ador pe ale sotului..desi de multe ori sunt de la o extrema la alta: unii ca vai dar ce se vede ca ai 7 kile in plus si la fata te-ai rotunjt bine;))..si altii: vai dar ce burtica mica..si nici nu se cunoaste ca esti gravida :)) e cam aiurea" adica... nah..pareri si pareri...insa parerile sotului meu le ador si ma fac sa ma simt tot timpul fff funny;)): 'iubi, hai rostogoleste-te pana la mine'' .

Angelique, pune mana pe burtica ta efectiv si tine-o acolo vorbind cu bebele, dar incearca sa nu mai mangai burtica..mie asa mi s-a zis, sa nu mai mangaiem burticile mai ales cand astia mici misca si mai mult pt ca cica ii agitam si mai mult si provocam contractii. Doar tine mana pe burtica si vb cu el, pt el e suficient oricum sa iti auda vocea si sa iti simta caldura palmei.

Mya eu nu zic sa dai banii pe tot proflul toch..ci sa te duci efectiv sa iti faci doar Rubeola Igg si Igm daca in trim 1 nu le-ai facut. si asa iti dai seama cum stai. si oticum fetele au dreptate: in cel mai rau caz daca o faci acum in trim 2, nu mai are asa mare gravitate, fii optimista ca totul va fi bine!

Fetelor,deci eu seara cand beau lapte nu il pot bea simplu si pun in el un varf de cacao..sa inteleg ca nu e prea ok cacaua ca agita?? deci pudra de roscove e mai buna si nu contine energizantul asta ca si cacaua?? ma duc sa imi iau si eu chiar azi daca e asa.
Eu migdalele le mananc zilnic.. cate 19 bucati pe zi :))) ca cica e doza optima pt vit E..si cred ca si de calciu si altele.. Dar eu le pap crude si le inmoi 2,3 ore in apa. Se decojesc imediat dupa si le pap asa fara sa le mai blend-uiesc..au un gust atat de bun pt ca-s hidratate..am impresia ca seamana la gust cu miezul de nuca verde..



22+
Signature: 25 martie - de Buna Vestire un frumos test pozitiv= cea mai frumoasa minune din viata mea!
Daily pills: Clexane 0,2; FembionII, Magne B6, Acid folic, Cetebe, Aspenter; NO SPA, Utrogestan;
*posesoare a 3 mutatii heterozigote: MTHFR C677T, A1298C si PAI
*Age: http://lbdf.lilypie.com/3DHqp3.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IuliaCospy spune:

Mami, de ce nu ceri tu la un helpnet sa iti aduca din retea toata cantitatea de care ai nevoie. Ei sunt cei mai prompti, dar majoritatea farmaciilor care au retea, iti pot aduce in maxim cateva zile tot ce ai nevoie. Nu mai alerga tu dupa ele ca n-are sens, pe caldura asta. Daca ai timp/ chef, cauta tu pe site-urile lor unde au, si cand te duci ii si spui de unde sa le ceara. Daca ai nevoie de doze pt zilel urmatoare, pana vine totul, lasi reteta, iti dau cateva si restul cand ajung.
Eu stiu ca profitul torch nu are inclusa rujeola si varicela. oricum daca Mya a intrat in contact cu copil bolnav, analizele pot sa dea rezultat echivoc. Eu am avut anul trecut varicela, analizele echivoce si la o sapt eruptia. am luat de la Sara.

Iulia, mami de Sara Andreea si 20+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laurika1982 spune:

fetele, e vb de varicela,care nu e periculoasa pentru bebe in momentul asta.rubeola ,in schimb, e

Laura de Cristian Alexandru 10.08.2010 si 22+ cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vreausaninga spune:

Multumesc Onutz ! esti o draguta!
am avut o perioada agitata dpdv profesional, dar acum imi canalizez toate energia si gandurile pentru sufletelul lu' mama


24
"buburuzul"

Mergi la inceput