Minuni de Noiembrie-Decembrie 2012 (22)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns laurika1982 spune:

Citat:
citat din mesajul lui dannnah

Neatza fetelor!
va multumesc ca mi-ati ridicat moralul! Intr-adevar si eu consider rautate sa faci afirmatii de genul asta, mai ales la femei in sarcinate! De parca persoana respectiva nu se vede in oglinda si ii faci o mare favoare ca ii aduci la cunostiinta...
IuliaCospy - si eu am eco morfologica maine O sa ma gandesc la tine! Abia astept, numai ca ma duc la alt medic si am emotii, nu stiu cum o sa fie.
Eu aseara n-am mai putut si am folosit Canesten crema pentru candidoza - am citit pe prospect ca e Ok dupa primul trimestru de sarcina. O sa-l sun azi si pe medic.
Sa aveti o zi frumoasa!


mamica de Mara - 3 ani si 19+


O femeie gravida faceun lucru minunat: aduce pe lume un suflet si asta conteaza cel mai mult.nu ca iei kg inplus, nu ca ai burta nustiu cum,nu ca ai pete pe fata sau vergeturi...sa-si bage parerile in fund...si sa letina acolo.pupam.
ca fapt divers euamluat30 kg la C,17 le-amdat jos in 2 sapt de lanastere,restul pana pe la 6 -8 luni,ceva de genu. e drept ca aveam din start 20peste normal.in iarna ampierdut o sarcina si amapucta sa pun vreo 5 -6kile..acum de abia daca ampus 2-3 de cand amramaas gravi.lasa ca le dai jos..

Laura de Cristian Alexandru 10.08.2010 si 22+ cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angelique_19 spune:

Mya si eu ca si fetele te sfatuiesc sa mergi la dr.,el iti va spune ce si cum

Bioana si mie imi spun multi ca vai ce burtica mica am sau ce mare e pentru aproape 5 luni.Conteaza ca bebe e bine nu ca e burtica mica

Iulia si Bioana felicitari pentru schimbarea saptamanii

Dannah nu mai pune totul la suflet si eu m-am enervat saptamana trecuta din cauza ca o persoana care ar fi trebuit sa ma menajeze ca port in burtica si nepotelul ei a crezut de cuviinta sa imi zica 2-3 fara sa am nici o vina si mai ales ca stia ca dr. mi-a zis sa stau linistita si sa nu ma supar.Si e a doua oara cand se intampla de cand sunt gravida.Asa ca dupa ce m-am enervat un pic m-am gandit ca bebe nu are de ce sa sufere pentru persoane care nu merita si am hotarat sa ii dau ignor si mie foarte bine asa.Asa ca nu fi suparacita

Schimbam si noi saptamana maine si poimaine mergem la morfologie

20+ cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IPopica spune:

Buna fetele

Week-end-ul asta ne-am mutat si noi in noua locatie. Vineri mi-am predat casuta; bineinteles ca am bocit de nu se poate, si o sa tot bocesc - pana si noaptea m-am trezit pentru inca o repriza - doua; plus ca nu pot dormi, ma mut dintr-o camera in alta, ma dor toate cele, mi-e cald, sunt umflata. Deocamdata camera copilei e depozit, in restul casei am mai aranjat noi una alta. Mai greu cu smotruiala (desi am avut o doamna ca ajutor). All in all ma nemultumesc o sumedenie de aspecte, incepand cu un robinet care picura si terminand cu imparteala dulapurilor, de doua zile nu am in cap decat "eu plec la mama" - desi pana nu intru in prenatal nu pot face asta, deh, ai mei sunt in provincie (si cred ca-i mai bine asa, ca la ce caderi nervoase am avut in week-end sigur plecam cu mucii taras). Poate-mi trece totusi, in vreo luna asa .
V-am citit mai pe sarite, asa, dar cam sunt la curent cu ce ati mai facut.
Dana, felicitari pentru baietel, Bubu pentru sot
S'ellena, bun venit

gogoasa hormonizata

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IuliaCospy spune:

Angelique, tu cum te mai simti? Au trecut cotnractiile? Sa stii ca si MgB6 ajuta. Intreaba medicul, dar daca nu ma insel doza maxima e de vreo 6 pastile pe zi si ajuta foarte bine la relaxarea musculaturii. Tu ai vorbit ceva de gynipral? Nu e cea mai fericita solutie, dar daca asa poti duce sarcina fara riscuri...

Fetelor, apropos de suparari, vorbeam cu o colega si ea graiduta, care a vorbit cu un psiholog care i-a spus ca bb-ii au un sistem de aparare propriu si daca atunci cand ne suparam vorbim cu ei si ii asiguram ca nu din cauza lor suntem nelinistite/ suparate, pe bb nu-l mai afecteaza. Si se activeaza si bariera placentara care nu mai lasa adrenalina sa treaca de la noi la bb si sa il agite. Asa ca vorbiti mult cu puiutii vostri, ca merita!

Iulia, mami de Sara Andreea si 20+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angelique_19 spune:

Iulia sunt bine, de ieri dupa-masa nu am mai avut nici contractii si nici dureri.Eu nu iau gynipral,fac no-spa si scobutil injectabil dimineata si seara si mi-e bine.O sa mai fac azi si maine si gata.
Faza cu vorbitul cu bebele cand esti suparat cred ca este o varianta buna.Cred ca linisteste si mamica suparata ca nu ii face rau lui bebe si la bebei le place sa vorbim cu ei.Oricum ideal este sa nu ne suparam de loc.
Eu aseara cand am vazut ca incepe sa miste bobutul am inceput sa il mangai si sa ii cant un cantecel de leagan pe care il tot ascult.Nu va spun cum a inceput sa miste si sa de-a cu piciorusele,mai tare ca niciodata, cum am terminat eu s-a linistit instant

20+ cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irilac31 spune:

Buna dragele mele,
Epopeasca multumesc de link ...e greu tare cu birocratia asta, mai ales cand unele pers sunt invatate sa nu se complice si sa spuna din start "nu stiu, nu cred ca se poate" si uite asa trebuie sa stai sa te interesezi si sa le dai totul mura-n gura ca sa-si miste fundul sa faca ceva.
Angelique, f bine ai facut ca ai inceput injectiile, ai sa vezi ca te vei simti mult mai bine. Eu in primele zile am facut cate 3/zi apoi am redus la 2 si de azi poate fac doar 1/zi....in functie de cum am sa ma simt. Nici nu as vrea sa obisnuiesc organismul cu aceste medicamente dar parca mi-e frica sa nu le fac sa nu ma apuce iar durerile de burta.De miercuri trebuie sa ma intorc la servici si cred ca voi face cate 1 inj dimineata ca sa pot rezista pana ajung acasa. Cat despre rautati...sincer, stiu cum e, tocmai pers care ar trebui sa ne protejeze cumva, gafeaza rau de tot....sincer nu merita sa ne consumam pt ei pt ca automat cand ne amintim ne incarcam cu energii negative si bebe are nevoie doar de veselie si liniste.



MTHFR A1298C genotip heterozigot; Factor XIII genotip heterozigot; PAI-1 genotip homozigot
19+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns onutz83 spune:

Iulia, Dannnah, tinem pumnii pentru maine
Despre "complimente"... Eu le ignor cu desavarsire, mai putin pe ale sotului, care sunt fermecatoare si inocente de fiecare data (iubi, iar ai mancat mult, ca ai o burticaaaa... )
Comparatiile astea sunt inevitabile, multa lume gandeste cu voce tare si face comparatii cu propriile sarcini (eu aveam burta mica/ tu o ai mare sau invers), eu afisez o fata rautacioasa si ridic din umeri. N-are rost sa raspund prostilor. Daca e cineva din familie nu ma supar, ca nu e nimeni rau intentionat, le zic ca e bine. Dar daca oricine altcineva se apuca si comenteaza consider ca nu suntem atat de apropiati ca sa ne facem astfel de "complimente", nici eu nu am facut si nu voi face, dar daca ei nu se pot abtine eu nu intru in discutiile astea. Putina lume are decenta sa taca. Si mi se pare f insensibil din partea lor sa uite de faptul ca in perioada asta suntem, vrem- nu vrem influentabile si sensebile, ne enervam si plangem f usor si vin ei cu vaaaaaai ce grasa esti. As vrea ca de acum incolo sa pot sa plag la comanda si sa zic: seriooooos?
Si eu sunt ZEN , pot sa zica ei ce-or zice, eu stiu ca al meu e bine.
Angelique, Bioana , lasa ca nici sa nu te poti misca nu e de vis. Oricum nu depinde de noi.
Iulia, mie mi-a zis dr. sa iau Gynipral daca am contractii dureroase si sa fug la spital. La ultima consultatie mi-a spus ce simptome pot aparea si cum sa le dau in cap, ce e grav si ce nu e.




Onutz 23+ cu Lucian

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angelique_19 spune:

Irilac ma bucur ca te simti mai bine si ca de azi faci doar o injectie pe zi.Eu nu ma pricep ce acte iti trebuie si unde trebuie sa mergi sa poti sa iti iei concediu de risc maternal.Vezi cum faci sa mearga mai repede si sa nu mai trebuiasca sa mergi la serviciu.

20+ cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mena1906 spune:

Oamenii sunt rai si inconstienti. Noi suntem gravidute si sensibile. Cred ca varianta cu eject e cea mai buna. Eu, de cand sunt gravi, nu ma mai pot abtine sa nu zic ce imi sta pe limba chiar daca stiu ca o sa ranesc pe cineva. Apoi eject. Am terminat-o cu prietena mea cea mai buna in perioada asta. Nu sunt de gheata dar stiu ca in corpul meu creste cea mai nevinovata dintre fiinte. Mai bine il inconjor de fiinte putine si sincere de cat de oameni multi si rai.

UM 06-04-2012; DPN 11-01-2013 16+ cu Eduard Florin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irilac31 spune:

Eu pana acum am luat doar 2 kg in plus, incerc sa nu ma ingrijorez, oricum eu de felul meu sunt o slabatura si ma ingras f greu. In facultate chiar tineam cure de ingrasare sa arat si eu a om. Cred ca fiecare e cu organismul ei, nu conteaza kg in plus, important e ca bebe sa se dezvolte bine.Dr mi-a zis ca la eco din august daca tot nu vin putin mai grasuta imi suplimenteaza vitaminele....sincer pt mine e apa de ploaie, ma indop degeaba ca eu nu asimilez vitaminele din pastile. Iar burtica nu o am f mare. Bineinteles ca la servici port haine mai largute si nu se vede mai deloc iar dragele mele colege s-au gandit ele sa- mi mai dea o grija in plus, veneau pe rand si-mi spuneau "
Vai...da nu ti se vede deloc burta, eu la 3 luni aveam ditamai burtoiul, de ce nu creste...." pana m-a enervat si le-a spus vreo 2 ...fiecare e cu burta e, nu cred ca e un standard la x luni burta trebuie sa fie de x cm...creste diferit de la om la om. Rautati sunt multe si gratuite si chiar nu inteleg de ce.
Dragelor, vreau sa va vad si eu, imi puteti trimite si mie linkul si parola?
Pupici


MTHFR A1298C genotip heterozigot; Factor XIII genotip heterozigot; PAI-1 genotip homozigot
19+

Mergi la inceput