Minuni de Noiembrie-Decembrie 2012 (22)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns onutz83 spune:

Mami, eu zic sa iei internetul la puricat si sa dai cateva telefoane, mai bine nu pleci de acasa pe temperaturile astea.
Legat de fier si calciu- oau, mie tocmai pe astea mi le-a precris medicul pentru o luna de acum incolo, cica pe urma sa iau doar vitaminele prenatale si vit C...

Asa ca hai cu sondajul de opinie
Cucuieteloooor, voua ce vi s-a prescris pentru perioada asta?

Onutz 23+ cu Lucian

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vreausaninga spune:

despre varicela sau varsat de vant cum se zice popular, stiu ca test pt stabilirea existentei anticorpilor sau bolii (Doamne fereste!) se face numai in Bucuresti la Victor Babes.
este intr-adevar periculoasa in timpul sarcinii, cred ca mai mult in primul trimestru dar, de asemenea se poate sa o fi avut fara sa erupa pe piele.


24
"buburuzul"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IuliaCospy spune:

Vreausaninga, Ioana gata cu supararile fetelor, ca faceti rau la bulinute!

Legat de varicela, cum ziceam, am avut anul trecut. Eram insarcinata in 7 sapt si nimeni nu mi-a dat nicio sansa ... Acum a trecut, dar pana sa ma lamuresc, am cercetat tot net-ul in sus si in jos. Varicela e f periculoasa in trim I si in trim III, aproape de nastere. Altfel, nu afecteaza in niciun fel bb. deci pt Mya, nu sunt riscuri acum, din perspectiva asta. Sa ne rugam la DD pt ea sa nu fie cazul deloc. Analiza se poate face acum in multe locuri. la Victor Babes nu au mereu reactivi si trebuie sunat si intrebat. La clinicile particulare, se face dar fetele de la receptie nu stiu mereu de ea. Se numeste IGM si IGG pt virusul varicelo-zosterian. Cu regret spun ca sunt si mult medici care habar nu au de analiza asta. Sa speram ca la Mya, in UK, lucrurile stau altfel.

Onutz, apropos de sondaj, eu momentan nu mai iau nimic. Adica doar cand imi aduc aminte, iau MgB6 si acid folic. La Sara, am luat la un moment dat fier (Thothema) si apoi elevit. Calciu stiu sigur ca nu e indicat in sarcina din pricina riscului de a da contractii. Sunt insa unele preparate care in caz de maxima nevoie pot fi administrate. altfel solutiile naturale sunt cele mai ok. Cu Fe, de regula toate gravidele au anemie feripriva, asa ca majoritatea mediciilor recomanda. Problema lui cea mai mare e ca are ca efect secundar constipatia si in multe cazuri arsuri nasoale la stomac, care insa merg ambele combatute. Experienta mea apropos de suplimente este ca sunt preocupati de ele mai degraba medicii de familie si mai putin ginecologii, concentrati cel mai mult pe ce face bb si mai putin pe mami.

Iulia, mami de Sara Andreea si 20+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mica26 spune:

Buna ziua burtici!
Am avut un weekend aglomerat si n-am mai apucat sa va scriu.
Va multumesc pentru sfaturi, chiar azi am sa iau masuri si sa ma reprogramez pentru morfologie.
Angelique si Irilac aveti grija mare de bebeii vostri...stati linistite in pat! chiar daca va simtiti mai bine acum nu va apucati iar de mutat muntii.
mami felicitari pentru morfo!
danah nu pune la suflet rautatile astea...si mie cumnatul meu(care e si nas de cununie) mi-a zis acu vreo doua saptamani ca ce mi-am pus fata asta de victima?ca sunt insarcinata nu bolnava. asta pentru ca eu am mai multa grija si nu ma mai omor atat de tare la munca.rautati de astea sunt la tot pasul...capul sus pt bebeii din burtica!
almy bine ai revenit!
Bubu, onutz, biona, popi, mena, iulia, laurik si toate burticile
mai vroiam sa va zic multe...dar si eu sunt azi cu nervii la pamant si mi-am pierdut toate ideile! va pupacesc si va doresc o zi frumoasa!!!


Mica 19+ cu o minune de

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vreausaninga spune:

IuliaCospy nu e nimeni suparat ca doar suntem cele mai frumoase si fericite mamici!
Eu iau Elevit, inca inainte de a ramane insarcinata cu vreo 3 luni,de vreo luna MagneB6 si fier, pentru ca am avut o usoara carenta la ultimele analize.
E drept ca fierul imi lasa un gust groaznic, dar asta e, fac orice sa fie bebe fortos ca Popeye

24
"buburuzul"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vreausaninga spune:

Fetelor, voi ce stiti, bebe se agita de bucurie sau din contra?
Ca al meu e tare voios dimineata la sedinta, cand lumea se cam cearta, cand muzica e putin cam tare in masina, cand suntem cu multa lume la terasa.....si tot asa....adica il deranjeaza sau va fi un copil sociabil?

24
"buburuzul"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bubulina42 spune:

Va pup, burtici!
In primul rand, multimim frumos de casuta noua, de data asta cine ne-a deschis poarta? Andie sau Deny? Oricum, pupici pentru amandoua , sa aveti o saptamana super!

Onuztule,repede diseara gargara cu apa calduta (o cana cu apa cu sare, o cana cu apa cu bicarbonat), o gura de colo, una de colo.Scapi instant.Eu nu am mai facut inghetata, ca am mancat pepenele galben, era prea bun

Gata, va pup pe toate, nu am citit decat prima pagina,-tre sa plec la job!! succes tuturor fetelor noastre care au maine eco! incerc sa revin de la birou cu ceva vorbe!

pup!

23 + cu Nicholas

fericitaaaaa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns onutz83 spune:

Citat:
citat din mesajul lui vreausaninga

Fetelor, voi ce stiti, bebe se agita de bucurie sau din contra?
Ca al meu e tare voios dimineata la sedinta, cand lumea se cam cearta, cand muzica e putin cam tare in masina, cand suntem cu multa lume la terasa.....si tot asa....adica il deranjeaza sau va fi un copil sociabil?

24
"buburuzul"


Iubita, ei se tot agita de pe la 8 sapt, doar ca nu-i simtim noi
Toata lumea e de acord ca: 1. la varsta asta percep zgomotele mai puternice si 2. starea noastra de spirit se transmite catre ei.
Probabil ca puiul tau este mai activ din cauza zgomotelor mai puternice si daca esti si tu agitata. N-as putea sa zic mai nimic din proprie experienta, eu nu prea zabovesc pe unde e zgomot si la eco era f linistit .
Stiu doar ca saptamana trecuta, cand am zburat la Atena si m-am intors in aceeasi zi nu prea i-a priit zborul.
Ori de unde am fost si eu nelinistita (desi ar trebui ca eu sa stiu mai mult ca oricine ca zborurile scurte nu sunt o problema). Cert e ca am avut ceva crampe si a fost destul de agitat.
Cred ca pana la urma ei se agita si de bucurie si din contra Cred ca ne vom da seama un pic mai tarziu, cand ei vor creste si noi vom simti orice ghiont

PS: sper ca a meu sa fie cu pacea, calm si senin ca ta-su, nu sa-i sara mushtaru' din orice, ca mie

Onutz 23+ cu Lucian

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dannnah spune:

Fetelor,
explicati-mi va rog si mie cand se face de obicei capitol nou de forum? Nu e legat de data si nici de subiectul de discutie. Atunci cand? Cand se aduna prea multe pagini? Mie de ex mi-e foarte greu sa caut ultima pagina unde am ramas de la ultima accesare, exista vreun "semn de carte" sau ceva care sa ma ajute? Se fiecare data intru pe forum - odiseea sarcinii-si caut ultimul capitol. Asa se face cel mai simplu??? Recunosc, nu ma pricep la forumuri
Vreausaninga - si eu de mult ori m-am intrebat daca bebe se misca intens atunci cand il deranjeaza ceva sau pur si simplu face sport! Daca ma ating pe burta se misca, dar am citit aici ca nu e bine fiindca provoaca contractii - inseamna ca nu-i place? Tin minte ca eram insarcinata cu Mara la 7 luni si am fost la revelion. Muzica era extram de tare si draga de ea se misca continuu. Mi-a fost mila de ea, ma gandeam ca o chinui si atata l-am bautut la cap pe sot pana am plecat acasa
Am o dilema si o retinere legata de lacul de unghii...Folositi? Ba imi vine sa ma dau, ba ma opresc gandindu-ma ca atata lucru pot face si eu, sa evit chimicalele. E bun rationamentul asta? Atunci inseamna ca si deodorantul are chimicale, si ce facem, ne intoarcem la "a fi natural"? Nu se poate chiar asa! Si cu vopsitul am lasat-o balta, eu oricum inainte foloseam nuantator Casting fara amoniac. Dar ar trebui sa ma vopsesc din nou...Voi cum faceti?
Eu vitamine iau doar Femibion 2.
Va pup!


mamica de Mara - 3 ani si 20+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vreausaninga spune:

Fetelor,multumesc de raspuns, eu m-am linistit! O sa iau partea buna a lucrurilor, asa cum fac de obicei, si o sa ma gandesc ca bebe se distreaza de minune!
Let's party!
La mine nu e cazul sa sper cu pacea si linistea, ca de unde nu e nici D-zeu nu cere Noi suntem amandoi vulcanici........
Cat despre oja, nu stiu ce sa zic, cert este ca mie medicul nu mi-a interzis manichiura cu gel,si a zis ca oricum nu poate fi mai toxica decat noxele pe cale le inghitim/inhalam zilnic,dar nu m-a lasat sa-mi vopsesc parul!
Pupici la voinici si printese!


24
"buburuzul"

Mergi la inceput