REFEREDUM LA FINAL

Raspunsuri - Pagina 18

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Lali spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ingrid S

Daca aici sunt 10 persoane care tin cu Basescu si posteaza la foc automat, i se pare ca toata Romania e cu Base.
Asta e vestita iluzie optica a lui Daniil Harms.
http://metafizicx.blogspot.ro/2011/03/daniil-harms-sau-poetica-faptului.html


Ingrid S si Diana

Cativa nebuni si-au spus la masa: "Numai noi formam aici lumea buna". Si lumea ii crede.
Vauvenargues


Dap, exact iluzia pe care o avea Crin cand a spus neintrebat si din proprie initiativa ca paraseste viata politica daca nu va fi demis Basescu la referendum.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ligeea spune:

scuze pt greseli, e vizibil ca m-am lovit la cap...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mickyyy spune:

Citat:
citat din mesajul lui Lali

Citat:
citat din mesajul lui Ingrid S

Daca aici sunt 10 persoane care tin cu Basescu si posteaza la foc automat, i se pare ca toata Romania e cu Base.
Asta e vestita iluzie optica a lui Daniil Harms.
http://metafizicx.blogspot.ro/2011/03/daniil-harms-sau-poetica-faptului.html


Ingrid S si Diana

Cativa nebuni si-au spus la masa: "Numai noi formam aici lumea buna". Si lumea ii crede.
Vauvenargues


Dap, exact iluzia pe care o avea Crin cand a spus neintrebat si din proprie initiativa ca paraseste viata politica daca nu va fi demis Basescu la referendum.




La fel si cei care urmaresc Antena3. Daca acolo se "talk-show-eaza" la foc automat, vi se pare ca toata Romania e impotriva lui Basescu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali spune:

Citat:
citat din mesajul lui Deceneus
Basescu a schimbat vointa electoratului - strunctura parlamentara, deturnand de doua ori parlamentarii de la o majoritate la o minoritate.
Daca se reduc numarul de parlamentari, asemenea migrari sunt mai usor de realizat, pentru ca trebuie sa corupi sau sa santajezi mai putini parlamentari.
In concluzie un numar mai mare de parlamentari asigura mai bine stabilitatea structiurii parlamentare in forma decisa de electorat si descurajeaza metodele neortodoxe de realizare a majoritatilor parlamentare.
Este un cost similar asigurarilor.

Mintile ilustre discuta idei; Inteligentele medii discuta evenimente; Mintile reduse discuta persoane. (Eleanor Roosevelt )


Hai zau, a reusit el prin telepatie sa treaca guverne prin Parlament fara a avea majoritate ? Cum ?

A, ca nu era majoritatea care sa-ti convina tie asta-i altceva.
Si mi se pare normal sa dea intaietate majoritatii formate in jurul partidului din care provine.

Cu restul argumentatiei sunt de acord. Eu la acel referendum am votat sa se mentina numarul de parlamentari dar sa se treaca la unicameral. Bineinteles ca nu ne baga nimeni in seama desi a fost si cvorum si rezultat valid.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ali spune:

Nu chiar toata, ca stiam asta, doar 7.4 mil de oameni.Si de asta stim sigur.....Numarul celorlalti e putin in ceata...ca si numarul total al celor cu drept de vot....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramonika spune:

stati ca nu s-a terminat balciul...
astia vor sa aplice ordonanta aia care zice ca nu conteaza prezenta la vot. eram sigura ca vor incerca metoda asta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olympia spune:

Hai sa va realtez o teorie tinuta mie de un simpatizant USL:
"Noi ne intelegem intre noi, ne descurcam... daca astia pun legea pe noi si ne blocheaza conturile sau ne leaga, nu mai ramane nimic, se alege praful. Daca ne lasa sa ne miscam, facem afaceri, angajam oameni, dam sa manance la multi si banii se-nvartesc, e mai bine pentru toata lumea. Pe unde calca PDL-ul nu mai creste iarba... "
Ei? Cam asta-i mentalitatea si realitatea la firul ierbii si poate chiar mai sus.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali spune:

Citat:
citat din mesajul lui ali

Nu chiar toata, ca stiam asta, doar 7.4 mil de oameni.Si de asta stim sigur.....Numarul celorlalti e putin in ceata...ca si numarul total al celor cu drept de vot....

ali
Mama fericita de Andrei (20.06.2008)


Numarul de votanti este in ceata pentru ca onor USL-ul l-a bagat acolo dupa ce nu i-a convenit rezultatul votului.

Inainte de referendum nu aveau nici o ceata pe ochi, Ministrul Administratiei si Internelor USL Ioan Rus avansand conform legii cifra de romani cu drept de vot: 18.292.514

„In acest moment lista finala cu alegatorii este stabilita, sunt 18.292.514 cetateni romani cu drept de vot. Dintre acestia, avem si 623 de tineri care Implinesc 18 ani exact pe 29 iulie. #536;i cei care Implinesc 18 ani pe 29 iulie se regasesc pe listele de vot. Incepand de astazi nu mai stergem pe nimeni de pe lista, care Ii va cuprinde si pe cei care vor muri de azi pana atunci. O sa fie probabil cateva zeci de persoane sau sute,” a declarat ministrul, citat de Agerpres

Iar directorul Institutului National de Statistica a declarat ca ei nu au numarul cetatenilor cu drept de vot. Am explicat intr-un post de ieri de ce, in mare pentru ca nu au recenzat o multime de persoane care erau in strainatate in momentul recensamantului din diverse motive, inclusiv la studii. Asa este metodologia europeana a recensamantului si nu are legatura cu politichia damboviteana. Citeste postul meu de ieri.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mrenescu spune:

Ali, nu e deloc in ceata. E doar matematica. Atat.

Dar am si eu o intrebare: daca maine descoperi ca USL a furat, sa zicem, un milion de voturi, esti ok cu asta?

Stupefiant este ca stateam de vorba cu oameni inainte de referendum, ei fiind foarte determinati sa-l dea jos pe Presedinte. Si unii mi-au spus ca indiferent de cate legi se incalca, Basescu trebuie dat jos. WTF?? Pai asta e democratic????

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali spune:

Citat:
citat din mesajul lui olympia

Hai sa va realtez o teorie tinuta mie de un simpatizant USL:
"Noi ne intelegem intre noi, ne descurcam... daca astia pun legea pe noi si ne blocheaza conturile sau ne leaga, nu mai ramane nimic, se alege praful. Daca ne lasa sa ne miscam, facem afaceri, angajam oameni, dam sa manance la multi si banii se-nvartesc, e mai bine pentru toata lumea. Pe unde calca PDL-ul nu mai creste iarba... "
Ei? Cam asta-i mentalitatea si realitatea la firul ierbii si poate chiar mai sus.

Pene colorate... cate putin din toate!

album
gradina


Da, semnalul dat de sus de tot ca nerespectarea legii e OK la asta duce. Este exact ceea ce face acum Antonescu.

Eu cred chiar pe dos, ca pana nu va reusi cineva sa impuna in tara asta respectarea cu sfintenie a legii, noua, poporului (atat de disputat si clamat acum de ambele parti) nu ne va fi mai bine.

Mergi la inceput