REFEREDUM LA FINAL

Raspunsuri - Pagina 17

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns olympia spune:

Citat:
citat din mesajul lui Mickyyy

O sa imi plagiez un mesaj postat deja altundeva:

Asta cu frauda e cu dus si intors. Pe de o parte e evident ca s-a fraudat (trebuie sa fi naiv sa crezi ca in ultimele ore la sate s-a votat in draci si ca prezenta peste 100% e normala in comune uitate de lume in baragan). Sunt sigura ca pdl-ul, daca a obtinut copii dupa listele electorale are posibilitatea de-a depista fraudele la sange (daca fiecare reprezentant pdl din sectia de votare ar introduce doar cnp+ul si nr. sectiei de votare intr-un banal excel, le-ar lua maxim 2 ore sa centralizeze toate cnp-urile votantilor).
Pe de alta parte, problema e alta, asa cum a spus chiar basescu, ce semnal dam noi in afara dovedind ca guvernul usl a fraudat alegerile? Cine va mai avea incredere sa vina sa investeasca aici daca o frauda atat de masiva va fi mediatizata? Ne place sau nu, guvernul usl e al tuturor celor 22 de milioane, nu doar al celor 8 milioane, cum sustin ei, si orice gafa/prostie fac ei in plan extern ne afecteaza pe toti, indiferent ca sustinem sau nu acest guvern




Asta-i o capcana. E normal sa plateasca exact persoanele care au fraudat, inclusiv acei reprezentanti PDL care i-au lasat. Sa fim seriosi, fara ei nu se putea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ali spune:

Citat:
citat din mesajul lui dyannna

Citat:
citat din mesajul lui ali

Citat:
citat din mesajul lui coraly

Vai de mine, Danet! Dar tu nu iti dai seama ca faci nota discordanta? Sunt sigura ca esti o bunicuta in disguise Cum spunea cineva pe aici, pe la un topic, la referendum au votat asa: babeti de oras, mamaite si tataiti de la tara si alte categorii sociale dubioase, "colorate" sau nu, cu precadere oameni fara studii si care habar n-au ce se intampla in lumea asta si culmea, se duc ei la vot sa decida pentru tara (tinerii intelectuali nu au mers la vot!).

Coraly, Sergiu (3 ian 2005) si Dominic (11 mai 2009)

www.flickr.com/photos/13756075@N03" target="_blank">poze

Alaptatul - Help Line


Superioritatea asta nu iti face bine.Decat sa fac parte dintre intelectualii care gandesc ca tine mai bine printe mamamitele din oras.Rusine....




Ali, eu am senzatia ca coraly a fost la vot...daca cauti numai inamici peste tot, risti sa-ti omori aliatii



Nici macar tu nu imi esti inamic...
Scuze Coraly.Nu am citit prea atenta si mi-a scapat ironia....Scuze inca o data.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mickyyy spune:

Citat:
citat din mesajul lui olympia

Citat:
citat din mesajul lui Mickyyy

O sa imi plagiez un mesaj postat deja altundeva:

Asta cu frauda e cu dus si intors. Pe de o parte e evident ca s-a fraudat (trebuie sa fi naiv sa crezi ca in ultimele ore la sate s-a votat in draci si ca prezenta peste 100% e normala in comune uitate de lume in baragan). Sunt sigura ca pdl-ul, daca a obtinut copii dupa listele electorale are posibilitatea de-a depista fraudele la sange (daca fiecare reprezentant pdl din sectia de votare ar introduce doar cnp+ul si nr. sectiei de votare intr-un banal excel, le-ar lua maxim 2 ore sa centralizeze toate cnp-urile votantilor).
Pe de alta parte, problema e alta, asa cum a spus chiar basescu, ce semnal dam noi in afara dovedind ca guvernul usl a fraudat alegerile? Cine va mai avea incredere sa vina sa investeasca aici daca o frauda atat de masiva va fi mediatizata? Ne place sau nu, guvernul usl e al tuturor celor 22 de milioane, nu doar al celor 8 milioane, cum sustin ei, si orice gafa/prostie fac ei in plan extern ne afecteaza pe toti, indiferent ca sustinem sau nu acest guvern




Asta-i o capcana. E normal sa plateasca exact persoanele care au fraudat, inclusiv acei reprezentanti PDL care i-au lasat. Sa fim seriosi, fara ei nu se putea.

Pene colorate... cate putin din toate!

album
gradina


Atentia, n-am spus nicaieri sa nu lateasca, sa nu fie sanctionati, cercetati penal, etc. Am vorbit strict de mediatizare, frauda exista, poate fi dovedita, intrebarea este: e bine sa fie cu tam-tam, cu televiziuni, ziare, talk-show-uri antenistice pana la ore tarzii in noapte, sau e mai bine sa fie facute frumos sesizarile la parchet si lasate organele statului sa le proceseze!?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns desprecopii spune:

http://www.hotnews.ro/stiri-opinii-12930552-mortii-vii.htm

din articol

Cand vorbeste despre eventualii morti sadea din listele electorale, Crin Antonescu sugereaza, desigur, ca romanii care au stat acasa ar fi mai putini decat mortii vii iesiti la referendum sa-l alunge pe dictator. Un mort din categoria indicata de Antonescu mi-a scris cateva ganduri pe Facebook despre viii prezenti la referendum. Redau intreg pasajul in loc de incheiere:

"Domnule Dan Tapalaga, vreau sa va aduc la cunostiinta o remarca personala in legatura cu participarea la vot si o sa incep cu concluzia finala: "A fost multa lume la vot, dar oameni putini.", iar lista celor vii a lui Sova, Miniunescu si "Cacarau" are urmatoarele categorii: Viii care au votat din propria constiinta, viii care au fost santajati sa voteze, viii care au fost stimulati sa voteze, viii care au fost mituiti sa voteze, viii care au votati si pentru morti, iar ca bonus, furaciunile care au fost facute in mod cinstit, mobile si imobile, intre orele 17 si 23. Semneaza, mortul lui "Cacarau", Ioan Ghenof, care ar mai fi trait dupa referendum, ar fi implinit 60 de ani pe data de 3 august. Cu stima si respect, mortul"

Sanatate si o zi cu soare va doresc!

**************
Linkurile mele: Supereva.ro | Blogul meu | www.facebook.com/#!/desprecopiicom" target="_blank">DC pe Facebook

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ligeea spune:

Fetelor, cu atata politichie ieri am avut un maare incident.
Seara pe la 9 am vrut sa imi tai felie de pepene si neatenta -in acelasi timp trageam cu coada ochiului la tv , mi-am taiat si una bucata din degetul mare-cam toata din palma,dupa care, de durere si in timp ce consortul ma ducea spre masina si m-a lasat o clipa jos( uitase cheile in casa ), am lesinat pe scarile de intrare si mi-am spart si capul. Acum sunt mandra posesoare a 12 copci-4 la mana si 8 la cap.
De aia vin si va spun unde nu-s maini e vai de cap .

A zis cineva o data ceva ce mi s-a parut intersant -PDL-ul face prost lucruri bune. PSD-ul face bine lucruri proaste.

Eu am fost la mitingul USL inaintea votului de curiozitate si..ca sa o aud pe Loredana .
Acesta a fost testul final sa nu merg la vot , altfel as mers si as fi votat Nu(din considerente cetatenesti , etc ).
Imaginile nu pot reda ineptiile care se scandau, atmosfera comunista (am fost de 1 ori la 23 august pe stadion ) .
Mie ce-mi pare rau-ca daca 7,4 mio romani au ales aceasta atmosfera , acest nivel de exprimare , aceste posturi de Tv nu mi se pare Ok , eu nu ma regasesc si sunt putin si speriata .
Ce il impiedica pe Ponta sa zice maine -in lumina o dam la intors cum vream , ca de maine cine nu voteaza nu mai pleac din tara?Excursiile devin aun apanaj al elitelor.
sau ca daca nu votezi ai voie sa mai ai doar o garsoniera confort @ , numai cetatenii model stau in vile .
De ce nu?
De ce nu isi asuma USL vina ca au gresit , ca mesajul pe care il transmit e grobian si ca desi suntem minoritari, democratia -pe care ei o clameaza ca apanaj exclusiv (ca doar de-aia l-au suspendat pe Base in Parlament pentru incalcarea drepturilor cetatenilor si incalcarea prerogativelor presedintiale) trebuie s#259; fie posibilitatea de a da fie-c#259;ruia locul care i se cuvine dup#259; munc#259; ,merit, valoarenu dupa pile, cunostinte relatii spagi in carnati , bani , bere , etc
Pai credeti ca astia au auxzit de Pericle(si USL si PDL) -cu exceptia in conditiile in care de 20 de ani ies pe banda semianalfabeti din facultati si isi dau diplome si doctorate pe banda ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olympia spune:

"Atentia, n-am spus nicaieri sa nu lateasca, sa nu fie sanctionati, cercetati penal, etc. Am vorbit strict de mediatizare, frauda exista, poate fi dovedita, intrebarea este: e bine sa fie cu tam-tam, cu televiziuni, ziare, talk-show-uri antenistice pana la ore tarzii in noapte, sau e mai bine sa fie facute frumos sesizarile la parchet si lasate organele statului sa le proceseze!?"



E mai bine cu tam-tam, categoric! cat mai mare tam-tam!
Ca sa dispara apetitul de a incerca macar pentru alegerile viitoare, asa va disparea si ideea politicienilor ca au vreo putere in a comanda votul cuiva!
Io cand ii aud la tv ca n-ati mobilizat lumea la vot ma apuca furia... astia toti cred ca prin targ, santaj sau impunere obtin voturi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns My_Lady0091 spune:

Ligeea-sanatate!imi pare rau

Citat:
" Daca vrei sa indrumi pe cineva incepi cu invataturile si sfarsesti cu pildele.."-L.A.Seneca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b.nica spune:

Citat:
citat din mesajul lui marius

Nu vor repeta, este prea mult si eficacitatea ar scadea dramatic. Plus oprobiul public.


Da dar or sa tina balamucul cu Crinutu sef de orchesta pana in 12 august cand trebuie schimbat Daniel Morar si va fi numit un alt sef DNA numit de presedinte (interimar sau nu)!
V-ati prins?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali spune:

Eu nu pot sa inteleg mesajele lui Antonescu din ultima vreme care insinueaza cam ce decizie trebuie sa ia azi CCR-ul. Cea mai periculoasa idee introdusa de el este:

"Sper ca decizia Curtii va da intaietate unei realitati in fata unor hartii, unor oameni in carne si oase in fata unor jocuri aritmetice si tertipuri care nu au nimic cu esenta democratiei"

Oamenii sunt votantii lor, tot respectul meu pentru cei in carne si oase care au votat din convingere, si toata lipsa mea de respect pentru voturile impuse sau furate. Iar hartiile, jocurile aritmetice si tertipurile sunt legile acestei tari. Mi se pare foarte grav ca, de la inaltimea functiei de presedinte (fie el si interimar) sa dai oficial semnalul ca legile sunt simple hartii in fata carora opiniile majoritatilor sau minoritatilor (depinde de unde privesti) au intaietate.

Edit: La fel de grav mi s-a parut ca, intrebat fiind daca e corect sa faca campanie electorala ca si presedinte si sa dea declaratii despre ce ar trebui sa faca CCR-ul a raspuns nonsalant ca unul din cele mai importante drepturi pe care le are este dreptul la opinie. Atunci de ce l-au suspendat pe Basescu pentru opiniile exprimate, ca pana la urma nici el nu a facut nimic mai mult decat sa vorbeasca, nu a semnat nici un act guvernamental de reducere a salariilor bugetarilor sau de crestere a TVA. Tot ce era in motivatiile de suspendare erau declaratii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olympia spune:

Citat:
citat din mesajul lui Lali

Eu nu pot sa inteleg mesajele lui Antonescu din ultima vreme care insinueaza cam ce decizie trebuie sa ia azi CCR-ul. Cea mai periculoasa idee introdusa de el este:

"Sper ca decizia Curtii va da intaietate unei realitati in fata unor hartii, unor oameni in carne si oase in fata unor jocuri aritmetice si tertipuri care nu au nimic cu esenta democratiei"

Oamenii sunt votantii lor, tot respectul meu pentru cei in carne si oase care au votat din convingere, si toata lipsa mea de respect pentru voturile impuse sau furate. Iar hartiile, jocurile aritmetice si tertipurile sunt legile acestei tari. Mi se pare foarte grav ca, de la inaltimea functiei de presedinte (fie el si interimar) sa dai oficial semnalul ca legile sunt simple hartii in fata carora opiniile majoritatilor sau minoritatilor (depinde de unde privesti) au intaietate.

Edit: La fel de grav mi s-a parut ca, intrebat fiind daca e corect sa faca campanie electorala ca si presedinte si sa dea declaratii despre ce ar trebui sa faca CCR-ul a raspuns nonsalant ca unul din cele mai importante drepturi pe care le are este dreptul la opinie. Atunci de ce l-au suspendat pe Basescu pentru opiniile exprimate, ca pana la urma nici el nu a facut nimic mai mult decat sa vorbeasca, nu a semnat nici un act guvernamental de reducere a salariilor bugetarilor sau de crestere a TVA. Tot ce era in motivatiile de suspendare erau declaratii.





E in spiritul USL, legea, poporul, tara trebuie sa serveasca interesul mai marilor USL, punct. Adica sa-i aduca la putere si sa-i tina departe de inchisoare, mai departe se descurca singuri. Toate declaratiile imbraca in poleiala un mare rahat.

Mergi la inceput