REFEREDUM LA FINAL

Raspunsuri - Pagina 19

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns olympia spune:

Citat:
citat din mesajul lui mrenescu

Ali, nu e deloc in ceata. E doar matematica. Atat.

Dar am si eu o intrebare: daca maine descoperi ca USL a furat, sa zicem, un milion de voturi, esti ok cu asta?

Stupefiant este ca stateam de vorba cu oameni inainte de referendum, ei fiind foarte determinati sa-l dea jos pe Presedinte. Si unii mi-au spus ca indiferent de cate legi se incalca, Basescu trebuie dat jos. WTF?? Pai asta e democratic????



Am scris o posibila explicatie mai sus. Intre lege si burta se alege burta.
E o miza economica.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nadaflorilor spune:

Citat:
citat din mesajul lui olympia

"Atentia, n-am spus nicaieri sa nu lateasca, sa nu fie sanctionati, cercetati penal, etc. Am vorbit strict de mediatizare, frauda exista, poate fi dovedita, intrebarea este: e bine sa fie cu tam-tam, cu televiziuni, ziare, talk-show-uri antenistice pana la ore tarzii in noapte, sau e mai bine sa fie facute frumos sesizarile la parchet si lasate organele statului sa le proceseze!?"



E mai bine cu tam-tam, categoric! cat mai mare tam-tam!
Ca sa dispara apetitul de a incerca macar pentru alegerile viitoare, asa va disparea si ideea politicienilor ca au vreo putere in a comanda votul cuiva!
Io cand ii aud la tv ca n-ati mobilizat lumea la vot ma apuca furia... astia toti cred ca prin targ, santaj sau impunere obtin voturi.

Pene colorate... cate putin din toate!

album
gradina

ei si tu acum vrei cu tam tam, pai cand le-o veni iar randul la lins borcanul cu miere ei cum mai fura daca se dau acu in vileg si pe fata toate manariile?!!!

desigur ca pdlul are oameni care stiu cum se fura si cum sa dovedeasca furaciunea, ca doar sunt mereu aceiasi, doar insigna are alta sigla de partid pe ea...hotul striga primul: Hotul!!!

daca exita dovezi de furaciune sa fie facute publice, mediatizate si trambitate


editat: pentru tradus ... scuze, lipseau litere

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olympia spune:

Citat:
citat din mesajul lui Lali

Citat:
citat din mesajul lui olympia

Hai sa va realtez o teorie tinuta mie de un simpatizant USL:
"Noi ne intelegem intre noi, ne descurcam... daca astia pun legea pe noi si ne blocheaza conturile sau ne leaga, nu mai ramane nimic, se alege praful. Daca ne lasa sa ne miscam, facem afaceri, angajam oameni, dam sa manance la multi si banii se-nvartesc, e mai bine pentru toata lumea. Pe unde calca PDL-ul nu mai creste iarba... "
Ei? Cam asta-i mentalitatea si realitatea la firul ierbii si poate chiar mai sus.




Da, semnalul dat de sus de tot ca nerespectarea legii e OK la asta duce. Este exact ceea ce face acum Antonescu.

Eu cred chiar pe dos, ca pana nu va reusi cineva sa impuna in tara asta respectarea cu sfintenie a legii, noua, poporului (atat de disputat si clamat acum de ambele parti) nu ne va fi mai bine.





Lali, ei se vad un fel de haiduci iar UE si regulile ei constituie tot un adversar in toata povestea asta. E ceva primitiv aici, o nedezvoltare a noastra, o lipsa de capacitate de planificare a actiunilor, de proiectare a lor in viitor. De-aia s-a si ales praful de banii castigati prea rapid de unii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deceneus spune:

Citat:
citat din mesajul lui Lali

Citat:
citat din mesajul lui Deceneus
Basescu a schimbat vointa electoratului - strunctura parlamentara, deturnand de doua ori parlamentarii de la o majoritate la o minoritate.
Daca se reduc numarul de parlamentari, asemenea migrari sunt mai usor de realizat, pentru ca trebuie sa corupi sau sa santajezi mai putini parlamentari.
In concluzie un numar mai mare de parlamentari asigura mai bine stabilitatea structiurii parlamentare in forma decisa de electorat si descurajeaza metodele neortodoxe de realizare a majoritatilor parlamentare.
Este un cost similar asigurarilor.




Hai zau, a reusit el prin telepatie sa treaca guverne prin Parlament fara a avea majoritate ? Cum ?

A, ca nu era majoritatea care sa-ti convina tie asta-i altceva.
Si mi se pare normal sa dea intaietate majoritatii formate in jurul partidului din care provine. (curat echidistant)

Cu restul argumentatiei sunt de acord. Eu la acel referendum am votat sa se mentina numarul de parlamentari dar sa se treaca la unicameral. Bineinteles ca nu ne baga nimeni in seama desi a fost si cvorum si rezultat valid.

Desi prima oara cand a schimbat structura parlamentara mi-a convenit, respectiv cand s-a folosit de "solutia imorala", a doua oara recunosc ca nu am agreeat-o, dar in ambele situatii metoda provocarii migrarii a fost nedemocratica.

Si nu a provocat migratia prin telepatie sau cu ajutorul "flacarii violet".
Fii convinsa ca "solutia imorala" a beneficiat din plin de bani de la buget, pe care noi i-am platit ca taxe si impozite.
Acelasi lucru e valabil si in cazul parlamentarilor care ulterior au format UNPR-ul.

Nu-i normala ca presedintele sa influenteze negocierile dintre partidele parlamentare. Ar putea sa se implice ca mediator, cand apare o criza politca si nu se poate forma o majoritate parlamentara, dar cand majoritatea exista si el o ignora, incalca juramantul de a respecta Constitutia.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mrenescu spune:

Olympia, as putea fi de acord si cu asta. Principiile nu tin de foame. Pe de alta parte toti ne plangem in stanga si in dreapta ca avem un popor de toata jena si o tara asisderea, ca ce frumos ar fi sa fim sau sa devenim ca nemtii ca uite ce departe am ajuns. Da, dar la nemti in tara nu prea ai tupeu sa zici: care lege? Lasa ma ca merge si asa!

Si apoi copiii...ce ne invatam copiii? Ca a fura, dupa lasare intunericului sau in deplinatatea zilei e ok? Ca e in regula sa minti si sa manipulezi in nestire la televizor ca poate mai sunt 5 naivi care sa muste momeala? Ca e ok sa copieze la BAC fiindca si Premierul a facut-o in lucrarea de doctorat acum zece ani si uite ce bine a ajuns? Pai atunci sa nu ne mai minunam ca suntem unde suntem doar pentru ca dam satisfactie burtii inaintea valorilor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali spune:

Deceneus, arata-mi tu un personaj de pe scena politica actuala, fost sau actual presedinte sau candidat la presedentie inregimentat politic care ar fi facut altfel.

Da' sa mi-l arati pana la urmatoarele alegeri prezidentiale, te rog.

Edit: Mie nu mi se pare OK reglementarea Constitutionala care spune ca, a doua zi dupa alegeri presedintele ales trebuie sa se lepede de partidul din care face parte. Nici un presedinte nu a facut asta cu adevarat. Este o chestiune teoretica care efectiv nu functioneaza in practica de la noi si pe care alte tari nu o folosesc. Este mai bine, dupa opinia mea sa avem un presedinte onest in aceasta privinta decat unul care se preface si care are deschisa si calea spre asumarea cuvintelor rostite cu aceasta ocazie.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dyannna spune:

Citat:
citat din mesajul lui ali

Citat:
citat din mesajul lui dyannna

Citat:
citat din mesajul lui ali

Citat:
citat din mesajul lui coraly

Vai de mine, Danet! Dar tu nu iti dai seama ca faci nota discordanta? Sunt sigura ca esti o bunicuta in disguise Cum spunea cineva pe aici, pe la un topic, la referendum au votat asa: babeti de oras, mamaite si tataiti de la tara si alte categorii sociale dubioase, "colorate" sau nu, cu precadere oameni fara studii si care habar n-au ce se intampla in lumea asta si culmea, se duc ei la vot sa decida pentru tara (tinerii intelectuali nu au mers la vot!).Coraly, Sergiu (3 ian 2005) si Dominic (11 mai 2009)www.flickr.com/photos/13756075@N03" target="_blank">pozeAlaptatul - Help Line
Superioritatea asta nu iti face bine.Decat sa fac parte dintre intelectualii care gandesc ca tine mai bine printe mamamitele din oras.Rusine....ali
Mama fericita de Andrei (20.06.2008)
Ali, eu am senzatia ca coraly a fost la vot...daca cauti numai inamici peste tot, risti sa-ti omori aliatii

Nici macar tu nu imi esti inamic...
Scuze Coraly.Nu am citit prea atenta si mi-a scapat ironia....Scuze inca o data.ali
Mama fericita de Andrei (20.06.2008)
Ma bucur sa aud asta, ali

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olympia spune:

Citat:
citat din mesajul lui nadaflorilor

Citat:
citat din mesajul lui olympia

"Atentia, n-am spus nicaieri sa nu lateasca, sa nu fie sanctionati, cercetati penal, etc. Am vorbit strict de mediatizare, frauda exista, poate fi dovedita, intrebarea este: e bine sa fie cu tam-tam, cu televiziuni, ziare, talk-show-uri antenistice pana la ore tarzii in noapte, sau e mai bine sa fie facute frumos sesizarile la parchet si lasate organele statului sa le proceseze!?"



E mai bine cu tam-tam, categoric! cat mai mare tam-tam!
Ca sa dispara apetitul de a incerca macar pentru alegerile viitoare, asa va disparea si ideea politicienilor ca au vreo putere in a comanda votul cuiva!
Io cand ii aud la tv ca n-ati mobilizat lumea la vot ma apuca furia... astia toti cred ca prin targ, santaj sau impunere obtin voturi.



ei si tu acum vrei cu tam tam, pai cand le-o veni iar randul la lins borcanul cu miere ei cum mai fura daca se dau acu in vileg si pe fata toate mnatiile?!!!

desigur ca pdlul are oameni care stiu cum se fura si cum sa dovedeasca furaciunea, ca doar sunt mereu aceiasi, doar insigna are alta sigla de prtid pe ea...

daca exita dovezi de furaciune sa fie facute publice, mediatizate si trambitate


Nina,mami de,






De undeva si odata trebuie inceput. Mlastina asta cultiva masa de manevra, cat acceptam asta nu ne vor da ce le cerem de fapt, tot pe ideea vor gasi destui ametiti sa-si riste pielea pentru ei.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inbox spune:

Citat:
citat din mesajul lui mrenescu

Ali, nu e deloc in ceata. E doar matematica. Atat.

Dar am si eu o intrebare: daca maine descoperi ca USL a furat, sa zicem, un milion de voturi, esti ok cu asta?

Stupefiant este ca stateam de vorba cu oameni inainte de referendum, ei fiind foarte determinati sa-l dea jos pe Presedinte. Si unii mi-au spus ca indiferent de cate legi se incalca, Basescu trebuie dat jos. WTF?? Pai asta e democratic????


Da Mrenescu, am intalnit si eu o multime din categoria asta, multi pe care nu i-ar face fericiti decat sa-l scuipe macar odata pe TB, nu stiu de ce trebuie dat jos... "sa punem altul", "sa vina DD, ca ala nu vrea salariu", "sa mai facem si pe altu om" si tot asa...toti, incercau sa ma deteremine sa merg la vot ( nu am vrut sa scriu despre asta, fiindca m-am gandit ca cine stie cine se mai simte vizat aiurea, insa aceasta categorie exista). Eu cred ca Antonescu vorbeste acum pentru aceasta parte din electorat, care-l vrea demis pe TB, nu conteaza cum...ca un judecator, nu va lua decizii in veci, in functie de discursul lui Antonescu...de aceea nu-l consider periculos acest discurs, decat pentru cel care il tine, dar daca asta ii mai salveaza din electorat... dar nu si din onoare...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali spune:

olympia, daca te uiti mai bine, Nastase a fost condamnat pentru strangerea ilegala de fonduri (1,45 milioane EURO) pentru propria campanie electorala prezidentiala. Bani adunati prin intermediul unui eveniment organizat de o institutie de stat care au intrat in conturile de campanie.

Acesta, pe langa metodele de fraudare si oamenii care le pun in practica este unul din cele mai tabu subiecte pentru politicieni. Toti striga frauda cat pot de tare cand le vine randul, dar nimeni nu duce pedepsirea vinovatilor pana la capat.

Eu cred ca si acesta este un motiv pentru care s-au speriat multi, cand cu Nastase, pentru ca fondurile de campanie si fraudarea votului sunt un fel de cutie a Pandorei care e mai bine sa ramana inchisa d.p.d.v. legal pentru toti.

Mergi la inceput