REFEREDUM LA FINAL

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Deceneus spune:

Mesajul adanc, este in opozitie cu limbajul "usor" care-l imbraca.
Practic limbajul si mesajul sunt in contradictie si nu se mai percepe mesajul din cauza limbajului.

Ideeile intre similitudinea mentalitatii dictatorilor, care considera debarcarea lor ca pe o lovitura de stat, si atacurile primite de democratie de la UE, premierul Ungariei si apelurile la boicot, adica la neexercitarea unui drept democratic, sunt acte grave ce nu se preteaza la umor.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ingrid S spune:

Umorul Deceneus, este singurul lucru care nu costa romanul. Puterea de a face haz de necaz. Articolele serioase, la obiect, fundamentate si logice nu-s pe placul nimanui, pentru ca fiecare se pozitioneaza azi de o parte sau alta a baricadei, falia de care vorbeau Catavencii este pur si simplu palpabila, si atunci, nu-s interesati sa urmareasca o expunere si s-o analizeze, prefera sa ocoleasca subiectul.
Mai bine bascalia, macar e citita.

Ca sa intelegeti de ce am reprodus articolul, va voi spune ca istericalele M. Macovei sa ne scoata din UE nici nu merita alte epitete decat cele avansate de ziarul respectiv. Amenintarile lui Basescu, despre ce le va face el celor care i-au deranjat sezutul pe scaunul prezidential, iar nu merita alte invective. Si asa le putem tine pana dimineata.
Despre a rosi sau nu: e alegerea voastra sa nu va fie jena sau sa nu va imbujorati atunci cand periati cu atata sarg un presedinte mincinos, las, fara cuvant. Un om care-si schimba de 10 ori deciziile in functie de cum bate vantul. Un om care indeamna la boicot desi CCR-ul a lasat acest prag pentru a avea o participare cat mai mare la vot.
Consider ca incet incet veti realiza pe cine ati tinut in brate, cine a plans reptilian dupa democratie. Doar ca nu veti recunoaste niciodata, cel putin nu aici.

A. allinta, mai bine ai citi Vauvenargues. Imi vei multumi ulterior.
Dar e bine ca ai mentionat citatul, pentru ca exact asa sunteti voi: aveti impresia ca basistii sunt o clasa aparte, foarte nobila. Aparatul de propaganda a pedeleului si-a facut bine treaba.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deceneus spune:

Sigur ca cei amintiti merita cuvinte grele, dar cum scriam la un alt mesaj, cuvintele il caracterizeaza pe cel care le rosteste.

Se spune ca sunt lucruri cu care nu se glumeste.
Noi romanii, cand nu suntem in stare sa facem ceva ne refulam frustrarile prin haz de necaz.

Astazi am avut o disputa cu un jurnalist tot pe tema asta, pentru ca a facut ironii la adresa batranilor care s-au dus la vot si au votat NU.
L-am acuzat de mentalitate de activist bolsevic , pentru ca din experenta mea, activistii faceau glume in general nesarate, cu aere de superioritate, la adresa oamenilor fara aparare.
El a replicat ca suntem platiti sa-i comentam "capodopera".

Cand politicienii si mass-media sunt cinici si isi dau aere de superioritate, e normal sa nu mai gusti necazul si hazul facut pe pielea noastra.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mianna spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ingrid S
CCR-ul a lasat acest prag pentru a avea o participare cat mai mare la vot.


conform carei logici, si cand ti-au transmis asta?


Citat:
exact asa sunteti voi: aveti impresia ca basistii sunt o clasa aparte, foarte nobila. Aparatul de propaganda a pedeleului si-a facut bine treaba.




fireste, tonului arogant al lui Ponta cand vorbeste despre "noi vrem", "noi stim" etc nu i se potriveste citatul aaaaabssolut deloooc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b.nica spune:

Consider ca nu este corect sa fie numite persoanele care au o anumita atitudine fata de oportunitatea sau fata de participarea la Referendum ca fiind "basisti".
Eu de ex. nu ma consider acum o admiratoare a lui TB si nu-mi convine sa fiu astfel categorisita!
Nu-mi convine ca nu am reusit sa demonstrez ca atitudinea mea fata de anumite evenimente politice nu poate sa fie redusa la "a tine sau nu cu cutare politician".
Cei care ma cunosc pe aici de mai mult timp stiu si cum au evoluat sau au involuat optiunile mele si unii mai stiu si de ce.

Este ridicol sa ne facem idoli politici fara sa ne raportam cerintele noastre la politica acestora!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b.nica spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ingrid S

e alegerea voastra sa nu va fie jena sau sa nu va imbujorati atunci cand periati cu atata sarg un presedinte mincinos, las, fara cuvant. Un om care-si schimba de 10 ori deciziile in functie de cum bate vantul. Un om care indeamna la boicot desi CCR-ul a lasat acest prag pentru a avea o participare cat mai mare la vot.
Consider ca incet incet veti realiza pe cine ati tinut in brate, cine a plans reptilian dupa democratie. Doar ca nu veti recunoaste niciodata, cel putin nu aici.



Mie descrierea de mai sus imi sugereaza perfect alt personaj doar ca nu este presedinte ci este premier!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ingrid S spune:

Citat:
Participarea la referendum a majoritatii cetatenilor reprezinta un act de responsabilitate civica, prin care corpul electoral urmeaza sa se pronunte cu privire la sanctionarea sau nu a Presedintelui Romaniei, avand posibilitatea demiterii sau mentinerii acestuia in functie, spune CCR.


Mianna: sa se pronunte cu privire la sanctionarea sau nu...este o recomandare foarte clara. Daca CCR-ul era sesizat oficial despre boicot inainte de referendum, poate se schimba ceva.
Boicotul unui act democratic reprezinta nu doar ceva rusinos pentru un presedinte, ci si subminarea unor valori pe care se lauda ca zace coana Europa. Toti care l-au compatimit pe Basescu, acum sunt convinsa ca stramba din nas la vederea curajului neasemuit de a da bir cu fugitii. Toti din afara, specific, nu de aici care stau cu urechile ciulite la cantecul sirenelor. Macar ca Base numai a sirena nu arata.

Era sa uit ce zice Comisia de la Venetia, poate stii deja:
Citat:
Nu se recomanda un cvorum (prag, procentaj minimal) de participare, intrucat ii asimileaza pe cei care se abtin cu partizanii votului negativ”.
Iar ai pedeleului, viteji si drepti cum ii stim, au sarit sa spuna ca toti romanii care nu s-au dus la vot sunt de partea lor. Asta da tupeu. Dar cei care au votat NU, ei de care parte se incadreaza, hm?

Sa stii ca mai aroganti ca partizanii lui Basescu, n-am vazut si auzit. Si am stat de vorba cu multi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns a_alinta spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ingrid S

Umorul Deceneus, este singurul lucru care nu costa romanul. Puterea de a face haz de necaz. Articolele serioase, la obiect, fundamentate si logice nu-s pe placul nimanui, pentru ca fiecare se pozitioneaza azi de o parte sau alta a baricadei, falia de care vorbeau Catavencii este pur si simplu palpabila, si atunci, nu-s interesati sa urmareasca o expunere si s-o analizeze, prefera sa ocoleasca subiectul.
Mai bine bascalia, macar e citita.

Ca sa intelegeti de ce am reprodus articolul, va voi spune ca istericalele M. Macovei sa ne scoata din UE nici nu merita alte epitete decat cele avansate de ziarul respectiv. Amenintarile lui Basescu, despre ce le va face el celor care i-au deranjat sezutul pe scaunul prezidential, iar nu merita alte invective. Si asa le putem tine pana dimineata.
Despre a rosi sau nu: e alegerea voastra sa nu va fie jena sau sa nu va imbujorati atunci cand periati cu atata sarg un presedinte mincinos, las, fara cuvant. Un om care-si schimba de 10 ori deciziile in functie de cum bate vantul. Un om care indeamna la boicot desi CCR-ul a lasat acest prag pentru a avea o participare cat mai mare la vot.
Consider ca incet incet veti realiza pe cine ati tinut in brate, cine a plans reptilian dupa democratie. Doar ca nu veti recunoaste niciodata, cel putin nu aici.

A. allinta, mai bine ai citi Vauvenargues. Imi vei multumi ulterior.
bine treaba.

Dar e bine ca ai mentionat citatul, pentru ca exact asa sunteti voi: aveti impresia ca basistii sunt o clasa aparte, foarte nobila. Aparatul de propaganda a pedeleului si-a facut Ingrid S si DianaCativa nebuni si-au spus la masa: "Numai noi formam aici lumea buna". Si lumea ii crede.
Vauvenargues



imi cer scuze, care noi ? eu nu cred nimic, eu doar incerc sa inteleg ce se intampla.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns a_alinta spune:

si tocmai ca suntem pe un subiect politic, imi doresc sa imi citesti numele meu asa cum e.
nu sunt A.allinta.
sunt a_alinta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mianna spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ingrid S

Citat:
Participarea la referendum a majoritatii cetatenilor reprezinta un act de responsabilitate civica, prin care corpul electoral urmeaza sa se pronunte cu privire la sanctionarea sau nu a Presedintelui Romaniei, avand posibilitatea demiterii sau mentinerii acestuia in functie, spune CCR.


Mianna: sa se pronunte cu privire la sanctionarea sau nu...este o recomandare foarte clara.


si fara prag nu ne pronuntam?

googalind paragraful citat de tine am ajuns la contextul din care l-ai luat, si mai relevant mi se pare paragraful:

Citat:
"Curtea a reti­nut ca exigentele stabilite de Cons­titutie pentru alegerea pre­sedintelui si cele care se refera la demiterea acestuia in urma u­nui referendum nu sunt simetri­ce, deoarece ele reprezinta ins­ti­­tutii juridice diferite, cu roluri si scopuri diferite, fiecare avand un tra­tament juridic distinct“, se spune in document. Totodata, a ob­servat, in acest context, ca de­miterea prin referendum a pre­sedintelui nu are semnificatia unei competi#355;ii electorale, ci re­prezinta o sanctiune pentru savar­sirea unor fapte grave prin ca­re acesta incalca prevederile Con­stitutiei."


de aici se intelege ca daca intr-adevar Curtea recomanda ceva, e sa nu se faca vreo comparatie intre cati l-au votat acum 3 ani si cati au votat acum cu "da". suna cunoscut cumva?

insa recomandare sa iasa cat mai multa lume la vot tot nu vad. doar o conditie pentru ca referendumul, asta sau oricare, ca toate trebuie s-o indeplineasca, sa fie validat.

vad in schimb o alta recomandare a aceleiasi Curti:

Citat:
(pragul) reprezinta o conditie esentiala pentru ca referendumul sa poata exprima in mod real si efectiv vointa cetatenilor


indiferent ce impresie au altii, care ne repeta de doua zile ca asta-i vointa cetatenilor. se pare ca nu-i, nu la modul "real si efectiv".



Mergi la inceput