REFEREDUM LA FINAL

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Deceneus spune:

Citat:
citat din mesajul lui Lali

Citat:
citat din mesajul lui Deceneus
Ce am subliniat este un argument foarte bun.
Debarcarea lui Basescu ar fi deblocat si posibilitatea alegerii presedintelui si puteai sa votezi la prezidentiale cu unii si la parlametare cu altii, ca sa fie de doua culori.
Eu la locale asa am procedat.





Deceneus nici tu nu crezi ca in caz de parlamentare + prezidentiale anticipate anul acesta are vreo sansa altcineva decat USL+candidatul USL.

Mie asta mi se pare super clar.

Gresit.
Eu cred ca un candidat perceput ca independent, care s-ar bucura de respect, ar castiga detasat in fata candidatilor partidelor.
Un Arafat, un Johanis i-ar infrange la scor pe candidatii USL sau PDL.
Cei care s-au prezentat la referendum au votat impotriva lui Basescu, nu pentru Antonescu sau pentru USL.
Au votat pentru ce a promis si nu a respectat Basescu.
Trebuie sa va amintesc ca si E Constantinescu a fost sanctionat de electorat pentru acelasi motiv?

Un candidat cu prestanta numit din partea partidelor, ar avea o cota diminuata, dar tot ar fi peste cota partidelor.
In schimb nu cred ca un candidat care a facut in trecut campanie lui Basescu, ar putea avea sanse, pentru ca ar fi perceput ca un om al PDL-ului, si aici am in vedere cineva ca Plesu sau Liiceanu.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali spune:

Eu zic ca pe fondul emotional creat acum la referendum, daca ar fi fost in doua luni prezidentiale un candidat USL ar fi avut cele mai mari sanse.

In timp mai lung s-ar putea sa mai vina cineva din spate, insa daca va avea PDL-ul in spate tot nu-i dau vreo sansa in fata candidatului USL. Un independent deja cunoscut, poate.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mianna spune:

Citat:
citat din mesajul lui Deceneus

Citat:
citat din mesajul lui mianna

Citat:
citat din mesajul lui Deceneus
Bine atunci sa-ti spun de ce-i gresita logica ta din perspectiva mea.
- Cu Basescu ramem doi ani, pentru ca e putin probabil ca un alt parlament sa-l mai suspende, dar il vor deposeda de puteri si il vor tine la izolare si parlamentarii si occidentalii. Occidentalii l-au tinut si pana acum. Dupa modul cum i-a dezinformat o sa fie si mai caustici.

- Cu Ponta si Antonescu ai fi stat 4 luni pana la alegeri, cand puteai sa dai votul celui mai bun.
- Daca pleca Basescu, PDL-ul trebuia sa caute un candidat mai bun decat el, care sa-l invinga pe Antonescu.

Ai considerat ca PDL-ul nu are un candidat mai bun ca Basescu, capabil sa-l invinga pe Antonescu si atunci nu merita schimbat.

Daca voi considerati ca Basescu este ce are mai bun PDL-ul, atunci nu are sens sa-mi pierd timpul cu alte argumente.
Ori il considerati pe Basescu un idol, ori pe ceilalti potentiali candidati ai PDL ii considerati "sub nivelul marii", pentru ca Antonescu este un candidat foarte usor de invins.





da, pe moment asta consider, ca n-avem candidati viabili pentru toamna asta. nu ca n-are PDL-ul, ci asa, in general. pentru ca nu, nu-s pedelista, oricat de greu ti-ar fi sa crezi asta. iar in toamna oricum pot da votul meu celui mai bun (indoi-m-as ca apare ceva care sa ma scoata la vot), doar ca n-avem prezidentiale. pe Ponta il avem oricum, n-am tinut neaparat sa vad cum arata totul intr-o singura culoare.


Asculta, priveste si taci!...
Din brate fa-ti aripi de fier
Si zboara cu ele spre cer!...


Ce am subliniat este un argument foarte bun.
Debarcarea lui Basescu ar fi deblocat si posibilitatea alegerii presedintelui si puteai sa votezi la prezidentiale cu unii si la parlametare cu altii, ca sa fie de doua culori.
Eu la locale asa am procedat.



n-am zis ca nu vreau sa votez o singura culoare, ci ca nu vreau sa avem o singura culoare. vezi diferenta? ma bucur daca la locale votul tau a fost decisiv, eu n-am asemenea aspiratii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mianna spune:

Citat:
citat din mesajul lui Deceneus
Eu cred ca un candidat perceput ca independent, care s-ar bucura de respect, ar castiga detasat in fata candidatilor partidelor.
Un Arafat, un Johanis i-ar infrange la scor pe candidatii USL sau PDL.


si eu cred ca Chuck Norris ar face ordine in tara asta deocamdata insa nu-mi fac planuri pe ipoteza ca vreunul din cei doi ar candida, cata vreme nu vad nicio miscare in acest sens, singura oferta vehiculata fiind Antonescu.

(cu amendamentul ca pe Johanis nu l-as putea privi ca pe un independent, dar probabil totusi l-as vota)





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b.nica spune:

Vine Ponta la 7 fara ceva si spune ca someaza pe toata lumea politicieni si partide sa se abtina de a lua legatura sau sa faca presiuni asupra judecatorilor de la CCR si cateva minute mai tarziu, vine ca o floricica ce este Crin Antonescu si tine un discurs in care pomeneste la ficare fraza de cum crede el ca-si va face datoria CCR.
Si dai si dai cu CCR pomenit obsesiv!
Tipul este jalnic, avea ocazia sa tina un discurs care sa-l puna in evidenta, dar este clar ca este limitat si ca mai mult nu poate!

Pe tot mandatul sau a incalcat in nestire prerogativele de Presedinte, fie el si interimar!

Edit. Iata-le discursurile succesive: aici, http://www.ziare.com/victor-ponta/premier/ponta-somez-partile-din-conflictul-politic-sa-nu-puna-presiune-politica-pe-ccr-1181854 si aici http://www.ziare.com/crin-antonescu/traian-basescu/antonescu-despre-demisie-decizia-e-luata-o-voi-anunta-la-momentul-potrivit-1181851

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b.nica spune:

De vreo cateva zile Ponta someaza, interzice sa nu aia, sa nu ailalta!
Si zic eu asa curioasa din fire, ca daca nu, ce se va intampla?

Omu daca nu ar fi penibil ar fi infricosator!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dyannna spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ingrid S

Mie imi place retorica asta cu schimbarea regulilor in timpul jocului. Hai mai, chiar nu rositi asa de jena, un pic?
Pai nu Base a declarat inainte cu cateva zile cand totul era pregatit de alegeri ca boicoteaza referendumul? Daca nu-i schimbare, ce-i?
Presedintele jucator ar trebui sa invete ca la masa de pocher nu-ti merge bine mereu.
http://www.catavencii.ro/Vraja-si-foloasele-loviturii-de-stat_0_5083.html
Un articol excelent scris de Doru Buscu.
"Lovitura de stat, tipatul dospit in gatlejul Monicai Macovei, a depus oua si intr-un gat mai neospitalier, inundat de sprit si valatuci de fum. De aici, lovitura de stat si-a luat zborul iar, ca un liliac haotic si funest, imbibat in blesteme si alcool, plutind pe deasupra celor sapte milioane de voturi pentru demitere. Dupa mintea lui Traian Basescu, lovitura de stat nu a fost doar cardasia dintre Parlament si lege.Lovitura de stat a fost si deplasarea la urne a celor sapte milioane de romani care au votat impotriva sa. In vocabularul lui, pe care-l tine depozitat undeva in zona inundabila a creierului, cuvintele si expresiile asteapta speriate, ca un pluton de musi ascuns in cala, sa iasa afara cu prima flegma si sa spele puntea cu cine-l enerveaza pe capitan. Basescu le-a spus romanilor in multe feluri, i-a insultat cu multa imaginatie, dar e prima oara cand ii face pucisti de sapte milioane de ori.Lovitura de stat a mai trecut si prin gura lui Nicolae Ceausescu, putin inainte ca, tot pe acolo, sa trea­ca glontul unui parasutist. Nicolae Ceausescu n-a murit degeaba. El a lasat succesorilor sai, imprastiate pe pavaj, acele vorbe care tintesc poporul direct in suflet. Traian Basescu le-a folosit poate in alta ordine, dar atunci cand si-a indemnat alegatorii sa nu vina la vot a repetat, de fapt, "Stati linistiti la locurili voastre!".Nu numai cuvinte s-au prabusit peste romani. Fatalitatea, un fel de meteorit Tunguska, i-a izbit din inaltimea infricosatoare a cvorumului de 50%. Nauci, cu sperantele facute guler, cu degetele prinse in balamaua istoriei, cei sapte milioane de invingatori infrinti au auzit, in loc de aplauze, un om silabisind rasul unui magar.Daca-i intrebi acum din ce e facuta democratia, acesti dezamagiti au raspunsurile pregatite. Din cvorumul juristului de intreprindere Zegrean, va zice unul. Dintr-o lovitura de Barroso in testicule, va zice altul. Din ordinul lui Viktor Orban transmis maghiarilor din Romania, va fi de parere al treilea. Al patrulea va sti ca democratia e facuta din fuga alegatorilor de la vot si din indemnul presedintelui la boicot. Al cincilea va fi convins ca democratia inseamna nemurire, adica prezenta mortilor din 2003 pe listele din 2012. Al saselea, al saptelea, al optulea si restul de sapte milioane vor avea fiecare raspunsul lui, dar nici unul dintre ei nu va mai crede ca democratia e ceva care da castig de cauza unui scor de 87%. De fapt, democratia, vor intelege toti, e o lovitura de stat."
Ingrid S si DianaCativa nebuni si-au spus la masa: "Numai noi formam aici lumea buna". Si lumea ii crede.
Vauvenargues
Nu rosim deloc ptr ca ati schimba directia intr-o campanie electorala nu-i nimic ilegal,poti azi sa chemi electoratul la vot,maine sa-i spui sa nu vina,poimaine sa vina iar si tot asa pan' se incheie campania...ce treaba ai tu cu ce campanie isi face contracandidatul tau atata timp cat nu contravine legea?...sau poate ar fi cazul sa reglementeze dom'le prin lege USL ca opozantii lor sunt obligati sa aiba o campanie aprobata de USL,nu-i asa?...nici nu stiu cine ar trebui sa roseasca pe aici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ligeea spune:

Vreau sa va spun ceva -s-a intamplat demult , intr-o alta viata .
Eram la masa la discutii cu cativa investitori si cu cativa reprezentanti ai politichiei de la noi.Nu-s persoana importanta dar asa s-a intamplat.
Cum vedeti eu-s basista din nastere -adica intai vorbesc si dupa aia gandesc (coroloarul la mine nexam ).
Ne-am luat la vorbe si-am prins curaj si-am intrebat:
Dom-le da noi astia harnici ,mai tinerei, cu ochelari costum , cu serviciu pe bune luat cu interviu , cu copii si bone , cu drag de tara ca de-aia n-am plecat , care doar dam si nu cerem , noi cu cine votam ?
Ca noua nu ne promite nimeni nimic, nu zice nimeni de truditorii cu mape toata lumea zice de aia cu sape .

Ca uite voi ca partid ati gresit aici , parerea mea , voi acolo-sa stiti ca atunci cand nu sunt in campanie nu se scuipa asa de tare sunt chiar simpatici.
Raspunsurile au fost de la toate aripile cam la fel -voi sunteti minoritari pe voi nu ne bazam la vot.Voi nu impresionati prin nimic, cu voi nu se poate scoate un subiect de presa , un caz mediatizat .
Mai sec unul a zis-cand mai moare cate-o duduie ca sta prea mult la calculator !
Si acum inchei-deci pentru ei noi astia chiar nu existam nici cu CNP nici ca procente .Noua nu ni se adresaza discursul politc ,noi suntem -cum zicea dl Iliescu-suntem atei politic .

si-am incalecat pe-o sa si v-am spus povestea mea , care e adevarata, daca cineva dintre cei care au participat citeste rog sa nu dea mai multe amanunte , ar mai fi multe de spus .



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns a_alinta spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ingrid S

Mie imi place retorica asta cu schimbarea regulilor in timpul jocului. Hai mai, chiar nu rositi asa de jena, un pic?
Pai nu Base a declarat inainte cu cateva zile cand totul era pregatit de alegeri ca boicoteaza referendumul? Daca nu-i schimbare, ce-i?
Presedintele jucator ar trebui sa invete ca la masa de pocher nu-ti merge bine mereu.
http://www.catavencii.ro/Vraja-si-foloasele-loviturii-de-stat_0_5083.html
Un articol excelent scris de Doru Buscu.


"Lovitura de stat, tipatul dospit in gatlejul Monicai Macovei, a depus oua si intr-un gat mai neospitalier, inundat de sprit si valatuci de fum. De aici, lovitura de stat si-a luat zborul iar, ca un liliac haotic si funest, imbibat in blesteme si alcool, plutind pe deasupra celor sapte milioane de voturi pentru demitere. Dupa mintea lui Traian Basescu, lovitura de stat nu a fost doar cardasia dintre Parlament si lege.

Lovitura de stat a fost si deplasarea la urne a celor sapte milioane de romani care au votat impotriva sa. In vocabularul lui, pe care-l tine depozitat undeva in zona inundabila a creierului, cuvintele si expresiile asteapta speriate, ca un pluton de musi ascuns in cala, sa iasa afara cu prima flegma si sa spele puntea cu cine-l enerveaza pe capitan. Basescu le-a spus romanilor in multe feluri, i-a insultat cu multa imaginatie, dar e prima oara cand ii face pucisti de sapte milioane de ori.

Lovitura de stat a mai trecut si prin gura lui Nicolae Ceausescu, putin inainte ca, tot pe acolo, sa trea­ca glontul unui parasutist. Nicolae Ceausescu n-a murit degeaba. El a lasat succesorilor sai, imprastiate pe pavaj, acele vorbe care tintesc poporul direct in suflet. Traian Basescu le-a folosit poate in alta ordine, dar atunci cand si-a indemnat alegatorii sa nu vina la vot a repetat, de fapt, "Stati linistiti la locurili voastre!".

Nu numai cuvinte s-au prabusit peste romani. Fatalitatea, un fel de meteorit Tunguska, i-a izbit din inaltimea infricosatoare a cvorumului de 50%. Nauci, cu sperantele facute guler, cu degetele prinse in balamaua istoriei, cei sapte milioane de invingatori infrinti au auzit, in loc de aplauze, un om silabisind rasul unui magar.

Daca-i intrebi acum din ce e facuta democratia, acesti dezamagiti au raspunsurile pregatite. Din cvorumul juristului de intreprindere Zegrean, va zice unul. Dintr-o lovitura de Barroso in testicule, va zice altul. Din ordinul lui Viktor Orban transmis maghiarilor din Romania, va fi de parere al treilea. Al patrulea va sti ca democratia e facuta din fuga alegatorilor de la vot si din indemnul presedintelui la boicot. Al cincilea va fi convins ca democratia inseamna nemurire, adica prezenta mortilor din 2003 pe listele din 2012. Al saselea, al saptelea, al optulea si restul de sapte milioane vor avea fiecare raspunsul lui, dar nici unul dintre ei nu va mai crede ca democratia e ceva care da castig de cauza unui scor de 87%. De fapt, democratia, vor intelege toti, e o lovitura de stat."






Ingrid S si Diana

Cativa nebuni si-au spus la masa: "Numai noi formam aici lumea buna". Si lumea ii crede.
Vauvenargues



lasand la urma citatul care te reprezinta in fiecare postare si faptul ca nu iti place rasul unui om , mie mi se pare ca esti departe rau de tot de realitatea din romania.
ce am subliniat este ceea ce ma face sa cred ce tocmai am spus.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali spune:

Si, revenind la articolul postat de Ingrid, eu nu pot sa consider un articol bun acela care vorbeste de "liliac haotic si funest, imbibat in blesteme si alcool", "sa iasa afara cu prima flegma ", un om silabisind rasul unui magar", "lovitura data de Barroso in testicule" ca sa citez cateva din perlele la care unii se extaziaza.

Gusturile nu se discuta, stiu.

Mergi la inceput