REFEREDUM LA FINAL

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ingrid S spune:

Citat:
lasand la urma citatul care te reprezinta in fiecare postare si faptul ca nu iti place rasul unui om , mie mi se pare ca esti departe rau de tot de realitatea din romania.
ce am subliniat este ceea ce ma face sa cred ce tocmai am spus.

Pentru faptul ca ma insulti fara sa-ti fi facut nimic, eu doar comentand si aratand parerile unor analisti sau ziaristi romani, ai merita sa te raportez. Nu te-am facut nebuna. E adevarat ca fiecare dintre forumistii care se cred isteti nevoie mare si ma asociaza cu citatul, reprezinta adevaratul motiv al proverbului.
In al doilea rand, eu cred ca tu esti foarte departe de realitatea din Romania, putin peste ocean. Ce zici?
7.500.000 au votat DA. Vino sa le spui ca alta e realitatea.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loryi1974 spune:

Cetatenii romani din strainatate nu sunt cetateni romani, nu ati inteles asta pana acum? Vi se repeta la fiecare votare, nu platiti taxe la statul roman cel grijuliu nu prea aveti drept de vot, nu experimentati guvernarea uselista, nu aveti drept de vot.
Alaturi de unguri, ardeleni, intelectuali si cei care nu s-au prezentat la vot, intrati pe lista dusmanilor poporului muncitor si cinstit.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ingrid S spune:

No du-te acum Lory draghe si spune tu la popor maghiar sa nu voteze cu partidul lui Orban. Poate primesti o sticla de palinca in cap, che dai indicatii la popor brav.

Si bati campii, n-am spus ca nu-i cetatean roman si alea-alea, am zis ca nu e aici si nu cunoaste realitatea. Eu stiu cum e in America? Poate are impresia ca citind cateva forumuri e edificata complet, dar una sunt forumurile si alta e viata in Romania. Daca aici sunt 10 persoane care tin cu Basescu si posteaza la foc automat, i se pare ca toata Romania e cu Base.
Asta e vestita iluzie optica a lui Daniil Harms.
http://metafizicx.blogspot.ro/2011/03/daniil-harms-sau-poetica-faptului.html


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danet spune:

Citat:
citat din mesajul lui loryi1974

Cetatenii romani din strainatate nu sunt cetateni romani, nu ati inteles asta pana acum? Vi se repeta la fiecare votare, nu platiti taxe la statul roman cel grijuliu nu prea aveti drept de vot, nu experimentati guvernarea uselista, nu aveti drept de vot.
Alaturi de unguri, ardeleni, intelectuali si cei care nu s-au prezentat la vot, intrati pe lista dusmanilor poporului muncitor si cinstit.


Eu am votat desi sunt intelectuala, ardeleanca si casatorita cu un maghiar, care apropos a votat si el.
Stii de ce am votat ? pentru ca mie nu-mi spune nici basescu nici orban cand/daca am voie sa votez.
Pot sa iau propriile mele decizi, sa gandesc liber .
Eu nu am sa accept sa-mi cenzureze nimeni votul sau programul de televiziune la care ma uit.
Si refuz sa inghit ca un pelican justificari de doi bani pentru toate hotiile care s-au intamplat de opt ani incoace.
Asta e valabil si pt cei din USL .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dyannna spune:

INGRID S eu as face o recomandare minunatei coalitii pe care o sustii...infierarea acerba a Ardealului ptr slaba prezenta la vot in ziua referendumului nu aduce nimic bun USL...acestia ar trebui sa nu uite ca,peste 3 LUNI, vor fi din nou alegeri si ca vor avea nevoie de voturi...cu siguranta maghiarii nu-i intereseaza,ca nu-i voteaza la generale, dar in Ardeal nu locuiesc doar maghiari
Spre binele lor si ptr a nu ramane ptr a nu stiu cata oara cu gura cascata de uimire, ar trebui sa faca putina curatenie printre cei care dau declaratii publice...propun sa inceapa cu Sova...aaa,si cu Chireac,ca le-a adus mari deservicii in ziua referendumului cand a acuzat total gratuit, romanii din Ardeal ca asculta comanda de la Budapesta...poate ca nu le face bine sa asculte prea mult 'Vocea Rusiei',post guvernamental de radio, prea au reprodus intocmai ce s-a zis acolo!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loryi1974 spune:

Ingrid, incetisor cu insultele. Mai ales cand tocmai te-ai crezut la randul tau insultata.

Ura pe care useleul o propaga in societate e extrem de periculoasa. Ura indreptata spre multi: unguri, Merkel, UE, Patapievici, cei care au boicotat etc Pe mine personal nu ma intereseaza ca x a fost la vot si y nu, ca x a votat da si y nu, aceasta este optiunea personala a fiecarui om intr-un regim democratic. Si trebuie sa ramana optiunea personala, nu motiv de ura.
Boicotul nu incalca niciun articol constitutional atata timp cat in Ro votul nu este obligatoriu.

Ok, in curand circul numit referendum se incheie,urmeaza masurile economice de redresare pentru ca nu poti continua numai cu balci si teveu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns coraly spune:

Vai de mine, Danet! Dar tu nu iti dai seama ca faci nota discordanta? Sunt sigura ca esti o bunicuta in disguise Cum spunea cineva pe aici, pe la un topic, la referendum au votat asa: babeti de oras, mamaite si tataiti de la tara si alte categorii sociale dubioase, "colorate" sau nu, cu precadere oameni fara studii si care habar n-au ce se intampla in lumea asta si culmea, se duc ei la vot sa decida pentru tara (tinerii intelectuali nu au mers la vot!).

Coraly, Sergiu (3 ian 2005) si Dominic (11 mai 2009)

www.flickr.com/photos/13756075@N03" target="_blank">poze

Alaptatul - Help Line

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mrenescu spune:

Citat:
citat din mesajul lui danet

Citat:
citat din mesajul lui loryi1974

Cetatenii romani din strainatate nu sunt cetateni romani, nu ati inteles asta pana acum? Vi se repeta la fiecare votare, nu platiti taxe la statul roman cel grijuliu nu prea aveti drept de vot, nu experimentati guvernarea uselista, nu aveti drept de vot.
Alaturi de unguri, ardeleni, intelectuali si cei care nu s-au prezentat la vot, intrati pe lista dusmanilor poporului muncitor si cinstit.


Eu am votat desi sunt intelectuala, ardeleanca si casatorita cu un maghiar, care apropos a votat si el.
Stii de ce am votat ? pentru ca mie nu-mi spune nici basescu nici orban cand/daca am voie sa votez.
Pot sa iau propriile mele decizi, sa gandesc liber .
Eu nu am sa accept sa-mi cenzureze nimeni votul sau programul de televiziune la care ma uit.
Si refuz sa inghit ca un pelican justificari de doi bani pentru toate hotiile care s-au intamplat de opt ani incoace.
Asta e valabil si pt cei din USL .



Foarte bine ca ai facut ceea ce ai crezut ca trebuie sa faci, adica sa votezi. Era dreptul tau si, intr-adevar nu ti-l poate nimeni cenzura. Opinia ta este opinia ta, corecta sau incorecta , dar imi place ca ti-o susti. Pe de alta parte este dreptul meu ( si Statul Roman garanteaza respectarea drepturilor mele, cel putin in teorie), sa nu ma duc. Pentru ca spre deosebire de tine si de alti oameni cu o opinie diferita, in opinia mea s-au intamplat mult prea multe mizerii pentru a nu sanctiona in vreun fel clasa politica. Si asa am inteles eu sa procedez. La fel ca alti cetateni romani, din tara sau strainatate. Sa fii calificat automat basist pentru decizia ta e ca si cum ai zice ca daca nu-mi exercit dreptul la greva tin cu patronatul.

Eu cred ca in momentul asta electoratul este impartit gresit in doua - pro USL si pro PSD. Exista o a treia categorie, aceea care a ales sa dea una peste mutra unei clase politice de penali. Si aici includ si PDL, ca sa nu avem vorbe la proces.

Danet

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mrenescu spune:

Citat:
citat din mesajul lui coraly

Vai de mine, Danet! Dar tu nu iti dai seama ca faci nota discordanta? Sunt sigura ca esti o bunicuta in disguise Cum spunea cineva pe aici, pe la un topic, la referendum au votat asa: babeti de oras, mamaite si tataiti de la tara si alte categorii sociale dubioase, "colorate" sau nu, cu precadere oameni fara studii si care habar n-au ce se intampla in lumea asta si culmea, se duc ei la vot sa decida pentru tara (tinerii intelectuali nu au mers la vot!).

Coraly, Sergiu (3 ian 2005) si Dominic (11 mai 2009)

www.flickr.com/photos/13756075@N03" target="_blank">poze

Alaptatul - Help Line


Sova, tu esti?

Coraly, daca la mesajul meu faci referire, atunci o sa te rog sa-l mai citesti o data. Poate n-am fost eu destul de clara sau poate nu l-ai inteles tu dar in niciun caz nu am afirmat asa ceva.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loryi1974 spune:

Danet, e dreptul tau sa votezi sau nu. Nu te poate obliga nimeni sa votezi sau , desigur, sa nu votezi.
E dreptul tau sa te uiti la ce vrei. Asa e firesc intr-o democratie.
Este firesc ca toti cei care fura bani publici, indiferent de partid, sa fie pedepsiti. Daca s-ar fi inceput in 1990, acum societatea romaneasca ar fi fost ok.

Mergi la inceput