ajutati-ma sa inteleg!!!!!!!!

ajutati-ma sa inteleg!!!!!!!! | Autor: inainaina

Link direct la acest mesaj

Nu stiu cu ce sa incep...imi trec atatea prin minte...povestea mea...o casnicie frumoasa,un copil minunat,o familie frumoasa,respectata,cu bune si cu rele.Pana intr_o zi...cand am aflat de ce sotul meu e bolnav,ridica tonul,nu mai are rabdare,e mai tot timpul ocupat.Da,v-ati dat seama, o alta femeie.Am aflat si eu durerosul adevar,din partea lui negare totala,doar mintea mea bolnava facea scenarii.Scenariile din mintea mea...dovezi concludente...fotografii,convorbiri telefonice...si ca totul sa fie doar un scenariu respectiva m-a si sunat sa-mi spuna ce mult se iubsec.Sotul a negat in continuare,dar pus in fata dovezilor a avut o reactie...l-a umflat rasul.Ce a urmat dupa toate astea...aici nu reusesc eu sa inteleg...A plecat dupa acea femeie,de sarbatori...a revenit dupa sarbatori,spasit si sa-l iert,l-am iertat,orice om merita o a doua sansa,dar a vrut sa fie iertat pana respectiva a luat iar legatura cu el...a plecat iar la ea...si a revenit dupa vreo doua luni...iar spasit,iar sa-l iert si iar l-am iertat...aceeasi poveste,a durat putin si iar a uitat si iar a plecat la ea...de data asta a bagat si divortul.Vinovatul in tot ce s-a intamplat...eu,ca am indraznit sa ma descarc,sa spun ce se intampla,ca simteam ca innebunesc daca nu discut cu cineva care sa-mi ridice moralul.S-a pronuntat si divortul,de comun acord,civilizat...am totusi aproape 40 de ani,si nu-mi place circul.Ce a urmat...s-a intors sotul ratacitor,a gresit mult fata de mine,de copil,ii pare rau...i-am spus sa-mi demonstreze tot ce spune si poate ii mai dau o sansa...a fost bine putin timp,nu o sa credeti dar brusc si-a schimbat atitudinea,m-a invonovatit de divort,am renuntat prea usor la noi,toate astea se intampla de aproape un an,timp in care am crezut ca o sa mor,dar e adevarat ca ce nu te omoara te face mai puternic...Sa nu credeti ca nu am incercat toate variantele,prima data ne-am certat,apoi cu calm am icercat sa discut cu el,fara sa ma enervez...si acum m-am convins ca viata bate filmul...S-a mutat din casa,zice el ca sta undeva unde nu e treaba mea ...daaaa,dar tipa cu care este a avut grija sa aflu unde locuiesc impreuna,unde au fost in concediu si tot ce mai trebuia sa stiu...Cum vorbeste el despre cealalta...o pramatie,o javra,un ras de femeie...astea-s cuvintele lui despre ea.El a renuntat la familie,la prieteni,la tot ce spunea ca are mai de pret.Nu recunoaste in fata nimanui ca ar avea inca o relatie ca respectiva...Poate reuseste cineva sa ma faca sa inteleg,eu inca nu pot...plecarile,venirile,parerile de rau...Multi zic ca nu merita si nu ma inteleg,as vrea si eu sa ma inteleg de ce il iert mereu,a,da,as minti sa spun ca nu-l mai iubesc dupa 16 ani de casnicie,frumosi si linistiti.Nu mi-e frica de viitor,am un serviciu bun,care imi permite sa-mi cresc copilul,am prietenii care ma inteleg si ma incurajeaza,am familia lui si a mea aproape si cu toate astea el nu vrea sa vada ca e vinovat de ce se intampla.Vine sa vada copilul,ne salutam si atat.Din punctul lui de vedere eu sunt vinovata,eu nu vad lucrurile asa...nu eu am inselat,nu eu mi-am calcat in piciare familia,nu eu am plecat de acasa...nici nu stiu cat de explicita am fost cand am scirs...M-a sunat dupa multe zile in care nu am vorbit deloc,sa-mi spuna ca nu-i pasa daca moare in clipa asta ca si asa nu mai are pentru ce sa traiasca,ca a pierdut tot,l-am rugat sa mearga la un prieten sa vorbeasca,sa mearga la un psiholog...nu are nici o problema dar a vrut sa stiu ca nu ii este bine...i-am spus ca in viata poti recupera multe doar sa vrei si sa ai puterea sa-ti asumi greselile...va rog,daca cineva a trecut printr-o situatie asemanatoare,poate ma face sa inteleg ce se intampla in mintea lui.Va doresc o zi buna si liniste sufleteasca!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns pinkie_pie spune:

Eu zic sa iti vezi in continuare de viata ta si sa incerci sa treci peste divort. Spui ca fiecare merita o sansa, din ce povestesti i-ai dat mai multe sanse fostului sot iar situatia nu s-a schimbat in bine ci a fost din ce in ce mai grea. Chiar daca tu il mai iubesti, mi-e greu sa cred ca sentimentul e reciproc, iar dragoste cu sila nu se poate.
Esti nedumerita ca se intoarce la tine? Pai, probabil o face ori de cate ori are vreo cearta sau vreo discutie mai aprinsa cu cealalta.
Chiar daca tii inca la el, incearca sa intelegi ca totul s-a terminat, mai ales daca el a initiat si divortul. Nu il mai primi in casa ta ori de cate ori ii da cealalta un sut in fund. Eu nu cred in ciorba reincalzita. Daca a fost capabil sa te faca sa suferi in halul asta, nu se va schimba.
Copilul cati ani are? Nu crezi ca il bulversezi si pe el? Nu pune intrebari, de ce vine si pleaca tati asa cand are chef?
Mai bine singura si linistita decat cu asa un exemplar masculin la usa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns coracora spune:

Mie mi-e clar, se auto-victimizeaza. Adica te suna sa-ti spuna ca e "la pamant", insa nu accepta nici una din solutiile propuse? Atunci e clar ca o face cu un singur scop: sa-ti starneasca mila si sa te faca sa crezi, incet-incet, ca tu esti vinovata pentru distrugerea familiei.

NU, nu esti vinovata de nimic, el poarta 100% din vina. El STIE asta, insa, din cate scrii, inteleg ca are un orgoliu care nu ii va permite in veci sa recunoasca acest lucru.

Daca as fi in locul tau, sa fi indurat atata umilinta si sa fi suferit ca un caine de-atatea promisiuni neonorate, as da eu divort si m-as ingriji ca acel divort sa fie finalizat.
DA, este pacat de cei 16 ani frumosi, insa daca el a innebunit si nu e dispus sa se "trateze", atunci nu are rost sa-ti amarasti si tu viata (de copil nici nu mai zic...). Sa mearga la amanta, sa se duca unde pofteste, insa tu ai dreptul sa traiesti normal, nu intre 2 veniri si 3 plecari ale lui.

Nu incerca sa diseci mai mult de atat situatia, nu are rost. El trece printr-o criza, a gresit enorm si repetat fata de tine si nu are de gand sa se caiasca cu adevarat. Too bad. Spui ca ai sprijinul familiei, un job bun, cu atat mai bine. Rupe-te de el.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns giulia81 spune:

parerea mea coincide cu a fetelor de mai sus: lasa-l in amarul lui, nu te merita! fii impacata cu sine, ai facut tot ce era posibil, poate si mai mult pt a salva aceasta casnicie. nu te merita, punct! rupe-te de el, definitiv...
priveste inainte, lasa amintirile acolo in trecut.


Diplomatia e arta prin care vorbesti frumos cu un câine rau, pana gasesti o bata cu care sa te aperi.

"Un om are dreptul sa se uite in jos la altul, doar atunci cand ar trebui sa-l ajute sa se ridice."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emilia.m spune:

Si eu zic ca e mai bine pentru tine si pentru copilul tau sa ramaneti despartiti. Banuiesc ca nu vrei sa traiti amandoua in stres. Ce poate invatat bun fata ta din povestea asta si din comportamentul tatalui ei? Nimic. Iar daca tu tolerezi acest comportament nici din atitudinea ta nu va avea nimic bun de invatat. Vrei sa traiesti o viata in stilul Iuliana Marciuc Posea - Adrian Enache?

Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.

PCOS, Tiroidita Autoimuna Hashimoto

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Vezi-ti de viata ta. Ai destule de facut si destule pe cap. Nu ai ce sa repari.

www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ipearina spune:

Stii de ce te acuza ca tu esti de vina? Pentru ca l-ai primit de atatea ori inapoi, ba i-ai si ascultat toate invinovatirile pe care ti le-a adus. Se intorce la tine pt ca dragostea era mai dulce si mai patimasa pe ascuns cu cealalta, insa, din momentul in care ai aflat si s-a mutat la ea, dragostea a venit la pachet cu tot ce presupune traiul in doi , de aceea, cand se satura in partea cealalta, se intoarce la tine. Nu-i mai da ocazia sa te acuz; cum incearca, cum intoarce-i spatele imediat. Si nu te emotiona cand se vrea compatimit, chiar daca inca il iubesti. Parerea mea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmencat spune:

Nu ai ce sa intelegi. El a gresit, el a distrus familia voastra prin ceea ce a facut. Cred ca nesfarsitele tale iertari l-au umilit cumva. Cred ca cealalta a marjat foarte tare si l-a pus sa aleaga divort de tine sau rupe relatia cu el. De asta a si avut mare grija sa faca in asa fel ca tu sa afli tot, ca sa fii tu cea care da divort, sa scape odata, sa il aiba numai pentru ea.
Mai cred ca lui, pe undeva ii pare rau si ii e ciuda pe slabiciunea lui si pe bunatatea, iubirea si taria ta. Amandoi sunt complexati de dimensiunea iubirii tale. Ei sunt cei care nu se pot desprinde de tine. De aia are grija respectiva sa tot afli tot, sa afli ca e cu ea, sa afli ca se duc in concediu impreuna, sa afli cat de fericiti sunt impreuna, cand de fapt ma indoiesc ca e asa. Ma indoiesc ca el nu ii reproseaza cand ii vine mai bine ca i-a stricat casnicia, ca totul putea sa mearga clandestin.
Cred ca el mai are sentimente pentru voi, ca nu e nici linistit si nici fericit cu alegerea pe care a facut-o. De aceea se si straduie sa te culpabilizeze atat de tare. Trebuie musai ca TU sa fii vinovata, asa s-ar mai usura constiinta lui.
Si mai cred ca nu va mai fi nimic frumos intre voi, chiar daca el (ceea ce nu cred) ar renunta la respectiva.
Cred ca tu esti cea care trebuie sa puna punct. Sa nu te mai intereseze, sa nu te mai afecteze, sa nu mai existe.
Poate vedea copilul, daca tine musai, in parc. Nu e nevoie sa fie acasa. Incearca sa nu mai fi singura cu el si cu copilul in aceste ocazii. Du-te cu cineva, o prietena, unul din parinti, chiar amandoi. De fata cu altii nu cred ca va mai face acest circ ieftin si daca incearca il intrebi foarte serioasa, de fata cu acele persoane daca intentioneaza sa interactioneze cu copilul sau a venit pentru a te jigni, caz in care iti iei copilul si pleci.
Anunta-l, daca insista, ca il poti reclama la politie pentru hartuire.
Esti o femeie puternica si buna, meriti sa fii fericita. Incheie acest capitol si da-ti voie sa traiesti mai departe.
Ai un copil. Are nevoie de tine fericita.

Nu te ingrijora de ceea ce gandesc oamenii, nu li se intampla prea des.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns portocalia spune:

e un film, Amores Perros, in care s-ar putea sa te regasesti: http://www.imdb.com/title/tt0245712/

si chiar de nu te regasesti acolo, n-ai pierdut nimic, ai vazut un film bun :).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Pai vad ca deja a reusit sa te faca pe tine sa crezi ca tu esti vinovata, si-a atins scopul.
Lasa-l in plata celeilalte, treci peste.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabriela_tutuianu spune:

nu te merita . si tu ai dreptul la viata , nu numai el .

multa intelepciune si rabdare iti doresc

Mergi la inceput