M-am hotarat.............adoptie(81)

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns LiliGuran spune:


Ma bucur ,draga Carme!Cunosc acel impuls caci si noi cand am hotarat sa depunem actele pentru adoptie am simtit ca trebuie sa facem acest lucru ,desi noi am plecat foarte optimisti de abia apoi am inceput ,,sa studiem ",sa vedem cum stau lucrurile in cazul adoptiei .Oricum tu ai experinta si D-zeu o sa fie cu voi pentru ca meritati !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sunshine2012 spune:

Draga Simo, ma bucur fff mult ca lucrurile evolueaza asa cum v-ati dorit. Sa dea DD sa mearga totul repede si sa va puteti lua fetita acasa cat de curand.

Draga Carmen va felicit pentru decizia luata, sa fie intr-un ceas bun

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sunshine2012 spune:

Pentru Simo, din noua lege a adoptiilor:

Art. 74
(1) Instantele judecatoresti romane sunt competente sa judece cererile prevazute de prezenta lege daca cel putin una dintre parti are resedinta obisnuita in Romania.
(2) Instantele judecatoresti romane sunt exclusiv competente sa judece cererile prevazute de prezenta lege daca copilul care urmeaza a fi adoptat are resedinta obisnuita in Romania si este cetatean roman sau apatrid.
(3) Cererile prevazute de prezenta lege sunt de competenta tribunalului in a carui raza teritoriala se afla domiciliul adoptatului. Cauzele pentru judecarea carora nu se poate determina instanta competenta se judeca la Tribunalul Bucuresti.
(4) Cererile de deschidere a procedurii adoptiei interne, cererile de incredintare a copilului in vederea adoptiei si cererile de incuviintare a adoptiei se judeca in prima instanta, potrivit regulilor prevazute de Cartea III #150; Dispozitii generale privitoare la procedurile necontencioase din Codul de procedura civila, cu exceptiile prevazute de prezenta lege.
(5) Hotararile prin care se solutioneaza cererile prevazute de prezenta lege nu sunt supuse apelului. Exercitarea recursului suspenda executarea.

Art. 75
Cererile prevazute la art. 74 alin. (3) sunt scutite de taxa judiciara de timbru si se solutioneaza cu celeritate.

Art. 76
(1) Cererile prevazute la art. 74 alin. (3) se solutioneaza de complete specializate ale instantei judecatoresti, in camera de consiliu, cu participarea obligatorie a procurorului. Prezentarea de catre directie a raportului de ancheta sociala privind copilul este obligatorie.
(2) Termenele de judecata nu pot fi mai mari de 10 zile. Hotararea judecatoreasca se redacteaza si se comunica partilor in maximum 10 zile de la pronuntare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabriela_tutuianu spune:

felicitari pentru decizie , carmen . parca si vad poza cu 2 copii si 2 caini . super tare .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LittleAngel spune:

Wow,a doua adoptie...frumos!Felicitari pt decizie!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alabina spune:

Buna tuturor,

In primul rand Simo, ma bucur pt tine si ma bucur ca lucrurile evolueaza asa cum trebuie. La fel e si la mine, cand fetita e fara maternala, e raiul pe pamant: radem, cantam, ne jucam, ne alintam, dar cand ajunge acasa, dupa ce intra pe poarta, incepe sa planga si sa fie mofturoasa. E clar ca ii place cu noi si se supara cand trebuie sa se intoarca acolo.
In alta ordine de idei, am primit un termen de incredintare fff indepartat, inceput de noiembrie. Am depus cerere de preschimbare termen si sa vedem ce o sa se intample.Cu toata legea noua care prevede termene de 10 zile, nimic nu s-a schimbat, copiii nu sunt o prioritate. Simo, nu mai stiu daca ti-am spus, dar la mine dosarul a durat o luna numai la directie.Se misca cu totii nu greu, ci f greu, iar cei de la juridic sunt niste batuti in cap...
Dar mergem inainte, mult a fost, putin mai este. O sa avem in curand fata acasa si le doresc tuturor aspirantelor de pe forum sa li se indeplineasca visul.

Va pup

MTHFR C677T Heterozigot, PAI - 675 Heterozigot 4G/5G, 4 sarcini oprite in evolutie,mutatiile descoperite dupa ultima sarcina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denisa220972 spune:

simo_73 Teoria ca teoria( legea) in schimb practica ne omoara.
dosarul( cerea de incredintare) a fost depus de catre juridic la tribunal in data de 11.06.- iar citata in instanta am fost in data de 09.07. daca nu se intampla ceva( uita sa puna ceva la dosar) ramane in pronuntare.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LittleAngel spune:

Fetele,mi-am dat seama ca am promis,dar nu am pus poze de la "incident".Va trimit acum cateva poze sa va dati seama de atitudinea fetei.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns malex spune:

Alabina.....fa-ma sa inteleg......voi pana in noiembrie nu puteti lua fetita acasa.....nu va accepta nici invoire??????????

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmencat spune:

Fetelor, imi dati si mie datele pentru mail-ul comun pe mp, va rog.

Nu te ingrijora de ceea ce gandesc oamenii, nu li se intampla prea des.

Mergi la inceput