M-am hotarat.............adoptie(81)

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns sunshine2012 spune:

Asi si Alexa, multumesc pt raspunsuri.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sunshine2012 spune:

Oficiul Romān pentru Adoptii intentioneaza sa elaboreze un proiect de lege pentru īncurajarea adoptiilor nationale.


Astfel, cei care adopta un copil care are cel putin patru ani ar putea beneficia de concediu platit. Īn acest timp, parintii ar urma sa īl integreze pe copil īn familie. Īn acest moment, īn Romānia sunt īn jur de 300 de copii mari care pot fi adoptati.


"Am comunicat foarte mult cu familiile care au adoptat copii de 4 ani si de la ei mi-am dat seama ca ar avea nevoie de timp de acomodare cu copilul", a declarat Teodora Bertzi, presedintele Oficiului Romān pentru Adoptii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns asi spune:

Din pacate nu s-a concretizat nimic din acest proiect , care este unul mai vechi.Acum presedintele ORA este dl.Bogdan Panait , care se pare ca nu a reusit sa influenteze modificarea legii si in acest sens.Punctele referitoare la concediul parintilor adoptivi pentru acomodarea copilului in familie au fost eliminate din propunerea de modificare a legii adoptiilor.
Poate n-ar fi rau sa fie readusa aceasta problema in discutie , acesta fiind unul dintre motivele pentru care oamenii refuza sa adopte copii mai mari de 2 ani.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dacris77 spune:

Fetelor, referitor la reatestare: am incercat sa fiu prudenta si sa merg inainte cu actele pt o noua reatestare, dar degeaba, tot am asteptat 2-3 luni ca sa se fiu reatestata. sa zicem ca recuperam prin faptul ca la al doilea atestat avem prioritate fata de altii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LittleAngel spune:

Buna fetelor!Stiu,intru fff rar,imi cer scuze,oricum nu cred ca a observat careva.
Am trait o mare dezamagire,o sa scriu pe mailul nostru comun(pe care eu l-am facut,pt fetele mai noi care nu stiu),nu pot spune aici nimic sa nu am probleme pe viitor.Intr-o ora o sa postez pe mail niste poze si povestea trista pt mine...Daca aveti timp si chef sa cititi....va rog
ps:domnul Bogdan Panait sta pe facebook toata ziua,si se joaca la tot felul de porcarii de jocuri,asta asa pt cultura voastra generala.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabriela_tutuianu spune:

eu am o nelamurire . acum fac actele pentru dosar . noi practic nu locium cu nimeni , dar sora mea care este in grecia de 12 ani are domiciliul la noi acasa , pentru a-i ridica toate plicurile , actele , imputernicirile sa aiba aceeasi adresa , etc . ea nu locuieste aici nici macar cand vine in concediu . daca la evidenta populatiei apare si ea in imobil ce fac ? toate actele din hartie ?!?!?!?

se verifica?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sunnyday07 spune:

Nu cred ca verifica cineva la evidenta populatiei cine are domiciliul la acea adresa.
Parere personala - depinde daca vrei sau nu sa risti.

Citat:
citat din mesajul lui gabriela_tutuianu

eu am o nelamurire . acum fac actele pentru dosar . noi practic nu locium cu nimeni , dar sora mea care este in grecia de 12 ani are domiciliul la noi acasa , pentru a-i ridica toate plicurile , actele , imputernicirile sa aiba aceeasi adresa , etc . ea nu locuieste aici nici macar cand vine in concediu . daca la evidenta populatiei apare si ea in imobil ce fac ? toate actele din hartie ?!?!?!?

se verifica?

"niciodata nu e prea tarziu"


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sunnyday07 spune:

Io-s mai veche si nu stiu, informatiile mele se opresc la contul mamicaadoiptiva, axista unul mai nou acum?
Daca da, pot capata si eu info pe pm?

Merci!

Citat:
citat din mesajul lui LittleAngel

Buna fetelor!Stiu,intru fff rar,imi cer scuze,oricum nu cred ca a observat careva.
Am trait o mare dezamagire,o sa scriu pe mailul nostru comun(pe care eu l-am facut,pt fetele mai noi care nu stiu),nu pot spune aici nimic sa nu am probleme pe viitor.Intr-o ora o sa postez pe mail niste poze si povestea trista pt mine...Daca aveti timp si chef sa cititi....va rog
ps:domnul Bogdan Panait sta pe facebook toata ziua,si se joaca la tot felul de porcarii de jocuri,asta asa pt cultura voastra generala.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amy2007 spune:

Si sora mea sta in straibatate si are domiciliul la noi si nu ne-a īntrebat nimeni nimic de ea. Referitor la o postare de mai sus, exista cazuri cānd desi Ora te potriveste teoretic tu decizi sa nu mergi sa vezi copilul. Fetitele potrivite cu mine aveau mamele bolnave de boli care se transmit genetic...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns asi spune:

Daca nu locuieste efectiv cu voi nu are de a face cu adoptia , nu se verifica la evidenta populatiei.

Littleangel ti-am trimis pm referitor la mailul comun.

Mergi la inceput