M-am hotarat.............adoptie(81)

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ivanuta spune:

Daca pana pe 24 august exista potrivire nu...dupa aceasta data, pana la noul atestat sunt pusa pe HOLD, adica nu intru in potrivire nici teoretica nici practica cu nici un copil.:). Nu am sperante sa se intample asta pana in august...e vacanta, concedii si lucrurile se misca incredibil de greu desi fiecare luna pentru un copil care sta in sistem inseamna sanse mai putine, 6 luni inseamna jumatate de an care face diferenta pentru ca daca cineva doreste un copil 0-3 ani una e sa aiba 3ani si 2luni si alta 4ani fara o luna:d. Nu imi luasem nici o zi de concediu in ideea ca daca vine copilutul sa pot sa-mi iau o luna platita si una neplatita, dar...cum cred ca noul atestat va veni pe la sfarsitul lui noiembrie...ma duc in vacanta ca sa treaca timpul mau usor:). Sa dea Domnul sa ne gasim copiii pe care ii iubim deja cat mai repede.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sunshine2012 spune:

IVANUTA, si la reatestare se asteapta 120 de zile pentru primirea atestatului???Si trebuie uramt toti pasii ca la prima atestare??? Ma refer la vizite, curs, testare psihologica?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ivanuta spune:

Sunshine mi sa zis ca nu toate cursurile pentru ca deja am o parte din informatie,doar ce este nou si in rest cam tot, cel putin lista cu acte, in afara de contractul de locuinta contine tot ce continea si la primul, mai mult cu declaratia aceea cu faptul ca am locuit continuu si efectiv in tara, pe care am dat-o si in aprilie cu o mica modificare. Iar despre zile...mi s-a zis ca nu va dura 120 dar nici 30, si in acest timp practic nu se pot face nici un fel de potriviri...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Manuelita spune:

Dar nu se poate face cumva ca familiile la al doilea atestat sa nu aiba "pauza" in care sa nu aiba atestat? adica sa se depuna dosarul ptr noul atestat inainte de expirarea primului in asa fel incat imediat dupa ce se termina primul sa inceapa al doilea? mi se pare cretin ca se "suspenda" perioada de asteptare a unei potriviri pe perioada noii atestari.....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns malex spune:

Eu am sunat la directie tocmai din acest motiv.......mi-am calculat 120 zile inainte de expirarea atestatului si am intrebat-o daca trebuie sa depun actele si mi-a zis....."stati ca nu-i chiar asa...va sunam noi cu o luna-2 inainte de expirarea termenului sa veniti sa depuneti actele"
Sper sa nu am vreo surpriza in acest sens!!!!!!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexa78 spune:

Am si eu o nelamurire, sper sa ma poata ajuta cineva. Perioada de incredintare s-a terminat saptamana trecuta (cele 90 de zile), iar incuvintarea adoptiei va fi pe 21 august. In perioada asta de 3 saptamani cat mai sunt pana atunci beneficiez in continuare de concediu ingrijire copil? Cei de la DGASPC spun ca da, dar cand am intrebat conform carei legi nu au stiut sa raspunda.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns asi spune:

Alexa in baza legii in care a primit concediul.Aceasta prioada face parte din perioada de incredintare ca doar nu iti ia copilul dupa cel 90 de zile si ti-l da dupa 21august.Perioada pana la termen face parte din perioada de incredintare in vederea adoptiei , monitorizarea se termina dupa 90 de zile.Succes!

Cel mai bine pentru cele care vreti sa va prelungiti atestatul este sa anuntati voi(nu sa va bazati pe AS pentru ca ele pot uita) acest lucru din timp si sa va adunati actele astfel incat sa obtineti imediat alt atestat.Nu veti pierde din vechime pentru ca se consemneaza data obtinerii primului atestat.






Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sunshine2012 spune:

Fetelor, dupa ce ai incredintarea poti beneficia de concediu de ingrijire a copilului sub 2 ani? Sau doar cand ai deja incuviintarea?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns asi spune:

De la data definitivarii hotararii de incredintare in vederea adoptiei.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexa78 spune:

Asi, multumesc pentru raspuns.
Sunshine, eu am intrat in concediu de la incredintare, imediat ce am avut certificatul de grefa. Hotararea definitiva am luat-o abia peste vreo 6 saptamani.

Mergi la inceput