M-am hotarat.............adoptie(81)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dacris77 spune:

categoric am confundat, nu stiu unde mi-a fost mintea! ma refeream la simo. multumesc fetelor, sa vedem daca se misca astia de la ORA...si in ce fel se rezolva noua lege!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmencat spune:

dacris, si noi tinem pumnisorii stransi-stransi
sa auzim numai vesti bune!

Nu te ingrijora de ceea ce gandesc oamenii, nu li se intampla prea des.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LiliGuran spune:


Dragele mele, si eu am inteles de la prot.copilului ca conteaza vechimea atestatului ,desi noi in curand trebuie sa ne reatestam si nu am mai fost sunati.Dar ce sa facem asteptam
O vara frumoasa tuturor si sa impliniti visul cat mai repede!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns malex spune:

Sunshine.....conteaza pe ce loc esti, se iau familiile la rand. De exemplu daca sunt 40 familii pe lista de asteptare care au optat pt 0-3 ani si apare un copil adoptabil conform acestei categorii, Ora trimite in teritoriu o lista cu 10 familii. Aceste familii sunt din localitatea de domiciliu al copilului ( adica din judet).Din aceste 10 familii se prezinte copilul primei familii, daca acesta refuza se continua cu a II-a si tot asa. Se recurge la familiile din judetele invecinate si apoi se extinde aria in functie de faptul daca sunt sau nu familii in judet, in judetele limitrofe sau pe o arie extinsa care sa fi optat pt categoria respectiva.
Sper ca ai inteles ce vreau sa zic.......

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sunshine2012 spune:

Da, malex, am inteles perfect. Totusi stai la rand doar cu familiile care au aceeasi optiune cu tine, nu cu toti. daca inaintea ta sunt care au alte optiuni nu mai intra in acelasi rand cu tine. daca din 40 doar 10 au exact aceleasi optiuni da, altfel nu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sunshine2012 spune:

Noua ni s-a spus ca vechimea atestatului conteaza doar daca toate familiile au acelasi punctaj, sa zicem -spun sa zicem ca de altfel nu se puncteaza familiile- vechimea atestatului se foloseste doar la departajare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LiliGuran spune:


Ce sa zicem ,bunul D-zeu este cel care decide, caci cu departajarile lor si cu potivirea e cam ambigu caci toata lumea cam vrea copii pana la 3 anisori.Ar fi super daca toate asistentele sociale ar fi deschise sa explice clar cum sta situatia ,cate familii sunt atestate,cam ce isi doresc, cate potriviri s-au realizat pana in moment etc.Cel putin, ne bucuram ca existati voi pe forum sa mai impartasiti fiecare din experienta proprie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariamghicu spune:

sunt de acord cu sunshine...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ivanuta spune:

Eu am fost la prot copilului de curand si mi s-a aratat fisa unui baietel cu care fusesem potrivita teoretic de ORA. ORA trimite pentru fiecare copil o lista cu 10familii care corespund, din care asistentul social alege 3 cele mai compatibile. Pe aceste 3 le suna si le povesteste despre copil si le intreaba daca teoretic vor sa mearga mai departe (teoretic nu este nimic din istoria copilului care sa te faca sa nu doresti sa il cunosti). Apoi...intervin criteriile de departajare: apropierea de copil, daca e de pe raza judetului unde are el domiciliul (desi distantele sunt relative si fiecare dintre noi fie ca are masina proprie fie ca nu gaseste mijloace de transport) si apoi vechimea atestatului, apoi... Acestea primeaza ca sa se stie carei familii din cele de pe lista sa li se prezinte prima data. Daca aceasta refuza...se trece la urmatoarea. Si mie imi expira atestatul luna viitoare si am fost sunata in legatura cu un singur copil care era dintr-un judet invecinat si a avut intaietate o familie depe raza acelui judet...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabriela_tutuianu spune:

destul de complicat si destula asteptare , ivanuta . sa fie cu succes si sa iti gasesti copilul visat . sa inteleg ca si daca va potriviti sapt asta cu un copil si mergeti si il vedeti , tot va trebuie reatestare ?

Mergi la inceput