M-am hotarat.............adoptie(81)

Raspunsuri - Pagina 16

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anil spune:

Citat:
citat din mesajul lui malex

Nu stiu ce sa zic....eu am sunat-o de 2 ori pe AS si raspunsul a fost acelasi....sa nu depun inca dosarul decat cu 1 luna inainte.......


Si in cat timp se elibereaza noul atestat? Ca daca il elibereaza intr-o luna e ok, daca il elibereaza in 4 atunci nu mai este in regula. Nu mi se pare normal ca sa fie o perioada de cateva luni in care sa nu ai atestat valabil.

Nu imi mai aduc aminte legea si normele in foarte mare detaliu, dar nu imi aduc aminte sa fi fost precizat undeva ca nu se poate depunde cererea de atestare inainte de expirarea atestatului vechi.

Eu as intreba asistentul social in baza carei legi/norme este aceasta restrictie, dar ma rog, depinde de relatia cu asistentul social si daca vrei sa o afectezi in vreun fel. Dar cred ca poti sa iti exprimi ingrijorarea ca exista o perioada fara atestat si sa vezi ce raspuns are la asta.

Mult succes!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ivanuta spune:

Am intrebat eu...mi s-a zis ca exista un echilibru, practic si noi am beneficiat de pe urma faptului ca au fost pusi "pe pauza" cei ce erau atestati inaintea noastra si astfel desi eram pe locul 2-3...in timp ce ei erau pe pauza eram considerata pe locul I. Mie imi expira atestatul luna aceasta si mi s-a zis ca nu va dura "chiar 120 de zile". Am vazut ca cineva de mai sus a avut intrerupere 5zile...presupun ca sunt orase unde lucrurile se misca mai repede (au mai putine solicitari, au mai multi oameni, concediile au fost efectuate de cei din sistem)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmen_ch_12 spune:

liliana csaki, te rog se ne treci si pe noi in lista:

Teodor Matei-01.01.2009, atestat 16.11.2011, finalizat:08.08.2012



Simo, imi pare rau ca nu a iesit cum trebuie...eu zic, la fel ca si celelalte fete, ca nu trebuie sa lasi lucrurile asa...eventual poti contesta decizia sau ce primesti acasa.
Daca voi simtiti ca e fetita voastra, mergeti mai departe.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simo_73 spune:

Citat:
citat din mesajul lui carmen_ch_12

liliana csaki, te rog se ne treci si pe noi in lista:

Teodor Matei-01.01.2009, atestat 16.11.2011, finalizat:08.08.2012



Simo, imi pare rau ca nu a iesit cum trebuie...eu zic, la fel ca si celelalte fete, ca nu trebuie sa lasi lucrurile asa...eventual poti contesta decizia sau ce primesti acasa.
Daca voi simtiti ca e fetita voastra, mergeti mai departe.



mami de Teo


FELICITARI CARMEN, esti o mama fericita
DA, merg mai departe pentru aceasta fetita simt ca este a mea, eu cand ma uit la ea (la poze binenteles) ma vad pe mine cand eram mica. Sper ca bunul dumnezeu sa se uite si catre noi , la situatia in care suntem acum, si sa nu ne lase asa.
sa fiti fericiti impreuna



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anil spune:

Citat:
citat din mesajul lui ivanuta

Am intrebat eu...mi s-a zis ca exista un echilibru, practic si noi am beneficiat de pe urma faptului ca au fost pusi "pe pauza" cei ce erau atestati inaintea noastra si astfel desi eram pe locul 2-3...in timp ce ei erau pe pauza eram considerata pe locul I. Mie imi expira atestatul luna aceasta si mi s-a zis ca nu va dura "chiar 120 de zile". Am vazut ca cineva de mai sus a avut intrerupere 5zile...presupun ca sunt orase unde lucrurile se misca mai repede (au mai putine solicitari, au mai multi oameni, concediile au fost efectuate de cei din sistem)


Ce sa zic...ce ma seaca cum se joaca unii cu sentimentele si practic cu viata oamenilor. Eu tot sunt curioasa daca exista o baza legala pentru acest lucru sau e dupa cum a inteles si cum vrea fiecare. Nu inteleg cum la unii se poate si altii nu.

Eu am avut doar 5 zile intre atestate, insa am depus actele cu 4 luni inainte sa expire cel in curs. Si chiar a durat 4 luni, ni l-au dat in ultima zi din cele 120 zile.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amy2007 spune:

Dacris, m-ai intrebat ce s-a intamplat. Nu stiu, e foarte greu de explicat. Eu sunt foarte lipicioasa cu copiii, ma joc cu ei, ii gadil, ii pup, ii smotocesc... Ei bine, nu s-a intamplat nimic din toate astea. Fara sa-mi explic de ce. Nu am simtit nimic, desi piticuta era frumusica. Foarte atasata de maternala, care era ,,mami", statea pitita dupa ea, greu s-a uitat in punga cu cadouri, tot cu maternala... M-am speriat de reactiile mele, insa avand in vedere ca pe altii i-am indragit din prima secunda, ma gandesc ca nu sunt eu dereglata, ci ca nu a fost sa fie. Sotul a concluzionat ieri, foarte surprins: e primul copil care nu te pupa si iti sare in brate. Deci... asta e.
Mai sunt povesti aici in care fetele nu s-au indragostit de primul copil. Vedem ce o fi la urmatorul copilas, oricum nu am ce face decat sa astept.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmencat spune:

carmen_ch_12 felicitari!

amy2007, rabdare, ca apare si copilasul tau; nu fi necajita ca nu te-ai potrivit cu primul copil vazut, pur si simplu se poate intampla

anil, stii care e problema cu aplicarea legii? ca fiecare directie are propriile ei interpretari, vorba aia: cate bordeie atatea obiceie
am constatat asta si in cazul primei adoptii facute, cand discutam cu fetele care adoptau in perioada aceea si ramaneam uimite cum la fiecare e altfel, legea fiind una singura



Nu te ingrijora de ceea ce gandesc oamenii, nu li se intampla prea des.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmencat spune:

Citat:
citat din mesajul lui simo_73

Citat:
citat din mesajul lui carmen_ch_12

liliana csaki, te rog se ne treci si pe noi in lista:

Teodor Matei-01.01.2009, atestat 16.11.2011, finalizat:08.08.2012



Simo, imi pare rau ca nu a iesit cum trebuie...eu zic, la fel ca si celelalte fete, ca nu trebuie sa lasi lucrurile asa...eventual poti contesta decizia sau ce primesti acasa.
Daca voi simtiti ca e fetita voastra, mergeti mai departe.



mami de Teo


FELICITARI CARMEN, esti o mama fericita
DA, merg mai departe pentru aceasta fetita simt ca este a mea, eu cand ma uit la ea (la poze binenteles) ma vad pe mine cand eram mica. Sper ca bunul dumnezeu sa se uite si catre noi , la situatia in care suntem acum, si sa nu ne lase asa.
sa fiti fericiti impreuna



In viata nu e suficient ca ai ales drumul cel bun. Daca nu mergi repede inainte, te calca in picioare cei care vin din urma.

(Will Rogers)



noi suntem cu sufletul langa voi si ne rugam sa fie bine, sa puteti rezolva si sa luati fetita acasa


Nu te ingrijora de ceea ce gandesc oamenii, nu li se intampla prea des.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denisa220972 spune:

carmen_ch_12 Ma bucur enorm , sa va traiasca si sa fiti fericiti.

p.s. pe unde va duceti in parc sa vin si eu cu domnisoara mea sa ne incuscrim.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mariaa spune:

As vrea sa va spun doua vorbe, fetelor care sunteti in asteptare si celor care mergeti la prima vizita.
Stim toate ca nu exista o reteta exacta a ceea ce ar trebui sa simtim la prima vizita. Mai stim ca atunci cand mergem la prima vizita ne inchipuim toate felurile posibile prima intalnire cu posibilul nostru viitor copil. Cu siguranta numai asa cum se intampla nu ne imaginam.
Nu degeaba se spune ca viata bate filmul

Va rog tineti minte inainte de a merge sa vedeti un copil ca ei simt aceiasi emotie, daca nu si mai mare decat voi, la intalnirea cu pricina. Ca au trecut prin experiente prin care, poate, noi ca adulti n-am putea trece. Tineti minte sa va ganditi doar putin ca daca voi sunteti adulti si va puteti controla emotiile, ei nu pot (cel putin cei mici). Stiu, intuiesc si simt importanta intalnirii (asta daca nu li se spune chiar in mod explicit ce si cum...) si a privirilor voastre care-i iscodesc sau ii imbratiseaza cu caldura si afectiune, dupa caz. Iar copiii reactioneaza la ceea ce primesc, fara ezitare si fara nici o rezerva.

V-as mai ruga din tot sufletul sa tineti minte ca la prima intalnire sa incercati sa dati, cat de putin, nu sa va asteptati sa primiti intai. Dati putin din sufletul vostru mai intai si apoi veti primi. Garantat, neconditionat si nelimitat.

Asteptare cat mai scurta si vizite reusite de acum inainte tuturor !

Simo



Mergi la inceput