M-am hotarat.............adoptie(81)

Raspunsuri - Pagina 15

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Luminoasa spune:


Imi permit sa-ti scriu intrucat inteleg exact prin ce treci.

Si eu sunt de la sectorul 6 si mi-am cunoscut copilasul in cel de-al 3-lea atestat, l-am adus acasa inainte de Craciun. De curand am terminat actele.
Daca vrei, iti impartasesc cu bucurie din experienta mea pe PM. Insa concluzia mea, in urma acestei experiente, este ca trebuie sa ai rabdare si sa fii perseverent.

Succes!


Citat:
citat din mesajul lui anil

Buna tuturor,

Sunt noua pe aici, insa nu asa de "noua" in dorinta de a adopta un copil. Sunt deja la al doilea atestat si ... astept. Suntem atestati la sectorul 6, iar de la atestare pana acum am vazut un singur copilas care era foarte bolnav. Din pacate nu intrezaresc nicio luminita in viitorul apropiat, mi se pare ca sistemul este pur si simplu blocat sau...dar citind povestile voastre ma gandesc ca poate mai e ceva speranta :).

Mult succes tuturor si sper sa ma primiti si pe mine in grupul vostru.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dacris77 spune:

bine ai venit printre noi, anil! amy 2007, dar ce s-a intamplat? care a fost motivul? a fost intalnire cu primul copil?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anil spune:

Carmencat, hmmm eu nu cred ca e chiar asa cu cele 4 luni. In lege scrie ca nu se poate emite un nou atestat atata timp cat ai un atestat valabil, insa asta nu inseamna ca demersurile pentru al doilea atestat nu se pot incepe inainte ca cel valabil sa expire. Tocmai am facut asta pe noua lege si nu au fost probleme, am primit al doilea atestat la 5 zile dupa expirarea primului. In plus in lege se stipuleaza ca pentru a se considera continuitate intre atestate trebuie sa nu existe o pauza mai mare de 3 ( sau 4 , nu imi mai aduc aminte sigur) luni intre atestate.

Daca deja au inceput procedurile de adoptie, atestatul se prelungeste automat.

Eu zic sa nu te bazezi chiar pe tot ce zic cei de la directii ca de multe ori habar nu au, am avut astfel de surprize, iar in momentul in care m-am dus cu legea la ei, brusc unele lucruri s-au schimbat si ce era imposibil a devenit posibil.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LiliGuran spune:


Bun venit,draga Anil! Speram ca fiecare dintre noi sa impartasim cat mai repede bucuria de a gasi copilasul mult dorit ! Ne bucuram ca suntem impreuna si invatam din experinta fiecaruia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anil spune:

Mi-ar face placere daca poti sa impartasesti povestea ta cu mine.

Multumesc

Citat:
citat din mesajul lui Luminoasa


Imi permit sa-ti scriu intrucat inteleg exact prin ce treci.

Si eu sunt de la sectorul 6 si mi-am cunoscut copilasul in cel de-al 3-lea atestat, l-am adus acasa inainte de Craciun. De curand am terminat actele.
Daca vrei, iti impartasesc cu bucurie din experienta mea pe PM. Insa concluzia mea, in urma acestei experiente, este ca trebuie sa ai rabdare si sa fii perseverent.

Succes!


Citat:
citat din mesajul lui anil

Buna tuturor,

Sunt noua pe aici, insa nu asa de "noua" in dorinta de a adopta un copil. Sunt deja la al doilea atestat si ... astept. Suntem atestati la sectorul 6, iar de la atestare pana acum am vazut un singur copilas care era foarte bolnav. Din pacate nu intrezaresc nicio luminita in viitorul apropiat, mi se pare ca sistemul este pur si simplu blocat sau...dar citind povestile voastre ma gandesc ca poate mai e ceva speranta :).

Mult succes tuturor si sper sa ma primiti si pe mine in grupul vostru.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns malex spune:


Citat:
citat din mesajul lui anil

Carmencat, hmmm eu nu cred ca e chiar asa cu cele 4 luni. In lege scrie ca nu se poate emite un nou atestat atata timp cat ai un atestat valabil, insa asta nu inseamna ca demersurile pentru al doilea atestat nu se pot incepe inainte ca cel valabil sa expire. Tocmai am facut asta pe noua lege si nu au fost probleme, am primit al doilea atestat la 5 zile dupa expirarea primului. In plus in lege se stipuleaza ca pentru a se considera continuitate intre atestate trebuie sa nu existe o pauza mai mare de 3 ( sau 4 , nu imi mai aduc aminte sigur) luni intre atestate.

Daca deja au inceput procedurile de adoptie, atestatul se prelungeste automat.

Eu zic sa nu te bazezi chiar pe tot ce zic cei de la directii ca de multe ori habar nu au, am avut astfel de surprize, iar in momentul in care m-am dus cu legea la ei, brusc unele lucruri s-au schimbat si ce era imposibil a devenit posibil.


ANIL!
Te rog sa-mi spui si mie ce acte trebuie pt reatestare, daca mai facem cursuri si cu cat timp inainte ai depus dosarul de reatestare!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loriana74 spune:

Bine ai venit Anil si mult succes!
Si eu sunt atestata tot la sect 6, insa ...degeaba.Sunt la primul atestat si , sincer , ma demoralizeaza rau sa vad ca nu se intampla nimic.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmencat spune:

Citat:
citat din mesajul lui anil

Carmencat, hmmm eu nu cred ca e chiar asa cu cele 4 luni. In lege scrie ca nu se poate emite un nou atestat atata timp cat ai un atestat valabil, insa asta nu inseamna ca demersurile pentru al doilea atestat nu se pot incepe inainte ca cel valabil sa expire. Tocmai am facut asta pe noua lege si nu au fost probleme, am primit al doilea atestat la 5 zile dupa expirarea primului. In plus in lege se stipuleaza ca pentru a se considera continuitate intre atestate trebuie sa nu existe o pauza mai mare de 3 ( sau 4 , nu imi mai aduc aminte sigur) luni intre atestate.

Daca deja au inceput procedurile de adoptie, atestatul se prelungeste automat.

Eu zic sa nu te bazezi chiar pe tot ce zic cei de la directii ca de multe ori habar nu au, am avut astfel de surprize, iar in momentul in care m-am dus cu legea la ei, brusc unele lucruri s-au schimbat si ce era imposibil a devenit posibil.


Mersi de info, o a discut cu doamnele de la directie de treaba asta.
Eu sper, sper, sper sa ne incadram intr-un atestat, mai ales ca acum vlem o sulioala mai male.
Sa depun eu actele si sa fie ok, ca dupa aia o sa fiu acolo cat de des, sa le explice fica-mea, cum stie ea mai bine ca ea vlea o sulioala mai male ACUM!

Nu te ingrijora de ceea ce gandesc oamenii, nu li se intampla prea des.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anil spune:

Citat:
citat din mesajul lui malex


ANIL!
Te rog sa-mi spui si mie ce acte trebuie pt reatestare, daca mai facem cursuri si cu cat timp inainte ai depus dosarul de reatestare!


malex, iti dau copy/paste din normele de aplicare a legii, exact asta am primit si de la directie.

Dosarul l-am depus cu 4 luni inainte de expirarea atestatului vechi, iar cei de la directie au emis un nou atestat la diferenta de 5 zile fata de cel vechi.

Teoretic, conform legii si a normelor de aplicare se reia intreg procesul, asta incluzand cursurile si toate vizitele. Cei de la directii sunt obligati sa faca asta. Eu nu am facut toti pasii, numarul de intalniri a fost mult mai mic, iar cursurile le-am facut din nou (de fapt la primul atestat nu prea am facut acele cursuri intr-un cadru oficial, asa ca pentru mine a fost diferit fata de ce facusem prima data). Dar depinde foarte mult de asistentul social de la directie, in hartii trebuie sa apara toate intalnirile, insa se pot face mai putine si sa se treaca in hartii mai multe. Pana la urma ne-am intalnit si discutat de atatea ori, incat ne cunoastem deja cu asistentul social destul de bine si ar fi fost o pierdere de timp de ambele parti.

a)copie de pe buletinul/cartea de identitate, permisul de sedere pe termen lung sau, dupa caz, cartea de rezidenta permanenta;
b)declaratie autentica pe propria raspundere cu privire la locuirea efectiva si continua pe teritoriul României în ultimele 12 luni anterioare depunerii cererii de evaluare, neexistând absente temporare care cumulat sa depaseasca 3 luni;
c)copie legalizata de pe certificatul de nastere;
d)copie legalizata de pe certificatul de casatorie sau hotarârea de divort/certificatul de divort, daca este cazul;
e)copie de pe titlul de proprietate sau alt document care sa ateste dreptul de folosinta a locuintei;
f)certificatul de cazier judiciar;
g)adeverinte de venit sau alte documente care atesta veniturile solicitantului/solicitantilor;
h)certificat/adeverinta medical/medicala eliberat/eliberata de medicul de familie privind starea de sanatate si eventualele boli cronice, însotit/însotita de rezultatul evaluarii psihiatrice;
i)minimum doua caracterizari de la ultimul loc de munca pentru fiecare solicitant;
j)declaratia sotului care nu se asociaza la cererea de adoptie, cu indicarea expresa a motivelor neasocierii;
k)declaratie autentica pe propria raspundere din care sa rezulte ca solicitantul/solicitantii nu este/sunt decazut/decazuti din drepturile parintesti, precum si referitor la faptul ca nu are/au copil/copii în sistemul de protectie speciala;
l)certificatul de cazier judiciar al persoanelor cu care locuieste solicitantul;
m)certificat/adeverinta medicala eliberat/eliberata de medicul de familie privind starea de sanatate a celorlalte persoane cu care locuieste solicitantul, cu mentionarea eventualelor boli cronice, însotit/însotita de rezultatul evaluarii psihiatrice.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns malex spune:

Nu stiu ce sa zic....eu am sunat-o de 2 ori pe AS si raspunsul a fost acelasi....sa nu depun inca dosarul decat cu 1 luna inainte.......

Mergi la inceput