M-am hotarat.............adoptie(81)

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns analias spune:

simo_73,
de ce e nevoie de consiliere? In ce scop? Nu ai facut cursul in timpul atestarii?



Citat:
citat din mesajul lui simo_73

Alabina, Mailul de la ORA este: secretariat@adoptiiromania.ro????????
Pentru ca as vrea sa trimit si eu un mail in care sa le pun urmatoarea intrebare: Este legal ca eu familie cu atestat valabil sa fiu trimisa la consiliere la un psiholog de la leaganul de copii din orasul meu???????


In viata nu e suficient ca ai ales drumul cel bun. Daca nu mergi repede inainte, te calca in picioare cei care vin din urma.

(Will Rogers)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmencat spune:

Tocmai am vorbit si eu la Directie. Luni ma duc sa iau lista cu noile documente.
Trebuie sa ne reatestam, s-au schimbat multe fata de ce stiam, trebuie sa facem si cursul.
Totul nou noutz. Nu se pune ca avem deja un copil adoptat si am mai trecut prin toate astea o data.

Asa ca respiram adanc si o luam de la capat.

Nu te ingrijora de ceea ce gandesc oamenii, nu li se intampla prea des.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LIANA22 spune:

Simo 73 , adresa la care am scris eu pentru probleme de legislatie si de la care am primit un raspuns lamuritor , relativ repede este secretariat@adoptiiromania.ro . Fiecare sesizare este inaintata unui compartiment care se ocupa cu diferitele probleme semnalate .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alabina spune:

Simo, da, asta e adresa. Pt orice problema, scrii la adresa asta si ti se redirectioneaza mesajul. Dar de ce v-au trimis la consiliere si cine?!

MTHFR C677T Heterozigot, PAI - 675 Heterozigot 4G/5G, 4 sarcini oprite in evolutie,mutatiile descoperite dupa ultima sarcina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simo_73 spune:

Fetelor, am fost la seful serviciu familial care are in subordine pe cei cu plasamanet si asistentii maternali, i-am povestit totul si mi-a dat dreptate in totul, adica: asistenta maternala nu procedeaza deloc bine iar ce face ea vrea sa le arate AS de la adoptie ca acest copil nu se potriveste cu noi, ca nu trebuie sa se ataseze de copil sau cel putin sa nu arate.
Stiati ca daca asistentul maternal nu coopereaza intr-un proces de adoptie si nu incearca profesional sa pregateasca copilul, ea isi risca atestatul de asitent maternal???????????????

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amy2007 spune:

Buna. Voiam sa va spun ca am facut ceva progrese. M-au sunat de la DPC si mi-au spus ca au o fetita de aproape 3 ani, mama nu are schizofrenie sau leucemie, a avut sifilis... Oricum e mai bine. Am decis ca saptamana viitoare sa mergem sa vedem dosarul si sa mergem sa o vedem.
Mi-au spus din dosar ca i s-a administrat penicilina in primele zile de viata si rezultatele initiale cat si ulterioare au fost negative.
Va tin la curent :).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simo_73 spune:

Citat:
citat din mesajul lui amy2007

Buna. Voiam sa va spun ca am facut ceva progrese. M-au sunat de la DPC si mi-au spus ca au o fetita de aproape 3 ani, mama nu are schizofrenie sau leucemie, a avut sifilis... Oricum e mai bine. Am decis ca saptamana viitoare sa mergem sa vedem dosarul si sa mergem sa o vedem.
Mi-au spus din dosar ca i s-a administrat penicilina in primele zile de viata si rezultatele initiale cat si ulterioare au fost negative.
Va tin la curent :).

_
Copiii nu le datoreaza parintilor viata, ci cresterea (Nicolae Iorga) [http://handmadeamy.blogspot.com/]


Felicitari Amy, sa dea Bunul Dumnezeu sa fie bine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denisa220972 spune:

Dragutelor stati voi calm putin si linistiva, fiindca voi va smulgeti parul din cap si pe ele le doare undeva(AM).
Respectati programul de vizita cum il face( AM+AS)dar impuneti-va punctul de vedere, in momentul in care nu-l respecta, luati voi o foaie de hartie si scrieteti acolo tot ce va deranjat la aceea intalnire va duceti cu ea la secretariatul directorului luati un nr. de inregistrare, fiindca pe vorbe nu se face nimic, doar hartia poti sa o prinzi la dosar. In momentul in care spune ca nu va potriviti cu copilul respectiv atunci sa le dati peste nas cu memoriu inregistrat de voi. In conditiile de fata nu poate nimeni sa va spuna ca ei nu au stiu de situatia creata de catre AM.
Raportul de evaluare nu-l intocmeste AM ,ci AS de caz, stiti ca pana la DD te mananca sfinti, asa ca pana la director sunt astia mici care te lucreaza, asa ca, lucrati si voi pe ei.
Fiti calme si totadata ferme sa nu inceapa sa spuna ca ati tipat la ele si le-ati adus injurii.
Asa ca o imbarbatare , stati linistite ca scapati de AM si dati peste alti


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns malex spune:

Iti doresc ca totul sa fie bine......te asteptam cu vesti!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simo_73 spune:

Buna fetelor
Eu am inceput sapatamana cu o veste foarte proasta, am fost anuntata telefonic de catre protectia copilului ca mi-a trimis acasa prin posta o adresa prin care ma instiinteaza ca noi nu ne potrivim practic cu "bubulina noasta".

Nu stiu daca au mai fost cazuri pana acum pe acest forum.
Astept sa vad ce anume scrie in adresa sa vad ce mai pot face.

Mergi la inceput