M-am hotarat.............adoptie(81)

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ckarmen spune:

Buna,
Va citesc povestile despre ce vi se-ntampla cu AM si ma ingrozesc...constat ca noi am avut noroc in privinta asta.Trebuie sa va spun de la inceput ca, suntem spre finalul celor 3 luni de incredintare si abia asteptam sa finalizam cu adoptia.
Faptul ca am ajuns pana aici se datoreaza noua si celor din judetul de unde este puiul nostru , n-as putea spune in ce pondere pentru fiecare, in niciun caz directiei de care apartinem, care,ca o paranteza, dupa ce ne-am luat atestatul au spus ca-l putem pune in rama, ca oricum altceva nu avem ce face cu el.
Dar asta este o alta poveste pe care am s-o spun alta data.
Ce vreau sa va spun acum este ca AM este o femeie extraordinara, care ne-a ajutat foarte mult sa cunoastem copilul, ne-a spus foarte multe despre el,mult mai multe decat ce scria in fisa aceea si, cel putin pana acum s-a confirmat tot ceea ce ne-a spus. Ne-a ajutat sa se apropie copilul de noi, vorbeam foarte des la telefon si ne spunea ce a mai facut si pastram in continuare legatura.Cand l-am luat de la ea, a plans foarte tare pentru ca se atasase foarte mult de el( si-a cerut si scuze pentru asta) si dupa aceea aprox.1sapt. ne-a mai sunat, scuzandu-se mereu daca ne deranjeaza dar vrea sa stie cum s-a acomodat si daca ma mai poate ajuta cu ceva informatii despre el.
Acum o sun eu, mai rar e drept, dar imi face placere sa-i spun ca totul e ok si ca suntem foarte fericiti.
un singur lucru mai vreau sa va spun:eu stiu ca, conf legii( scuze de cacofonie :)) primii care au prioritate in adoptia copilului si sunt intrebati in acest sens sunt AM.prin urmare daca nu l-au vrut din motivele lor( evident, nu comentam acest aspect) de ce oare se impotrivesc adoptiei??? asta e un mister pentru mine.
va pup si revin cand mai pot:)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ivanuta spune:

Doamne Simo-73 prin ce trebuie sa treceti. Nu pot sa cred ca se itnampla in secolul nostru intr-o tara europeana asa ceva. Nu se poate cere o contra expertiza, o comisie ceva care sa analizeze fiecare parte? Ma rog ca Dumnezeu sa va intareasca sa va puteti lua copilul si sa le dea acelor persoane gandul cel bun

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marumiha spune:

Simo ,imi pare tare rau pt.aceasta veste ,Doamne ,dar chiar asa ,cum e posibil ,cum fac ei potrivirea sau ce ar trebui sa faci ca sa spuna ei ca e ok.
Unui copil de 2 ani ce trebuie sa -i faci cind vizitele sint atit de scurte si nu iti permit ca timpul petrecut impreuna cu fetita sa fie fara maternala?E un mare mister ,sper ca totul sa se termine totusi cu bine ,sa fie numai o neintelegere din partea lor , ca o sa-si dea seama cel care a trimis scrisoarea ca nu-i asa.
Dumnezeule ,trebuie sa te lupti cu morile de vint.

Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns analias spune:

E prima oara cand aud ca directia procedeaza in felul acesta. Dar probabil ca aceasta este noua procedura (?).
simo_73, eu as intreba pe ce baza a fost luata decizia? Cand imi vizitam fetita, directia din judetul ei a intocmit cate un raport la fiecare vizita, in care descriau vizita (durata, evenimente, modul cum a fost pregatita fetita, reactiile noastre, deciziile si sfaturile lor - ale psihologului si AS etc) si pe care mi le-au dat mie la un moment dat. Banuiesc ca si in cazul tau s-a procedat la fel si iti vor pune la dispozitie aceste documente. Altfel ... cum isi argumenteaza decizia?


Citat:
citat din mesajul lui simo_73

Buna fetelor
Eu am inceput sapatamana cu o veste foarte proasta, am fost anuntata telefonic de catre protectia copilului ca mi-a trimis acasa prin posta o adresa prin care ma instiinteaza ca noi nu ne potrivim practic cu "bubulina noasta".

Nu stiu daca au mai fost cazuri pana acum pe acest forum.
Astept sa vad ce anume scrie in adresa sa vad ce mai pot face.

In viata nu e suficient ca ai ales drumul cel bun. Daca nu mergi repede inainte, te calca in picioare cei care vin din urma.

(Will Rogers)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amy2007 spune:

Simo, nu-mi vine sa cred ce vi s-a intamplat. Ziceai ca la ultimele intalniri au vazut si cei de la Directie ca asistentul maternal nu se comporta normal. Atunci ei nu au intocmit un raport? Ar trebui sa verifici si raportul acela ar trebui sa-ti fie favorabil tie. Eu zic sa ceri copii dupa rapoarte si eventual sa va duceti in audienta la directorul DPC, la ORA...
Noi maine ne ducem sa vedem pitica. Nu scria nimic deosebit la dosar, decat sifilis congenital prezumtiv, mama cu sifilis, tratament cu penicilina in primele 14 zile si un VDRL negativ la un an si ceva. Are aproape 3 anisori. Va spun maine daca am simtit vreun ,,fluturas" in stomac.
O seara buna.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marumiha spune:

Ami -asteptam vesti frumoase de la tine.


Noi mai avem citeva zile si plecam in vacanta cu baietelul nostru.
Ne face placere sa-l ducem si la d-na maternala ,sa vada ce baiat mare avem si cite lucruri a invatat in aceasta perioada.
E asa de nerabdator sa ajungem in tara ,noi sintem tare curiosi sa vedem reactiile lui.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LiliGuran spune:


Draga Simo,imi inchipui prin ce treceti.Acum trebuie sa asteptati sa vedeti acel verdict trimis acasa ,ce argumente plauzibile au prin care sustin ca nu va potriviti.Nu stiu, ce sa zic acest fapt va contrariaza, zau ca si mie imi vine sa nu ma mai reatestez cand vad cum se desfasoara procesul de adoptie in Romania dar dorinta de a avea un copil imi va da putere si rabdare , dar totusi scuza-ma ca iti spun poate acea fetita a decis Doamne,Doamne ca nu este a voastra si alta fetita va astepta sa o luati acasa sau pana la urma totul o sa rezolve in mod pozitiv pentru voi sa fiti alaturi de copilul dorit.Doamne ajuta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LittleAngel spune:

Citat:
citat din mesajul lui simo_73

Buna fetelor
Eu am inceput sapatamana cu o veste foarte proasta, am fost anuntata telefonic de catre protectia copilului ca mi-a trimis acasa prin posta o adresa prin care ma instiinteaza ca noi nu ne potrivim practic cu "bubulina noasta".

Nu stiu daca au mai fost cazuri pana acum pe acest forum.
Astept sa vad ce anume scrie in adresa sa vad ce mai pot face.


Simo vezi ca nu exsita asa ceva,tu si sotul tau trebuie sa spuneti daca va potriviti sau nu cu fetita,nu ei.
Vezi ca vor s-o dea altcuiva,sigur,au bagat pe altii in fata.
Ia-le de gat pe alea de la DPC!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mariaa spune:

Citat:
citat din mesajul lui marumiha

Ami -asteptam vesti frumoase de la tine.


Noi mai avem citeva zile si plecam in vacanta cu baietelul nostru.
Ne face placere sa-l ducem si la d-na maternala ,sa vada ce baiat mare avem si cite lucruri a invatat in aceasta perioada.
E asa de nerabdator sa ajungem in tara ,noi sintem tare curiosi sa vedem reactiile lui.


Marumiha,
sigur te-ai gandit la multe si sa nu te superi daca am sa mentionez lucruri pe care le ai deja pe lista 'to do' :)
- Sa-l asigurati mereu ca e vorba doar despre o vacanta si ca in 'X' timp reveniti acasa, toti trei (presupun).
- La maternala sa-l lasati sa aleaga el cu cine doarme, maninca, spune povesti, etc., chestii de genul asta pe care le facea acolo inainte alaturi de ei. Ceea ce faceti voi ii va 'vindeca' multe din sufletelul lui. Da, nu e usor, insa merita Pentru el si pentru voi. Si in cazul unor maternali buni, si pentru ei.

Nu mai stiu sigur de cat timp e cu voi insa daca e prima plecare la distanta, sigur vei obsrva schimbari in comportamentul lui dupa o vreme de la revenire.

Vacanta frumoasa va doresc !


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabriela_tutuianu spune:

simo cred ca trebuie sa ceri niste explicatii , si asteptam vesti de la tine . cu nerabdare . eram sigura ca totul este bine .

Mergi la inceput