nu stiu ce se intampla cu mine...

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ladyJ spune:

Oana, tie ti s-a pus un psihodiagnostic?

Inteleg ca ti s-a recomandat psihoterapia, dar psihologul la care ai fost nu e psihoterapeut, e consilier. Consilierea e una, psihoterapia e alta. Sau are pregatire si intr-o forma de psihoterapie?

Iti recomand sa consulti un psihoterapeut specializat pe terapie cognitiv-comportamentala (TOC). E o terapie de scurta durata cu rezultate foarte bune pentru tulburari anxioase/depresii.
Intai ti se pune un diagnostic apoi ti se explica ce si cum veti face. Poate nu e nevoie de pastile. Dar daca e, vorbeste cu medicul psihiatru despre efecte secundare, dosaj, samd. Doar el stie cum sta treaba.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns coracora spune:

Pt. cele care exclud psihiatrul din ecuatie: sa stiti ca uneori, atunci cand esti in haul cel mai hau, nu te poti scutura de noianul de ganduri negre chit ca prizezi valeriana pe nas sau iti impui sa te gandesti la floricele pe campii. Si cu cat stai mai mult in acel hau, cu atat ti se impaienjenesc ochii si gandurile si nu mai poti iesi de unul singur la liman. Ideea e sa iesi cat mai repede din aceasta situatie, este vital. Astfel nu poti "lucra" la propria vindecare.
Daca asta presupune pastile, so be it, macar acele pastile iti vor acorda un respiro in care te minunezi ca creierul tau poate gandi si "normal" iar asta iti va da aripi sa lupti pe mai departe. Aia e gura de oxigen de care are nevoie orice persoana (extrem de) deprimata.

Oana, un mic sfat / atentionare: daca medicul psihiatru iti va prescrie antidepresive pentru starea ta (ceea ce e foarte probabil), sa stii ca nu vor functiona din prima. Din contra, iti vor accentua in primele saptamani fix starile de care vrei sa scapi... Adica: ti-e teama de ganduri, ei bine tocmai cele mai nasoale ganduri te vor coplesi, samd. Sa nu disperi. De-asta iti si spun lucrurile astea, daca le recunosti ca atare, poate nu te vei lasa subjugata de ele. Dupa 2-3 saptamani treci de faza de acomodare cu substanta si vei remarca efectul pastilelor.
Ar fi bine sa ti se prescrie si niste benzodiazepine odata cu antidepresivele - cred ca in Romania se merge pe Xanax; pastilele alea iti vor facilita acomodarea cu antidepresivele si te vor ajuta sa treci cu bine peste faza "grea". Dupa aia nu trebuie sa le mai iei pentru ca-s pacatoase, genereaza dependenta.

Iti doresc multa sanatate!

(rugaciunea ajuta, roaga-te cu sinceritate Maicii Domnului)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns coracora spune:

Si inca un aspect, foarte important: sa nu-ti propui ca la sfarsitul demersului (indiferent in ce ar consta acesta - terapie, medicatie, si terapie si medicatie, autosugestie, hipnoza, tratament homeopatic, etc) sa fii la fel ca inainte...
Starea ta de-acum este o evolutie in sine; ok, o poti numi si involutie daca acum ti-e generic mai rau decat ti-era acum 5 ani (de exemplu). Insa te afli deja cu 24 de ore inaintea zilei de ieri iar corpul si mintea ta sunt schimbate. Chiar si fata de ieri, daramite fata de acum 5 ani cand ti-era "bine".
Propune-ti in schimb ca obiectiv sa-ti limpezesti gandurile si sa reintri din nou in balans cu tine insati. Politica pasilor mici da cele mai bune rezultate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanap85 spune:

Citat:
citat din mesajul lui ladyJ

Oana, tie ti s-a pus un psihodiagnostic?

Inteleg ca ti s-a recomandat psihoterapia, dar psihologul la care ai fost nu e psihoterapeut, e consilier. Consilierea e una, psihoterapia e alta. Sau are pregatire si intr-o forma de psihoterapie?

Iti recomand sa consulti un psihoterapeut specializat pe terapie cognitiv-comportamentala (TOC). E o terapie de scurta durata cu rezultate foarte bune pentru tulburari anxioase/depresii.
Intai ti se pune un diagnostic apoi ti se explica ce si cum veti face. Poate nu e nevoie de pastile. Dar daca e, vorbeste cu medicul psihiatru despre efecte secundare, dosaj, samd. Doar el stie cum sta treaba.
scrie
--------------------------------------------
´´Primul om care a preferat sa injure decat sa dea cu piatra poate fi considerat inventatorul civilizatiei´´S.F.

scrie ceva pe evaluarea psihologica dar nu prea inteleg nimic,nu scrie diagnosticul ci a enumerat 1,2,3,4 ..:)dar citez ceva din ce inteleg"configuratie depresiva persistenta cu manifestari anxioase....)si ceva de scala Beek si Hamas ?..si nu mai inteleg
exact ce scrie pe cartea de vizita a d-nei psiholog:
-psiholog clinica
-consiliere psihologica
-psihologia muncii si organizationala ,evaluarea si consilierea experientiala a copilului,adultului,cuplului si a familiei
pe altcineva nu cunosc si nu am auzit,daca poate cineva sa-mi recomande un psihoterapeut care stie ca e bun...


Mami de ingerasi :David(25.10.2006)Paul (15.05.2009)si Anastasia(25.02.2011).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ladyJ spune:

Oana, uite detalii despre terapia experientiala:

http://www.aquamarin.ro/tipuri-psihoterapie/Psihoterapie-experientiala_9.html


Eu zic sa incepi sedintele cu psihologul la care ai fost. Daca aveti o relatie de incredere, daca te simti bine cu ea(cu psihologul) atunci vor aparea negresit evolutii in starea ta. Pentru ca , pe langa ´´cat de bun e un psihoterapeut´´, e foarte important ca tu sa te simti in siguranta vorbind cu el.
Iar daca vrei mai multe detalii despre forma experientiala, intreaba-o direct, iti va explica cum se lucreaza si cum decurg sedintele.

Scala Beck este o scala de depresie, ´´profunzimea subiectiva a depresiei´´Iar scala Hamilton de asemenea, e un indicator bun al sindromului depresiv.


Bafta! Esti un exemplu foarte bun pentru toti cei care se confrunta la un moment dat cu probleme si admir seriozitatea cu care le tratezi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanap85 spune:

Citat:
citat din mesajul lui ladyJ

Oana, uite detalii despre terapia experientiala:

http://www.aquamarin.ro/tipuri-psihoterapie/Psihoterapie-experientiala_9.html


Eu zic sa incepi sedintele cu psihologul la care ai fost. Daca aveti o relatie de incredere, daca te simti bine cu ea(cu psihologul) atunci vor aparea negresit evolutii in starea ta. Pentru ca , pe langa ´´cat de bun e un psihoterapeut´´, e foarte important ca tu sa te simti in siguranta vorbind cu el.
Iar daca vrei mai multe detalii despre forma experientiala, intreaba-o direct, iti va explica cum se lucreaza si cum decurg sedintele.

Scala Beck este o scala de depresie, ´´profunzimea subiectiva a depresiei´´Iar scala Hamilton de asemenea, e un indicator bun al sindromului depresiv.


Bafta! Esti un exemplu foarte bun pentru toti cei care se confrunta la un moment dat cu probleme si admir seriozitatea cu care le tratezi.

--------------------------------------------
´´Primul om care a preferat sa injure decat sa dea cu piatra poate fi considerat inventatorul civilizatiei´´S.F.

multumesc


Mami de ingerasi :David(25.10.2006)Paul (15.05.2009)si Anastasia(25.02.2011).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns parpalak spune:

Citat:
citat din mesajul lui coracora

Pt. cele care exclud psihiatrul din ecuatie: sa stiti ca uneori, atunci cand esti in haul cel mai hau, nu te poti scutura de noianul de ganduri negre chit ca prizezi valeriana pe nas sau iti impui sa te gandesti la floricele pe campii. Si cu cat stai mai mult in acel hau, cu atat ti se impaienjenesc ochii si gandurile si nu mai poti iesi de unul singur la liman. Ideea e sa iesi cat mai repede din aceasta situatie, este vital. Astfel nu poti "lucra" la propria vindecare.
Daca asta presupune pastile, so be it, macar acele pastile iti vor acorda un respiro in care te minunezi ca creierul tau poate gandi si "normal" iar asta iti va da aripi sa lupti pe mai departe. Aia e gura de oxigen de care are nevoie orice persoana (extrem de) deprimata.

Oana, un mic sfat / atentionare: daca medicul psihiatru iti va prescrie antidepresive pentru starea ta (ceea ce e foarte probabil), sa stii ca nu vor functiona din prima. Din contra, iti vor accentua in primele saptamani fix starile de care vrei sa scapi... Adica: ti-e teama de ganduri, ei bine tocmai cele mai nasoale ganduri te vor coplesi, samd. Sa nu disperi. De-asta iti si spun lucrurile astea, daca le recunosti ca atare, poate nu te vei lasa subjugata de ele. Dupa 2-3 saptamani treci de faza de acomodare cu substanta si vei remarca efectul pastilelor.
Ar fi bine sa ti se prescrie si niste benzodiazepine odata cu antidepresivele - cred ca in Romania se merge pe Xanax; pastilele alea iti vor facilita acomodarea cu antidepresivele si te vor ajuta sa treci cu bine peste faza "grea". Dupa aia nu trebuie sa le mai iei pentru ca-s pacatoase, genereaza dependenta.

Iti doresc multa sanatate!

(rugaciunea ajuta, roaga-te cu sinceritate Maicii Domnului)


Asa e. Esential e sa fii functionala. Adica daca mergi la dentist cu falca umflata, iei fara discutii pastilele si mergi dupa aia la tratament de canal sau extractie, nu?

Altceva voiam sa zic: am citit de curind ca lipsa de iod (iodina si mai ales iodida(?) - in engl. iodine si iodide) poate duce la stari somnolente, pierdere de memorie si stari depresive - in pofida faptului ca TSH-ul iese normal. Remarcasem mai demult ca atunci cind ies cu colegele la sushi am o zi mai activa, asa ca m-am apucat sa maninc alge de mare prajite pe post de rontaiala. Cind nu gasesc, iau pastile (ah, iar pastilele) de alge de mare din magazinele naturiste. Dar nu stiu care-s efectele la alaptat, asa ca daca nu scrie pe prospect nimic, poate mai bine astepti pina dupa ce intarci. Cum ar veni, mie mi-a folosit, nu-i nici o garantie ca foloseste si altcuiva in general sau tie in particular.

Multa sanatate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanap85 spune:

Citat:
citat din mesajul lui parpalak

Citat:
citat din mesajul lui coracora

Pt. cele care exclud psihiatrul din ecuatie: sa stiti ca uneori, atunci cand esti in haul cel mai hau, nu te poti scutura de noianul de ganduri negre chit ca prizezi valeriana pe nas sau iti impui sa te gandesti la floricele pe campii. Si cu cat stai mai mult in acel hau, cu atat ti se impaienjenesc ochii si gandurile si nu mai poti iesi de unul singur la liman. Ideea e sa iesi cat mai repede din aceasta situatie, este vital. Astfel nu poti "lucra" la propria vindecare.
Daca asta presupune pastile, so be it, macar acele pastile iti vor acorda un respiro in care te minunezi ca creierul tau poate gandi si "normal" iar asta iti va da aripi sa lupti pe mai departe. Aia e gura de oxigen de care are nevoie orice persoana (extrem de) deprimata.

Oana, un mic sfat / atentionare: daca medicul psihiatru iti va prescrie antidepresive pentru starea ta (ceea ce e foarte probabil), sa stii ca nu vor functiona din prima. Din contra, iti vor accentua in primele saptamani fix starile de care vrei sa scapi... Adica: ti-e teama de ganduri, ei bine tocmai cele mai nasoale ganduri te vor coplesi, samd. Sa nu disperi. De-asta iti si spun lucrurile astea, daca le recunosti ca atare, poate nu te vei lasa subjugata de ele. Dupa 2-3 saptamani treci de faza de acomodare cu substanta si vei remarca efectul pastilelor.
Ar fi bine sa ti se prescrie si niste benzodiazepine odata cu antidepresivele - cred ca in Romania se merge pe Xanax; pastilele alea iti vor facilita acomodarea cu antidepresivele si te vor ajuta sa treci cu bine peste faza "grea". Dupa aia nu trebuie sa le mai iei pentru ca-s pacatoase, genereaza dependenta.

Iti doresc multa sanatate!

(rugaciunea ajuta, roaga-te cu sinceritate Maicii Domnului)


Asa e. Esential e sa fii functionala. Adica daca mergi la dentist cu falca umflata, iei fara discutii pastilele si mergi dupa aia la tratament de canal sau extractie, nu?

Altceva voiam sa zic: am citit de curind ca lipsa de iod (iodina si mai ales iodida(?) - in engl. iodine si iodide) poate duce la stari somnolente, pierdere de memorie si stari depresive - in pofida faptului ca TSH-ul iese normal. Remarcasem mai demult ca atunci cind ies cu colegele la sushi am o zi mai activa, asa ca m-am apucat sa maninc alge de mare prajite pe post de rontaiala. Cind nu gasesc, iau pastile (ah, iar pastilele) de alge de mare din magazinele naturiste. Dar nu stiu care-s efectele la alaptat, asa ca daca nu scrie pe prospect nimic, poate mai bine astepti pina dupa ce intarci. Cum ar veni, mie mi-a folosit, nu-i nici o garantie ca foloseste si altcuiva in general sau tie in particular.

Multa sanatate!

nu stiam asta ,ca lipsa iodului poate da aceste simptome..e bine de stiut
oricum trebuie mare grija si cu iodul ca prea mult strica:)
soramea are tiroida,i-a gasit o cantitate f mare de iod in organism..vreau sa zic ca s-a deformat aproape la fata din cauza tiroidei aproape i-au iesit ochii din orbite

acu 2 zile m-am simtit f rau,am intrat intr-o stare depresiva de am inceput sa plang ca nu stiam ce sa fac...
cand ma simt mai bine zic"las ca o mai alaptez un pic,o saptamana si mai vedem" dar cand fac cate" o criza " de aia nu-mi mai vine sa mai astept nici o zi :(
nu ma mai uit nici la stiri ,nici la filme de astea cu tragedii,drame,si astea imi dau o stare aiurea sau cand mai aud cate o veste proasta,ca a murit cineva de ex..

daca tot am deschis subiectul si discutia continua :)as vrea sa mai spun cate ceva ..pentru ca ,in primul rand, ca ma intereseaza sa vad daca si altcineva a observat acest lucru sau chiar a patit asta... am inceput sa ma simt asa dupa prima nastere,a fost o trauma pentru mine travaliul si am zbierat f tare si mult,~6 ore continuu,de atunci am simtit ca in capul meu e mereu o tensiune,am devenit mai irascibila si dupa ce ma enervez, si daca tip,imediat capul mie greoi si simt tensiunea aia,sau cand plange vreunul din copii la fel ,pur si simplu nu suport zgomotele,tipetele.

iar de uituca nu mai zic,in moimetul asta vreau sa scriu ceva si urmatorul moment am uitat,e groaznic:(


Mami de ingerasi :David(25.10.2006)Paul (15.05.2009)si Anastasia(25.02.2011).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Oana,eu uitam frecvent pana si terminologia de specialitate....uitam ce vreau sa scriu,editam de exemplu atat de des mesajele ca ziceai ca+s dusa.Ma temeam de ceva degenerativ....tot felul de prostii imi treceau prin cap,vroiam sa spun una si nu-mi gaseam cuvintele,de astea...

Si eram si foarte irascibila,nu ca as fi calma de obicei dar...
De aia mi-am facut intai tomograf si analize,apoi mi-a explicat neurologul ca ,daca creierul nu e oxigenat cum trebuie,nu se elimina toxinele si apar tot felul de simptome,pana la un posibil AVC....dureri musculare senzatie de lesin...dupa instituirea tratamentului nu mai am nic`....cred ca la tine e si putin depresie postpartum,dar hormonii te ataca inclusiv iti ataca functionalitatea organismului.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanap85 spune:

Citat:
citat din mesajul lui eumada

Oana,eu uitam frecvent pana si terminologia de specialitate....uitam ce vreau sa scriu,editam de exemplu atat de des mesajele ca ziceai ca+s dusa.Ma temeam de ceva degenerativ....tot felul de prostii imi treceau prin cap,vroiam sa spun una si nu-mi gaseam cuvintele,de astea...

Si eram si foarte irascibila,nu ca as fi calma de obicei dar...
De aia mi-am facut intai tomograf si analize,apoi mi-a explicat neurologul ca ,daca creierul nu e oxigenat cum trebuie,nu se elimina toxinele si apar tot felul de simptome,pana la un posibil AVC....dureri musculare senzatie de lesin...dupa instituirea tratamentului nu mai am nic`....cred ca la tine e si putin depresie postpartum,dar hormonii te ataca inclusiv iti ataca functionalitatea organismului.

Madalina


Copiii gasesc de toate în nimic. Adultii, nimic în toate."

mada dar mie mi-a facut EEG ala si inca o raza..oare nu putea sa fi vazut acolo daca era ceva in neregula?
tie ce ti-a dat sa iei ptr oxigenarea astaa creierului?
mie nu mi-a gasit decat o fractura mai veche de la o cazatura ,netratata atunci ,insa a spus ca osul s-a lipit si altceva nimic ,asta cred ca insemna ca e in regula
aa :) m-a pus neurologul in picioare si sa inchid ochii,simteam cum ma clatin si mi-a zis ca sunt nervii:D

Mami de ingerasi :David(25.10.2006)Paul (15.05.2009)si Anastasia(25.02.2011).

Mergi la inceput