nu stiu ce se intampla cu mine...

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Tomograful detecteaza cea mai mica modificare .
Betaserc de 8mg.Initial mi+a dat vincamina,dar medicamentul Oxybral cu eliberare intarziata nu mai exista la noi,iar ce exista nu e filmat si nu are acelasi efect,ba mai mult da dureri de stomac ingrozitoare.
Alternativa asta a fost ,urmand,daca nu-l tolerez sa schimbe tratamentul.Se pare ca functioneaza perfect.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cafea spune:

Oana, nu am avut foarte mult timp ca sa citesc in detaliu toate raspunsurile pe care le-ai primit, dar din cate ai scris tu este posibil sa fi ramas cu o trauma in urma primei nasteri. Senzatia ca nu ai nici o putere, disperarea pe care trebuie sa le fi simtit, cred ca si-au pus amprenta asupra ta. In al doilea rand, este posibil sa fii multumita de viata pe care o ai, de familia ta, sa nu vrei sa schimbi nimic, dar sa suferi de anxietate, iar aceasta anxietate sa fie cauzata de felul in care te raportezi la tine insati ( de exemplu, lipsa de incredere in sine, poate cauzata de ceva din trecut, sau dorinta de a face totul perfect, de a fi mereu "la inaltime"). Aceste lucruri, sau altele, le poti descoperi numai discutand cu un psiholog in care sa ai incredere. Jumatate din lupta este castigata pentru ca iti dai seama ca este ceva in neregula si vrei sa gasesti o solutie. Eu iti doresc sa iti gasesti linistea, si iti trimit o imbratisare virtuala

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanap85 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Cafea

Oana, nu am avut foarte mult timp ca sa citesc in detaliu toate raspunsurile pe care le-ai primit, dar din cate ai scris tu este posibil sa fi ramas cu o trauma in urma primei nasteri. Senzatia ca nu ai nici o putere, disperarea pe care trebuie sa le fi simtit, cred ca si-au pus amprenta asupra ta. In al doilea rand, este posibil sa fii multumita de viata pe care o ai, de familia ta, sa nu vrei sa schimbi nimic, dar sa suferi de anxietate, iar aceasta anxietate sa fie cauzata de felul in care te raportezi la tine insati ( de exemplu, lipsa de incredere in sine, poate cauzata de ceva din trecut, sau dorinta de a face totul perfect, de a fi mereu "la inaltime"). Aceste lucruri, sau altele, le poti descoperi numai discutand cu un psiholog in care sa ai incredere. Jumatate din lupta este castigata pentru ca iti dai seama ca este ceva in neregula si vrei sa gasesti o solutie. Eu iti doresc sa iti gasesti linistea, si iti trimit o imbratisare virtuala

multumesc
azi mi-am propus sa schimb ceva,am citit o carte de psihologie ca sa inteleg mai bine ce se intampla in psihicul omului si am invatat ca totul depinde de mine cum imi fac viata si cum gandesc,,,voi incerca sa -i insuflu subconstientului meu doar lucruri bune:)
voi merge si la psiholog ,acum e in concediu d-na ,dar voi incerca si sunt sigura ca voi reusi daca imi dorecsc asta,pentru ca eu chiar imi doresc ca sa fiu cea care dicteaza :D
e f interesant cum lucrurile care le gandesti,le spui,intra in subconstientul tau si depibde de aceste lucruri cum esti tu,fericit sau nu
voi incerca metoda asta de autosugestie..
eumada multumesc de raspuns

Mami de ingerasi :David(25.10.2006)Paul (15.05.2009)si Anastasia(25.02.2011).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ladyJ spune:

Oana, am impresia ca ti-a cazut in mana o carte cu abordare cognitiv-comportamentala. Pentru ca TCC-ul lucreaza practic cu gandurile tale, le identifica pe cele irationale care iti fac rau si le inlocuiesti cu o gandire rationala, armonioasa, care iti face bine.

Puterea gandurilor noastre este imensa. Ce gandim, aia simtim, cam asa ar fi pe scurt.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanap85 spune:

Citat:
citat din mesajul lui ladyJ

Oana, am impresia ca ti-a cazut in mana o carte cu abordare cognitiv-comportamentala. Pentru ca TCC-ul lucreaza practic cu gandurile tale, le identifica pe cele irationale care iti fac rau si le inlocuiesti cu o gandire rationala, armonioasa, care iti face bine.

Puterea gandurilor noastre este imensa. Ce gandim, aia simtim, cam asa ar fi pe scurt.

--------------------------------------------
´´Primul om care a preferat sa injure decat sa dea cu piatra poate fi considerat inventatorul civilizatiei´´S.F.

asa este ,tot timpul cand imi vine sa ma gandesc la ceva neplacut incerc sa gandesc ceea ce-mi doresc eu,sa schimb gandurile si imi dau seama ca asta se petrece doar in mintea mea
caretea se numeste"puterea extraordinara a subconstientuluk tau" de josph Murrhy,o carte f buna

Mami de ingerasi :David(25.10.2006)Paul (15.05.2009)si Anastasia(25.02.2011).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ladyJ spune:

A, Joseph Murphy a fost considerat ´´parintele gandirii pozitive´´ dar nu avea treaba cu TCC.

In paranteza fie spus, cognitivistii considera conceptul de gandire pozitiva ca fiind o capcana, pentru ca nu te lasa practic sa traiesti afectivitatea negativa(ingrijorarea de exemplu) care e si ea parte din viata si poate fi rationala.

Iti dau un PM cu un link.Poate te ajuta sa intelegi ce vreau sa zic, ca ai si exemple acolo.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanap85 spune:

Citat:
citat din mesajul lui ladyJ

A, Joseph Murphy a fost considerat ´´parintele gandirii pozitive´´ dar nu avea treaba cu TCC.

In paranteza fie spus, cognitivistii considera conceptul de gandire pozitiva ca fiind o capcana, pentru ca nu te lasa practic sa traiesti afectivitatea negativa(ingrijorarea de exemplu) care e si ea parte din viata si poate fi rationala.

Iti dau un PM cu un link.Poate te ajuta sa intelegi ce vreau sa zic, ca ai si exemple acolo.

--------------------------------------------
´´Primul om care a preferat sa injure decat sa dea cu piatra poate fi considerat inventatorul civilizatiei´´S.F.

ok ,mie mi se pare f realista cartea si extraordinar de bine definita..pur si simplu te face sa faci intocmai ca acolo:)
TCC?

Mami de ingerasi :David(25.10.2006)Paul (15.05.2009)si Anastasia(25.02.2011).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ladyJ spune:

Da, TCC adica Terapia Cognitiv-Comportamentala. (cognitie-ganduri)
O sa intelegi din link ul pe care ti l-am dat, puterea exemplului :)

Nu am citit carea lui Murphy, daca te ajuta este excelent!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanap85 spune:

ok,in timp ce citesc si comentez ca sa nu uit ce vreau sa spun:)
"raul este bine"
:D nu inteleg
stiu ca e normal sa existe raul pentru ca noi avem liberul albitru sa alegem ,si e normal ca oamenii sa iubeasca binele,deci de ce raul este bine?
"Nu are suport logic deoarece niciunde nu scrie c#259; dac#259; ne dorim ceva atunci acel lucru trebuie s#259; se întâmple"
eu cred ca daca ne dorim un lucru se poate intampla ,insa numai daca ai credinta,si ma refer la faptul sa crezi ca se poate intampla,de obicei se intampla ca cei care isi doresc un lucru si au credinta ,fac tot posibilul ca acel lucru sa ia realitate
binenteles ca dorintele sunt toate posibile:)
de ex cand iti doresti ceva f mult trebuie sa repeti contunuu acea dorinta ,optimist si cu crez, si sa iti imaginezi ca deja ai primit ,astfel dorinta intra in subconstientul tau si prinde viata
"eu imi doresc sa fiu sanatoasa,sunt sanatoasa "daca cred acest lucru si repet mereu,si ma gandesc numai la asta dorinta mea se va indeplini,pentru ca in timp ce cred eu fac posibil acest lucru
"A#351;adar, elementul s#259;n#259;tos nu este gândirea pozitiv#259;, cum fals se crede la nivel sim#355;ului comun. Gândirea pozitiv#259; poate s#259; fie ira#355;ional#259;"
eu cred ca tocmai gandirea pozitiva te face sa gandesti rational..
daca te simti deprimat renunti sa mai lupti pe cand o gandire pozitiva te face sa nu renunti niciodata si sa lupti continuu ptr ceea ce-ti doresti
daca am gandi rational de fiecare data ,dupa apartente ,si nu am gandi dincolo de cum poate sa fie .. am spune "nu mai incerc sa -mi cumpar masina aia ca oricum nu am bani sa o cumpar,asta e realitatea ca nu am" pe cand o gandire pozitiva "chiar daca acum nu am bani stiu ca pot face tot posibilul sa mi-o cumpar si voi reusi"si in acest fel parca avem mai multa dorinta sa facem posibil
cumva cred ca trebuie sa ai o gandire rationala dar pozitiva:)

"A#351;adar, pentru a fi fericit, trebuie s#259; fii (1) mul#355;umit de trecut, (2) (cât mai) bucuros în prezent #351;i (3) optimist fa#355;#259; de viitor".

f adevarat


am citit in mare .adica ceea ce ma interesa dar nu stiu ,uneori e bine ca omul sa viseze,sa aspire la un ideal,sa-si doreasca ,sa spere
in fond un om fericit e un om multimit;un om optimist e un om fericit ,fericirea ne-o cladim noi si e intocami asa cum ne-o facem,putem fi fericiti cu ce avem si sa ne dorim mereu mai mult si sa credem ca se poate, sau putem fi nefericiti si sa asteptam sa se intample un miracol,ceea ce nu e posibil
citind cartea lui Murphi am invatat ca si constientul si subconstientul nostru are nevoie sa fie "intretinut",cu ganduri bune,pozitive si optimiste,ca daca stai si te gmdesti numai la rau e normal sa-ti mearga rau,pentru ca nu faci nimic sa fie bine
mie mi se pare o carte logica si adevarata si pe intelesul tuturor,mi s e pare ca subconstientul nostru e ca un fel de" Duh Sfant":)
te ajuta s traieti in armonie cu tot din tine..
sau un fe;l de calculator,ii dai sa lucreze la ceva si el iti face lucrarea intocmai cum i-ai cerut :)

Mami de ingerasi :David(25.10.2006)Paul (15.05.2009)si Anastasia(25.02.2011).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ladyJ spune:

Citat:
citat din mesajul lui oanap85

ok,in timp ce citesc si comentez ca sa nu uit ce vreau sa spun:)
"raul este bine"
:D nu inteleg
stiu ca e normal sa existe raul pentru ca noi avem liberul albitru sa alegem ,si e normal ca oamenii sa iubeasca binele,deci de ce raul este bine?
"Nu are suport logic deoarece niciunde nu scrie c#259; dac#259; ne dorim ceva atunci acel lucru trebuie s#259; se întâmple"
eu cred ca daca ne dorim un lucru se poate intampla ,insa numai daca ai credinta,si ma refer la faptul de obicei se intampla sa crezi ca se poate intampla,ca cei care isi doresc un lucru si au credinta ,fac tot posibilul ca acel lucru sa ia realitate
binenteles ca dorintele sunt toate posibile:)
de ex cand iti doresti ceva f mult trebuie sa repeti contunuu acea dorinta ,optimist si cu crez, si sa iti imaginezi ca deja ai primit ,astfel dorinta intra in subconstientul tau si prinde viata
"eu imi doresc sa fiu sanatoasa,sunt sanatoasa "daca cred acest lucru si repet mereu,si ma gandesc numai la asta dorinta mea se va indeplini,pentru ca in timp ce cred eu fac posibil acest lucru


Ar fi minunat daca am putea face posibile lucruri doar gandindu-ne intruna la ele. :) Asta nu inseamna insa ca nu ne ajuta sa gandim optimist, inseamna doar ca intreaga perspectiva a gandirii e bine sa ramana logica si rationala.
Partea importanta din acest proces(cel bolduit) este aceea ca: chiar daca eu imi doresc ca lucrurile sa mearga intr-un anume fel, inteleg si accept ca viata nu va respecta dorintele mele doar pentru ca eu vreau asta.
Altfel, cu tot optimismul si toata dorinta de a fi viata intr-un anume fel, cu tot efortul pe care il depui in sensul asta....ce faci cand defapt nu se va intampla cum doresti tu sa se intample si nici macar nu esti dispus sa recunosti ca viata nu trebuie sa se intample cum doresti tu?
Imi doresc sa se intample,mi-ar placea sa se intample, fac tot ce pot in directia asta, insa stiu si inteleg ca daca eu VREAU nu inseamna automat ca va fi cum vreau eu.


Citat:


"A#351;adar, elementul s#259;n#259;tos nu este gândirea pozitiv#259;, cum fals se crede la nivel sim#355;ului comun. Gândirea pozitiv#259; poate s#259; fie ira#355;ional#259;"
eu cred ca tocmai gandirea pozitiva te face sa gandesti rational..
daca te simti deprimat renunti sa mai lupti pe cand o gandire pozitiva te face sa nu renunti niciodata si sa lupti continuu ptr ceea ce-ti doresti
daca am gandi rational de fiecare data ,dupa apartente ,si nu am gandi dincolo de cum poate sa fie .. am spune "nu mai incerc sa -mi cumpar masina aia ca oricum nu am bani sa o cumpar,asta e realitatea ca nu am" pe cand o gandire pozitiva "chiar daca acum nu am bani stiu ca pot face tot posibilul sa mi-o cumpar si voi reusi"si in acest fel parca avem mai multa dorinta sa facem posibil
cumva cred ca trebuie sa ai o gandire rationala dar pozitiva:)


Gandirea pozitiva nu inseamna gandire rationala. Exista si gandire pozitiva irationala. Viata e formata din lucruri pozitive si lucruri negative. Oricat ne-am dori noi, nu se poate sa traim viata inconjurati doar de lucruri pozitive, in ciuda gandirii pozitive, in ciuda dorintei, in ciuda eforturilor. Atunci nu ne ramane decat sa acceptam ca tristetea si ingrijorarea fac parte din viata si chiar pot fi...rationale, chiar daca nu pozitive.

Masina: imi doresc foarte mult sa conduc masina X, voi incepe sa imi draia o pauzasc banii in asa fel incat sa reusesc sa strang suma pentru masina. E logic? este.
Si cu un citat din D.David: ´´ar fi preferabil sa reusesc,(sa cumpar masina) fac tot ce depinde de mine in acest sens,(economie si dramuirea banilor, poate un job mai bine platit, etc) dar daca nu reusesc NU inseamna ca sunt o persoana fara valoare, ci doar ca am avut un comportament mai putin performant, care probabil poate fi imbunatatit in viitor.´´






Citat:



"A#351;adar, pentru a fi fericit, trebuie s#259; fii (1) mul#355;umit de trecut, (2) (cât mai) bucuros în prezent #351;i (3) optimist fa#355;#259; de viitor".

f adevarat


am citit in mare .adica ceea ce ma interesa dar nu stiu ,uneori e bine ca omul sa viseze,sa aspire la un ideal,sa-si doreasca ,sa spere
in fond un om fericit e un om multimit;un om optimist e un om fericit ,fericirea ne-o cladim noi si e intocami asa cum ne-o facem,putem fi fericiti cu ce avem si sa ne dorim mereu mai mult si sa credem ca se poate, sau putem fi nefericiti si sa asteptam sa se intample un miracol,ceea ce nu e posibil
citind cartea lui Murphi am invatat ca si constientul si subconstientul nostru are nevoie sa fie "intretinut",cu ganduri bune,pozitive si optimiste,ca daca stai si te gmdesti numai la rau e normal sa-ti mearga rau,pentru ca nu faci nimic sa fie bine
mie mi se pare o carte logica si adevarata si pe intelesul tuturor,mi s e pare ca subconstientul nostru e ca un fel de" Duh Sfant":)
te ajuta s traieti in armonie cu tot din tine..
sau un fe;l de calculator,ii dai sa lucreze la ceva si el iti face lucrarea intocmai cum i-ai cerut :)

Mami de ingerasi :David(25.10.2006)Paul (15.05.2009)si Anastasia(25.02.2011).



Eu nu am zis ca virgula cartea lui Murphy este buna sau rea, ca nu am citit-o si nu stiu. Am citit doar cate ceva despre autor.
Cartea aceia e o carte. :)

TCC ul e o terapie, adica o metoda tratament pana la urma. Stiintifica. Nu incape comparatie intre carte si metodele de interventie cognitiv-comportamentale. Nu am vrut sa le compar(cartea cu terapia), am vrut doar sa observi niste diferente de abordare, cu exemple, si le-am gasit pe blogul profesorului David.
Ai cititi si sfaturile de la final? Impartite pe categorii?

Sigur ca citindu-le iti ridica alte mii de intebari, ca nu e nimeni langa tine pentru un dialog in acest sens.Pe unele le intelegi, pe altele nu. Dar la terapie, cand esti acolo cu psihoterapeutul, totul capata un alt sens , exista un dialog si incet incet ti se ia panza de pe ochi si vezi mai clar.



Vreau sa adaug ceva, ca sa nu ma intelegi gresit: ai dreptate sa gandesti pozitiv si neaparat rational. Asta inseamna ca atunci cand totusi lucruruile nu se intampla cum iti dorsti, sa fii pregatita sa le accepti. Sa intelegi ca se poate sa nu fie cum iti doresti, dar ca asta nu este cea mai mare catastrofa.Si nici nu inseamna ca esti un om ratat. Ca poti trai cu asta, chiar daca te supara esecul. ca te poti bucura in continuare de viata si esti in continuare un om valoros.
Eu mi-am scos la imprimanta ´´pastilele´´ profesorului de la finalul articolului :). Le recitesc si de fiecare data au putere. :)

Mergi la inceput