Viatza in Germania - cap.80

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns olim spune:

salutare tuturor
fetelor, dau buzna la voi, deoarece am niste nelamuriri, poate imi dati o mana de ajutor !multumesc tuturor
miercuri plecam spre Romania, si intram in Germania,prin Kehl, directia Nuremberg.Sunt curioasa daca in sudul Germaniei exista magazine de destockage, gen NOZ aici, pentru cele care cunosc!Este o retea de magazine in toata Franta, in marile orase, unde gasesti lucruri mult mai ieftine decat in magazinele clasice.Aceste magazine cumpara soldurile nevandute ale marilor magazine.Stiu ca langa Hamburg era unul acum vreo 5 ani, cand al meu sot facea Germania, dar nu stiu cum ii zice!
Va multumesc pentru orice ajutor, detaliu

As mai avea o nelamurire, caut un magazin specializat in autocolante pe pereti, pentru copii cu Crs, Barbie, etc;Imi puteti sugera un magazin de acest tip, as vrea sa caut din timp adresa, sa stim exact ce si unde cautam, mai ales ca Sofia are doar 6 luni si e prima calatorie lunga!

Multumesc tuturor de ajutor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxy spune:

buna fetele , as dori sa intereb pe cele dintre voi care si-au luat cetatenia germana in Bayern, respectiv, München, pentru ca am inteles ca nu e peste tot la fel. Ce ati inteles cu certificatul de nastere nu mai vechi de 6 luni. Eu am pregatit tot dosarul cu acte, am schimbat certificatul meu de nastere pentru ca era de tip vechi, l-am preschimbat in tara in unul de tip nou, dar asta prin martie, iar ale copiilor pentru ca sunt deja de tip nou nu le-am facut nimic, decat traducerea in germana.Acum sunt terminata ca tantea aceea de la KVR ii tot d inainte cu certificat de nastere nu mai vechi de 6 luni.Si nu inteleg ce sa fac.Trebuie sa merg acum cand merg in tara sa le dau pierdute si sa iau altele ca sa fie in termen cand depun dosarul?Sunt tare derutata si chiar nu stiu ce sa fac.Terminul de predare a dosarului il am in octombrie deabia si pana atunci trebuie sa am totul in regula.Va multumesc pentru orice idee.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CT spune:

roxy, vad ca inca nu ti-a raspuns nimeni ... Nu te pot ajuta concret, pentru ca la noi a fost o cu totul alta situatie cu cetatenia (fiind recunoscute ca etnici germani), si oricum nu in Bavaria, insa treaba aia cu certificatul de nastere e veche de cand lumea, si ma mir ca bavarezii inca par sa nu fie informati. Aici in Germania de multe ori se cere un certificat de nastere nu mai vechi de 6 luni, pentru ca aici oricand poti cere la Starea civila eliberarea unui certificat de nastere actual (costa, da' aia e alta treaba). In certificatele de nastere nemtesti sunt trecute, din cate stiu, si schimbari de nume de ex., de aceea trebuie unul "actual". Insa daca explici femeii ca in Romania nu se elibereaza de obicei decat la nastere (ma rog, cu exceptii ca a ta, cand ceri unul de tip nou - eu a trebuit sa predau certificatul de nastere si buletinul cand am primit pasaportul de emigrare in Germania, asa ca oricum nu aveam decat copie legalizata, apoi mi-am facut si eu rost de unul tip nou, international, candva cand am fost in Romania, parca in 1995, dar de ex. si la casatorie se cere unul "actual", si cand le-am explicat ca romanii nu-mi elibereaza certificate noi cand am eu chef, s-au multumit cu ala "vechi"), ar trebui sa inteleaga daca nu e foarte grea de cap.

Uite am gasit si niste linkuri, culmea coincidentei e ca fix primele gasite se refera incetatenire si la München. Se pare ca bavarezii sunt mai cu mot.

http://www.info4alien.de/cgi-bin/forum/YaBB.cgi?num=1343496410
http://www.info4alien.de/cgi-bin/forum/YaBB.cgi?num=1258994458/6
si mai ales aici:
http://www.info4alien.de/cgi-bin/forum/YaBB.cgi?num=1278586281
vezi ca acolo sunt niste link-uri inca date de schweitzer (desi unul parca duce la unul din link-urile mele.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns osna spune:

buna dimineata!!!

se pare ca in bayern e altfel.caci noi numai ce am luat cetatenia acum 1-2 luni aici in NRW si sotul a avut certiticatul de nastere acela antic,micut care s-a eliberat acum 35 ani si nu a fost nici o problema.

si o veste buna pentru noi,din decembrie ne vom muta in bayern .firma sotului a aprobat transferul si coboram 600km mai in sud,langa münchen.

cum firma este langa aeroport ne-am gandit sa cautam o locuinta in erding,freising,inca nu suntem siguri.in septembrie mergem sa vedem ce si cum prin zona dar ne bucuram ca vom fi mai aproape de alpi.



mamica fluturasului Matei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns selina-d spune:

Si noi am depus actele de cetatenie in noiembrie anul trecut (in Sachsen) si nu era neaparat sa fie certificate nu mai vechi de 6 luni (mi s-a explicat ca asta se refera la extrase din registrul civil sau cum s-o numi).
Copiii au avut la dosar certificatele primite aici cand s-au nascut - evident mai vechi de atat si noi certificate romanesti de tip nou apostilate si traduse.

Osna la voi cat a durat procedura? Noi am depus actele acum cam 9 luni. Prieteni de-ai nostri au primit cam in 6 luni - 8 luni, iar unul din ei un an si cateva luni. Eu am impresia ca asteapta acum sa i se reinnoiasca contractul sotului meu in octombrie.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns osna spune:

la noi a durat fix 6 luni din momentul in care au acceptat dosarul.si apoi 2-3 sapt pina a venit noul ausweis.

mamica fluturasului Matei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alina spune:

Ziua buna,fetele!

CT,multumesc pt link.Fiica.mii i-ar trebui cosul mare,ea are 10ani trecuti si e inalta.I-am aratat linkul si cum ne-am tot uitat noi,si-a amintit ca defapt vrea si trambulina de gradina si numai stiu ce si zau de nu le-as cumpara (desi nu am loc suficient dar ma rog...)daca le-ar folosi ceva timp si nu s-ar plictisi asa repede .

In legatura cu certificatul de nastere nu mai vechi de 6 luni,cred ca e ceva nou.Eu mi-am luat cetatenia aici in Bayern dar certificatul meu era mai vechi,poate avea vreo 5 ani dar era model nou.

Olim ,eu nu stiu magazinele de care zici tu.Autocolante cu Barbie,Cars eventual la Toys R'US.

Zi buna tuturor! Aici ploua cu galeata...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns osna spune:

buna dimineata si poftiti la si o placinta cu mere

vreau sa trimit un pachet in romania cu atlassib si tanti de acolo nu raspunde la telefon sa ma lamureasca daca trebuie eu de acasa sa scriu adresa si sa lipesc cartonul sau imi dau la faza locului ei un sticker pe care sa-l completez si lipesc in fata lor.

nu am mai trimis de vreo 5 ani ,cred ca s-au mai schimbat lucrurile.daca ati trimis de curand poate ma lamuriti ca maine vreau sa-l trimit.

mamica fluturasului Matei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Miriluta spune:

In Hamburg sunt 30 grade!!!!!Maine mergem la Ostsee (daca reusim sa trecem de bolcajele rutiere pt Cyclassics).

Uikend placut doamnelor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kariguld spune:

hallo nemtoaicelor

la noi cred ca sunt acuma 40 de grade. io sunt deja topita pe jumatate. acasa inca nu avem internet, asteaptam sa primim modemul de la vodafone. dar suntem bine, sanatosi. copii pleaca in vacanta zilele viitoare, asa ca ptr trei saptamani suntem singuri.

Mergi la inceput