Viatza in Germania - cap.80

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Mai vin cu o intrebare: voi ce frima de telefonie mobila aveti?
Imi trebuie untelefon cu android, ca sa imi pun carti pe el, si nu stiu daca e mai rentabil sa il iau din Germania sau din Romania.
Am o cartela de lebara, o sa imi iau si eu Lyca, ca au si minute cu Romania, dar ma gandeam ca poate un abonament e mai ieftin....ma puteti ajuta cu ceva idei?

Seline, stai in Sachsen?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns osna spune:

hallo!

cum v-ati descurcat zilele acestea cu caldura??am fost topiti si am stat la apa ca in casa a crescut temperatura la 29 grade,nici gand sa mai dau drumul si la plita sa le gatesc ceva.

bine ca a inceput sa se mai racoreasca si de maine revenim la temperaturile noastre din nord.

mi se pare mai complicata acum procedura cu trimisul pachetelor in romania.se plateste in functie de distanta acum,am dat pt severin 1,5euro/kg si cutia in care am pus lucrurile am sigilat-o de acasa.la fata locului am completat niste hartii si au lipit ei acolo adresa celui care il primeste.

si cutia au bagat-o in niste plase de rafie din alea mari,a mea era un umzugskarton de vreo 50x50 care a intrat cu greu dar sa zicem ca pina la urma l-au inghesuit in plasa aia,ce prostie...in fine!

maine e ultima zi de vacanta si de joi am baiat scolar!

ce se mai pune in Schultüten pe langa dulcegarii??

sa aveti o zi frumoasa!

mamica fluturasului Matei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristina30 spune:

Buna seara,


In Schueltuette noi am pus cd-uri cu hoerbuecher, o coarda, un joc micut , maeusen schlau und baeren stark, mai avuseswm un portmoneu dar care nu am mai incaput; noi avem deja scolar de saptamana trecuta, suntem in Hessen!


Cristina Ingrid Evelina(20.03.2010) si Magnus Tiberius (7.04.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Miriluta spune:

Citat:
citat din mesajul lui XIO

Mai vin cu o intrebare: voi ce frima de telefonie mobila aveti?
Imi trebuie untelefon cu android, ca sa imi pun carti pe el, si nu stiu daca e mai rentabil sa il iau din Germania sau din Romania.
Am o cartela de lebara, o sa imi iau si eu Lyca, ca au si minute cu Romania, dar ma gandeam ca poate un abonament e mai ieftin....ma puteti ajuta cu ceva idei?

Seline, stai in Sachsen?

**Fur is for petting***

http://www.facebook.com/adoptiicaini?ref=ts
http://www.facebook.com/adoptiicaini?ref=ts#!/profile.php?id=100001793812916



XIO cei de la O2 si Saturn au avut o oferta, nu stiu daca mai e valabila. Daca faceai un abonament la O2 (pe 24 luni) primeai de la Saturn un Gutschein de 250€. Eu l-am folosit sa imi iau un Samsung Galaxy 2 (telefonul costa 380, am avut Gutscheinul si am platiti doar 130 diferenta).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Enza spune:

Va salut pe toti! N-am mai intrat pe forum din lipsa de timp si concediu . De cateva zile suntem din nou in München si am crezut ca ma topesc de cald. Speram ca dupa arsita din Romania, sa avem aici parte de vreme mai racoroasa .
In urma cu ceva timp a fost o discutie despre asigurarile medicale suplimentare (de exp. cele stomatologice). Daca mai e cineva interesat pot sa va relatez din experienta mea.
In Romania am fost o saptamana la Buzias (printre altele). A fost frumos. Desi am privit cu suspiciune mofetele si baile in apa minerala, am reusit sa ne relaxam foarte bine.
Tuturor, o zi frumoasa in continuare!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aschiutza spune:

Osna,poti sa pui niste pixuri sau stilouri deosebite, ceas de mina daca nu are, in general obiecte de papetarie si ceva jucarele mici.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CT spune:

osna, tu planifici foarte "kurzfristig" daca intrebi luni ce sa-i pui joi in Schultüte, eu cred ca de cateva luni tot strang ce gasesc, pana la urma voi mai avea nevoie de vreo 3 Schultüten ca sa ii pun totul in ele. Pana la urma ce i-ai pus?
Ceas i-as fi pus si eu, dar a primit de la sora-mea de ziua ei, asa ca ceasul cumparat de mine (de foarte mult timp, il vazusem atunci, mi-a placut, era redus, si am zis ca sigur se va ivi candva ocazia) l-oi pastra pentru alta ocazie.

Ea e mare fan Yakari, asa ca i-am luat o figura de Yakari si una de Regenbogen plus Kleiner Donner din ceva material, pe astea cred ca le voi agata pe dinafara, ca sunt mult mai mari decat mi le imaginasem (!!), am luat inca un unicorn si vreo 3 cai din plastic din aia de la Schleich (astia-s mai mult de fete, din cate stiu), un Freundebuch cu Yakari, o minge gonflabila (dar nu din aia de plaja, ci din ceva cauciuc mai stabil, pe care o poti "bate" pe strada, de marimea unei mingi normale, sa zic asa), o coarda de sarit, doua jucarioare Playmobil, un tricou cu numele scolii - recomandare de la scoala pentru Schultüte -, un Fahrradcomputer pentru bicicleta cea noua primita de ziua ei, doua CD-uri cu "Der kleine Drache Kokosnuss", ambele au ceva de a face cu scoala, si ceva care mi-a placut foarte mult ca idee, cartea "Der Ernst des Lebens" (cred ca asta e, exista in orice caz mai multe aparitii: http://www.amazon.de/Der-Ernst-Lebens-Sabine-J%C3%B6rg/dp/3522432304/ref=sr_1_1?ie=UTF8&qid=1346004558&sr=8-1 ) in care e vorba de o fetita pe care toata lumea o "ameninta" ca atunci cand incepe scoala va veni si "der Ernst des Lebens", si ca pana la urma acest Ernst (joc de cuvinte, ca e si nume) a fost un coleg foarte simpatic.

Dulciuri inca nici nu am luat, dar nici nu vreau sa iau foarte multe, inca nici nu stiu exact ce, mai avem inca si ciocolata ramasa de Paste. Schultüte a Monei are 80 cm inaltime, parca, dar tot mi se par destul de multe lucrurile, sper sa incapa toate in ea.

Ah da, referitor la sugestia lui aschiuta, eu evit pixurile, multe scoli le interzic elevilor la inceput, pentru ca "uratesc" scrisul, si ea fiind stangace si asa nu ii va fi usor sa invete sa scrie tinand si mana corect, nu trebuie sa isi mai poceasca si scrisul cu pixul. Stilou i-am cumparat deja, dar in clasa I nu scriu cu stiloul, asa ca probabil il va primi anul viitor de ziua ei.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maraki spune:

Germanute, va salut in miez de noapte

Marti seara ajungem si noi in Munchen.Inca mai este cald? Nu stiu cu ce sa il imbrac pe Angelo pt. ca la greci este foarte cald. Am geaca de blugi cu hanorac aplicat, este prea gros? Am voie pe avion cu termos plin cu apa?
Noi primim lista cu rechizite in prima zi de scoala, pe 13 sept. Pana atunci vom cumpara ghiozdanul, incaltaminte, trening pt hort si ce vom pune in schulltüte. Deocamdata nu stiu ce, depinde ce bani ne raman

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns osna spune:

buna dimineata!



am dus copilul la scoala si acum stau sa-mi beau cafeaua in liniste.

cristina bafta multa juniorului in noul an scolar!

in general nu suntem genul care planificam din scurt( am facut deja buchung pt vacanta lui de toamna la un bauernhof) dar asta am lasat-o pe ultima suta de metri ca inca nu eram in clar ce si cum.


in Schultüte ne-au sfatuit inca de cand le-am facut la gradinita,sa le punem ce credem noi dar sa nu o facem prea grea si miercuri cand am fost sa ducem rechizitele si sa vada matei clasa na-a anuntat ca nu o vor deschide la scoala.dupa festivitatea din aula au facut poze.ne-au dat tütele in brate la parinti si ei au plecat in clase.

a primit dulcegarii,un joc mic polizei de la playmobil,cartea "Der Ernst des Lebens",un tricou cu numele scolii (care l-am cumparat cu o zi inainte cand am dus rechizitele sa le lasam in clasa)iar noi i-am luat o carte de la duden, www.amazon.de/Duden-Grundschullexikon-F%C3%BCr-Sch%C3%BCler-Klasse/dp/3411808314/ref=sr_1_4?s=books&ie=UTF8&qid=1346048787&sr=1-4" target="_blank">aceasta

pixuri,stilouri nu am luat pentru ca ei scriu cu creionul pina in ianuarie.apoi vom mai vedea.diseara este sedinta cu parintii si vom afla mai multe detalii si poate si un orar

in 2 saptamani e ziua lui de nastere si atunci iar va primi cadouri si o iesire la zoo hannover!

ma bucur ca s-a mai racorit afara dar nu ploua si putem merge cu bicicleta la scoala.

sa aveti o zi frumoasa si o saptamana minunata!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aschiutza spune:

Christa, Maraki, Osna, multa bafta noilor elevi! Sa va traiasca si sa va aduca bucurii .

Christa, ma refeream mai mult la pixurile alea care in loc de penita au ball-point, dar tot cu cerneala merg. Nepoatele mele le iubesc (dar ele invata in Ro). Nici alea nu sunt agreate? Mie imi place de ele, poti sa schimbi cu penita de diverse grosimi si au desene haioase pe ele.

Pt fetele cu copii care citesc sau vor sa citeasca in romana, va recomand dictionarul asta vizual http://www.librarie.net/carti/101183/DICTIONAR-VIZUAL-Alina-Scurtu . E destul de aerisit si interesant (pe vremuri am invatat germana cu ceva asemanator). Am facut o comanda mai mare la librarie.net, a luat destul de mult timp (peste doua saptamini) pina mi-au trimis cartile desi toate ar fii trebuit sa fie in stoc, pe urma insa au ajuns repede. Am luat teapa cu Betisorul nazdravan. Cica editie de lux , da imaginile sunt tiparite neclar, ba ies si culori din "chenar", si calitatea lasa de dorit si in privinta hirtiei (ma intreb pe ce tiparesc editiile nedelux ). In rest mi-am luat carti nostalgice pt mine (aka Ciresarii, pe care l-am imprumutat cuiva si imprumutat a ramas, carti de Jules Verne si Cismigiu & comp ) si citeva carti de istorie romaneasca.

Tot despre carti, pt cei din Niedersachsen : in fiecare an se tine la Muzeul scolii din Steinhorst un tirg de carti (Flohmarkt) si vin fff multi vinzatori (cel putin 50 as zice ca au fost anul asta) si clienti. Mi-am luat ieri niste carti f faine, pt pitic nu am gasit nimica,dar nici nu am putut sta prea mult ca nu m-am simtit bine si cred ca cel putin o treime din tarabe nici nu le-am vazut si mai multe le-am trecut doar rapid cu privirea. Muzeul e micut dar dragut, merita vizitat cu copii intre 7 si 10 ani.


Mergi la inceput