Viatza in Germania - cap.80

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns CT spune:

Citat:
citat din mesajul lui osna

in Schultüte ne-au sfatuit inca de cand le-am facut la gradinita,sa le punem ce credem noi dar sa nu o facem prea grea

Deja Schultüte a fiica-mii goala cantareste vreun kg , de fapt ei zic chiar 1,1 kg (aici am luat-o, dar Bausatz, ca am vrut sa o vopsesc si decorez eu: http://www.holzzuckertuete.de/produkte.php ), oricum ma gandesc ca nu o va cara prea mult, asa ca de greutate chiar nu mi-am batut capul, mie mai mult de volum mi-e.
Ma bucur ca ati avut si voi "Der Ernst des Lebens". Grundschullexikon ala ma gandeam si eu sa-l iau, saptamana trecuta, cand am fost in concediu, am cumparat o revista in care i se facea reclama, dar ma gandesc ca acum la inceput nu-i trebuie, poate asa, de Craciun, sa-i iau. Desi eu de obicei cumpar cartile "zwischendurch", fara nicio ocazie, cand vad vreuna care mi se pare ok. Sa nu spun ca ultima oara cand am mers la librarie "doar sa ma uit un pic" am iesit iar cu 2 carti ... o sa ma dea cartile afara din casa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aschiutza spune:

Christa, pe mine deja ma dau . Si am mai incercat eu sa le dau sau sa le arunc, dar ce sa fac: arareori imi iau romane (numai pe cele pe care stiu ca le recitesc sau le primesc cadou, in rest doar citeva in romana si engleza, restul imprumut). In schimb imi iau carti de specialitate, de invat diverse limbi , albume, cari de istorie, diverse lexicoane si cari de bucate . Greu de scapat de ele pe urma .

Dar eu nici macar nu sunt in stare sa arunc colectia mea de reviste de la National Geographic, EPOC sau Art...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns osna spune:

asta cu cartile este "boala grea" de care suferim si eu si sotul si se pare ca microbul se transmite acum si lui matei.
am mai dus cateva cutii si in romania pina ne vom muta la o casa sau un apartament mai mare ca imi parea rau sa le tin in cutii in pivnita.


"Der Ernst des Lebens" am ajuns sa o stiu pe dinafara,de joi am m-a pus sa i-o citesc in fiecare zi iar dictionarul este foarte fain facut,cu poze si explicatii,lui matei ii este ciuda ca mereu trebuie sa ne puna pe noi sa-i citim si nu poate singur,desi cunoaste literele.dar sta si se uita in el cu placere.

dani si la noi cand este ziua orasului se tin un fel de kinderflo si am gasit foarte multe jocuri si carti pentru matei.stateau copiii si le vindeau,foarte interesant...pacat ca este numai o data pe an.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alina spune:

'neatza fetele!

Voi vorbiti de scoala si noi inca nu am plecat in concediu .Abia miercuri zburam!

Fiica-mea a inceput sa scrie cu stiloul abia in clasa a -2a dupa vacanta de iarna si d-na inv ne recomandase vreo 2-3 firme de stilou dar intii sa probam cu care scrie mai bine si abia apoi sa cumparam.Am fost la un Schreibwaren (la unul in Riem pt fetele din München) si acolo a probat mai multe stiluri si cu unul de la Pelikan putea sa scrie cel mai bine.Asta pt inceput pt ca anul trecut i-am cumparat altul de la alta firma,sa o intreb ca nici nu mai stiu.Plus ca primise unul Pelikan identic cu cel pe care il cumparasem de-aici de la tatal meu de Craciun.
Deocamdata pt gimnaziu nu am cumparat decit ghiozdan,in 13 le va da dirigintele lista cu ce trebuie...

La noi le-au umplut la gradinita Schultüte.Tot acolo am si confectionat-o intr-o seara,impreuna cu doamnele educatoare .Prin iulie copiii au primit un catalog cu modele de Schultüte si au ales cite unul,ele au comandat materiale si cum am zis,am confectionat-o impreuna...vaaai,ce a trecut timpul de-atunci.Oricum o mai avem,o pastram inca...

Maraki ,termos cu apa nu e voie in avion.Miine se anunta 24°C deci destul de cald.Acum e soare dar frisch,nu cred ca-s mai mult de 18-19°C.

Enza,cum mai e la Buzias? In 1999,dupa ce ne-am casatorit,am fost si noi intr-un weekend acolo.Era frumos,multa verdeata dar parea totul cam parasit si darapanat .

CT,si pe noi ne apuca Craciunul cu ciocolata de la Paste .Vreau sa zic ca nu de multa vreme am aruncat o cutie plina cu dulciuri de la Haloweeen .


Saptamina buna tuturor!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CT spune:

Citat:
citat din mesajul lui aschiutza

, Maraki, Osna, multa bafta noilor elevi!

Sa fie!

Ball-point ala seamana ca sistem cu pixul, doar ca (cel putin asa cred) la pix trebuie sa apesi mai tare cand scrii. Plus ca, spre deosebire de creion, care scrie mai inchis la culoare cand apesi, mai deschis cand nu apesi, pixul scrie mereu la fel, si in general cand scrii cu pixul apesi, altfel de cat cum scrii cu creionul sau stiloul, pe care doar trebuie sa le tii in mana practic, si daca incepatorii in ale scrisului folosesc pixul, le este mult mai greu, tin mana incordata cand scriu etc.

Jules Verne l-am luat deja in germana dar Cismigiu & comp. mi l-as lua si eu, sa vad daca gasesc pe cineva din Romania sa mi-l cumpere. Am o intrebare insa, am gasit Cismigiu & comp. si Bun#259; diminea#539;a, b#259;ie#539;i! sunt diferite? Ca undeva am gasit ca ar avea eventual acelasi continut.

Steinhorst ... unde naiba e Steinhorst?

Pentru cine mai are copii de clasa I care nu au inceput inca scoala
(Baden-Württemberg, Bayern, Bremen si Niedersachsen):
http://www.rewe.de/besser-einkaufen/aktionen/gute-ernaehrung.html
si
http://www.staples.de/wrapper.aspx?param=schultuete-2012

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aschiutza spune:

CT, "Buna dimineata elevi" e continuarea, de data asta Bajenaru povestind din experienta de profesor de limba romana / invatator . Nu asa de frumoasa ca prima, dar totusi draguta (vezi ca sunt si amondoua intr-un volum, eu asa le-am luat). Eu mi-am luat "Prichindel" de Jules Verne si nu am gasit-o in germana. Nu e asa de aventuri precum restul cartilor lui, e despre un copil orfan care isi croieste drum in viata. Mai vreau "Doi ani de vacanta" .

Steinhorst e la 21 km de Gifhorn. In ce directie, nu am ideem ca ne-a dus Navi .

Osna, eu mai trebuie sa imi aduc carile in romana din tara si am si acolo citeva sute ca deh! ce sa faca omul cu bursa lui de student?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CT spune:

Citat:
citat din mesajul lui aschiutza

CT, "Buna dimineata elevi" e continuarea, de data asta Bajenaru povestind din experienta de profesor de limba romana / invatator . Nu asa de frumoasa ca prima, dar totusi draguta (vezi ca sunt si amondoua intr-un volum, eu asa le-am luat).

Eu am gasit doua separate, asa am rugat pe cineva sa mi le comande.

Citat:
citat din mesajul lui aschiutza

Eu mi-am luat "Prichindel" de Jules Verne si nu am gasit-o in germana.

Eu am citit multe la viata mea, dar asta nu-mi suna cunoscuta. De Jules Verne eu am citit in Romania doar colectia aia alba cu ceva margine aurie sau ceva de genul (cam asa: http://www.cartile-adevarul.com/images/adevarul-20-000-de-leghe-sub-mari.jpg ). Nici de Doi ani de vacanta nu am auzit pana acum, cel putin nu imi amintesc, dar pe aia am gasit-o in germana pentru Kindle.
http://www.amazon.de/Zwei-Jahre-Ferien-ebook/dp/B0042RUN3G/ref=sr_1_9?ie=UTF8&qid=1346091662&sr=8-9
Dar am aruncat un ochi in carte (se poate la linkul de mai sus), si zau ca nu am probleme cu germana, dar ce am citit acolo mi se pare greu de digerat! Pe de alta parte incercasem candva sa il recitesc pe Creanga, si nici ala nu mi s-a parut "ganz ohne".

Singur pe lume de Hector Malot o stii? Aia a fost una din putinele carti de copii pe care am adus-o cu mine in Germania, am cumparat-o si in germana in speranta ca o va citi fiica-mea, ca si pe Cuore, sa vedem daca o va si interesa.

Trebuie sa recunosc ca nu ma mai prea atrag cartile in romana, nu stiu ... Adica no, depinde si de carti, dar mama mai are niste carti aduse din Romania cu chiu-cu vai (o gramada din cartile pe care le-am trimis prin unii si altii s-au "evaporat", pana am ajuns in Germania din nou in posesia cartilor, cred ca nicio treime nu a mai ramas din ele, si nu stiu cine s-a servit) pe care i-am spus ca probabil nu le voi citi niciodata. La o adica le-as citi mai degraba in germana, nu stiu. Adica mi-am cumparat de ex. anul trecut Vlad Musatescu (alta teapa cu o editie "de lux", plina de greseli de tipar etc.), jumatate le-am citit, dar asa, romane clasice, nu m-as mai baga.

Am gasit si Steinhorst, e spre nord-vest de GF, ramane sa vedem cand ajungem pe acolo. Mai e altceva de vazut prin zona? Am fost la Mühlenmuseum de doua ori, dar parca a treia oara nu m-as mai duce asa curand.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aschiutza spune:

Doi ani de vacanta e f faina! Cu niste copii care naufragiaza pe o insula si cum se organizeaza . F faina pt copii pina in 14 ani. A mai fost o carte in gen, recenta, s-a facut si film, da tragica. Prichindel o aveam in tara tot in colectia aia cu auriu, acum au retiparit-o. Nu e una dintre cartile lui cunoscute, dar mie mi-a placut pt ca e optimista.

Am impresia ca Jules Verne nu a mai fost tradus modern si din cauza asta s-ar putea sa ti se fii parut greoaie. Ca ce e in Kindle gratis sunt cartile fara copy-write si banuiesc fara drepturi de traducator. Sau tema ti-i s-a parut deplasata?

Si eu vreau Singur pe lume . Cuore am luat-o in germana si nimeni in Germania nu pare sa fii auzit de ea. Dar de asemnea f putini au citit Aventurile lui Nils Holgerson intreaga si e f greu de gasit neprescurtata. Si mi-am mai luat in germana Habarnam si Buratino, carti cu care am crescut eu pe vremuri. Ba chiar am gasit si cartea cu Fridolin (ia sa vedem cara dintre voi a citit-o, ca asa de cunscuta nu e? Culmea, e scrisa de un neamt ;) ).

Eu romanele pe care le gasesc in germana nu mi-i le iau in romana. Desi pe Thomas Mann l-am gustat mai mult in romana decit in germana. In germana pina ajung la sfirsitul frazei adorm . In general iau mai mult carti despre Romania, istoria ei sau etnografie. Sau carti ale copilariei care pe aici nu apar. Si din cind in cind cite un eseist roman. Si mai imi iau culegeri de chimie, parca ce gasesc aici in materie de culegeri e saracut de tot.

Faptul ca citesc putina literatura romana se datoreaza si metodei de a invata limba romana in scoli, citind aici celebrele "comentarii" pline cu citate din diversi critici, comentarii pe care le-am urit din tot sufletul.

Daca fiul meu e mostenit geniul de a invata limbi de la taica-su, stiu ca voi fii singura care le va citii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aschiutza spune:

Christa, m-am uitat pe linkul pus de tine pt Doi ani de vacanta si traducerea e greoaie! Precis facuta acu zeci de ani. Cartea in romana nu era sigur asa de ciudata (arhaica ) ca limbaj.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alina spune:

Seara buna,fetele!

Vai ce bine ca mi-ati amintit,o sa-i spun si eu tatei sa-mi aduca din Ro romanele de Jules Vernes in romana! Si da,si eu mi-o amintesc pe cea cu copii care naufragiaza pe o insula "Doi ani de vacanta".

Fiica-mea a citit acum 2 ani "Cuore" si nu de multa vreme a terminat "Singur pe lume"ambele in romaneste .A fost ffff impresionata de ambele si sunt deocamdata cele mai serioase carti in romaneste citite.Povestioare ii citeste des lui asta micu,ma scuteste pe mine .

Miine m-a rugat sa-i aleg o carte pt concediu in romaneste.Ma gindisem la "Fram,ursul polar",o mai stiti? Pt ce clasa o fi?





Mergi la inceput