Viatza in Germania - cap.80

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Panseluta spune:

Wow, fetelor! imi vine sa va pup pe toate! ce bine ca vorbiti despre carti!
Pe de o parte imi aduceti aminte de copilarie, pe de alta cu ajutorul vostru imi fac si eu lista de carti pt fii-miu.

M-as bucura tare mult sa ii placa si lui fii-miu cartile. Momentan nu arata mult interes(face acus 2 anisori), se uita pe ele, le rasfoieste rapid...si gata. Mai am de asteptat pana cand ii voi putea citi povesti. Poate cer eu prea mult, insa mi-ar placea sa arate acelasi interes fata de carti ca mine, in copilarie.

Si daca tot am scris aici, va marturisesc si eu o maaare bucurie! Nu, nu sunt gravida! ha ha!
Sunt fericita ca am gasit o alta Tagesmutter, care e super! Ca parinte, nu poti cere mai mult, are atatea "actiuni" cu copiii si vine cu diverse chestii noi, ca ma intreb de fiecare data "das auch noch?". Ce mai, fii-miu e pe maini bune si asta ma bucura. Suntem acum in faza de acomodare si din Sept.intram pe program normal.

pupici tuturor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CT spune:

Citat:
citat din mesajul lui aschiutza

Am impresia ca Jules Verne nu a mai fost tradus modern si din cauza asta s-ar putea sa ti se fii parut greoaie. Ca ce e in Kindle gratis sunt cartile fara copy-write si banuiesc fara drepturi de traducator. Sau tema ti-i s-a parut deplasata?


Citat:
citat din mesajul lui aschiutza

, m-am uitat pe linkul pus de tine pt Doi ani de vacanta si traducerea e greoaie! Precis facuta acu zeci de ani. Cartea in romana nu era sigur asa de ciudata (arhaica ) ca limbaj.

Ti-ai raspuns singura la intrebare. Nu pot spune nimic despre tema, ca citisem doar un alineat, dar limbajul mi se pare pur si simplu greoi.

Mi-am descarcat Prichindel de pe scribd, sa vad daca am si rabdare sa-l citesc la calculator, ca-s aproape 300 de pagini.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aschiutza spune:

Christa, curaj! Inceputul e cam molcom, dar pe urma prinde . Daca gasesti Doi ani de vacanta in romana, zau ca merita (asta cu capul meu de copil care citea orice carte de aventura si despre pirati si care la 14 ani a trecut pe SF ).

Simina, fain ca ai gasit o Tagesmutter mai buna. Si noi stam in dubiu daca sa il luam pe Florian de la cresa dar pe aici e greu de gasit TM si in plus nu stii la cine nimeresti . Daca vrei lista de carti, mai am !

Florian a inceput acu sa rasfoiasca incet incet prin carti. Daca nu ai dat de ele, iti recomand cartile cu Bobo. Sunt facute exact pt virsta de 2-3 ani. Verisoara lui le-a iubit, acu e Florian la rind si alearga dupa mine cu cartea si striga Bobo, Bobo . Daca va citi mai tirziu, offff ... Verisoara lui din tara nu iubeste cititul. Sa ii citeasca altcineva, da, dar altfel nu .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Panseluta spune:

aschiutza, orice sugestii sutn bine-venite!. Deci hier damit! adica cu lista de carti :).

Culegeri de chimie? aveam si eu cateva, acum stau sa ma gandesc daca nu cumva le-am si aruncat. Insa nu stiu daca vor fi si pt fii-miu aplicabile. Ma gandesc ca e greu sa invete pe specialitate in doua limbi, d-apoi sa mai faca si probleme din culegeri...Nu mai spun ca materia de predare (manualele) atat ca nivel cat si ca "inhalt" sunt cu siguranta diferite.
Da pana acolo mai avem...

TIE cum iti mai e cu burtica? esti mai bine?

pupici tuturor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Enza spune:

Alina, Buziasul este din pacate inca destul de darapanat. Parcul care in copilaria mea era ingrijit si plin de veverite, acum este o mica padure cu caini si pisici ("comunitarii"). La capitolul cazare se sta destul de bine, deci as spune ca statiunea este in revenire. M-as bucura ca situatia sa se imbunatateasca, pentru ca apele minerale sunt sanatoase, iar baza de tratament buna.
De-acolo am fost la Timisoara si prin munti, la Dognecea si Lacul Surduc. Foarte frumoasa zona, iar distantele mici. Cu toate acestea se se pierde foarte mult timp pe drum. Un lucru bun, peste tot se lucreaza la autostrazi.

Am vazut ca discutati de carti. Mama a dorit sa-mi cumpere anul trecut "Cismigiu & Co", editie noua. Din pacate pana s-a decis, n-a mai gasit-o. Voi de unde ati procurat cartile lui Bajenaru? De pe internet?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CT spune:

Enza, eu am rugat acum pe cineva sa-mi comande asta:
http://www.elefant.ro/carti/carti-chiosc/biblioteca-pentru-toti/cismigiu-comp-buna-dimineata-baieti-62866.html
Sa-i spun sa comande doua? Inca nu stiu cum va ajunge la mine, probabil cu posta romana, ca nu am pe cine sa-mi aduca si nici nu stiu cand mai ajungem noi acolo.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aschiutza spune:

Enza, eu am comandat prin librarie.net. Poti plati si cu Paypal, dar dureaza citeva saptamini pina trimit coletul.

Simina, sontic,sontic. Cind nu fac nimica (aka nu mers, nu stat mult in picioare, nu topait cu junirorul, nu facut curat) imi merge bine, cum incerc sa mai fac ceva (mai ales mers, inclusiv cu masina) ma doare burta si intru in panica.

Iti fac o liiiiiissssta diseara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mianda spune:

Buna fetelor
Voi cum sunati ieftin in Romania? Eu am de la cineva acest site:
http://www.billiger-telefonieren.de/festnetz/schnellrechner/
Dar nu inteleg cum procedez cu acel prefix. L-am pus la inceput iar apoi am continuat cu 0040 si restul, dar imi spune ca-i numar inexistent... Dati-mi voi daca stiti alta varianta. Trebuie sa sun in seara asta in Romania si presimt ca va dura mult convorbirea...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aschiutza spune:

Mianda, incearca mai multe numere, nu neaparat pe cel mai ieftin. Din cite stiu merg doar de pe fix si nu de pe mobil sau de la telefonanele de pe strada (cel putin asa era acu citiva ani). In rest mai exista la anumite magazine cartele cu prefixe care cred ca merg si de pe mobil (magazinele sunt din alea mici, de obicei conduse de turci sau arabi fie pt internet, fie pt telefonat in toate tarile ). Eu folosesc 01054 / 01050, dar nu e cel mai ieftin. Numai ca mie mi-e lene sa tot caut numere si nici mie nu mi-au mers toate sau se auzea gijiit.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns osna spune:

eu am un nou tip de abo la telefonul fix cu 1000 minute incluse pentru romania si alte tari.cu prefixele acelea am sunat la inceputuri,acum cativa ani buni si daca nu ma insel dupa prefix e numai 040...nu 0040...

Mergi la inceput