Viatza in Germania - cap.80

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns aschiutza spune:

Lista pt Simina:
- Carti pt pitici si inceput de scoala: Betisorul nazdravan (* exista si in germana, mai bine tiparit) , Buratino sau Cheita de aur (*), Fridolin, Habarnam, Aventurile lui Cipolino (sau Cepelica, da sa fie cu desenele originale), Hörbe cu palaria cea mare (*),
- Carti sa zicem pina la 12 ani (virsta variaza in functie de preferinte, unii copii le vor citi mult mai repede, pina in 10 ani, altii mai tirziu): Mary Poppins, Cuore, Singur pe lume, Romain Kalbris, Recreatia mare, Print si cersetor, Tom Saywer, Vrajitorul din Oz, Ciresarii, Cartea junglei (sa fie originala si intreaga), Calatoriile lui Nils Holgerson, Legendele Tarii lui Vam,
- Carti pina la 14 ani: toate de Dumas si de Zevaco , cartile cu cavaleri ale lui Ioan Dan, Winnetou, cartile lui Jules Verne (in frunte cu Doi ani de vacanta, Capitan la 15 ani, Ocolul pamintului in 80 de zile), capitanul Casse-Cou, poate si cartile istorice ale Rodicai Ojog-Brasoveanu (dar au multe arhaisme, sunt pitoresti, s-ar putea ins apt un cititor neexersat sa fie grele) , Calatoriile lui Guliiver (asa de usor de inteles substratul nu sunt, calatoria in tara piticilor e mai usor de digerat fiind si umoristica, dar celelalte se refera mai mult la sisteme politice - de aici si categoria de virsta mai mare unde o pun)

Unele carti nostalgice, precum Habarnam sau Betisorul fermecat le gasesti publicate la Leiv Verlag in germana http://www.leiv-verlag.de/buchindex/ . Multe le cunosc de pe vremuri din romana si mi-i le-am luat: Burattino, Krokodil Gena und seine Freunde, Nimmerklug im Knirpsenland , Lustige Geschichten . De obicei librariile din vest nu le au, doar cele din ex-DDR si trebuie sa le comanzi pe Amazon.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alina spune:

Citat:
citat din mesajul lui Enza

Alina, Buziasul este din pacate inca destul de darapanat. Parcul care in copilaria mea era ingrijit si plin de veverite, acum este o mica padure cu caini si pisici ("comunitarii"). La capitolul cazare se sta destul de bine, deci as spune ca statiunea este in revenire. M-as bucura ca situatia sa se imbunatateasca, pentru ca apele minerale sunt sanatoase, iar baza de tratament buna.
De-acolo am fost la Timisoara si prin munti, la Dognecea si Lacul Surduc. Foarte frumoasa zona, iar distantele mici. Cu toate acestea se se pierde foarte mult timp pe drum. Un lucru bun, peste tot se lucreaza la autostrazi.



Da,asa imi amintesc si eu Buziasul de pe vremuri dar ti-am zis cam cum arata in 1999 .Sper sa isi revina cumva,conteaza mult si alesii locali cred.
La Surduc am fost si eu demult tare si stiu ca e frumos,poate mai ajung vreodata sa merg si cu copilasii.

Succes noilor scolari,noi incepem abia in 13 septembrie deci inca 2 saptamini de...boierie .

Aschiuta,am si eu Betisorul nazdravan din copilaria mea,o carte portocalie.Inainte de a incepe scoala,deci la aprox 6 ani,fiica-mea stia pe de rost toate povestioarele acelea,asa mult i-au placut .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mianda spune:

Citat:
citat din mesajul lui mianda

Buna fetelor
Voi cum sunati ieftin in Romania? Eu am de la cineva acest site:
http://www.billiger-telefonieren.de/festnetz/schnellrechner/
Dar nu inteleg cum procedez cu acel prefix. L-am pus la inceput iar apoi am continuat cu 0040 si restul, dar imi spune ca-i numar inexistent... Dati-mi voi daca stiti alta varianta. Trebuie sa sun in seara asta in Romania si presimt ca va dura mult convorbirea...


Pana la urma am sunat de pe mobil pe fix cu 9 centi minutul.
Am ajuns la concluzia ca prefixurile de aici nu merg in reteaua mea de fix (Vodafone). C-o fi asa sau nu, nu stiu, dar m-am lasat pagubasa!
Sun destul de rar in Romania si de aceea nu se justifica un abonament special in acest sens. Raman la varianta cu mobil/ pe fix...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aschiutza spune:

Mianda, e telefon fix sau e "home zone"? Noi avem la Telekom, si din cite stiu Telekom are contracte cu aceste firme cu care suni ieftin, ca iti iau banii prin Telekom. Suna la Vodafone si intreaba. In orce caz 9 cent pe minut e ieftin! Si eu sun numai de pe fix pe fix, asa ca poate nu merge de pe fix pe mobil?

Osna, eu pun 0040 cind sun.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Din Germania mi-am luat cartele: lebara si layca. Costa 10 euro si au tarif de 1 cent/min cu Romania pe fix, respectiv 6 centi pe mobil.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aschiutza spune:

Fetelor, ajunge careva prin tara si cu loc in bagaje? Ca am vazut azi hartile astea http://art-historia.blogspot.de/2009/04/afisele-art-historia.html si mi-a ramas sufletul la ele. Iubesc hartile si mi-am dorit de mult sa apara asa ceva pe teme romanesti ...

Daca le descoperiti pe undeva on-line, sa ziceti

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CT spune:

"Eu personal evit, din lipsa de timp, sa trimit personal, prin posta, aceste afise, doritorilor din alte orase. Poate daca as primii comenzi mai mari de 5-6 afise..."
Mai cauta si tu alte 8-9 persoane de aici din Germania care vor si ele, si poate trimite cu posta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aschiutza spune:

LOL, sau ma apuc eu sa comand cite 10 din fiecare si pe urma oricine cu zi de nastere primeste cite o harta .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Panseluta spune:

Aschiutza, super interesant site-ul lui Radu, cu hartile! Hartile sunt minunate, nu imi dau seama insa cat costa. Sora mea vine pe 10 sept la mine, deci daca te poate ajuta cu ceva, zi-mi. Locuieste in Bucuresti si poate le gaseste la Libraria Carturesti sau la alte librarii.

Multam mult pt lista! Am intrat cam tarzior aici pe site, dar zilele urmatoae dau un print la ea si o s-o pastrez.Danke, danke!

sarcina usoara in continuare si numai bine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aschiutza spune:

Simina, nici eu nu stiu preturile, m-am tot uitat si nicaieri. La muzeul de istorie apar ca fiind in shop, da nici un pret (si nici shop on-line). Precis nu au pret fix si in functie de inflatie creste si pretul lor. Daca sora ta are timp sa le caute si loc in bagaje, m-as bucura si bineinteles ca iti trimit banii pt ele . Daca nu reuseste, nu-i bai .

Ma bucur ca iti foloseste lista. Cartile in germana sa te grabesti sa le cumperi daca le vrei- unele sunt deja de citiva ani pe piatza si nu se stie cind le mai retiparesc.

Cu sarcina merge binisor cind nu fac nimica . Avem si ajutor pt Florian (ca eu nu pot sa alerg dupa el si nici sa il ridic in scaunul de masina sau la locul de joaca) dat de TK, dar ne costa 10 euro pe zi. Chiar nu vreau sa risc, asa ca stau cuminte ...

Mergi la inceput