Viatza in Germania - cap.80

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Panseluta spune:

salut tuturor,

Aschiutza, ii voi trimite sora-mii linkul, cu rugamintea sa se intereseze mai intai de preturi. Er fi bine in prealabil sa imi spui ce harti te-ar interesa.
Revin cu date concrete.

numai bine tuturor

Simina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aschiutza spune:

Simina, pe toate le gasesc interesante, cel mai mult insa cele ale oraselor. Pina acum nu am vazut o harta a Bucurestiului vechi asa de reusita. Sa speram ca vor scoate cu Bucurestiul medieval sau cu Tirgoviste, orasul unde m-am nascut .

Am o manie sa string astfel de harti, string orice harta apuc de la NG, am cu diverse orase / Sehenswürdigkeiten ( sa ma tai nu imi aduc aminte acu cum ii zice in romana... Grebla, ce sa mai ).



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Panseluta spune:

Aschiutza, ce inseamna NG?

Sora mea trece azi pe la libraria Carturesti si intreaba de harti. Revin cu detalii maine.

pupici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns osna spune:

buna dimineata!

eu sunt in cautarea unei harti a germaniei cu atractiile turistice(parcuri distractii,zoo) pe ea,asa pentru copii.matei a vazut-o la un coleg de scoala si acum ma inebuneste cu ea.noi avem harta germaniei la el in camera si prin orasele sau locurile pe unde am umblat am infipt cate un Pinn-Nadeln.la libraria din oras nu am gasit...vin oare la oferte pe la aldi,lild?

NG cred ca se refera la National Geographic.

scolarilor de clasa I cum li se pare dupa primele zile? matei e incantat si nerabdator sa treaca odata la litere,pina acum nu au prea scris nimic.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Enza spune:

Christa, imi cer scuze pentru intarzierea raspunsului si-ti multumesc pentru oferta. Banuiesc ca ai trimis deja comanda.
Am mai comandat carti pe internet, trecand la expeditor adresa parintilor . Intru in posesia lor atunci cand ne intalnim. Poate o sa-mi fac astfel si cadoul de Craciun .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miniuta spune:

buna, fetelor din germania.

am o rugaminte la voi. trebuie sa zbor in octombrie in romania cu copilul meu de cinci ani si voiam sa va rog daca se poate sa-mi trimiteti si mie un model de imputernicire de calatorie cu copilul. inteleg ca trebuie sa o prezint autoritatilor romane, si as face-o sa o am cu mine desi si eu si copilul avem cetatenia germana (nu sunt sigura ca si autoritatile germane solicita un asemenea act, dar mai bine sa o am cu mine decat sa ma trezesc la aeroport ca imi trebuie).

va multumesc anticipat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Panseluta spune:

Aschiutza, uite aici raspunsul dat de o doamna de la Muzeul Nat.de Istorie din Bucuresti.
Buna ziua,

Momentan, in stocul muzeului se gasesc urmatoarele afise Art Historia:

- Afise/brosura "Bucuresti 1850", pret/bucata: 30 lei
- Afis Columna lui Traian, pret/bucata: 6,5 lei
- Afise istorice diverse modele, pret/bucata: 10,5, respectiv 13 lei
- Afise istorice format mic, pret/bucata: 6,5 lei

Speram ca va sunt de folos informatiile!
Toate cele bune,
Dep. PR - MNIR

Libraria Carturesti nu mai are afise in stoc.

Da-mi de veste cat mai rapid daca doresti vreunul.
pupici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CT spune:

Da Enza, am dat deja comanda, a si sosit (in Romania), astept acum sa vad daca imi fac rost si de Recreatia mare a lui Santimbreanu. Apropo, daca o vrea cineva in germana, am cumparat din greseala doua exemplare (de la anticariat, uitasem ca il am pe primul si m-am bucurat iar cand l-am gasit pe al doilea), asa ca daca intereseaza pe cineva ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aschiutza spune:

Simina, multzam fain

As dori in orice caz pe cel cu Bucurestiul vechi cit si ce o mai gasii cu alte orase facut in acelasi mod . In functie de bagajele surioarei tale, bineinteles (nu am idee cit de grele sunt posterele). Cel cu coloana nu ma intereseaza, hehe (am vazut-o in orginal si m-a dezamagit cit de mica si pricajita e , la cit tamtam se face in cartile noastre de istorie, te astepti la ceva farte impozant). Saru'mina!

Da, NG e National Geographic si anii trecuti obisnuiau sa puna harti foarte instructive ca poster in revista. Acu s-au specializat pe Klimawandeln si nu mai pun nici un poster, asa ca ma gindesc sa anulez abonamentul ...

Osna, pe Amazon sunt citeva harti pt copii, dar nu am vazut pina acum nci un cu parcuri de distractie . Poate o fii de la vreo agentie de turism?

Eu iar am facut-o . A doua oara cind mi-am virusat laptopul atit de rau ca nu mai merge (acu scriu de pe mastodontul sotului). Si asta doar apasind pe un link la google (cautam informatii despre o carte de chimie ). De data asta virsul a blocat tot de la internet pina la word, nu mai pot intra in Taskmanager sau in Widerherstellung. Urasc Windows 7 . sotul incearca sa mai salveze ceva, dar banuiesc ca iar va trebui sa sterg totul si sa reinstalez Windowsul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RuxandraV spune:

Buna seara, dragelor! N-am mai intrat de mult timp si am avut de recuparat tot capitolul Mi-au placut mult discutiile despre carti, despre scoala/ gradi si despre unde e mai bine de locuit.

Nu am copii, insa-mi doresc f m ca in viitorul apropiat sa apara Momentan noi stam intr-un sat frumos, linistit si curat, dar venind din Bucuresti va imaginati ca mai am momente in care ma simt al naibii de frustrata/ izolata, desi nici eu nu-s genul care sa iasa toata ziua buna ziua. Prietenul meu nu are ganduri de mutat la oras deocamdata, el e multumit ca pana la serv face 10 minute. Eu insa conduc 30 min
In fine, deocamdata nu am mai discutat subiectul, sper ca atunci cand o fi sa avem copii, sa ne luam casa, o sa ajungem la o concluzie multumitoare

Concedii placute care pe unde ati fost sau veti fi De azi intr-o saptamana aterizez in Ro Insa nu voi sta decat 3-4 zile, deci n-am timp mai de nik :( O sa-mi organizez o alta iesire, poate singura, ca sa reusesc sa mai rezolv una, alta si sa revad cateva persoane si locuri dragi

Osna, am vazut ca va mutati in apropiere de Munchen si va ganditi sa va cautati casa in Erding sau Freising. Eu muncesc in Freising, iar Erding este cel mai apropiat oras de satul meu (13 km). Ambele orasele sunt f frumoase, cochete si mi-as dori si eu sa ne mutam intr-unul dintre ele Spor la cautari si sa fie intr-un ceas bun mutarea

Legat de carti, si eu am lasat sute in Ro si o sa incerc sa le aduc aici in timp, desi fratele meu a dat iama in ele Mi-ati stranit amintirile cu titlurile voastre, cu abecedarul, cu Cismigiu & Co

Succes prichindeilor care incep scoala

Va salut, sa ne auzim cu bine


Mergi la inceput