Viatza in Germania - cap.80

Raspunsuri - Pagina 15

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns osna spune:

Citat:
citat din mesajul lui miniuta

buna, fetelor din germania.

am o rugaminte la voi. trebuie sa zbor in octombrie in romania cu copilul meu de cinci ani si voiam sa va rog daca se poate sa-mi trimiteti si mie un model de imputernicire de calatorie cu copilul. inteleg ca trebuie sa o prezint autoritatilor romane, si as face-o sa o am cu mine desi si eu si copilul avem cetatenia germana (nu sunt sigura ca si autoritatile germane solicita un asemenea act, dar mai bine sa o am cu mine decat sa ma trezesc la aeroport ca imi trebuie).

va multumesc anticipat


eu stiu ca daca copilul e cetatean german nu mai ai nevoie de imputernicire.nemtii nu te intreaba oricum nimic,numai la romani trebuia aratat actul.prietena mea a venit acum o saptamana singura din timisoara cu fetita(care are cetatenie) si nu a intrebat-o nimeni nimic la aeroport.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DidiAlex spune:

Citat:
citat din mesajul lui osna

Citat:
citat din mesajul lui miniuta

buna, fetelor din germania.

am o rugaminte la voi. trebuie sa zbor in octombrie in romania cu copilul meu de cinci ani si voiam sa va rog daca se poate sa-mi trimiteti si mie un model de imputernicire de calatorie cu copilul. inteleg ca trebuie sa o prezint autoritatilor romane, si as face-o sa o am cu mine desi si eu si copilul avem cetatenia germana (nu sunt sigura ca si autoritatile germane solicita un asemenea act, dar mai bine sa o am cu mine decat sa ma trezesc la aeroport ca imi trebuie).

va multumesc anticipat


eu stiu ca daca copilul e cetatean german nu mai ai nevoie de imputernicire.nemtii nu te intreaba oricum nimic,numai la romani trebuia aratat actul.prietena mea a venit acum o saptamana singura din timisoara cu fetita(care are cetatenie) si nu a intrebat-o nimeni nimic la aeroport.





va invit in bucataria mea




Miniuta, sa citesti si sa crezi

subsemnata cu doi copii in 10 august 2012 in aeroportul din Frankfurt.
Tocmai ne despartisem de coleg si ajung la controlul pasapoartelor. Noi avem pasapoarte romanesti. Asa ca tanti ne intreaba daca locuim in germanaia, initial am crezut ca am gresit ghiseul, ii zic ca da..si daca am imputernicire de la tata. Nu aveam si o intreb ca ce o intereseaza ca noi suntem romani. Da, dar locuim in de..am biletu de intoarcere?! In aveam dar nu stiam ca-l am la mine. De unde stie ea ca nu fur copii?! Ca cica s-a sat o lege la nemti ca nu mai poti calatori asa solo cu copii fara imputernicire de la parteneri..aveam un copil langa mine care trancanea vrute si nevrute..cum ca tat-su vine dupa noi ..il rog sa faca pause..Ooo tanti..de ce nu las copilul sa vorbeasca..Ok..vorbeste..ii povesteste asta de la A la Z de ce plecam noi singuri, cu punct si virgule nu a scapat nimik, dar ea tot nu era convinsa..asa ca ii spun ca as putea sa chem. Tatal care inca era prin aeroport sa vina sa ii confirme ca nu fur copii. Ma rog zice s ail sun, ma intreaba daca vb germana, ca i-am spus ca noi suntem toti romani si se converseaza..ma rog mai sa ma apuce rasu cand se prezinta tanti: bundes polizei. Il intreaba datele nasterilor si cum sunt imbracati copii. Ne zica ca da puteam trece..si nu ma pot totusi sa nu o intreb , cu toate ca uneori e mai bines a iti tii gura, ca e relative chestia asta ca oricine poate da datele astea..mda..asta imi confirma si ea si balciu ei a fost din prea mult zel.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns helbi spune:

Miniuta, si eu cunosc romani cu cetatenie germana. In vara, fie copii au plecat singuri in RO (caz in care ambii parinti au dat semnatura ca sunt de acord ca pruncii sa IASA de pe teritoriul Germaniei (deci, aici nu se punea pb de iesirea din RO), fie, daca a plecat doar unul din parinti cu ei, celalalt a dat aceeasi declaratie ca e de acord ca ai sai copii sa IASA din DE).

Pt mai multa siguranta, cred ca e bine sa faci acea declaratie. Eu sunt acum intr-o situatie asemanatoare: copila va pleca in taraba in Romania in vacanta de toamna. Sunt un grup de copii de la scoala romaneasca de aici si, dupa ce initial ne-a fost trimis pe mail un model de Vollmacht (in ro si de, sa-l semnam si sa legalizam semnatura la Ortsgericht), seara am primit un alt mail ca acel model nu e bun (altfel tzi-l trimiteam) si ca trebui esa mergem la un notar, sa facem declaratia in fata lui, dupa care sa o trimitem la Landgericht pt Apostila de la Haga. Asa ca, deocamdata se "lucreaza" la modelul de declaratie. Daca nu e prea tarziu (nu stiu cind pleci tu, copii nostri vor pleca intre 13-20 oct., iar actele trebuie sa fie gata pina in 30 sept), pot sa tzi-o trimit, dupa ce intru in posesia lor.

Osna, nepotzelul meu a facut aproape toate vocalele (a inceput in 14 aug scoala). La sedinta cu parintzii li s-a spus ca intai invata vocalele si apoi trec la consoane. Si scriu deja cuvinte scurte (practic copiaza litera cu litera). Ei au ore zilnic pina la 14, mai putzin vinerea cind au pina la 13, si nu primesc Hausaufgabe. Practic, in ora/orele de dupa masa de prinz (pe care o iau totzi) mai au o ora/doua in care lucreaza asa zisele Hausaufgabe sub indrumarea invatatorului.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns osna spune:

uite ca nu am stiut ca s-a introdus lege noua si la nemti,am scrius numai cum a fost cu prietena mea ...si nu vreau sa dau informatii eronate si apoi sa aiba Miniuta probleme.

anul acesta nu am iesit inca din tara cu matei singura,dar sa inteleg ca si eu am nevoie de imputernicire de la sot cand plec cu el...chiar daca toti sunteti cetateni germani acum.

matei la scoala este si el la capitolul vocale,litere nu a scris inca nici una,nici cuvinte,doar cifra 1,ieri vreo 3 randuri ca tema de casa.eu l-am mai pus pe un alt caiet de mate sa faca inca 2...asa de la mine putere,ma gandesc ca nu are ce sa-i strice si i se mai obisnuite mana.

ruxandra ti-am descoperit blogul intamplator si am vazut ca esti din zona,la noi momentan e prb in asteptare,sotul e plecat 6 saptamani in delegatie in china si polonia,apoi vom vedea cum ne organizam cu mutatul.oricum ma bucur ca mai sunt persoane prin zona.

plec sa aduc scolarul acasa,sa aveti o fi frumoasa....la noi ploua mocaneste.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miniuta spune:

buna fetelor, si multumesc de raspunsurile prompte.

didisorule, nasoala experienta, de-aia vreau sa fac oricum hartia aia, mai bine sa o am si sa nu mi-o ceara nimeni decat invers. eu si zbor pentru prima oara, asa ca oricum sunt cam speriata de bombe, asa ca nu imi trebuie niciun stres in plus.

helbi, eu trebuie sa plec pe 14 octombrie, asa ca as vrea sa o fac cat mai repede. cam cand crezi ca ai putea sa-mi trimiti modelul? sau daca ma duc la notar ala are o declaratie standard si stie ce trebuie precizat acolo? ma gandesc ca ar putea si nemtii sa ceara asa ceva, ca am vazut la tv de cateva ori discutii despre copii dusi cu forta ce stiu eu pe unde, asa ca nu se stie niciodata. merci mult daca poti sa-mi dai modelul si mie.

fetelor, mumtumesc mult ca ati raspuns asa de repede. numai bine tuturor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns helbi spune:

Miniuta, imediat ce am si eu modelul, tzi-l trimit. RCopii nostri pleaca inaintea ta, deci, cumva ar trebui sa se miste lucrurile...eu estimez ca sapt viitoare (ca WE asta sunt prinsi cu Main Ufer Fest).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Miriluta spune:

Azi am avut o zi...poate ar fi fost mai potrivit sa scriu la subiectul cu "Mi-a fost rusine" da' citeste prea multa lume p'acolo.

Azi dimineata, ma imbrac ca o doamna ce sunt cu o fusta neagra, bluza de matase alba si pantofi cu toc, ma uit in oglinda inainte sa plec de acasa si ma gandesc ce dama bine sunt. Ajung la birou si intru imediat in meeting cu niste colegi. Si la un moment dat, ma frec cu mana pe piciorul drept ca ma deranja ceva si simt ceva tzepos...ma uit intrigata si vad ca aveam par pe piciorul drept mai ceva decat Yeti. Ma uit discret si la piciorul stang...hm...nici un fir de pra. Cum Doamne iarta-ma ca doar m-am ras pe picioare aseara (ca mi-era prea lene sa ma depilez). ...si atunci imi pica fisa ca in timp ce ma radeam ma tot strigau ba plozii ba seriful si probabil ca am sarit peste partea cu rasul piciorului drept.
Cat a durat meetingul, nu stiam cum sa imi ascund picioarele mai bine si apoi cand am iesit am fugit repede la Karstadt sa imi cumpar un aparat de ras de unica folosinta. Rezultatul e ca acum am piciorul drept ras insa plin de pete de sange (ca m-am taiat cu lama aia idioata) si tot cu picioarele ascunse stau.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxy spune:

buna la toata lumea.Vad ca vorbiti despre declaratia tatalui, eu va pot spune doar de cea romaneasca, pentru ca tocmai ce m-am intors din tara cu cei doi prunci din dotare si mi-au oprit la pasapoarte mandretea de declaratie, dupa ce in prealabil a mers domnu pasaportist :) sa o verifice, probabil sa vada daca nu am facut-o atunci la buda .
Asa ca daca nu o aveam lasam pruncii pe aeroport .Declaratia eu am facut-o la ambasada, de fapt domnu sot a facut-o si a costat la noi 60 de euroi.Numai 60 € din bunavointa domnului consul ca ne-a facut din doua declaratii una singura (declaratia era per copil si cum noi avem doi...), altfel ne costa 120 .Asta declaratia romaneasca.Acum eu ma bucuram ca dupa ce voi avea cetatenia germana scap de tambalau, dar din ce citesc eu pe aici se pare ca nu.Iar in tara auzeam ca indiferent daca as avea cetatenia germana , faptul ca am dubla cetatenie ma obliga sa am aceasta declaratie, chiar daca dau pasaportul german.Ei ma gasesc la control ca am dubla cetatenie.Nu stiu daca e adevarat dar nu vreau sa aflu :)
Dar mai am pana atunci, deabia in octombrie am terminul de depus dosarul petru cetatenie si inca sunt in dubii cu privire la cele 6 luni valabile pentru certificatul de nastere. In tara mi-au zis ca ei alt certificat nu-mi dau, daca am deja unu international, iar ca sa-l declar pierdut sau furat aveam mult de alergat si timp nu aveam .

Osna poate ne mai auzim si telefonic, acum ca m-am intors .Pupa scolerul :) din partea mea. In legatura cu excesul tau de zel sa-l pui sa faca litere sau numere , chiar daca nu pare s-ar putea sa nu fie conform cu ceea ce spune invatatoarea.Mie mi-a recomandat sa nu fac cu el acasa, pentru ca felul cum fac eu literele sau cifrele difera de cum ii invata ei, si e mai greu sa-l invete dupa aceea. E cam ca la scoala de soferi, difera ce te invata un instructor fata de altul, chiar daca rezultatul e acelasi.Doar daca il pui sa faca pe caietele acelea cu linii, pe care el sa urmareasca linia deja facuta , ca sa invete .E doar parerea mea.
Poate ne auzim zilele urmatoare cand ai timp.

Cele care faceti declaratia la notar aveti grija sa va autentifice declaratia si nu semnatura...e bine de stiut.Asta mi s-a spus si mie cand nu stiam unde sa fac .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CT spune:

Miriluto, esti de coma!

Citat:
citat din mesajul lui roxy

Iar in tara auzeam ca indiferent daca as avea cetatenia germana , faptul ca am dubla cetatenie ma obliga sa am aceasta declaratie, chiar daca dau pasaportul german.Ei ma gasesc la control ca am dubla cetatenie.Nu stiu daca e adevarat dar nu vreau sa aflu :)

Tu presupun ca ai si pasaport romanesc, nu?

Ca eu teoretic am si cetatenia romana, adica nu am renuntat niciodata la ea, doar ca pasaportul meu e expirat din 1900 toamna (sa nu exageram, "doar" din 2005 ), faptul ca-s casatorita nu-i consemnat nicaieri la autoritatile romane, facusem candva sapaturi cat m-ar costa un pasaport nou, si am zis "sau lasa". Ar trebui sa-mi transcriu casatoria in Romania, apoi, din cauza ca mi-e expirat pasaportul romanesc era nevoie si de clarificarea cetateniei romane ( http://berlin.mae.ro/node/262 ), in orice caz una peste alta ar fi costat cateva sute de euro (inclusiv parca vreo 3 drumuri la ambasada, cel putin pe atunci absolut necesare, nu stiu cum e intre timp). Si-s funny si cu ce vor pentru RENUNTAREA la cetatenie (pe langa caruta de bani):
http://berlin.mae.ro/node/266
Printre altele:
3. Adeverintä eliberat#259; de Administra#355;ia Financiar#259; de la ultimul domiciliu din România (în original #351;i o fotocopie) privind debitele c#259;tre stat. Actul are o valabilitate de maximum 3 luni.

4. Adeverin#355;#259; eliberat#259; de Direc#355;ia de Impozite #351;i Taxe Locale din cadrul prim#259;riei de la ultimul domiciliu din România (în original #351;i o fotocopie), privind debitele c#259;tre bugetul local. Actul are o valabilitate de maximum 3 luni.

Pai eu abia ce implinisem 18 ani cand am venit in Germania, si cu siguranta nici Administratia Financiara, nici Direc#355;ia de Impozite #351;i Taxe Locale nu ma aveau in evidenta pe vremea aia.

Apoi sa si-o pastreze sanatosi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aschiutza spune:

Fetelor am niste probleme cu Florian si poate ma puteti ajuta din experienta voastra.

Martea din spatamina trecuta a facut pt prima oara vaccinul MMR+Varizellen . De duminica s-a plins in partea dreapta a burticii linga picior direct de dureri, dar numai cind ii schimb scutecul. Luni mi-a facut spre seara temperatura peste 38, asa ca am mers la spital (eu de teama apendicitei). Doi doctori l-au vazut si au spus ca are Linpfknoten umflate si ca ar fii normal dupa vaccin. Marti doctorita noastra ne-a zis sa venim la ea doar daca are temperatura 3 zile, marti a facut din nou temperatura numai seara. Azi insa deja de dimineata, iar acuma 39,5. De azi i-am dat asa cum mi-au dat la spital reteta ibuprofen sirop, 2,5 ml de trei ori.

Chiar si acu cu 39 e destul de vioi, ochii doar un pic blegi si e miriit dar tocmai ce m-a alergat de colo colo si s-a jucat, a mincat un iaurt si un ou fiert.


Miine mergem clar cu el la doctor. Dar fiind speriata moarta, vreau sa va intreb:

E normal asa o temperatura dupa vaccinul asta? Ati patit cu copii vostri? Ce simtome au avut si ce le-ati facut si cit de repede au trecut?

Nu intreb la parintii intreaba pt ca vaccinurile difera si banuiesc ca e greu sa le compari cu cele din tara.

Mergi la inceput